Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kolik stojí dálniční známka do Rumunska a kde ji koupit?

Publikováno: 14.02.2024

Plánujete cestu autem do Rumunska? V tom případě byste měli vědět, jaké poplatky se za průjezd rumunskými silnicemi platí, kde koupit dálniční známku do Rumunska, jaká je povinná výbava auta a jak je to s povinným ručením. To vše se dozvíte v našem článku.

Dálniční známka Rumunsko

Dálniční poplatky v Rumunsku

Rumunské silnice v menších obcích jsou na mnoha místech ve velmi špatném stavu a jízda po nich se doporučuje s velkou opatrností, nicméně je zdarma.

Hlavní tahy jsou na tom výrazně lépe - dálnice v Rumunsku jsou aktuálně modernizované a z velké části ve velmi dobrém stavu. Platí se na nich ovšem poplatek a stejně je tomu i při jízdě po všech státních silnicích.

V Rumunsku je také zpoplatněný průjezd přes některé mosty přes řeku Dunaj.

Proto je potřeba ještě před přejezdem rumunských hranic vědět, jaké jsou tam dálniční poplatky, jak je to placením poplatků za přejezd mostů a jak se v dálničních známkách v Rumunsku vyznat.

A jedna dobrá zpráva - povinnost koupit si dálniční známku do Rumunska se nevztahuje na:

 • motorky,
 • mopedy,
 • skútry
 • a další dvoukolová motorová vozidla.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Dálniční známka do Rumunska 2024

Dálniční známka v Rumunsku je elektronická. Její cena se odvíjí od toho, do jaké kategorie vaše vozidlo spadá, ale i od toho, jak dlouhou platnost rumunské dálniční známky si zvolíte.

Proto si s předstihem propočítejte, jak dlouho se po rumunských silnicích budete pohybovat, a jestli se vám vyplatí koupit si jednu dálniční známku na cestu tam a druhou na cestu zpět, nebo je pro vás výhodnější rumunská dálniční známka s delší platností.

Dobrou zprávou je, že rumunská dálniční známka platí na celém území země a vztahuje se na všechny zpoplatněné úseky silnic a dálnic. Můžete s ní tedy jet kamkoliv.

A kolik stojí rumunská dálniční známka?

Cena dálniční známky do Rumunska - osobní auta do 3,5 tuny

Doba platnosti Cena
7 dní 3 eura
30 dní 7 eur
90 dní 13 eur
12 měsíců 28 eur

Cena dálniční známky do Rumunska - nákladní vozidla do 3,5 tuny

Doba platnosti Cena
7 dní 6 eur
30 dní 16 eur
90 dní 36 eur
12 měsíců 96 eur

Cena dálniční známky do Rumunska - nákladní vozidla od 3,5 do 7,5 tuny

Doba platnosti Cena
1 den 4 eura
7 dní 16 eur
30 dní 32 eur
90 dní 92 eur
12 měsíců 320 eur

Zdroj: Aktuální ceny k 5. 2. 2024. Kompletní a aktuální ceník rumunských dálničních známek najdete na roviniete.ro.

Cena za přejezd mostů v Rumunsku

V Rumunsku navíc existuje ještě několik mostů, jejichž přejezd je zpoplatněn. A nevztahuje se na ně rumunská dálniční známka. Jedná se o mosty přes řeku Dunaj. Pokud se jim chcete vyhnout, můžete řeku překonat na trajektu, ale i ten je samozřejmě placený.
Jedná se o následující mosty:

Úsek mostu Cena pro automobily do 3,5 tuny
Calafat-Vidin 6 eur
Fetesti-Cernavoda 13 RON
Giurgeni-Vadul Oii 13 RON
Giurgiu-Rousse 6 eur

Poznámka: Přejezd přes dva výše zmíněné mosty je možné platit pouze v rumunské měně (rumunský lei).

Zdroj: https://www.tolls.eu/cs/rumunsko

Zdarma můžete Dunaj přejet pouze po mostech na vodních elektrárnách Iron Gate I a Iron Gate II, které se nacházejí na jihozápadě Rumunska na hranici se Srbskem.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Platnost rumunské dálniční známky

Jak dlouho platí rumunská dálniční známka? To je rozdílné a můžete si vybrat takovou platnost, která vám bude vyhovovat nejvíce. Ale pozor, ne pro každou kategorii vozidel je dostupná každá varianta. Obecně ale můžeme uvést, že dálniční známka v Rumunsku platí:

 • 1 den,
 • 7 dní,
 • 30 dní,
 • 90 dní,
 • 12 měsíců.

A protože jde o elektronickou dálniční známku, není platnost omezena například začátkem a koncem daného měsíce nebo roku. Začne platit:

 • od chvíle, kdy si ji koupíte,
 • od data, které si při koupi nastavíte jako počátek platnosti.

U poplatků za přejezd po rumunských mostech je tomu jinak - jedná se o jednorázový poplatek za 1 cestu. Pokud jedete zpět, musíte opět platit.

Kam nalepit rumunskou dálniční známku?

V tomto případě je to snadné. Dálniční známka v Rumunsku má elektronickou podobu, takže fyzicky známku vůbec do ruky nedostanete. Nemusíte proto vůbec řešit, kam ji nalepit.

A pokud vás zastaví policejní hlídka? Ve svém interním systému si rumunští policisté dokážou dohledat, jestli k vaší SPZ náleží platná dálniční známka pro Rumunsko. Pokud ne, čeká vás pokuta ve výši až 4 500 RON (více než 22 000 Kč). Počítejte navíc s tím, že registrace dálniční známky pro Rumunsko je kontrolována stacionárními kamerami umístěnými na zpoplatněných úsecích. Případná pokuta se pak neplatí na místě, nýbrž ji musíte zaplatit na poště, v bance nebo na vybraných úřadech.

Kde koupit rumunskou dálniční známku?

Rumunskou dálniční známku koupíte nejsnáze přes webové stránky roviniete.ro. Tam vyberete:

 • kategorii vozidla,
 • datum začátku platnosti,
 • celkovou dobu platnosti.

A uvedete:

 • SPZ vozidla,
 • registraci země,
 • kontaktní údaje.

Po zaplacení obdržíte potvrzení o registraci dálniční známky na vybrané vozidlo.

Pokud se s moderními technologiemi příliš nekamarádíte a nákup dálniční známky pro Rumunsko online vás děsí, nemusíte se stresovat. Dálniční známku do Rumunka si můžete koupit i na různých prodejních místech - typicky jde o čerpací stanice, pobočky rumunské pošty či místa u hraničních přechodů. Kompletní seznam prodejních míst najdete na www.cnadnr.ro.

Rumunská dálniční známka je nepřenositelná, na to pamatujte - nemůžete ji tedy v průběhu platnosti přepsat na jiné vozidlo. Dále je potřeba vědět, že potvrzení o registraci dálniční známky byste u sebe měli mít po celou dobu, kdy se pohybujete po placených úsecích rumunských silnic - policie po vás toto potvrzení může požadovat.

Dá se říci, že rumunská dálniční známka funguje podobně jako česká elektronická dálniční známka, jen s tím rozdílem, že v ČR se platí pouze za dálnice, nikoliv za všechny státní silnice.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava do Rumunska v roce 2024

Než se vydáte autem do Rumunska, ujistěte se, že v něm máte vše, co je ze zákona povinné. Povinná výbava se totiž v jednotlivých státech liší. A jaká je povinná výbava auta v Rumunsku?

 • výstražný trojúhelník
 • lékárnička
 • hasicí přístroj
 • reflexní vesty (jsou povinné pro všechny členy posádky při vystoupení z vozu po nehodě nebo technické závadě)

Dětské autosedačky v Rumunsku nejsou povinné. Platí akorát, že dítě do 12 let věku nesmí sedět vepředu.

A co se týká například zimních pneumatik v Rumunsku, tak ty jsou povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud je na silnici sníh nebo náledí. Pokud se ale vydáváte do Karpat, měli byste mít zimní pneu (a po ruce sněžné řetězy) raději i na podzim a na jaře.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Stejně jako v České republice, i v Rumunsku je potřeba mít na auto sjednané povinné ručení. Než se vydáte na cestu, ujistěte se, že vaše povinné ručení v Rumunsku platí - tuto informaci najdete na své zelené kartě (respektive černobílé zelené kartě).

Pakliže k povinnému ručení nemáte žádné připojištění, vyplatí se vám zvážit, jestli si ho pro cestu do Rumunska sjednat. V zahraničí se totiž může přihodit ledacos a i drobná závada nebo nehoda vás nakonec může stát spoustu peněz.

A pozor, ačkoliv v České republice začíná v roce 2024 platit nový zákon o povinném ručení, který například ruší povinnost vozit u sebe zelenou kartu, ostatních zemí se to netýká. Při cestě do Rumunska tedy určitě zelenou kartu mějte u sebe a raději si vezměte i její duplikát.

Totéž platí i o havarijním pojištění. Možná ho ani nemáte sjednané, protože se vám s ohledem na stáří a aktuální hodnotu vašeho auta nevyplatí. Při cestě autem do zahraničí je to ale jiné - havarijní pojištění totiž kryje škody na vašem vozidle a může vám ušetřit nemalé peníze.

Havarijní pojištění si také můžete sjednat jen na kratší dobu - krátkodobé havarijní pojištění a různá připojištění se vám v zahraničí mohou hodit. A naši specialisté vám ochotně se sjednáním poradí a pomohou.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Cestovní pojištění do Rumunska

Třetím důležitým bodem před cestou do Rumunska je cestovní pojištění. Ať už je Rumunsko vaším cílem, nebo přes něj budete jen projíždět například na trase do Bulharska, je potřeba mít před cestou sjednané cestovní pojištění. To totiž kryje případné léčebné výlohy v případě zranění nebo nemoci. Můžete si k němu navíc sjednat i různá připojištění jako:

 • připojištění zavazadel,
 • připojištění storna cesty,
 • připojištění odpovědnosti,
 • připojištění nadstandardních asistenčních služeb,
 • připojištění extrémních či rizikových sportů.

Cestovní pojištění do Rumunska si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky, případně vám s tím mohou pomoci naši specialisté.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ