Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cesta autem do Itálie 2023 – Kudy a za kolik?

Publikováno: 08.01.2023

Itálie patří mezi jedny z nejoblíbenějších světových destinací a platí to i pro české turisty. Jakou nejlepší cestu do Itálie za italskými plážemi, pizzou a pořádnou náloží zmrzliny vybrat? Jaké vybrat nejlepší cestovní pojištění? Všechny naše tipy se dozvíte v našem článku.

Cesta autem do Itálie

Itálie a covid-19

Od 1. června 2022 již při vstupu do Itálie není nutné dokládat bezinfekčnost formou EU certifikátu. Stejně tak už nemusíte vyplňovat žádný formulář ke COVID-19.

Stále je však vyžadováno používat respirátory FFP2 v letadlech, na trajektech, v autobusech, vlacích i MHD. Dále při kulturních a sportovních akcích v uzavřených prostorech (kina, divadla, koncerty, kryté stadiony).

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestování do Itálie

Do Itálie se nejčastěji cestuje dle cílové destinace a délky trávení času v Itálii.

 • Autem
 • Letadlem
 • Vlakem

Výběr cesty autem do Itálie?

Při cestě do Itálie existuje několik možností tras. Záleží na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte a také, kam konkrétně v Itálii míříte. Nejprve jsme pro vás vybrali tři nejběžnější trasy a jako cíl jsme zvolili jedno z nejčastěji navštěvovaných míst Itálie u Jaderského moře – letovisko Caorle. Nejčastěji je využívaná cesta do Itálie přes Rakousko. Jako čtvrtou trasu jsme zvolili cestu na západní italské pobřeží, směrem na Janov.

Cesty do Itálie

 • Přes České Budějovice a Salzburg
 • Přes Vídeň a Graz
 • Přes Německo do Rakouska
 • Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

Poplatky

V Rakousku i Itálii budete samozřejmě platit různé poplatky za využití dálniční sítě, ale i průjezdy rakouskými tunely.

Zatímco v Rakousku platí dálniční známky, které je možné zakoupit i online, v Itálii budete projíždět mýtnými branami a záleží na tom, kolik toho po dané autostrádě ujedete. Poplatky jsou hrazeny přímo v jednotlivých mýtných bránách, kde je možné platit i kartou. Pokud se vydáte po neplacených dálnicích, buďte připraveni na výrazně horší kvalitu vozovky i služeb.

1. Přes České Budějovice a Salzburg

 • Trasa: Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 767 km a 8,5 hod.

Jedná se zřejmě o nejčastější trasu, která je vhodná pro velkou část obyvatel České republiky. Průjezd Českou republikou vám může trochu pokazit náladu, protože cesta vede i po silnicích I. třídy. Jakmile se ale dostanete za hranice ČR, čeká vás krásná rakouská infrastruktura. Rakousko je také známé svými omezeními rychlosti na dálnicích, kde často pojedete pouze 100 km/h. Důrazně doporučujeme všechny rychlostní limity dodržovat, jinak vám hrozí tučná pokuta, kterou Rakousko zasílá i do Česka. 100 km/h se objevuje buď v noci kvůli nočnímu klidu pro spící obyvatele i zvířata v okolí dálnic nebo v místech, kde je třeba regulovat smogovou situaci. To tedy může vaši cestu časově o něco protáhnout.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Katschberský tunel 637 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 800 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 672 Kč

2. Přes Vídeň a Graz

 • Trasa: Brno - Vídeň - Graz – Tarvisio –  Udine - Caorle
 • Délka: 692 km, 7,5 hod.

Tuto trasu schválně uvádíme se startovním místem v Brně, jelikož se jedná o trasu, která je vhodná pro všechny Moravany, ale stejně tak i Slezany. Jelikož pojedete přes Vídeň, zkuste trasu naplánovat tak, abyste průjezd tímto městem stihli mimo dopravní špičku, zejména mezi 8 a 10 ráno. Jinak hrozí, že si cestu prodloužíte klidně i o hodinu.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Itálie 800 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 035 Kč

3. Přes Německo do Rakouska

 • Trasa: Plzeň - Straubing - Salzburg – Villach - Tarvisio –  Udine - Caorle
 • Délka: 664 km, 8 hod.

Trasa je ideální volbou pro ty, kteří do Itálie míří ze západu naší republiky. Z tohoto důvodu jsme také zvolili jako začátek cesty město Plzeň. Samozřejmě i pro západočechy je možná varianta cesty, kterou jsme uváděli jako první, tedy ta přes České Budějovice. Nicméně díky tomu, že německé dálnice patří k Evropě k těm nejlepším a navíc zde nepotkáte tak častá zpomalení a jsou zdarma, je tato varianta ideální volbou. Od rakouských hranic pak zamíříte na Salzburg a v podstatě se napojíte na zmíněnou první trasu.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Katschberský tunel 637 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 800 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 672 Kč

4. Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

 • Trasa: Praha - Plzeň –  Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Modena – Via Sette Quartieri
 • Délka: 1 065 km, 11,5 hod.

Pro ukázku trasy na západní pobřeží Itálie jsme vybrali malé městečko Via Sette Quartieri. Samozřejmě stejnou cestou, jen s posledním odbočením více na západ, se pak můžete vydat i do Janova anebo naopak směrem na jih do Říma, dále přes Neapol až na Sicílii. To už je ale jak časově, tak vzdáleností rozhodně náročnější trasa.

V případě, že se na západní pobřeží Itálie chystáte vydat z moravské metropole, pak z Brna vyjeďte na Vídeň, a dále se dejte na Salzburg. Pokračovat budete na Innsbruck, tedy navážete na stejnou trasu jako z Prahy.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Insbruck – Brenner 539 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 2 204 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 2 978 Kč

Kolik stojí cesta do Itálie?

Samotná cesta autem do Itálie a zpátky do ČR vyjde na 6 000 Kč až 15 000 Kč včetně poplatků za dálniční známky a mýtné. Samozřejmě, že závisí na zvolené trase, typu vozidla, jeho spotřebě či startovací a cílové destinaci. Velký rozdíl může být v nákladech za pohonného hmoty mýtné brány v Itálii dle cílové destinace. Je rozdíl, když pojedete autem na sever Itálie Milána (867 km), Benátek (815 km) nebo Říma (1 300 km) či jižního Catanzara (1 900 km).

Srovnání vybraných cest autem do Itálie

Cesta Délka cesty Čas cesty Cena za poplatky
České Budějovice, Salzburg 767 km 8,5 hod. 1 672 Kč
Vídeň, Graz 692 km 7,5 hod. 1 035 Kč
Německo, Salzburg 664 km 8 hod. 1 672 Kč
Německo – zápas Itálie 1 065 km 11,5 hod 2 978 Kč

Kolik zaplatíte na benzínu či naftě cestou do Itálie

Cílová destinace Počet km
(tam i zpět)
Cena za
benzín/naftu
Caorle 1 534 km 4 832 Kč
Milán 1 734 km 5 462 Kč
Benátky 1 630 km 5 134 Kč
Řím 2 600 km 8 190 Kč
Neapol 3 000 km 9 450 Kč
Bari 3 222 km 10 150 Kč
Catanzaro 3 800 km 11 970 Kč

Pzn.: Spotřeba 7l/100 km, cena 45 Kč/litr, ceny jsou orientační.

Kde tankovat cestou do Itálie

Při cestě do Itálie se doporučuje tankovat benzín nebo naftu na našem území a pak až v Itálii. Před cestou se vyplatí sledovat ceny benzínu a nafty.

Destinace Cena nafty Cena benzínu
ČR 44,20 Kč 45,20 Kč
Německo 48,80 Kč 48,10 Kč
Rakousko 43,80 Kč 41,90 Kč
Švýcarsko 48,10 Kč 48,50 Kč
Itálie 44,10 Kč 44,10 Kč

Pzn.: Ceny benzínu a nafty jsou orientační a data aktualizovaný v listopadu 2022.

Cestování do Itálie s dětmi a domácími mazlíčky

Cesta do Itálie s dětmi

Mnohé rodiny jezdí na dovolenou samozřejmě s dětmi. Užít si pořádné letní radovánky je jedna věc, ta druhá je pak pohoda na cestě a bezpečí. Dáme vám proto několik důležitých tipů, jak na dovolenou s celou rodinou.

Cesta se psem do Itálie

A pokud sebou berete i domácí mazlíčky, jako je pes, není to žádný problém. Existuje velké množství hotelů i soukromých ubytování, kde můžete pobýt se psem, stejně tak i pláže, kde se váš rodinný zvířecí přítel může schladit a vyběhat v mořských vlnách. Ale stejně nezapomínejte na pojištění pro domácí mazlíčky.

Cesta do Itálie autem na co si dát pozor?

Připravili jsme pro vás několik článků s praktickými informacemi pro řidiče při cestě autem do Itálie.

TOP TIP!

Pokud chcete mít jistotu, že vaše cesta proběhne hladce a i v tom horším případě různých komplikací bude postaráno nejen o vás, ale i o vaše vozidlo, sjednejte si k cestovnímu pojištění, které obsahuje i rizika v souvislosti s nemocí covid-19, stejně jako připojištění technické asistence. Toto připojištění vozidla poskytne pojistné plnění formou asistenčních služeb v případě poruchy, nehody, odcizení pojištěného vozidla, vandalismu nebo v případě chyby řidiče.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

A kam se v Itálii vydat? Podívejte se na následující tipy

 

Související:

Připravte své auto na dovolenou
Cestování – důležitá telefonní čísla
Rozcestník cestování covid