222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Itálie 2021 – Kudy a za kolik?

Publikováno: 04.07.2021

Začátek prázdnin máme za sebou a dovolené jsou již v plném proudu. Itálie patří mezi jedny z nejoblíbenějších světových destinací, což platí i pro Čechy. A ještě aby ne, vždyť Terstský záliv je pro české cestovatele nejbližším mořem na jihu Evropy. Kudy se tedy k italskému moři, za pizzou a pořádnou náloží zmrzliny nejlépe vydat? Vše důležité se dozvíte na následujících řádcích.

Cesta do Itálie_2020h.

Kudy do Itálie?

Při cestě do Itálie existuje několik možností tras. Záleží na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte a také, kam konkrétně v Itálii míříte. Nejprve jsme pro vás vybrali tři nejběžnější trasy a jako cíl jsme zvolili jedno z nejčastěji navštěvovaných míst Itálie u Jaderského moře, letovisko Caorle. Jako čtvrtou trasu jsme zvolili cestu na západní italské pobřeží, směrem na Janov.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jak na tankování

Dále nezapomeňte, že pohonné hmoty v Rakousku a Itálii patří k jedněm z nejdražších v Evropě. Před přechodem česko-rakouských hranic tedy doporučujeme natankovat plnou nádrž za české ceny, ať alespoň přes našeho jižního souseda projedete bez tankování. V Itálii jsou benzín a nafta levnější mimo dálnice, ale také upozorňujeme, že způsob tankování může být poněkud odlišný. Na některých benzinkách totiž zaplatíte kredit předem. Pokud jej nevyčerpáte, vrátí se vám na účet, takže nemusíte panikařit s personálem, který pravděpodobně nebude rozumět anglicky. V jižnějších regionech, jako je například Kampánie, se na okreskách můžete setkat i se situací, že na čerpací stanici jednoduše nebudou mít benzín.

1. Přes České Budějovice a Salzburg

Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle

Délka: 767 km, 8,5 hod.

Jedná se zřejmě o nejčastější trasu, která je vhodná pro velkou část obyvatel České republiky a to pro Pražany, dále pak i pro obyvatele ze středních, severních, východních i jižních Čech. Průjezd Českou republikou vám může trochu pokazit náladu, protože cesta vede po silnicích I. třídy. Dálnice vedoucí do Rakouska není doposud hotová. Jakmile se ale dostanete za hranice ČR, čeká vás krásná rakouská infrastruktura. Rakousko je také známé svými omezeními rychlosti na dálnicích, kde často pojedete pouze 100 km/h. Důrazně doporučujeme všechny rychlostní limity dodržovat, jinak vám hrozí tučná pokuta, kterou Rakousko zasílá i do Česka. 100 km/h se objevuje buď v noci kvůli nočnímu klidu pro spící obyvatele i zvířata v okolí dálnic nebo v místech, kde je třeba regulovat smogovou situaci. To tedy může vaši cestu časově o něco protáhnout.

V rámci této trasy se dálničním poplatkům a platbě mýtného nevyhnete. V Rakousku se jedná o dálniční známku, kterou však můžete pořídit předem online. Mýtné vás potká při průjezdu Katschberským tunelem, pokud se nerozhodnete ho poměrně výrazně delší a náročnější cestou objíždět. V Itálii je pak průjezd zpoplatněn dle ujeté vzdálenosti prostřednictvím mýtných bran. Jsou ovšem i úseky, kde konkrétní částku mýtného platíte už při nájezdu a dálnici, často se to týká městských okruhů.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Katschberský tunel 560 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 761 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 559 Kč

2. Přes Vídeň a Graz

Brno - Vídeň - Graz – Tarvisio –  Udine - Caorle

Délka: 692 km, 7,5 hod.

Tuto trasu schválně uvádíme se startovním místem v Brně, jelikož se jedná o trasu, která je vhodná pro všechny Moravany, ale stejně tak i Slezany. Jelikož pojedete přes Vídeň, zkuste trasu naplánovat tak, abyste průjezd tímto městem stihli mimo dopravní špičku, zejména mezi 8 a 10 ráno. Jinak hrozí, že si cestu prodloužíte klidně i o hodinu.

Cestovní pojištění online

V rámci této trasy je opět nutné pořídit si dálniční známku pro průjezd Rakouskem a připravit se na poplatky u mýtných bran v Itálii. Rakouské tunely při této cestě nepotkáte. Pokud se chcete vyhnout poměrně vysokým poplatkům za průjezdy určitých úseků dálnic v Itálii, můžete zvolit cestu po silnicích I. třídy nebo neplacených dálnicích. Tím se však vaše cesta samozřejmě prodlouží jak na vzdálenost, tak i časově a stojí za zvážení, jestli se to pak vzhledem k času a nákladům na tankování, vlastně vyplatí. Navíc upozorňujeme, že italské neplacené dálnice jsou mnohdy v ne úplně dobrém stavu.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Itálie 761 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 999 Kč

3. Přes Německo do Rakouska

Plzeň - Straubing - Salzburg – Villach - Tarvisio –  Udine - Caorle

Délka: 664 km, 8 hod.

Trasa je ideální volbou pro ty, kteří do Itálie míří ze západu naší republiky. Z tohoto důvodu jsme také zvolili jako začátek cesty město Plzeň. Samozřejmě i pro západočechy je možná varianta cesty, kterou jsme uváděli jako první, tedy ta přes České Budějovice. Nicméně díky tomu, že německé dálnice patří k Evropě k těm nejlepším a navíc zde nepotkáte tak častá zpomalení a jsou zdarma, je tato varianta ideální volbou. Od rakouských hranic pak zamíříte na Salzburg a v podstatě se napojíte na zmíněnou první trasu.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Katschberský tunel 625 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 761 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 624 Kč

4. Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

Praha - Plzeň –  Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Modena – Via Sette Quartieri

Délka: 1 065 km, 11,5 hod.

Pro ukázku trasy na západní pobřeží Itálie jsme vybrali malé městečko Via Sette Quartieri. Samozřejmě stejnou cestou, jen s posledním odbočením více na západ, se pak můžete vydat i do Janova anebo naopak směrem na jih do Říma, dále přes Neapol až na Sicílii. To už je ale jak časově, tak vzdáleností rozhodně náročnější trasa. V Rakousku nezapomeňte na zpoplatněnou dálnici formou dálničních známek, a také průjezd placeným úsekem dálnice Innsbruck - Brenner, kde je nutné uhradit jednorázové mýtné.

V případě, že se na západní pobřeží Itálie chystáte vydat z moravské metropole, pak z Brna vyjeďte na Vídeň, a dále se dejte na Salzburg. Pokračovat budete na Innsbruck, tedy navážete na stejnou trasu jako z Prahy.

Dálniční známka / Mýto Cena v Kč Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Insbruck – Brenner 500 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 2 608 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 3 346 Kč

Důležité informace a odkazy

Rakousko

Jak již bylo zmíněno v článku výše, pro průjezd rakouskými dálnicemi a tunely je nutné zakoupení dálniční známky. Výhodou je, že ji lze zakoupit online na:

Pozor! Pro běžného spotřebitele platí lhůta 18 dní pro odstoupení ze smlouvy. Pro podnikatele tato lhůta neplatí.

Cestovní pojištění online

Itálie

V Itálii jsou zpoplatněny jednotlivé úseky dálnic a záleží tedy na tom, kolik toho po dané silnici ujedete. Poplatky jsou hrazeny přímo v jednotlivých mýtných bránách, kde je možné platit i kartou.

Představu o tom, kolik vás bude daný úsek vaší cesty stát, získáte na zde.

TOP TIP!

Pokud chcete mít jistotu, že vaše cesta proběhne hladce a i v tom horším případě různých komplikací bude postaráno nejen o vás, ale i o vaše vozidlo, sjednejte si k cestovnímu pojištění, které obsahuje i rizika v souvislosti s nemocí covid-19 i připojištění technické asistence. Toto připojištění vozidla poskytne pojistné plnění formou asistenčních služeb v případě poruchy, nehody, odcizení pojištěného vozidla, vandalismu nebo v případě chyby řidiče. Více informací zde.

A kam se v Itálii vydat? Podívejte se na následující tipy

Související:

Covid Chorvatsko
Připravte své auto na dovolenou

Dálniční poplatky v Evropě 2021
Cestování – důležitá telefonní čísla
Rozcestník cestování covid