Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pas 2024

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a potřebujete vyřídit cestovní pas pro sebe, vaše dítě, domácího mazlíčka, nebo pro všechny zmíněné? Tak to jste tu správně - máme pro vás přehledně zpracované veškeré důležité informace.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Platnost cestovního pasu

 • občané do 15 let: platnost na 5 let
 • občané starší 15 let: platnost na 10 let

Kdo a kde vydává cestovní pas 2024?

Žádost o cestovní pas můžete podat i mimo místo svého trvalého bydliště, a to na úřadu obce s rozšířenou působností. V Praze navíc i na městských úřadech. Pro vydání cestovního pasu pak budete potřebovat doklad totožnosti žadatele (občanský průkaz, nebo rodný či oddací list) a starý cestovní pas, jestli byl vydán. Chcete se podívat, jak vypadá vzor cestovního pasu? Navštivte webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pamatujte, že platnost cestovního pasu pro osoby starší 15 let je 10 let. A pokud se chystáte cestovat hned po svatbě, nemusíte cestovní pas narychlo měnit - starý cestovní pas vám bude platit ještě 3 měsíce po uzavření sňatku. Před cestou do zahraničí nezapomínejte na cestovní pojištění, které si můžete sjednat online.

Cestovní pas

Jak probíhá vydání cestovního pasu?

 • Pracovník úřadu pořídí vaši fotografii a zaznamená otisky prstů (u dětí od 12 let věku).
 • Podepíšete žádost o vydání cestovního pasu.
 • Potvrdíte správnost údajů a dáte souhlas ke zpracování biometrických údajů.
 • Zaplatíte částku (hotově či kartou) za vystavení nového pasu.

Biometrický pas

Možná už jste se setkali s pojmem biometrický pas, ale nejste si jisti, co přesně to znamená. Jde o to, že dříve se vydávaly klasické papírové cestovní pasy ve formě knížky s mnoha listy určenými pro razítka, víza atd. Doba i technologie ale pokročily a cestovní pas se stává mnohem osobnějším dokladem totožnosti. Váš na první pohled běžný cestovní pas si v sobě tak navíc nese mikročip.

Někdy se můžete setkat také s termíny e-pas, ePas nebo digitální pas, což ale všechno označuje právě onen biometrický pas. Zabudovaný mikročip v sobě totiž nese mnohem víc údajů o majiteli pasu než jen jeho nacionále a po načtení čipu je dokáže prozradit. Jedná se o:

 • fotografii vašeho obličeje,
 • otisk prstu,
 • podpis.

Výhodou cestovních pasů s biometrickými údaji je, že se takové doklady dají velmi těžko zfalšovat. Data z čipu přitom nemůže vyčíst každý - jsou chráněna elektronickým klíčem a slouží výhradně k ověření totožnosti držitele pasu. Tento typ moderního cestovního pasu už vydává většina států světa, včetně České republiky.

Jak dlouho trvá vyřízení cestovního pasu?

Cestovní pas vám bude standardně vydán do 30 dnů od podání žádosti. Jestli na nový doklad spěcháte, je možné si připlatit za rychlejší vydání cestovního pasu do 5 dnů nebo lze využít možnosti cestovního pasu na počkání do 24 hodin.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Převzetí cestovního pasu

Pokud jste o cestovní pas žádali na úřadu obce s rozšířenou působností nebo na úřadu městské části, můžete si ho po jeho vyhotovení vyzvednout tamtéž. Jinak je to ale, pokud žádáte o expresní vyhotovení cestovního pasu.

Cestovní pas vydávaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů můžete převzít dvojím způsobem - buď na obecním úřadu, nebo na Ministerstvu vnitra ČR.

V případě, že jste požádali o cestovní pas vyhotovený do 24 hodin, musíte si ho vyzvednout přímo na Ministerstvu vnitra ČR.

Dále platí, že cestovní pas si smí vyzvednou pouze osoba starší 15 let. U občanů mladších 15 let může jít o zákonného zástupce či opatrovníka. Případně za sebe můžete pro pas poslat zmocněnce, který u sebe musí mít vaši plnou moc s úředně ověřeným podpisem.

Kolik stojí cestovní pas 2024?

Cenu cestovního pasu ovlivňuje několik faktorů, a to jak moc na vydání cestovního pasu spěcháte a jestli jde o pas pro dítě, nebo osobu starší 15 let.

Cena cestovního pasu pro osobu starší 15 let:

Cena cestovního pasu se odvíjí od lhůty pro vydání cestovního pasu. Cena poplatku v roce 2024 se pohybuje od 600 Kč do 6 000 Kč za expresní vydání.

Lhůta pro vydání cestovního pasu Cena
do 30 dnů 600 Kč
do 5 dnů 3 000 Kč
do 24 hodin 6 000 Kč

Poznámka: Jedná se o ceník Ministerstva vnitra ČR, platný k 2. 6. 2024.

Cena pasu pro děti do 15 let:

Cena cestovního pasu se odvíjí od lhůty pro vydání cestovního pasu. Cena poplatku v roce 2024 se pohybuje od 100 Kč do 2 000 Kč za expresní vydání.

Lhůta pro vydání cestovního pasu do 30 dnů
do 30 dnů 100 Kč
do 5 dnů 1 000 Kč
do 24 hodin 2 000 Kč

Poznámka: Jedná se o ceník Ministerstva vnitra ČR, platný k 2. 6. 2024.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pas pro dítě

Pokud potřebujete vydat cestovní pas pro dítě, budete potřebovat:

 • Pro děti mladší 15 let - občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list, ve kterém je dítě uvedeno. Případně také starý cestovní pas, byl-li vydán. Pro podání žádosti musíte na úřad dorazit s dítětem, vyzvednout ho už můžete sami. Nezapomínejte také na to, že u cestovního pasu pro dítě je třeba, aby si byl potomek na fotce v dokladu podobný. Především tedy u mladších dětí je nutné nový cestovní pas pořizovat častěji. Platnost cestovního pasu pro děti do 15 let je pak 5 let.
 • Pro nezletilé od 15 do 18 let - občanský průkaz nebo rodný list, pokud byl vydán, pak i starý cestovní pas. Pokud nezletilý žádá o vydání cestovního pasu sám (bez doprovodu zákonného zástupce), musí také předložit písemný souhlas s ověřeným podpisem zákonného zástupce.

Cestovní pas pro miminko

I pokud máte miminko, je třeba mu na cestu do zahraničí zajistit odpovídající cestovní doklad. Dříve bylo možné nechat si dítě zapsat do občanského průkazu rodiče, což bylo v mnoha ohledech jednodušší. Dnes už tato možnost neexistuje, takže i miminko musí mít svůj cestovní pas (případně občanský průkaz, cestujete-li jen v rámci zemí EU). Žádost o jeho vydání je totožná jako u cestovního pasu pro dítě, podmínky a poplatky jsou také stejné.

Největší komplikací bývá v tomto případě vyfotit miminko, aby si bylo co nejvíc podobné. A jelikož malé děti rychle rostou a hodně se mění jejich podoba, je potřeba myslet také na to, že i cestovní pas byste malým dětem měli obměňovat častěji.

Cestovní pas pro cizince

Cizinec pobývající na území jiného než svého domovského státu by měl mít cestovní pas. Může se ale stát, že jím nedisponuje. V ideálním případě by se měl vrátit do své země a tam požádat o vydání běžného cestovního pasu. Pokud to z nějakých důvodů není možné, může na území České republiky požádat o takzvaný cizinecký pas.

Jedná se o variantu cestovního pasu, která je platná ve všech státech světa. Požádat o ni cizinec může v případě, že:

 • povolení k trvalému pobytu na území ČR,
 • nemá platný cestovní pas a doloží, že si nový nemůže opatřit nezávisle na své vůli,
 • získal doplňkovou ochranu.

Cizinecký pas má platnost 10 let. U cizinců mladších 15 let je platnost pouze 5 let.

Cestovní pas pro psa

V případě, že s domácím mazlíčkem cestujete v rámci EU, budete mu muset před cestou vyřídit takzvaný Evropský pas zvířete v zájmovém chovu nebo-li cestovní pas pro psa. Tento pas musí mít na cestu nejen psi, ale i kočky či fretky. O jeho vydání je potřeba požádat u veterinárního lékaře. A musíte zajistit, že:

 • má pes při cestě do zahraničí všechna potřebná očkování - povinné je platné očkování proti vzteklině,
 • musí mít mikročip nebo zřetelné tetování,
 • některé země vyžadují odčervení psa před vstupem na jejich území.

Před cestou si ještě ověřte podmínky pro cestování se zvířetem do konkrétní zahraniční destinace a ujistěte se, že váš pes všechny splňuje. Někde je nutné mít kromě pasu zvířete také veterinární osvědčení, které taktéž vydává veterinární lékař. Více informací o vyřízení cestovního pasu pro psa a podmínkách pro vstup do určitých států najdete v našem článku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak postupovat v případě ztráty či odcizení cestovního pasu?

Ztratíte-li cestovní pas, neměli byste to házet za hlavu. To stejné platí i pro případ, když vám byl pas odcizen. Jedná se totiž o doklad totožnosti, který obsahuje citlivé údaje, jež mohou být snadno zneužity. Proto je vaší zákonnou povinností tuto ztrátu co nejdříve nahlásit.

Jakmile tedy dojde k odcizení cestovního pasu nebo k jeho ztrátě, měli byste to neprodleně ohlásit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričnímu úřadu. Stejně tak to můžete nahlásit jakémukoliv útvaru Policie ČR.

Na Ministerstvo vnitra ČR nic hlásit nemusíte - zamířit byste tam měli s touto zprávou pouze v případě, že zároveň chcete požádat o vydání nového cestovního pasu, a to ve zkrácené lhůtě do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů. Cestovní pas na počkání bohužel nedostanete.

Výměna pasu

Může se stát, že těsně před odjezdem na dovolenou zjistíte, že máte prošlý cestovní pas. V tom případě vás čeká výměna pasu, protože prodloužení jeho platnosti není možné. Výměna starého pasu za nový je nutná i v případě změny příjmení (typicky po sňatku) - po uzavření manželství platí stávající cestovní pas ještě 3 měsíce, ale pak jeho platnost automaticky končí, a je třeba si standardní cestou zažádat o vydání nového pasu.

Než vyrazíte na dovolenou

Předtím než vycestujete do zahraničí, si také nezapomeňte sjednat odpovídající cestovní pojištění, které se o vás dobře postará v případných nesnázích. Stačí se podívat na online kalkulačku cestovního pojištění, zadat pár základních údajů o vás a vaší cestě a během chvíle uvidíte přehledně srovnané nabídky pojišťoven. Stejně snadno si také cestovní pojištění během chvíle můžete sjednat a smlouva vám pak bude doručena do e-mailové schránky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ