Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pas pro miminko

Chystáte se s dětmi na rodinnou dovolenou nebo výlet za hranice? Pak nezapomeňte na to, že i vaše děti potřebují platný cestovní doklad, miminka nevyjímaje. Podívejte se na to, jak pas pro miminko vyřídit, jak dlouho to trvá, kolik takový pas stojí i co pro jeho vyřízení budete potřebovat. A nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění online.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní doklady pro děti

Dříve jsme byli zvyklí na to, děti byly běžně zapsané v cestovním pase svých rodičů. Od roku 2012 vstoupila v platnost změna, která uvádí, že každá osoba musí mít svůj vlastní platný cestovní doklad. Co to znamená? Při cestě do zahraničí musí mít vlastní cestovní pas, nebo občanský průkaz (pro cesty po EU), také děti. A je jedno, zda má váš potomek 15 let, či pouze pár měsíců.

Trochu náročnější může být focení na doklady pro miminko. To totiž musí mít na fotce otevřené oči, zavřená ústa, nesmí se smát ani plakat. Většinou ho na klíně drží jeden z rodičů, který je zakrytý prostěradlem, nebo sedí na židličce mimo záběr. Rodič se miminko snaží držet před fotoaparátem ve vzpřímené pozici, aby došlo k pořízení odpovídající fotografie, kdy se miminko, pokud možno, dívá do fotoaparátu. Velmi užitečná je v tomto případě oblíbená hračka, která upoutá pozornost miminka (např. chrastítko, kontrastní kartičky nebo baby spinnery).

Cestovní pas pro miminko

Kde žádat o pas pro miminko?

Kde žádat o pas? Cestovní pas pro miminko vyřídíte na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Pokud nechcete na úřadě trávit zbytečně moc času, objednejte se předem přes online formulář na přesný den a čas. V případě, že se chystáte pas vyřizovat v čase dovolených nebo těsně před létem, počítejte s tím, že v online rezervačním systému bývá čekací doba i dva až tři týdny.

Pro podání žádosti je třeba na úřad dorazit samozřejmě i s miminkem, protože bude třeba ho na pas vyfotit. Hotový cestovní pas můžete vyzvednout sami.

Jaké doklady vzít s sebou?

Pro vyřízení cestovního dokladu pro miminko budete potřebovat:

  • platný občanský průkaz zákonného zástupce,
  • rodný list miminka.

Pokud už miminko mělo cestovní pas vydaný, pak s sebou vezměte i starý cestovní doklad. V případě, že miminko nemá trvalý pobyt na území České republiky, budete potřebovat i doklad o státním občanství.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí cestovní pas pro miminko?

Cestovní pas pro dítě vás bude stát:

Doba vydání cestovního pasu Cena
Do 30 dnů 100 Kč
Do 5 dnů 1 000 Kč
Do 24 hodin (rychlopas) 2 000 Kč

Zdroj: portál MV ČR; aktuální k 21. 7. 2023.

Jak dlouho trvá vyřízení pasu pro miminko?

Standardní vyřízení cestovního pasu trvá 30 dnů. Mimo extra vytížené období se jedná o kratší dobu. Jestli ale na vydání cestovního pasu spěcháte, můžete si zaplatit za jeho rychlejší vydání, a to buď do 5 dnů, nebo expresní vydání do 24 hodin.

Jakmile bude pas připravený k vyzvednutí, přijde vám informační SMS. I v tomto případě se, pokud nechcete na úřadě dlouho čekat, můžete objednat přes online systém. Každopádně samotné vyzvednutí potom bývá zpravidla velmi rychlou záležitostí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho platí pas pro miminko?

Cestovní pas pro dítě do 15 let se vydává s platností na 5 let. Každopádně je nutné dodržet podmínku, aby u osoby, které cestovní pas patří, nedošlo k zásadní změně vzhledu. Jak ale sami víte, miminka velmi rychle rostou a jejich podoba se mění měsíc od měsíce. Proto je třeba u malých dětí, a miminek především, pas vyřizovat častěji, abyste v zahraničí neměli problémy. 

Rodinné cestovní pojištění

Cestování s miminky je parádní. Nezapomeňte si před odjezdem sjednat to správné rodinné cestovní pojištění, které se o vás postará ve všech případech. Od malých až po velké! Pro srovnání i sjednání cestovního pojištění online vyzkoušejte naši kalkulačku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ