222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování do Itálie

Itálie patří mezi vůbec nejoblíbenější turistické destinace na světě a rádi do ní jezdí i Češi. Poradíme vám, jakou nejvhodnější trasu zvolit, jaká pravidla pro řidiče v Itálii platí a kam zavítat, ať už jde o dovolenou letní nebo zimní.

Cestování Itálie

Informace pro řidiče

Itálie je známá vybíráním mýta na dálnicích, proto si nemusíte kupovat dálniční známku. Na mnohých mýtných branách se dá platit i kartou, ale stejně tak hotovostí. Raději u sebe ale mějte drobné mince, jinak je mýtný systém poměrně intuitivní. Samozřejmě Itálii můžete projet i po neplacených dálnicích, které jsou protkány celou zemí od severu k jihu, ovšem jízda zadarmo bohužel něco stojí a sice riziko nekvalitní vozovky.

Pozor si dávejte na čerpacích stanicích. Pokud si palivo necháte natankovat obsluhou, připlatíte si. Také je v Itálii často zvykem, že si na stanici nejdříve načerpáte kredit například 100 EUR, ale natankujete pouze tolik, kolik potřebujete. Zbylé peníze se vám na účet vrátí, ale kdo tento systém nezná, může ho to lehce vyděsit. Mnohem horší je ovšem tankování například v Kampánii. Připravte se na to, že z čerpací stanice odjedete bez benzínu, jehož dostupnost je tu kolísavá, proto tankování plánujte dostatečně s předstihem. To platí i pro otevírací dobu čerpacích stanic, které jsou většinou v době italské siesty uzavřené.

Dovolená v Itálii

Itálie je obrovská země se stejně tak obrovským výběrem aktivit, kterým se v každém regionu můžete věnovat. Primárně se do země ve Středozemním moři jezdí na letní dovolenou, ale skvěle si ji užijete v jakémkoliv ročním období, včetně oblíbeného lyžování ve vyhlášených horských resortech.

Specifická je i italská gastronomie. V každém regionu je trochu jiná kuchyně, která vychází z lokálních produktů. Těšit se můžete z velkého množství druhů těstovin, rajčat, vína, olivového oleje, ale také zpracování masa nebo sýrů.

Italské Dolomity

Itálie a covid-19

Současné podmínky vstupu do Itálie se skládají z jednoho z dokumentů 3G, například předložení certifikátu o ukončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo negativního PCR/antigenního testu a vyplnění PLF formuláře. V opačném případě vám hrozí 5denní karanténa. Itálie je tak oproti většině dalších evropských států poměrně přísná.

Od 1. 4. 2022 je potřeba jeden z dokumentů 3G pouze ve vnitřních prostorách restaurací. Na zahrádkách to ale nutné není, stejně tak dokumenty nepotřebujete již při ubytování. Nutné je však dodržet kdekoliv uvnitř, včetně hromadné dopravy, ochranu dýchacích cest.

Pokud vyrážíte ještě do italských Alp lyžovat, rovněž nepotřebujete dokládat svůj stav žádným dokumentem, ale v lyžařských areálech je nutné dodržet nošení respirátorů FFP2, pokud zrovna nelyžujete. Opatření platí pro vnitřní prostory restaurací a barů, ale také uzavřené lanovky.