Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Řecka 2023

Většina cestovatelů se na dovolenou do tolik oblíbeného Řecka vydává letadlem. Jestli ale máte rádi road tripy a samotná cesta je pro vás zážitkem, rozhodně se do téhle krásně země vydejte autem. V našem článku vám poradíme kudy se vydat, připojíme několik cestovatelských tipů a ukážeme, jak by mělo vypadat správné cestovní pojištění pro dovolenou na čtyřech kolech.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cesta autem do Řecka

Na výběr máte z několika možných tras:

Slovensko - Maďarsko - Srbsko - Makedonie

(Praha - Bratislava - Budapešť - Bělehrad - Niš - Kumanovo - Evzonoi - Soluň)

Tato cesta autem do Řecka je nejrychlejší a nejpohodlnější. Navíc na ní najdete odpočívadla i dostatek benzínových pump, na kterých můžete dotankovat palivo, protáhnout se i odpočinout. Obdobná trasa pak vede přes Německo, Rakousko a Itálii. Jednoduše záleží, z které části České republiky to budete mít snazší. Na tuto cestu vám s sebou bude stačit pouze občanský průkaz – i když Srbsko a Makedonie nejsou v EU, OP vám pro průjezd těmito zeměmi bude stačit.

,,Jadranská cesta" Chorvatsko - Albánie

(Praha - Linec - Graz - Maribor - Záhřeb - Zadar - Split -  Dubrovník - Tirana - Kakavia)

Jestli se cestou rádi kocháte, zvolte tuto variantu, na které vás čekají nádherné přímořské scenérie. Jen se připravte na krapet horší cesty a časté kolony.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Autem do Řecka, na co dát pozor

 • Dlouhá cesta – Počítejte s tím, že cesta autem do Řecka vám zabere minimálně 18 až 20 hodin. Jestli chcete jet opravdu na pohodu, nemusíte trasu zvládnout ,,v tahu", ale klidně si udělejte jednu zastávku s přespáním. Pokud si zvolíte některou z pozvolnějších tras, na které je třeba počítat se zácpami, cesta může trvat klidně i tři dny. Zcela jistě tedy doporučujeme střídání minimálně dvou řidičů a pravidelné přestávky v řízení (alespoň po 2 hodinách).
 • Únava a přestávky – Řiďte vždy odpočatí a vyspalí a nesnažte se deficit dohnat kávou nebo energetickými drinky. Ve chvíli, kdy pocítíte únavu, se vystřídejte s dalším řidičem, nebo si dejte dvacet na odpočívadle.
 • Start cesty ve správný čas – A to nejlépe ve večerních hodinách (ideálně od neděle do středy). V pátky a soboty počítejte s hustější dopravou, kvůli střídání dovolenkových turnusů (především v tahu na Chorvatsko a Itálii).
 • Revize auta – Čeká vás opravdu dlouhá cesta, takže své auto na ni pořádně připravte, a raději ho nechejte také zkontrolovat v servisu. Tématu, jak připravit auto na dovolenou jsme se věnovali jinde.
 • Povinná výbava – Zkontrolujte, zda máte odpovídající povinnou výbavu nejen pro vaši cílovou destinaci (v Řecku je to například hasicí přístroj), ale také pro státy, kterými budete projíždět.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Dálniční poplatky a mýtné autem do Řecka

Dálniční poplatky do Řecka

Záleží na tom, kterou z výše uvedených tras se rozhodnete vydat. Tady jsme pro vás připravili informace ohledně placených silnicích k jednotlivým zemím, které uvádíme:

Slovensko

Budete potřebovat elektronickou dálniční známku, kterou koupíte jednoduše online. Cena dálničních známek Slovensko je: 10 EUR / 10ti denní, 14 EUR / měsíční a 50 EUR / roční.

Maďarsko

Zdejší dálniční známku pořídíte online nebo prostřednictvím SMS. Cena dálničních známek Maďarsko je 7 270 HUF / 10ti denní, 9 930 / měsíční a 44 660 / roční.

Srbsko

V této zemi budete platit mýtné. Průjezd Srbskem vás pak přijde asi na 500 korun. Platit lze v hotovosti (eury či srbskými dináry) i platební kartou.

Makedonie

I zde vás čeká placení mýta, přičemž průjezd Makedonií vychází přibližně na 200 korun. Platit lze v hotovosti (eury či denáry) i platební kartou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Rakousko

Pro cestu Rakouskem si můžete koupit elektronickou dálniční známu, či tu „starou známou“ lepicí na čelní sklo. Stát vás bude 9,6 EUR / 10ti denní, 28,2 EUR / měsíční, 93,8 EUR / roční.

Slovinsko

V této zemi si pro cestu po dálnicích musíte koupit lepicí dálniční známku na čelní sklo. Stojí 15 EUR / týdenní, 30 EUR / měsíční, 110 EUR / roční.

Chorvatsko

V Chorvatsku se platí mýtné – při vjezdu na dálnici se vyzvednete lístek a při výjezdu zaplatíte za daný úsek, a to buď v hotovosti (kunami či eury) nebo platební kartou.

Černá hora a Albánie

Zde dálniční známku nemusíte kupovat a nesetkáte se ani s mýtným. Možná jedině při průjezdu některými tunely, ale jedná se o malé částky.

Řecko

V Řecku se setkáte s různými systémy mýtných bran, které fungují pro dálnice i například pro tunely. Platit se dá většinou kartou i v hotovosti. Pro jistotu si ale připravte zásobu hotovosti, a to nejlépe mincí i menších bankovek).

Řecko – dopravní informace

Rychlostní limity jsou v Řecku následující:

 • V obci 50 km/hod.
 • Mimo obec 90 km/hod.
 • Na dálnici 130 km/hod.

Rychlost se zde ovšem měří velmi výjimečně, a dopravní značení i předpisy odpovídají těm mezinárodním.

Kam do Řecka autem

Korfu

Ostrov jménem Korfu alias Kerkyra alias „smaragd Středomoří“ je skvělým cílem pro letní dovolenou. Čekají zde na vás cypřišové háje, olivovníky a nádherné moře. Užít si můžete slunečné dny s minimem srážek, krásné oblázkové pláže, typickou řeckou kuchyni i spoustu historických památek. Z pevniny se pak na Korfu i s autem pohodlně dostanete trajektem.

 

Soluň

O Soluni se říká, že si svou krásou nezadá s Athénami, a navíc se v ní snoubí antika a Středomoří s byzantskou kulturou a Balkánem. Obdivovat v ní můžete celou řadu antických památek, úchvatné byzantské stavby, muzea, uličky i zákoutí, promenádu s přístaveb, výhled na Olymp a gastronomické skvosty, na které jen tak nezapomenete!

Ioannina

Ioannina leží na západním břehu jezera Pamvotis s ostrůvkem. Kdysi toto město bylo významným obchodním a intelektuálním centrem. Staré město si vás získá úzkými uličkami s tradičními tureckými budovami a navštívit můžete i místní archeologické muzeum.

Cestovní pojištění do Řecka

Cestovní pojištění do Řecka

Cestovní pojištění do Řecka na letní dovolenou by mělo být stejnou samozřejmostí, jako je například opalovací krém nebo plavky. Sjednat si ho můžete během pár minut, online a z pohodlí domova, kdy prostřednictvím kalkulačky cestovního pojištění uvidíte přehledné porovnání nabídek hned od několika pojišťoven.

A naše doporučení? I když pandemie koronaviru slábne a bezpečnostní opatření se postupně rozvolňují, měli byste toto riziko zahrnout také do svého cestovního pojištění. A to pro léčebné výlohy spojené s případnou léčbou, náklady na ubytování, pokud by vám byla nařízená karanténa či pro repatriaci zpět do Česka.

Vzhledem k tomu, že do Řecka pojedete autem, zcela jistě byste měli vybrat takové cestovní pojištění, které nabízí i autoasistenci, která se o vás postará v těchto případech:

 • Defekt kola
 • Porucha vozu a potřeba jeho servisu
 • Odtah vozu
 • Zajištění náhradního vozidla či ubytování

A ve spoustě dalších případů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY