Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní doklady

Poznávat svět stojí za to. Není možné si ale vyjet jen tak, bez jakýchkoliv dokladů. Proto se podíváme, jaké cestovní doklady potřebujete, kde si je vyřídit a jaké existují cestovní doklady pro děti.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nutné cestovní doklady na cesty

Nejzákladnějším cestovním dokladem je občanský průkaz. Měli byste ho u sebe mít za všech okolností, a to ať už jste v tuzemsku, nebo v zahraničí. Jakožto občan ČR můžete s platným občanským průkazem cestovat do jakékoliv země Evropské unie - jiné cestovní doklady nebudete potřebovat.

Druhou variantou je mít svůj cestovní pas. I s ním se můžete prokazovat v rámci zemí EU, ale můžete s ním zamířit i mimo Evropskou unii. Ať zamíříte do jakékoliv země světa, budete u sebe muset mít platný cestovní pas. A nejen vy, ale samozřejmě i vaše děti.

Cestovní doklady

Jaké doklady potřebujete do zahraničí?

Kontrola platnosti cestovních dokladů

V dostatečném předstihu před cestou byste si měli ověřit, že vaše cestovní doklady jsou platné. Cestovní pas vydaný občanům nad 15 let věku platí po dobu 10 let. Děti do 15 let věku mohou mít cestovní pas s platností 5 let.

Cestujete-li na občanský průkaz, tak byste měli vědět, že:

  • dětem do 15 let věku platí po dobu 5 let,
  • osobám nad 15 let věku platí na 10 let,
  • občanům starším 70 let platí občanský průkaz 35 let.

Dobu platnosti cestovního pasu nelze prodloužit a musíte si včas zařídit nový. Stejně tak si musíte požádat o nový občanský průkaz, což byste měli udělat nejméně 30 dní před skončením jeho platnosti. Existuje přitom několik možností, jak platnost či neplatnost svých cestovních dokladů zjistíte:

  • zkontrolování platnosti na dokladu - přímo na daném dokladu (ať už jde o cestování pas, občanský průkaz, řidičský průkaz nebo jakýkoliv jiný doklad) je vytištěno datum začátku a konce platnosti
  • ověření přes databázi Ministerstva vnitra ČR
  • ověření přes PRADO - Veřejný rejstřík pravých dokladů totožnosti a cestovních dokladů online

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde cestovní doklady vyřídit?

Cestovní doklady pro děti i pro vás byste si měli zařídit s dostatečným předstihem. Je třeba zamířit kvůli tomu na obecní úřad s rozšířenou působností, pod nějž dle svého trvalého bydliště spadáte. Vyplníte žádost o cestovní doklady, prokážete se občanským průkazem a do 30 dnů vám budou cestovní doklady vystaveny.

Cestovní doklady pro děti do 15 let vyžadují kromě sepsání žádosti také souhlas alespoň jednoho z rodičů a předložení rodného listu. Pro cesty na území Evropské unie (a do několika dalších států) dětem postačí ,,dětský" občanský průkaz, který má kratší platnost a vydává ho taktéž obecní úřad s rozšířenou působností.

A nezapomeňte, že cestovní pas má určitou platnost - běžně je to 10 let, u pasů pro děti do 15 let věku je to 5 let. Nelze ji prodloužit a po jejím uplynutí musíte zažádat o nový cestovní pas.

Jak dlouho se vyřizují?

Jak už jsme uvedli, standardní doba pro vyřízení cestovních dokladů je 30 dní. Platí to jak pro cestovní pas, tak pro (dětský) občanský průkaz. Existují ale i výjimky.

Pokud na poslední chvíli zjistíte, že vaše cestovní doklady propadly, máte šanci získat nové rychleji. Za poplatek ve výši 6 000 Kč obdržíte cestovní pas expresně, a to do 24 hodin od podání žádosti. Podmínkou je, že si o něj požádáte na ,,svém" úřadu a vyzvednete si ho na Ministerstvu vnitra ČR. Nebo ho dostanete do 5 dnů od požádání, a to na úřadu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí vydání cestovních dokladů?

Poplatky za cestovní doklady se liší podle toho, v jaké lhůtě si přejete mít je vyhotovené. Pokud vám stačí vyzvednout si je do 30 dnů, bude vás to stát 600 korun. Dítě do 15 let věku platí 100 korun. Částka se přitom hradí již při podání žádosti.

Pokud si chcete cestovní pas vyzvednout u jiného úřadu, než kde jste o něj požádali, bude vás to stát dalších 100 Kč.

V případě cestovního pasu vyhotoveného do 24 hodin zaplatíte 4 000 Kč při podání žádosti o pas na úřadu a pak 2 000 Kč při vyzvednutí pasu na Ministerstvu vnitra ČR. Dítě do 15 let věku hradí poplatek 1 500 Kč na úřadu a 500 při vyzvednutí u Ministerstva vnitra ČR.

V případě cestovního pasu s vyhotovením do 5 dnů se platí celkem 3 000 Kč, a to při podání i vyzvednutí na Ministerstvu vnitra ČR. Nebo uhradíte 2 000 Kč na vašem úřadu a poté 1 000 Kč na Ministerstvu vnitra. Dítě do 15 let hradí 1 000 Kč při kompletním vyřízením přes Ministerstvo vnitra, nebo 500 Kč na úřadu a poté 500 Kč na Ministerstvu vnitra.

Cena vyřízení pasu Do 30 dnů Do 5 dnů Do 24 hodin
Dospělý 600 Kč 3 000 Kč 6 000 Kč
Dítě do 15 let 100 Kč 1 000 Kč 2 000 Kč

Zdroj: portálu Ministerstva vnitra ČR; platné k 5. 5. 2023.

Cestovní doklady dle zemí

Cestovní doklady do Bulharska

Sháníte cestovní doklady na cestu do Bulharska? Ani tady si nemusíte dělat starosti. Také Bulharsko je členským státem Evropské unie, takže vy i vaše děti můžete cestovat na základě občanských průkazů. Také zde je možné prokazovat se přes cestovní pas - nutné to ale není.

Cestovní doklady do Chorvatska

Plánujete cestovat do Chorvatska? Pozitivní zprávou je, že Chorvatsko je členskou zemí Evropské unie, stejně jako Česká republika. Jakožto cestovní doklady do Chorvatska vám tedy postačí váš občanský průkaz. Pokud budete mít cestovní pas, je to také v pořádku. Totéž platí i pro děti do 15 let věku - musejí mít cestovní pas nebo dětský občanský průkaz.

Cestovní doklady do Egypta

Egypt láká čím dál víc zahraničních turistů, a to od jara až do zimy. Plánujete-li také vy dovolenou v této africké zemi, měli byste vědět, jaké cestovní doklady do Egypta potřebujete. Tady už si s pouhým občanským průkazem nevystačíte (i když byste ho i tak měli mít neustále u sebe). Pro vstup do země je v tomto případě vyžadován platný cestovní pas, a to s dobou platnosti nejméně šest měsíců.

Cestovní doklady do Itálie

Dovolená v Itálii patří mezi hodně oblíbené. V této zemi turisty láká nejen koupání v moři, ale i historické památky. Itálie je členskou zemí Evropské unie, takže jakožto cestovní doklad vám v tomto případě postačí váš platný občanský průkaz. Můžete ale samozřejmě mít i cestovní pas. Stejné je to i u vašich dětí.

Cestovní doklady do Rakouska

Stejně jako v předchozím případě, i cestovní doklady do Rakouska jsou pro české občany snadnou záležitostí. Také Rakousko je členem Evropské unie, takže do něj můžete vycestovat pouze se svým platným občanským průkazem. Cestovní pas není nutný. Totéž se týká i dětí do 15 let - do Rakouska mohou s občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Cestovní doklady do Řecka

Řecko láká k poznávání minulosti i ke koupání. Každopádně, pokud plánujete např. autem do Řecka, i tento stát je členem Evropské unie. Takže jakožto cestovní doklady do Řecka vám opět postačí vaše platné občanské průkazy. Máte-li platný cestovní pas, můžete si ho pro jistotu přibalit s sebou, ale nutné to není.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní doklady do Thajska

Plánujete cestovat do Thajska? Do této asijské země můžete vstoupit pouze s cestovním pasem, který bude mít dobu platnosti nejméně šest měsíců. Totéž se týká i dětí do 15 let věku. Pokud do Thajska míříte z exotické země, v níž hrozí zvýšené riziko nákazy nějakou infekční nemocí (například žlutá zimnice), budete se muset prokázat ještě očkovacím průkazem.

Cestovní doklady do USA

Cestování do USA je o něco složitější než do většiny ostatních států světa. Zaprvé potřebujete mít platný cestovní pas, což platí jak pro dospělé, tak pro děti do 15 let věku. Další cestovní doklady do USA nepotřebujete, cestujete-li v rámci takzvaného bezvízového styku - tedy jakožto turista nebo obchodník na dobu kratší než 90 dnů. Kromě toho ale musíte ještě v rámci programu ESTA provést na jejich webových stránkách svou registraci.

V některých případech budete pro cestu do USA potřebovat ještě vízum. V tom případě budete muset mít platný cestovní pas opatřený platným vízem USA. Typ víza přitom musí odpovídat skutečnému účelu vašeho pobytu, požádat o něj můžete na Velvyslanectví USA v České republice a v některých případech bude schválení vaší žádosti předcházet pohovor s konzulárním úředníkem.

Cestovní doklady do dalších zemí

A co když vás dobrodružství zavane někam dál? V rámci EU vám vždy postačí občanský průkaz a řada evropských zemí, které nejsou členy EU, ho také uznává jakožto platný cestovní doklad. Například tedy cestovní doklady do Švýcarska nebo Lichtenštejnska nemusíte nikde složitě shánět - i zde vám i dětem stačí občanský průkaz, případně váš cestovní pas.

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd.

Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit. Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ