Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pas pro dítě

Publikováno: 30.05.2023

Plánujete rodinnou dovolenu nebo výlet za hranice České republiky? Pak nezapomeňte zařídit cestovní pas také pro vaše ratolesti. Cestování s dítětem bez dokladu, byť jen na skok, totiž v dnešní době není možné. Podívejte se na všechny důležité informace k tomuto tématu.

Cestovní pas pro dítě

Cestovní pas pro děti

Dříve bylo běžné mít děti zapsané v cestovním pasu rodičů. V roce 2012 ovšem došlo ke změně, která udává, že jedna osoba musí mít pouze jeden pas. Kvůli tomu je tedy nutné, aby děti měly při cestě za hranice České republiky svůj vlastní cestovní doklad

Toto pravidlo se vztahuje také na miminka. Počítejte s tím, že jejich nafocení pro cestovní pas může být trochu náročnější. Miminko na fotografii totiž musí mít zavřená ústa, otevřené oči a nesmí se smát ani plakat. Jestli se tedy chystáte vyřizovat pas pro miminko, vezměte mu s sebou na úřad jeho oblíbenou hračku, která zaujme jeho pozornost, a miminko díky ní bude lépe spolupracovat. Velmi účinné a oblíbené jsou v tomto směru například kontrastní černobílé kartičky, chrastítka nebo barevné spinnery. V praxi si pak jeden z rodičů dítě posadí na klín a přes sebe má přehozené prostěradlo, aby za miminkem bylo ucelené světlé pozadí.

Kde vyřídit cestovní pas pro dítě?

Vyřízení pasu pro dítě zvládnete na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Jestli nechcete na úřadě trávit zbytečně moc času, využijte možnost objednání prostřednictvím online kalendáře, ve kterém se vám ukáží volné termíny v průběhu dnů včetně přesného času. Před dovolenkovou sezonou a v průběhu léta si většinou budete muset na první volný termín počkat i 2 až 3 týdny.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí cestovní pas pro dítě?

Cestovní pas pro dítě vás bude stát:

Doba vydání cestovního pasu Cena vydání cestovního pas
Do 30 dnů 100 Kč
Do 5 dnů 1 000 Kč
Do 24 hodin (rychlopas) 2 000 Kč

Zdroj: portál MV ČR; aktuální k 23. 5. 2023.

Jaké doklady jsou potřeba pro vyřízení?

K vyřízení cestovního pasu pro dítě do 15 let budete potřebovat:

  • váš platný občanský průkaz,
  • rodný list dítěte,
  • starý cestovní pas dítěte (pokud byl už nějaký vydán),
  • doklad o státním občanství (pokud dítě nemá trvalý pobyt na území České republiky).

Pro podání žádosti musíte na úřad dorazit i s potomkem. Vyzvednout ho poté můžete už sami. 

Pokud potřebujete vydat cestovní pas pro nezletilého ve věku od 15 do 18 let, je třeba s sebou na úřad vzít platný občanský průkaz nezletilého či jeho rodný list. A jestli už byl vydán, pak i starý cestovní pas. Nezletilí potomci mohou o cestovní pas zažádat sami, budou k tomu ovšem potřebovat také písemný souhlas s ověřeným podpisem svého zákonného zástupce.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho trvá vyřízení?

Vyřízení cestovního pasu trvá standardně 30 dnů, ale může se jednat o kratší dobu. Jakmile bude pas vystavený, úřad vám většinou zašle SMS s touto informací, takže si ho můžete jít bez problému vyzvednout. Počítejte s tím, že v období před létem a v jeho průběhu si na pas budete muset nejspíš počkat celou stanovenou lhůtu. Jestli na vydání pasu spěcháte, je možné si zažádat o jeho rychlejší vystavení, a to do 5 dnů, nebo expresní vystavení do 24 hodin (jedná se o tzv. rychlopas). V obou případech si ovšem připlatíte.

Platnost pasu u dětí

Dětem do 15 let se vydává cestovní pas s platností 5 let. Je ovšem nutné dodržet podmínku, že nedojde k zásadní změně jejich vzhledu. U malých dětí, a především u miminek, budete muset cestovní pas vyřizovat častěji. A to právě z toho důvodu, že se jejich podoba v průběhu času stále mění. Vzhledem k tomu, že vystavení cestovního pasu pro dítě není drahou záležitostí, raději v zahraničí neriskujte potíže kvůli staré fotografii a obměňujte pas častěji.

Nezletilým ve věku od 15 do 18 let se cestovní pas vydává na stejnou dobu jako u dospělých osob, tedy na dobu 10 let.  

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ