222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění do Bulharska

Bulharsko je u českých turistů oblíbenou a dostupnou destinací pro letní dovolenou. A i když je součástí Evropské unie, cestovní pojištění do Bulharska rozhodně stojí za to sjednat. Jak vybrat vhodné pojištění a co při návštěvě Bulharska rozhodně nevynechat jsme si pro vás připravili v tomto článku.

AKTUÁLNĚ jsme pro vás navíc připravili i stručný přehled toho, jak je to v současné době pandemie koronaviru COVID - 19 s cestováním do Bulharska.

Cestovní pojištění do Bulharska

Koronavirus v Bulharsku

I když to tak zprvu nevypadlo, nakonec je vývoj epidemie koronaviru COVID - 19 v Bulharsku v současnosti poměrně pozitivní. Potvrzených případů zde není moc a denní nárůsty nemocných se také pohybují v rámci nízkých hodnot.

Vycestování z ČR a vstup na území Bulharska

Po ukončení nouzového stavu mohou občané ČR volně vycestovat do zahraničí, je však vždy třeba brát v úvahu opatření státu, do kterého chtějí cestovat. Zároveň je třeba počítat s tím, že při návratu do ČR stále platí, až na určité výjimky, opatření, dle kterých je nutné doložit po návratu potvrzení o negativním RT-PCR testu na COVID – 19 ne starší než 4 dny, nebo nahlásit svůj vstup krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření. Místně příslušné krajské hygienické stanici lze do 72 hodin od vstupu na území také předložit potvrzení o negativním RT-PCR testu absolvovaném v ČR. Podrobné informace jsou dostupné zde.

V Bulharsku byl 13.5.2020 ukončen nouzový stav, od 14.5.2020 ale platí v celé zemi mimořádná epidemiologická situace na základě rozhodnutí vlády. Současně byla vydána i čtyři nová nařízení vlády, jimiž se prodlužují platnosti původních opatření.

  • Dočasně, tj. od 14.5. do 14.6.2020 je zakázán vstup na území Bulharska všem osobám, nezávisle na jejich občanství, přes veškeré hraniční přechody pro leteckou, námořní, železniční i silniční dopravu. Bulharsko tak nadále není otevřeno pro turistické cesty, návštěvy apod.
  • Výjimku pak mají občané Bulharské republiky, humanitní pracovníci, zdravotnický specialisté, dopravní personál obsluhující mezinárodní přepravu, příhraničních pracovníků tzv. lendlerů apod.
  • Všechny osoby, které vstupují na území Bulharska musí podstoupit karanténu v délce trvání 14 dnů ve svém domově nebo v jiném ubytovacím místě, které nahlásí úřadům.

Všechny podrobné a aktuální informace naleznete na webu MZV ČR zde.

Opatření v Bulharsku

Jak bylo již zmíněno výše, od 14.5.2020 platí v Bulharsku mimořádná nařízení vlády související s mimořádnou epidemiologickou situací a jejichž součástí jsou i stanovená opatření. Bohužel jsou dle informací uvedených na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR tato opatření k dispozici pouze v Bulharštině. Odkazy na tato opatření naleznete zde.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění do Bulharska v době koronaviru

Šíření koronaviru COVID - 19 dosáhlo celosvětové pandemie. V tomto případě se pak již nejedná o neočekávaný stav a tak bohužel léčebné výlohy spojené s tímto onemocněním již cestovní pojištění do zahraničí nepokryje. Situace v Evropě se však v posledních týdnech vyvíjí ve většině případů pozitivně, některé státy postupně otevírají hranice a tak lze očekávat, že i pojišťovny v rámci cestovního pojištěn zareagují a bude tak možné sjednat pojištění i se zahrnutím rizika onemocnění koronavirem.

Dovolená v Bulharsku

Bulharsko je stát v jihovýchodní Evropě ležící na Balkánském poloostrově. Od roku 2007 je Bulharsko součástí Evropské unie, pro vstup do země si tedy vystačíte pouze s občanským průkazem. Bulharsko bylo a stále je oblíbenou cílovou destinací pro letní dovolenou především díky tomu, že dovolená zde je oproti ostatním evropským destinacím většinou méně finančně náročná. A právě díky tomu se Bulharsko na pomyslné přední příčky u turistů pravidelně dostává.

Zajímavá místa

Někteří z vás mají možná Bulharsko zafixované jako místo pro ,,dovolenou z nouze“. Nicméně opak je pravdou. V Bulharsku si na své přijde téměř každý. Je zde plno velkých letovisek pro ty, kteří mají rádi zábavu a bohatý noční život, ale naopak i spousta takových letovisek, kde můžete nalézt požadovaný klid pro odpočinek. Do Bulharska můžete vycestovat jak za poznáním přírody, tak za krásnými architektonickými památkami. Fakt, že v Bulharsku je celkem 9 míst, která jsou zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, přeci jen o něčem vypovídá.

Cestovní pojištění online

Pokud se řadíte do první skupiny, tedy těch, kteří preferují dovolenou ve známém a živém letovisku s dlouhými písečnými plážemi, bude pro vás tím pravým místem například Primorsko, Slunečné pobřeží či Zlaté písky. Do těchto destinací je také cestovními kancelářemi pořádáno nejvíce zájezdů a jejich ceny jsou ve většině případů příznivé. Za památkami se pak stojí za to vypravit do pobřežního městečka Nesebar, kde se za celou dobu jeho historie vystřídalo několik zcela odlišných civilizací a každá tu po sobě zanechala kus své historie, čímž mu zajistila naprosto jedinečnou architekturu. Dalšími místy s krásnými historickými památkami pak jsou města Varna, Sozopol či Balčik.

I za přírodou je v Bulharsku rozhodně kam se vypravit. Jestliže chcete poznat pravou horskou balkánskou krajinu, směřujte svou cestu do národního parku Pirin, který se nachází v jihozápadním Bulharsku. Dalším místem zajímavým pro návštěvu je chráněná přírodní rezervace Ropotama, kterou protéká stejnojmenná řeka a projížďka po ní je krásným zážitkem. Jako zajímavost pak můžeme uvést tzv. Zkamenělý les, který se nachází asi 18 km na západ od města Varna a je tvořen původně zatopenými a postupně petrifikovanými kmeny dávných stromů, které připomínají různá zvířata a jiné fantastické útvary.

Cestovní pojištění

Předtím, než vyrazíte poznávat krásy Balkánu, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Cestovní pojištění pořídíte jednoduše online za pár minut. Základem cestovního pojištění do zahraničí je vždy pojištění léčebných výloh a asistenční služby.

K základnímu cestovnímu pojištění do Bulharska pak můžete sjednat různé druhy připojištění, jako je pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel či připojištění storna cesty. Samostatnou kapitolu pak tvoří sporty. Pokud je vaše cesta do Bulharska především sportovního charakteru, nezapomeňte vaši sportovní aktivitu do cestovního pojištění zohlednit.

Přejeme pohodovou dovolenou bez starostí!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ