Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známka v Bulharsku: Kolik stojí, jak dlouho platí a kde ji koupit?

Publikováno: 02.04.2024

Blíží se čas prázdnin a dovolených. Pokud je na vašem seznamu Bulharsko, čeká vás více než 1 500 kilometrů za volantem. Slušný poměr ceny viněty a kvality silnic tu ale neplatí.

Dálniční známka Bulharsko

Dálniční známka v Bulharsku

Síť dálnic není na tak velkou zemi nijak hustá, ale při cestě k moři na východní pobřeží se jim jen těžko vyhnete a značnou část z bezmála 850 kilometrů dozajista využijete. Objížďky po rychlostních silnicích nebo cestách nižší třídy nemají smysl. I tam totiž musíte platit.

Mimo výše uvedených cest si u hranic s Rumunskem připlatíte za přejezd mostů nebo přívozy přes řeku Dunaj. Cena se pohybuje ve stejné cenové relaci jako například u horských tunelů v Rakousku, tedy v rozmezí od 6 do 10 eur.

Zajímavostí je, že Bulharsko má vcelku smělý plán na síť dálnic o celkové délce 1 569 kilometrů. Hotová je však zatím zhruba polovina.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Cena bulharské dálniční známky 2024

Cena bulharské dálniční známky vás nezruinuje (je zhruba o polovinu levnější než v České republice) a mezi online nákupem a pořízením na benzínové pumpě nebo jiných prodejních místech neplatí žádné cenové zvýhodnění. Úroveň bulharských dálnic je ale zatím poměrně nízká.

Typ dálniční známky Platnost dálniční známky Cena dálniční známky
Víkendová Pátek 12:00 - neděle 23:59 9 BGN (117 Kč)
Týdenní 7 kalendářních dnů

Platnost bulharské dálniční známky lze nastavit na kterýkoli den.

13 BGN (168 Kč)
Měsíční 30 kalendářních dnů 27 BGN (350 Kč)
Čtvrtletní 90 kalendářních dnů 48 BGN (621 Kč)
Roční 13 měsíců (max. do konce ledna)

Nákup 1. 1. 2025, platnost do 31. 1. 2026

86 BGN (1 112 Kč)

Zdroj: web.bgtoll.bg; aktuální k 13. 3. 2024.

POZOR: Cestujete-li po Bulharsku s přívěsem, ověřte si výslednou hmotnost. Pokud se vejdete do 3,5 tuny, stačí vám jedna dálniční známka koupená pro osobní automobil. Při překročení limitu musíte dokoupit dodatečnou vinětu kategorie E.

Kde koupit bulharskou dálniční známku?

Od roku 2019 si nalepovací dálniční známku nekoupíte. Bulharsko se po vzoru mnoha evropských zemí rozhodlo jen pro její elektronickou verzi. Prodej online je rychlý, bezpečný a komfortní. Na druhou stranu se známka týká jen aut do 3,5 tuny, což zahrnuje osobní automobily a obytné vozy. Máte-li méně než čtyři pneumatiky, můžete zemí křižovat bez omezení.

Kde koupit dálniční známku? Možností je celá řada.

 • web.bgtoll.bg

 • pobočky BG Toll

 • aplikace přes Google Play nebo Apple Store

 • samoobslužné terminály
 • smluvní partneři, například autoservisy TahoVenci nebo prodejny A1 Bulgaria

Platit lze přímo kartou, přes internetové bankovnictví nebo prostřednictvím platební brány PayPal. Všechny metody jsou rychlé a zabezpečené.

Logicky tak odpadá dilema, kam nalepit bulharskou známku. Při nákupu se do systému téměř okamžitě zaregistruje SPZ vozidla. Pokud byste na dálnici vjeli bez dálniční známky, projedete, ale do pár týdnů vám přijde tučná pokuta ve výši 300 BGN (3 900 Kč). To samé platí pro překročení rychlostních limitů - pro dálnici 140 km/h a pro rychlostní silnice 120 km/h. S přívěsem je rychlost na dálnici omezená na 100 km/h.

Vyrážíme: Trasa, poplatky, mýtné

Při cestě do Bulharska máte dvě možnosti, jak se tam dostat. Jedna trasa vede přes Rumunsko, druhá přes Srbsko. Jsou víceméně stejně dlouhé, a tak se budete rozhodovat podle jiných parametrů, a sice podle:

 • plynulosti provozu,
 • ceny dálničních známek,
 • kontrol na hranicích,
 • kvality silnic.

Obě trasy vedou z Prahy (nebo jiného výchozího bodu v ČR) směrem na Bratislavu, Budapešť a Segedín (doporučujeme zastavit a ochutnat místní guláš). Tam se pak cesty dělí na Novi Sad, Bělehrad, Niš, Sofii a Plovdiv, nebo na Arad, Bukurešť, Ruse a Burgas.

Srbsko

Cesta přes Srbsko vede jen po dálnicích a zabere vám zhruba 17 hodin. Výsledný čas se ale může výrazně prodloužit kvůli obstrukcím na hraničních přechodech. Srbsko totiž není členem Evropské unie a prohlídky automobilů průjezd značně komplikují.

Poplatky na cestě do Bulharska přes Maďarsko a Srbsko

Země Platnost DZ Cena DZ
Slovensko 10 dnů 12 euro (300 Kč)
Maďarsko 10 dnů 6400 HUF (410 Kč)
Srbsko za ujeté km po dálnici v průměru 6 euro (150 Kč) za 100 km
Bulharsko 7 dnů nebo měsíční DZ 13 BGL (160 Kč) / 27 BGL (330 Kč)

Ceny v korunách jsou upraveny podle kurzu ke dni 2.4.2024. 

Rumunsko

Cesta přes Rumunsko je oproti té první hezčí na pohled, nabízí hory, údolí a jiné přírodní scenérie. Je ale delší (zhruba 20 hodin) a kolonám se zřejmě nevyhnete. Díky tomu, že jsou všechny průjezdní země členy EU, na hranicích jde jen o namátkové kontroly a je velká pravděpodobnost, že se z jedné do druhé země dostanete bez zastávky.

Poplatky na cestě do Bulharska přes Maďarsko a Rumunsko

Země Platnost DZ Cena DZ
Slovensko 10 dnů 12 euro (300 Kč)
Maďarsko 10 dnů 6400 HUF (410 Kč)
Rumunsko 7 dnů nebo měsíční DZ 79,58 LEU (406 Kč) / 159,16 LEU (792 Kč)
Bulharsko 7 dnů nebo měsíční DZ 13 BGL (160 Kč) / 27 BGL (300 Kč)

Ceny v korunách jsou upraveny podle kurzu ke dni 2.4.2024. 

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Povinná výbava do auta v Bulharsku

Dálniční známka je sice pro cesty po Bulharsku nezbytná, ale zdaleka v tom není sama. Před vjezdem do země zkontrolujte, jestli máte v autě vše, co tamní legislativa požaduje. Při policejní nebo hraniční kontrole budete muset prokázat, že máte plnou výbavu.

 • Výstražný trojúhelník
 • Lékárnička
 • Hasící přístroj s manometrem
 • Klíč na kolo a rezervní kolo
 • Náhradní souprava žárovek
 • Reflexní vesta (stačí jedna, ale pro maximální bezpečnost by ji měli mít všichni)

Povinnost to sice není, ale to, že jedete do zatím neprobádané země, za volantem strávíte mnoho hodin, kvalita silnic nedosahuje rakouské nebo švýcarské úrovně a pravidla na silnici mnozí řidiči vnímají jen jako doporučení, si žádá maximální ochranu v rámci havarijního pojištění.

Havarijní pojištění si můžete snadno a zdarma porovnat přes naši online kalkulačku.

KALKULAČKA HAVARIJNÍHO POJIŠTĚNÍ

Informace o povinném ručení najdete na zelené kartě, parametry havarijního pojištění vyčtete ze smlouvy. Nejde zdaleka jen o živelné pohromy, ale především krytí škod při dopravní nehodě, odtah vozidla nebo náhrady za újmu na zdraví všech zúčastněných. Na webu top-pojištění.cz najdete detailní rozpis těch nejzajímavějších nabídek povinného ručení a jejich srovnání, abyste si mohli z pohodlí domova vybrat to, co vám plně vyhovuje.

Online kalkulačka povinného ručení je vaší ideální volbou pro přehledné srovnání nabídek.

A samozřejmě si před jakoukoli cestou do zahraničí nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na léčebné výlohy. Na rozdíl od tzv. modré kartičky se vztahuje i na ošetření na soukromých klinikách. Sjednejte si tu nejlepší nabídku přes náš srovnávač cestovního pojištění.