Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pas pro dítě

Publikováno: 06.06.2024

Plánujete rodinnou dovolenou nebo výlet za hranice České republiky? Pak nezapomeňte zařídit cestovní pas také pro vaše ratolesti. Cestování s dítětem bez dokladu, byť jen na skok, totiž v dnešní době není možné. Podívejte se na všechny důležité informace, které s tématem cestovní pas pro děti úzce souvisí.

Cestovní pas pro dítě

Cestovní pas pro děti

Dříve bylo běžné mít děti zapsané v cestovním pasu rodičů. V roce 2012 ovšem došlo ke změně, která udává, že jedna osoba musí mít pouze jeden pas. Kvůli tomu je tedy nutné, aby děti měly při cestě za hranice České republiky svůj vlastní cestovní doklad

Toto pravidlo se vztahuje také na miminka. Počítejte s tím, že jejich nafocení pro cestovní pas může být trochu náročnější. Miminko na fotografii totiž musí mít zavřená ústa, otevřené oči a nesmí se smát ani plakat.

Jestli se tedy chystáte vyřizovat pas pro miminko, vezměte mu s sebou na úřad jeho oblíbenou hračku, která zaujme jeho pozornost, a miminko díky ní bude lépe spolupracovat. Velmi účinné a oblíbené jsou v tomto směru například kontrastní černobílé kartičky, chrastítka nebo barevné spinnery. V praxi si pak jeden z rodičů dítě posadí na klín a přes sebe má přehozené prostěradlo, aby za miminkem bylo ucelené světlé pozadí.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Kde vyřídit cestovní pas pro dítě?

Vyřízení dětského pasu zvládnete na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Jestli nechcete na úřadě trávit zbytečně moc času, využijte možnost objednání prostřednictvím online kalendáře, ve kterém se vám ukáží volné termíny v průběhu dnů včetně přesného času. Před dovolenkovou sezonou a v průběhu léta si většinou budete muset na první volný termín počkat i 2 až 3 týdny.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí cestovní pas pro dítě?

Doba vydání cestovního pasu Cena vydání cestovního pasu
Do 30 dnů 100 Kč
Do 5 dnů 1 000 Kč
Do 24 hodin (rychlopas) 2 000 Kč

Zdroj: portál MV ČR; aktuální k 30. 5. 2024.

Co je potřeba k vyřízení pasu pro dítě?

K vyřízení cestovního pasu pro dítě do 15 let budete potřebovat:

  • váš (zákonný zástupce) platný občanský průkaz,
  • rodný list dítěte,
  • starý cestovní pas dítěte (pokud byl už nějaký vydán),
  • doklad o státním občanství (pokud dítě nemá trvalý pobyt na území České republiky).

Pro podání žádosti musíte na úřad dorazit i s potomkem. Vyzvednout ho poté můžete už sami. 

Pokud potřebujete vydat cestovní pas pro nezletilého ve věku od 15 do 18 let, je třeba s sebou na úřad vzít platný občanský průkaz nezletilého či jeho rodný list. A jestli už byl vydán, pak i starý cestovní pas. Nezletilí potomci mohou o cestovní pas zažádat sami, budou k tomu ovšem potřebovat písemný souhlas s ověřeným podpisem svého zákonného zástupce.

Jak dlouho trvá vyřízení pasu pro dítě?

Vyřízení cestovního pasu trvá standardně 30 dnů, ale může se jednat o kratší dobu. Většinou je do dvou týdnů na světě. Jakmile bude pas vystavený, úřad vám většinou zašle SMS s touto informací, takže si ho můžete jít bez problému vyzvednout.

Počítejte s tím, že v období před létem a v jeho průběhu si na pas budete muset nejspíš počkat celou stanovenou lhůtu. Jestli na vydání pasu spěcháte, je možné si zažádat o jeho rychlejší vystavení, a to do 5 dnů, nebo expresní vystavení do 24 hodin (jedná se o tzv. rychlopas). V obou případech si ovšem připlatíte.

Při plánování dovolené si vždy ověřte aktuálnost svých dokladů a myslete na to, že spousta zemí pro vstup vyžaduje, aby byl pas platný ještě 6 měsíců po návratu ze země. Pokud tedy započítáte toto pravidlo a čas na vyřízení CP, doba platnosti se dost zkracuje.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Platnost pasu u dětí

Dětem do 15 let se vydává cestovní pas s platností 5 let. Je ovšem nutné dodržet podmínku, že nedojde k zásadní změně jejich vzhledu. U malých dětí, a především u miminek, budete muset cestovní pas vyřizovat častěji. A to právě z toho důvodu, že se jejich podoba v průběhu času stále mění.

Vzhledem k tomu, že vystavení cestovního pasu pro dítě není drahou záležitostí, raději v zahraničí neriskujte potíže kvůli staré fotografii a obměňujte pas častěji. Rozdíl mezi ročním dítětem a předškolákem je značný. 

Nezletilým ve věku od 15 do 18 let se cestovní pas vydává na stejnou dobu jako u dospělých osob, tedy na dobu 10 let.  

Cestovní pas pro dítě nestačí

Pokud vyrážíte za hranice, doklady pro všechny účastníky, včetně cestovních dokladů pro děti, jsou povinné. Ne ale zdaleka to jediné, co byste měli přibalit. Cestovní pojištění je dnes už standard a za krytí ve výši stovek tisíc nebo dokonce milionů korun zaplatíte pár drobných. Nemá smysl hrát si na hrdiny a pak se hroutit z tučného účtu za ošetření. Péče se vám sice dostane, ale suvenýr v podobě vyúčtování vás jistě nepotěší.

Nezapomeňte tedy na našem webu Top-pojištění využít online kalkulačky cestovního pojištění a srovnat si a sjednat pojištění pro celou rodinu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ