Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cesta autem do Itálie 2024 - kudy a za kolik?

Publikováno: 28.01.2024

Itálie patří mezi jednu z nejoblíbenějších světových destinací a platí to i pro české turisty. Jakou nejlepší cestu do Itálie za italskými plážemi, pizzou a pořádnou náloží zmrzliny vybrat? Jaké si sjednat to nejvýhodnější cestovní pojištění? Všechny naše tipy se dozvíte v tomto článku.

Autem do Itálie

Cestovní doklady do Itálie

Itálie je členem Evropské unie, takže k návštěvě této země vám postačí platný občanský průkaz. Pamatujte, že vlastní doklad potřebují také děti, miminka nevyjímaje. Řidiči pak nesmí zapomenout platný řidičský průkaz, přičemž mezinárodní řidičský průkaz v Itálii nebudete potřebovat. Samozřejmostí je také platný technický průkaz od vozidla, zelená karta a pro jistotu zkontrolujte, zda s sebou máte také euroformulář o dopravní nehodě.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Doklady pro cestu autem do Itálie

Peníze a měna

Itálie je v eurozóně, takže pro platbu v hotovosti zde budete potřebovat eura. Peníze si tedy můžete vyměnit ještě před odjezdem, nebo si je vybrat přímo v Itálii z bankomatu. Raději se u své banky informujte o tom, jak to máte s výběry z bankomatů v zahraničí. Tedy jestli je ke svému bankovnímu účtu máte zdarma, nebo se s nimi pojí nějaké poplatky.

Za čím do Itálie vycestovat

V Itálii je spousta zajímavých míst k navštívení a je jen o prioritách turisty, jestli chce zažít pohodu u moře, adrenalin v horách, nebo chce procestovat památky.

 • Moře: pobřeží Jadranu, Sicílie, Sardinie, Kalábrie, Tyrhénské moře
 • Příroda: Lago di Garda, Toskánsko
 • Hory: Alpy - Dolomity
 • Zajímavá místa: Řím, Benátky, Neapol, Florencie, Milán

Kdy cestovat do Itálie

Itálie díky své rozmanitosti nabízí možnost cestování po celý rok. V zimě si užijete lyže v italských Alpách. Na jaře většina turistů míří do Itálie za památkami a v létě zase za mořem. Nejvíce turistů cestuje do Itálie v období od června do září. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, tak vyrazte v červnu nebo v září.

Který den je nejlepší na cestu do Itálie?

Většina českých turistů směřuje odjezd do Itálie na pátek večer nebo sobotu ráno. Proto se na svou cestu vydejte raději v týdnu nebo případně v neděli, kdy bude doprava plynulejší, bezpečnější a cesta na dovolenou rychlejší. Vyhnete se také frontám na dálnicích a u mýtných bran. To samé platí pro odjezd. Většina turistů pro zpáteční cestu volí sobotu dopoledne. Doporučujeme si počkat na sobotní podvečer nebo odjezd nechat až na neděli.

Jak dlouho trvá cesta autem do Itálie?

Délka cesty se odvíjí od místa odjezdu, ale hlavně od cílové destinace. Na pobřeží Jadranu se dostanete za necelých 9 hodin, dalších 5 hodin to je do Říma. Ale cesta z Prahy až na jih Itálie trvá skoro 20 hodin cesty.

Cestování do Itálie

Do Itálie se nejčastěji cestuje dle cílové destinace a délky času stráveného v této zemi:

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jakou trasu zvolit, když vyrážíte do Itálie autem?

Při cestě do Itálie existuje několik možných tras. Výběr té nejvýhodnější záleží především na tom, z jakého koutu České republiky vyrážíte a kam konkrétně v Itálii míříte. Nejprve jsme pro vás vybrali tři nejběžnější trasy a jako cíl jsme zvolili jedno z nejčastěji navštěvovaných míst Itálie u Jaderského moře - letovisko Caorle. Nejčastěji je využívaná cesta do Itálie přes Rakousko.

Jako čtvrtou trasu jsme zvolili cestu na západní italské pobřeží, směrem na Janov.

Cesty do Itálie:

 • Přes České Budějovice a Salcburk
 • Přes Vídeň a Graz
 • Přes Německo do Rakouska
 • Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

1. Přes České Budějovice a Salcburk

 • Trasa: Praha - České Budějovice - Salcburk - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 768 km a 9 hod.

Jedná se zřejmě o nejčastější trasu, která je výhodná pro velkou část obyvatel České republiky. Průjezd Českou republikou vám může trochu pokazit náladu, protože cesta vede i po silnicích I. třídy. Jakmile se ale dostanete za hranice ČR, čeká vás krásná rakouská infrastruktura.

Rakousko je ovšem známé svými omezeními rychlosti na dálnicích, kde často pojedete pouze 100 km/h. Důrazně doporučujeme všechny rychlostní limity dodržovat, jinak vám hrozí tučná pokuta, kterou rakouská policie zasílá i do Česka. 100 km/h se objevuje buď v noci kvůli nočnímu klidu pro spící obyvatele či zvířata v okolí dálnic, nebo v místech, kde je třeba regulovat smogovou situaci. Tento fakt bohužel může vaši cestu časově o něco protáhnout.

Poplatky na cestě do Itálie přes České Budějovice a Salcburk 2024

Dálniční známka / Mýto do 3,5 tuny Cena Platnost
Rakousko 270 Kč 10 dní
Katschberský tunel 669 Kč Cesta tam i zpět
Itálie (Villach-Caorle) 940 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 879 Kč

Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 24,76 Kč/1 euro; platné jsou k 28. 1. 2024.

2. Přes Vídeň a Graz

 • Trasa: Brno - Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 662 km, 7 hod.

Tuto trasu schválně uvádíme se startovním místem v Brně, jelikož se jedná o trasu, která je vhodná pro všechny Moravany, ale stejně tak i Slezany. Jelikož pojedete přes Vídeň, zkuste trasu naplánovat tak, abyste průjezd tímto městem stihli mimo dopravní špičku, zejména mezi 8. a 10. ráno. Jinak hrozí, že si cestu prodloužíte klidně i o hodinu.

Poplatky na cestě do Itálie přes Vídeň a Graz 2024

Dálniční známka / Mýto Cena Platnost
Rakousko 270 Kč 10 dní
Itálie 940 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 210 Kč

Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 24,76 Kč/1 euro; platné jsou k 28. 1. 2024.

3. Přes Německo do Rakouska

 • Trasa: Plzeň - Straubing - Salcburk - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle
 • Délka: 823 km, 8,5 hod.

Trasa je ideální volbou pro ty, kteří do Itálie míří ze západu naší republiky. Z tohoto důvodu jsme také zvolili jako začátek cesty město Plzeň. Samozřejmě i pro Západočechy je možná varianta cesty, kterou jsme uváděli jako první, tedy ta přes České Budějovice. Nicméně díky tomu, že německé dálnice patří v Evropě k těm nejlepším (a navíc zde nepotkáte tak častá zpomalení a jsou zdarma), je tato varianta ideální volbou. Od rakouských hranic pak zamíříte na Salcburk a v podstatě se napojíte na zmíněnou první trasu.

Poplatky na cestě do Itálie přes Německo a Rakousko 2024

Dálniční známka / Mýto Cena Platnost
Rakousko 270 Kč 10 dní
Katschberský tunel 669 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 940 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 1 879 Kč

Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 24,76 Kč/1 euro; platné jsou k 28. 1. 2024.

4. Přes Německo směr západní pobřeží Itálie

 • Trasa: Praha - Plzeň - Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Modena - Via Sette Quartieri
 • Délka: 1 065 km, 11,5 hod.

Pro ukázku trasy na západní pobřeží Itálie jsme vybrali malé městečko Via Sette Quartieri. Samozřejmě stejnou cestou, jen s posledním odbočením více na západ, se pak můžete vydat i do Janova anebo naopak směrem na jih do Říma, dále přes Neapol až na Sicílii. To už je ale jak časově, tak vzdáleností rozhodně náročnější trasa.

V případě, že se na západní pobřeží Itálie chystáte vydat z moravské metropole, pak z Brna vyjeďte na Vídeň a dále se dejte na Salcburk. Pokračovat budete na Innsbruck, tedy navážete na stejnou trasu jako z Prahy.

Poplatky na cestě do Itálie přes Německo směrem na západní pobřeží Itálie 2024

Dálniční známka / Mýto Cena Platnost
Rakousko 270 Kč 10 dní
Insbruck-Brenner 545 Kč Cesta tam i zpět
Itálie 2 125 Kč Cesta tam i zpět
Celkem 2 940 Kč
Poznámka: Ceny vychází z ceníků jednotlivých provozovatelů dálnic a jsou přepočítávány při aktuálním kurzu 24,76 Kč/1 euro; platné jsou k 28. 1. 2024.

Kolik stojí cesta do Itálie?

Samotná cesta autem do Itálie a zpátky do ČR vyjde na 6 000 Kč až 15 000 Kč včetně poplatků za dálniční známky a mýtné. Samozřejmě že závisí na zvolené trase, typu vozidla, jeho spotřebě či startovací a cílové destinaci. Velký rozdíl může být v nákladech za pohonné hmoty i za mýtné brány v Itálii dle cílové destinace. Je rozdíl, když pojedete autem na sever Itálie do Milána (867 km), do Benátek (815 km), Říma (1 300 km) či jižního Catanzara (1 900 km).

Poplatky

Zatímco v Rakousku platí dálniční známky, které je možné zakoupit i online, v Itálii budete projíždět mýtnými branami. Cena pak záleží na tom, kolik kilometrů po dané autostrádě ujedete. Poplatky jsou hrazeny přímo v jednotlivých mýtných bránách, kde je možné platit i kartou.

Druhou variantou je placené úseky objet a ušetřit. Ale pokud se vydáte po neplacených silnicích, buďte připraveni na výrazně horší kvalitu vozovky i služeb, plus delší trasu.

Srovnání vybraných cest autem do Itálie 2024

Cesta Délka cesty Čas cesty Cena za poplatky
České Budějovice, Salcburk 768 km 9 hod. 1 879 Kč
Vídeň, Graz 622 km 7 hod. 1 210 Kč
Německo, Salcburk 823 km 8,5 hod. 1 879 Kč
Německo - západ Itálie 1 065 km 11,5 hod. 2 940 Kč

Poznámka: Uvedené ceny jsou orientační. 

Kolik zaplatíte na benzínu či naftě cestou do Itálie v roce 2024?

Cílová destinace Počet km
(tam i zpět)
Cena za
benzín/naftu
Caorle 1 534 km 3 919 Kč
Milán 1 734 km 4 430 Kč
Benátky 1 630 km 4 165 Kč
Řím 2 600 km 6 643 Kč
Neapol 3 000 km 7 665 Kč
Bari 3 222 km 8 232 Kč
Catanzaro 3 800 km 9 709 Kč

Poznámka: Spotřeba 7 l/100 km, cena 36,5 Kč/litr, ceny jsou orientační k 28. 1. 2024.

Kde tankovat cestou do Itálie?

Při cestě do Itálie se vzhledem k aktuálním cenám pohonných hmot doporučuje natankovat plnou nádrž u nás a poté ještě v Rakousku před překročením hranic s Itálií. Před cestou se vyplatí sledovat vývoj cen benzínu a nafty.

Destinace Cena nafty Cena benzínu
ČR 36,40 Kč 35,90 Kč
Německo 42,00 Kč 44,00 Kč
Rakousko 39,30 Kč 36,60 Kč
Itálie 42,80 Kč 43,80 Kč

Poznámka: Ceny benzínu a nafty jsou orientační; datum aktualizace: 28. 1. 2024.

Cestování do Itálie s dětmi a domácími mazlíčky

Cesta do Itálie s dětmi

Mnohé rodiny samozřejmě jezdí na dovolenou s dětmi. Užít si pořádné letní radovánky je jedna věc, ta druhá je pak pohoda na cestě a bezpečí. O tom, jak na dovolenou s dětmi, si můžete přečíst v našem článku.

Cesta se psem do Itálie

A pokud s sebou berete i domácí mazlíčky, například pejska, není to žádný problém. Existuje velké množství hotelů i soukromých ubytování, kde můžete pobýt se psem, stejně tak i pláže, kde se váš rodinný zvířecí přítel může zchladit a vyběhat v mořských vlnách. Ale stejně nezapomínejte na pojištění pro domácí mazlíčky.

Cesta do Itálie autem - na co si dát pozor?

Připravili jsme pro vás několik článků s praktickými informacemi pro řidiče při cestě autem do Itálie.

Kromě toho stojí za to podívat se blíže na stav svého havarijního pojištění a povinného ručení. Jednoduše tak, abyste se na své pojištění vozidla mohli stoprocentně spolehnout nejen v České republice, ale také za hranicemi. Využít můžete naši kalkulačku.

TIP!

Pokud chcete mít jistotu, že vaše cesta proběhne hladce a v případě různých komplikací bude postaráno nejen o vás, ale i o vaše vozidlo, sjednejte si k cestovnímu pojištění, které obsahuje i rizika v souvislosti s nemocí covid-19, také připojištění technické asistence. Toto připojištění vozidla poskytne pojistné plnění formou asistenčních služeb v případě poruchy, nehody, odcizení pojištěného vozidla, vandalismu nebo v případě chyby řidiče.

Itálie a covid-19

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky cestovního pojištění si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Bezpečně na cestách se správným pojištěním auta

Cesta autem do Itálie je poměrně dlouhá, proto byste dbát o správné pojištění vašeho vozidla. A to v případě povinného ručení i havarijního pojištění.

U svých pojistek se zaměřte hlavně na:

 • dostatečnou výši pojistných limitů,
 • kvalitu a rozsah asistenčních služeb,
 • rozsah krytí,
 • připojištění.

Jen se správným a komplexním pojištěním vozidla budete mít jistotu, že jste na silnicích chránění opravdu pro všechny případy. 

S aktuálním přehledem nejlepšího pojištění auta vám pomůže online kalkulačka povinného ručení. Zadáte do ní základní údaje o vás a vašem vozidle a během chvíle uvidíte přehledně srovnané nabídky hned od několika prověřených pojišťoven, a to včetně výše pojistného. Nejvýhodnější pojištění vozidla si můžete přes online kalkulačku také sjednat - rychle, online a z pohodlí vlastního domova. Stejně tak máme i kalkulačku na havarijní pojištění.

SPOČÍTEJTE SI havarijní pojištění