Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Převoz ze zahraničí aneb co je to repatriace?

Každý, kdo si už někdy sjednával cestovní pojištění, se s tímto pojmem určitě setkal. Co přesně se pod repatriací skrývá? Právě na to se společně podíváme v našem článku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co je to repatriace?

Jedná se jednoduše o převezení ze zahraničí do České republiky. Proč byste repatriaci měli potřebovat, když jste na dovolené či služební cestě a přepravu zpět přece zvládnete autem, popř. letecky? Může totiž nastat situace, kdy se zraníte či onemocníte, a do Česka se budete muset rychle vrátit kvůli potřebné léčbě.

Často se jedná i o případy, při kterých standardní styl cestování prostě není možný, a navíc je při přepravě nutná i přítomnost zdravotníka. Nastat pak mohou i nešťastné události s následkem smrti, kdy převoz bez pojištění repatriace musí hradit pozůstalí.

Cestovní pojištění repatriace

Kolik stojí repatriace?

Náklady na převoz ze zahraničí se liší podle toho, zda:

  • se jedná o repatriaci pozemní nebo leteckou dopravou,
  • s vámi cestuje zdravotní sestra,
  • musí být přítomen lékař,
  • v letadle potřebujete mít vyhrazen větší prostor (např. při poranění páteře).

I když to tak nevypadá, jen náklady na převoz zpátky domů se tak mohou vyšplhat až k 70 000 Kč. A bez cestovního pojištění budete muset tuhle částku platit z vlastní kapsy.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Příběh z jedné dovolené

Na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil turistu nosorožec. Výsledkem byla komplikovaná zlomenina ramene, takže byl potřeba okamžitý převoz do nejbližší nemocnice. Ta ovšem nebyla na takový typ úrazu specializovaná, takže byl zraněný přepraven zase do jiné. Po několika vyšetřeních nakonec lékaři navrhli operaci absolvovat až v České republice, kam zraněný turista odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jen náklady na letenky se v tomto případě vyšplhaly na částku 70 000 Kč.

Na výši pojistného limitu záleží

Ve snaze ušetřit pár stokorun si spousta lidí často chybně volí nižší limity cestovního pojištění. Věřte nám, že v tomto případě se šetřit rozhodně nevyplácí. A platí to jak pro cestování po Evropě, tak pro zbytek světa. Už ze severských zemí může repatriace vycházet na více než 2 miliony korun a při převozu z USA se můžete dostat až na astronomických 5 milionů.

Uvědomte si, že pojišťovna vám náklady může uhradit jen tehdy, když budete mít sjednanou odpovídající částku. V případě, že celkové náklady přesáhnou pojistný limit, musíte je doplatit sami. A repatriace je navíc automatickou součástí cestovního pojištění.

Ať už si tedy budete sjednávat cestovní pojištění na pobočce, anebo online z pohodlí domova, věnujte tomu chvíli svého času. Myslete na každý detail a nepodceňujte důležitost repatriace a pojistných limitů. Například u položky léčebných výloh volte ten nejvyšší a nejlépe neomezený. Za těch pár stovek korun navíc se to opravdu vyplatí.