222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Itálie – Kudy a za kolik?

Publikováno: 06.07.2020

Začátek prázdnin máme za sebou a dovolené jsou již v plném proudu. V předchozích článcích jsme se zabývali cestou k moři do Chorvatska tzv. po vlastní ose. Chorvatsko sice stále patří mezi nejoblíbenější destinace pro Čechy, kteří na dovolenou míří svým vozidlem, Itálie je ale v těsném závěsu. A ještě aby ne, vždyť Terstský záliv je pro české cestovatele nejbližším mořem na jihu Evropy. Kudy se tedy k italskému moři, za pizzou a pořádnou náloží zmrzliny nejlépe vydat? Vše důležité se dozvíte na následujících řádcích.

Cesta do Itálie_2020h.

Kudy do Itálie?

Při cestě do Itálie existuje několik možností, jakou trasu zvolit. Záleží přitom na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte a také to, kam konkrétně v Itálii míříte. Nejprve jsme pro vás vybrali tři nejběžnější trasy a jako cíl jsme zvolili jedno z nejčastěji navštěvovaných míst Itálie u Jaderského moře, letovisko Caorle. Jako čtvrtou trasu jsme zvolili cestu na západní italské pobřeží, směrem na Janov.

1. Přes České Budějovice a Salzburg

Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach -Tarvisio –  Udine - Caorle

Délka: 767 km, 8,5 hod.

Jedná se zřejmě o nejčastější trasu, která je vhodná pro velkou část obyvatel České republiky a to pro Pražany, dále pak i pro obyvatele ze středních, severních, východních i jižních Čech. Průjezd Českou republikou vám může trochu pokazit náladu, protože cesta vede po silnicích I. třídy, dálnice vedoucí do Rakouska není doposud hotová. Jakmile se ale dostanete za hranice ČR, čekají vás krásné rakouské dálnice. Pozor jen na to, i když je povolená rychlost na rakouských dálnicích 130 km/h, pokud pojedete přes noc, je často snížena na 100 km/h a to díky nočnímu klidu pro spící obyvatele i zvířata v okolí dálnic. To tedy může vaši cestu časově o něco protáhnout, stejně jako letošní četné uzavírky a omezení.

V rámci této trasy se bohužel dálničním poplatkům a platbě mýtného nevyhnete. V Rakousku se jedná o dálniční známku, kterou však můžete pořídit předem online. Mýtné vás potká při průjezdu Katschberským tunelem, pokud se nerozhodnete ho poměrně výrazně delší a náročnější cestou objíždět. V Itálii je pak průjezd zpoplatněn dle ujeté vzdálenosti prostřednictvím mýtných bran.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 254 Kč 10 dní
Katschberský tunel 648 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 761 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 663 Kč

2. Přes Vídeň a Graz

Brno - Vídeň - Graz – Tarvisio –  Udine - Caorle

Délka: 692 km, 7,5 hod.

Tuto trasu schválně uvádíme se startovním místem v Brně, jelikož se jedná o trasu, která je vhodná pro všechny Moravany a Slezany. Jelikož vaše cesta povede přes Vídeň, zkuste trasu naplánovat tak, abyste průjezd tímto městem stihli mimo dopravní špičku, jinak se vám může čas strávený na cestě nepříjemně prodloužit. Při průjezdu míst, kde je omezena rychlost, skutečně dbejte na její dodržování. Pokuta pro nedodržení by se vám mohla hodně prodražit.

V rámci této trasy je opět nutné pořídit si dálniční známku pro průjezd Rakouskem a připravit se na poplatky u mýtných bran v Itálii. Rakouské tunely při této cestě nepotkáte. Pokud se chcete vyhnout poměrně vysokým poplatkům za průjezdy určitých úseků dálnic v Itálii, můžete zvolit cestu po silnicích I. třídy a vyhnout se dálnicím. Tím se však vaše cesta samozřejmě prodlouží jak na vzdálenost, tak i časově a stojí za zvážení, jestli se to pak vzhledem k času a nákladům na tankování, vlastně vyplatí.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 254 Kč 10 dní
Itálie 761 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 015 Kč

3. Přes Německo a Mnichov

Plzeň - Straubing - Salzburg – Villach -Tarvisio –  Udine - Caorle

Délka: 664 km, 8 hod.

Trasa přes německý Mnichov je ideální volbou pro ty, kteří do Itálie míří ze západu naší republiky. Z tohoto důvodu jsme také zvolili jako začátek cesty město Plzeň. Samozřejmě i pro západočechy je možná varianta cesty, kterou jsme uváděli jako první, tedy ta přes České Budějovice. Nicméně díky tomu, že německé dálnice patří k Evropě k těm nejlepším a navíc zde nepotkáte tak častá zpomalení a jsou zdarma, je to v tomto případě trasa přes Mnichov ideální volbou. Od Mnichova pak zamíříte na rakouský Salzburg a v podstatě se napojíte na trasu, kterou jsme uvedli jako první.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 254 Kč 10 dní
Katschberský tunel 648 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 761 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 663 Kč

4. Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

Praha - Plzeň –  Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Modena – Via Sette Quartieri

Délka: 1 065 km, 11,5 hod.

Pro ukázku trasy na západní pobřeží Itálie jsme vybrali malé pobrežní městečko Via Sette Quartieri. Samozřejmě stejnou cestou, jen s posledním odbočením více na západ, se pak můžete vydat i do Janova anebo naopak směrem na jih do Říma, dále přes Neapol až na Sicílii. To už je ale jak časově, tak vzdáleností rozhodně náročnější trasa. Výhodou trasy přes Německo jsou zatím stále bezplatné, široké, několikaproudé dálnice, kterými projedete a skoro si ani nevšimnete, že už máte Německo za sebou a přejíždíte do Rakouska. V Rakousku nezapomeňte na zpoplatněnou dálnici a také průjezd placeným úsekem dálnice Innsbruck - Brenner, kde je nutné uhradit jednorázové mýtné.

V případě, že se na západní pobřeží Itálie chystáte vydat z moravské metropole, pak z Brna vyjeďte na Vídeň, dejte se na Salzburg, dále pak na Innsbruck a do cíle pokračujte stejnou trasou, kterou jsme uvedli při cestě z Prahy.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 254 Kč 10 dní
Insbruck – Brenner 540 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 2 608 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 3 402 Kč

Důležité informace a odkazy

Rakousko

Jak již bylo zmíněno v článku výše, pro průjezd rakouskými dálnicemi a tunely je nutné zakoupení dálniční známky. Výhodou je, že ji lze zakoupit online na:

Pozor! Pro běžného spotřebitele platí lhůta 18 dní. Tedy známku musíte zakoupit nejpozději 18 dní před plánovanou cestou z důvodu možnosti odstoupit od smlouvy. Pro podnikatele tato lhůta neplatí.

Itálie

V Itálii jsou zpoplatněny jednotlivé úseky dálnic a záleží tedy na tom, kolik toho po dané silnici ujedete. Poplatky jsou hrazeny přímo v jednotlivých mýtných bránách.

Představu o tom, kolik vás bude daný úsek vaší cesty stát, získáte na zde.

Kde tankovat?

Ceny pohonných hmot se neustále mění, především nyní v souvislosti s koronavirem, a tak nemá smysl zde vypisovat jednotlivé náklady a ceny. Nicméně stejně tak, jako jsme psali u cesty autem do Chorvatska, i v tomto případě platí, že za nejnižší cenu natankujete v ČR. Dále pak v Rakousku, kde nejsou ceny o moc vyšší, než v ČR. Naopak pokud to půjde, vyhněte se tankování v Itálii. Zde jsou pohonné hmoty opravdu výrazně dražší, za litr benzínu i nafty tu zaplatíte v přepočtu i více než 40 Kč. Pokud je to možné, vždy se pokuste tankovat mimo hlavní dálnice a silnice, tam jsou vždy ceny vyšší než na pumpách ve městech a na menších komunikacích.

Představu o cenách pohonných hmot v Evropě získáte na zde.

TOP TIP!

Pokud chcete mít jistotu, že vaše cesta proběhne hladce a i v tom horším případě, tedy v případě komplikací, bude postaráno nejen o vás, ale i o vaše vozidlo, sjednejte si k cestovnímu pojištění i připojištění technické asistence. Toto připojištění vozidla poskytne pojistné plnění formou asistenčních služeb v případě poruchy, nehody, odcizení pojištěného vozidla, vandalismu nebo v případě chyby řidiče. Více informací zde.

A kam se v Itálii vydat? Podívejte se na následující tipy

Spočítejte si své pojištění na cesty

Související:

Autem do Chorvatska – kolik stojí cesta
Připravte své auto na dovolenou

Dálniční známky v Evropě 2020
Cestování – důležitá telefonní čísla
Koronavirus – kam můžeme vyrazit na dovolenou?