Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pas

Chystáte se na dovolenou do zahraničí a potřebujete vyřídit cestovní pas pro sebe, vaše dítě nebo domácího mazlíčka? Máme pro vás přehledně zpracované všechny důležité informace.

Opakované cesty pojištění

Kdo a kde vydává cestovní pas?

Žádost o cestovní pas můžete podat i mimo místo svého trvalého bydliště, a to na úřadu obce s rozšířenou působností. V Praze navíc i na městských úřadech. Pro vydání cestovního pasu pak budete potřebovat doklad totožnosti žadatele (občanský průkaz, nebo rodný či oddací list) a starý cestovní pas, jestli byl vydán. Chcete se podívat, jak vypadá vzor cestovního pasu? Navštivte webové stránky MZV.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Pamatujte, že platnost cestovního pasu pro osoby starší 15ti let je 10 let. A pokud se chystáte cestovat hned po svatbě, nemusíte se bát - starý cestovní pas vám bude platit ještě 3 měsíce po uzavření sňatku.

Jak probíhá vydání cestovního pasu?

 • Pracovník úřadu pořídí vaši fotografii a zaznamená otisky prstů (u dětí od 12 let věku)
 • Podepíšete žádost o vydání cestovního pasu.
 • Potvrdíte správnost údajů a dáte souhlas ke zpracování biometrických údajů.
 • Zaplatíte částku (hotově či kartou) za vystavení nového pasu.

Jak dlouho trvá vydání cestovního pasu?

Cestovní pas vám bude standardně vydán do 30 dnů od podání žádosti. Jestli na nový doklad spěcháte, je možné si připlatit za rychlejší vydání cestovního pasu do 5 dnů nebo lze využít možnosti cestovního pasu na počkání do 24 hodin.

Kolik stojí cestovní pas?

Cenu cestovního pasu ovlivňuje několik faktorů, a to jak moc na vydání cestovního pasu spěcháte, a jestli jde o pas pro dítě nebo osobu starší 15 let:

Osoba starší 15ti let:

 • Vydání pasu do 30 dnů - 600 Kč
 • Vydání pasu do 5ti dnů - 3 000 Kč
 • Vydání cestovního pasu do 24 hodin - 6 000 Kč

Děti do 15ti let:

 • Vydání pasu do 30 dnů - 100 Kč
 • Vydání pasu do 5ti dnů - 1 000 Kč
 • Vydání cestovního pasu do 24 hodin - 2 000 Kč

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pas pro dítě

Pokud potřebujete vydat cestovní pas pro vaše dítě, budete potřebovat:

 • Pro děti mladší 15ti let - občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list, ve kterém je dítě uvedeno. Případně také starý cestovní pas, byl li vydán. Pro podání žádosti musíte na úřad dorazit s dítětem, vyzvednout ho už můžete sami. Nezapomínejte také na to, že u cestovního pasu pro dítě je třeba, aby si byl potomek na fotce v dokladu podobný. Především tedy u mladších děti je nutné nový cestovní pas pořizovat častěji. Platnost cestovního pasu pro děti do 15ti let je pak 5 let.
 • Pro nezletilé od 15 do 18 let - občanský průkaz nebo rodný list, pokud byl vydán, pak i starý cestovní pas. Pokud nezletilý žádá o vydání cestovního pasu sám (bez doprovodu zákonného zástupce), musí také předložit písemný souhlas s ověřeným podpisek zákonného zástupce.

Cestovní pas pro psa

V případě, že s domácím mazlíčkem cestujete v rámci EU, bude vás stačit pouze jeho očkovací průkaz. Samozřejmě s platným očkováním, které je vyžadováno ve vaší cílové destinaci i ve státech, kterými budete projíždět. Předem si také zjistěte další podmínky pro vycestování se psem, jako je například identifikace mikročipem a podobně.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Než vyrazíte na dovolenou

Před tím, než vycestujete do zahraničí si také nezapomeňte sjednat odpovídající cestovní pojištění, které se o vás hezky postará v případných nesnázích. Stačí se podívat na online kalkulačku cestovního pojištění, zadat pár základních údajů a během chvíle uvidíte přehledně srovnané nabídky od pojišťoven. Stejně snadno si také cestovní pojištění během chvíle můžete sjednat a smlouva i s asistenční kartičkou vám pak ,,přistanou" do emailové schránky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ