Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cesta autem do Itálie 2023 - kudy a za kolik?

Publikováno: 25.06.2023

Itálie patří mezi jedny z nejoblíbenějších světových destinací a platí to i pro české turisty. Jakou nejlepší cestu do Itálie za italskými plážemi, pizzou a pořádnou náloží zmrzliny vybrat? Jaké vybrat nejlepší cestovní pojištění? Všechny naše tipy se dozvíte v tomto článku.

Cesta autem do Itálie

Cestovní doklady do Itálie

Itálie je členem Evropské unie a k návštěvě této země postačí platný občanský průkaz. Řidiči nesmí zapomenout na platný řidičský průkaz a v této destinaci není zapotřebí Mezinárodní řidičský průkaz. Dále platný technický průkaz od vozidla a zelenou kartu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Doklady pro cestu autem do Itálie

Peníze a měna

Itálie je v eurozoně, tak je potřeba vyměnit si peníze ze Eura nebo si vybrat peníze přímo v Itálii z bankomatu.

Kam cestovat do Itálie

V Itálii je spousta zajímavých míst k navštívení a je jen o prioritě turisty, jestli chce zažít pohodu u moře, adrenalin v horách nebo chce procestovat památky.

 • Moře: pobřeží Jadranu, Sicílie, Sardínie, Kalábrie, Tyrhénské moře
 • Příroda: Lago di Garda, Toskánsko
 • Hory: Alpy – Dolomity
 • Zajímavá místa: Řím, Benátky, Neapol, Florencie, Milán

Kdy cestovat do Itálie

Itálie díky své rozmanitosti nabízí možnost cestování celý rok. V zimě si užijete lyže v italských Alpách. Na jaře většina turistů míří do Itálie za památkami a v létě zas za mořem. Nejvíce turistů cestuje do Itálie od června do září. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, tak vyrazte v červnu a v září.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Který den je nejlepší na cestu do Itálie

Většina českých turistů volí odjezd do Itálie v pátek večer nebo v sobotu ráno.  Doporučujeme nejezdit v tyto dny, v ostatní dny je plynulejší, bezpečnější a rychlejší cesta na dovolenou. Vyhnete se frontám na dálnicích a u dálničních mýt. To samé platí i s odjezdem, většina turistů pro zpáteční cestu volí sobotu dopoledne. Doporučujeme si počkat na sobotní podvečer nebo odjezd nechat až na neděli.

Jak dlouho trvá cesta autem do Itálie?

Délka cesty se odvíjí od místa odjezdu, ale hlavně od cílové destinace. Na pobřeží Jadranu se dostanete za necelých 9 hodin, dalších 5 hodin to je do Říma. Ale cesta z Prahy až na jih Itálie trvá skoro 20 hodin cesty.

Cestování do Itálie

Do Itálie se nejčastěji cestuje dle cílové destinace a délky času stráveného v této zemi:

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Výběr cesty autem do Itálie?

Při cestě do Itálie existuje několik možných tras. Výběr té nejvýhodnější záleží především na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte a kam konkrétně v Itálii míříte. Nejprve jsme pro vás vybrali tři nejběžnější trasy a jako cíl jsme zvolili jedno z nejčastěji navštěvovaných míst Itálie u Jaderského moře - letovisko Caorle. Nejčastěji je využívaná cesta do Itálie přes Rakousko.

Jako čtvrtou trasu jsme zvolili cestu na západní italské pobřeží, směrem na Janov.

Cesty do Itálie

 • Přes České Budějovice a Salzburg
 • Přes Vídeň a Graz
 • Přes Německo do Rakouska
 • Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

Poplatky

V Rakousku a Itálii budete samozřejmě platit různé poplatky za využití dálniční sítě, ale zpoplatněné jsou i průjezdy rakouskými tunely.

Zatímco v Rakousku platí dálniční známky, které je možné zakoupit i online, v Itálii budete projíždět mýtnými branami. Cena pak záleží na tom, kolik kilometrů po dané autostrádě ujedete. Poplatky jsou hrazeny přímo v jednotlivých mýtných bránách, kde je možné platit i kartou.

Druhou variantou je placené úseky objet a ušetřit. Ale pokud se vydáte po neplacených silnicích, buďte připraveni na výrazně horší kvalitu vozovky i služeb, plus delší trasu.

1. Přes České Budějovice a Salzburg

 • Trasa: Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 767 km a 8,5 hod.

Jedná se zřejmě o nejčastější trasu, která je výhodná pro velkou část obyvatel České republiky. Průjezd Českou republikou vám může trochu pokazit náladu, protože cesta vede i po silnicích I. třídy. Jakmile se ale dostanete za hranice ČR, čeká vás krásná rakouská infrastruktura.

Rakousko je ovšem známé svými omezeními rychlosti na dálnicích, kde často pojedete pouze 100 km/h. Důrazně doporučujeme všechny rychlostní limity dodržovat, jinak vám hrozí tučná pokuta, kterou rakouská policie zasílá i do Česka. 100 km/h se objevuje buď v noci kvůli nočnímu klidu pro spící obyvatele či zvířata v okolí dálnic, nebo v místech, kde je třeba regulovat smogovou situaci. Tento fakt bohužel může vaši cestu časově o něco protáhnout.

Dálniční známka / Mýto do 3,5 tuny Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Katschberský tunel 615 Kč Cesta tam i zpět
Itálie (Villach-Caorle) 800 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 650 Kč

Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 23,67 Kč/1 EUR; platné jsou k 17. 5. 2023.

2. Přes Vídeň a Graz

 • Trasa: Brno - Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 692 km, 7,5 hod.

Tuto trasu schválně uvádíme se startovním místem v Brně, jelikož se jedná o trasu, která je vhodná pro všechny Moravany, ale stejně tak i Slezany. Jelikož pojedete přes Vídeň, zkuste trasu naplánovat tak, abyste průjezd tímto městem stihli mimo dopravní špičku, zejména mezi 8. a 10. ráno. Jinak hrozí, že si cestu prodloužíte klidně i o hodinu.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Itálie 800 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 035 Kč

Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 23,67 Kč/1 EUR; platné jsou k 17. 5. 2023.

3. Přes Německo do Rakouska

 • Trasa: Plzeň - Straubing - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 664 km, 8 hod.

Trasa je ideální volbou pro ty, kteří do Itálie míří ze západu naší republiky. Z tohoto důvodu jsme také zvolili jako začátek cesty město Plzeň. Samozřejmě i pro Západočechy je možná varianta cesty, kterou jsme uváděli jako první, tedy ta přes České Budějovice. Nicméně díky tomu, že německé dálnice patří v Evropě k těm nejlepším (a navíc zde nepotkáte tak častá zpomalení a jsou zdarma), je tato varianta ideální volbou. Od rakouských hranic pak zamíříte na Salzburg a v podstatě se napojíte na zmíněnou první trasu.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Katschberský tunel 615 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 800 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 650 Kč

Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 23,67 Kč/1 EUR; platné jsou k 17. 5. 2023.

4. Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

 • Trasa: Praha - Plzeň - Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Modena - Via Sette Quartieri
 • Délka: 1 065 km, 11,5 hod.

Pro ukázku trasy na západní pobřeží Itálie jsme vybrali malé městečko Via Sette Quartieri. Samozřejmě stejnou cestou, jen s posledním odbočením více na západ, se pak můžete vydat i do Janova anebo naopak směrem na jih do Říma, dále přes Neapol až na Sicílii. To už je ale jak časově, tak vzdáleností rozhodně náročnější trasa.

V případě, že se na západní pobřeží Itálie chystáte vydat z moravské metropole, pak z Brna vyjeďte na Vídeň a dále se dejte na Salzburg. Pokračovat budete na Innsbruck, tedy navážete na stejnou trasu jako z Prahy.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 235 Kč 10 dní
Insbruck-Brenner 497 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 2 204 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 2 936 Kč
Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 23,67 Kč/1 EUR; platné jsou k 17. 5. 2023.

Kolik stojí cesta do Itálie?

Samotná cesta autem do Itálie a zpátky do ČR vyjde na 6 000 Kč až 15 000 Kč včetně poplatků za dálniční známky a mýtné. Samozřejmě, že závisí na zvolené trase, typu vozidla, jeho spotřebě či startovací a cílové destinaci. Velký rozdíl může být v nákladech za pohonné hmoty i na mýtné brány v Itálii dle cílové destinace. Je rozdíl, když pojedete autem na sever Itálie do Milána (867 km), do Benátek (815 km) nebo Říma (1 300 km) či jižního Catanzara (1 900 km).

Srovnání vybraných cest autem do Itálie

Cesta Délka cesty Čas cesty Cena za poplatky
České Budějovice, Salzburg 767 km 8,5 hod. 1 672 Kč
Vídeň, Graz 692 km 7,5 hod. 1 035 Kč
Německo, Salzburg 664 km 8 hod. 1 672 Kč
Německo - západ Itálie 1 065 km 11,5 hod 2 978 Kč

Kolik zaplatíte na benzínu či naftě cestou do Itálie?

Cílová destinace Počet km
(tam i zpět)
Cena za
benzín/naftu
Caorle 1 534 km 3 865 Kč
Milán 1 734 km 4 369 Kč
Benátky 1 630 km 4 107 Kč
Řím 2 600 km 6 552 Kč
Neapol 3 000 km 7 560 Kč
Bari 3 222 km 8 119 Kč
Catanzaro 3 800 km 9 576 Kč

Spotřeba 7 l/100 km, cena 36 Kč/litr, ceny jsou orientační k 17. 5. 2023.

Kde tankovat cestou do Itálie?

Při cestě do Itálie se doporučuje tankovat benzín nebo naftu na našem území a pak až v Itálii. Před cestou se vyplatí sledovat ceny benzínu a nafty.

Destinace Cena nafty Cena benzínu
ČR 32,30 Kč 37,10 Kč
Německo 37,60 Kč 43,30 Kč
Rakousko 35,50 Kč 36,90 Kč
Švýcarsko 46,60 Kč 44,50 Kč
Itálie 39,70 Kč 43,30 Kč

Ceny benzínu a nafty jsou orientační; datum aktualizace: 17. 5. 2023

Cestování do Itálie s dětmi a domácími mazlíčky

Cesta do Itálie s dětmi

Mnohé rodiny jezdí na dovolenou samozřejmě s dětmi. Užít si pořádné letní radovánky je jedna věc, ta druhá je pak pohoda na cestě a bezpečí. Dáme vám proto několik důležitých tipů, jak na dovolenou s celou rodinou.

Cesta se psem do Itálie

A pokud s sebou berete i domácí mazlíčky, jako je pes, není to žádný problém. Existuje velké množství hotelů i soukromých ubytování, kde můžete pobýt se psem, stejně tak i pláže, kde se váš rodinný zvířecí přítel může zchladit a vyběhat v mořských vlnách. Ale stejně nezapomínejte na pojištění pro domácí mazlíčky.

Cesta do Itálie autem - na co si dát pozor?

Připravili jsme pro vás několik článků s praktickými informacemi pro řidiče při cestě autem do Itálie.

TIP!

Pokud chcete mít jistotu, že vaše cesta proběhne hladce a v případě různých komplikací bude postaráno nejen o vás, ale i o vaše vozidlo, sjednejte si k cestovnímu pojištění, které obsahuje i rizika v souvislosti s nemocí covid-19, také připojištění technické asistence. Toto připojištění vozidla poskytne pojistné plnění formou asistenčních služeb v případě poruchy, nehody, odcizení pojištěného vozidla, vandalismu nebo v případě chyby řidiče.

Itálie a covid-19

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY