Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování do Itálie

Itálie patří mezi vůbec nejoblíbenější turistické destinace na světě a rádi do ní jezdí i Češi. Poradíme vám, jakou nejvhodnější trasu zvolit, jaká pravidla pro řidiče v Itálii platí a kam zavítat, ať už jde o dovolenou letní nebo zimní. A nezapomeneme ani správné cestovní pojištění do Itálie

Cestování Itálie

Jaké cestovní pojištění do Itálie

Do Itálie si sjednejte takové cestovní pojištění, které bude odpovídat charakteru vaší dovolené. Měli byste v něm tedy zohlednit nejen sporty, ale i další aktivity, které budete na dovolené provozovat.

Jak asi tušíte velká část zranění turistů se odehrává zejména v Alpách a to nejen v zimě, ale i v létě. Nemusí jít totiž jen o lyžování, ale i obyčejnou turistiku, nebo také trasy po ferratách. Většinou se jedná o zlomeniny dolních a horních končetin, o fraktury hlavy a hrudníku. Nemalé sumy stojí samotné ošetření, pokud budete potřebovat i zásah horské služby nebo transport, můžete se dostat na sumu až 40 000 Kč, nemluvě o helikoptéře, která pro zraněného vzlétne za 170 000 Kč.

Tady máte spočítanou průměrnou cenu cestovního pojištění do Itálie, které zohledňuje krytí léčebných výloh v souvislosti s onemocněním covid-19.

Délka pobytu a rozsah 1 dospělý Pár Rodina 2 + 2
1 den
43 Kč 87 Kč 140 Kč
4 dny
90 Kč 175 Kč 300 Kč
7 dní (pojištění odpovědnosti,
úrazu a zavazadel)
155 Kč 300 Kč 500 Kč

COVID-19 a Itálie

Od 1. června 2022 Itálie významně odblokovala pravidla vstupu do země a v současnosti země již nevyžaduje žádný evropský certifikát o očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo negativním testu. Od května dokonce ani nemusíte vyplňovat příjezdový formulář.

Stále ovšem platí tyto pomínky:

 • namátkové kontroly na přítomnost covid-19;
 • povinnost nošení respirátorů FFP2 v hromadné dopravě, muzeích a kinech.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cesta do Itálie

Itálie je z České republiky přeci jen dále, i tak se do ní čeští turisté vydávají autem, letadlem, ale výjimkou nejsou ani cesty vlakem.

Autem do Itálie

Tato země je známá vybíráním mýta na dálnicích, proto dálniční známky v Itálii nejsou potřeba. Na mnohých mýtných branách se dá platit i kartou, ale stejně tak hotovostí. Raději u sebe ale mějte drobné mince, jinak je mýtný systém poměrně intuitivní. Samozřejmě Itálii můžete projet i po neplacených dálnicích, které jsou protkány celou zemí od severu k jihu, ovšem jízda zadarmo bohužel něco stojí a sice riziko nekvalitní vozovky.

Pozor si dávejte na čerpacích stanicích. Pokud si palivo necháte natankovat obsluhou, připlatíte si. Také je v Itálii často zvykem, že si na stanici nejdříve načerpáte kredit například 100 EUR, ale natankujete pouze tolik, kolik potřebujete. Zbylé peníze se vám na účet vrátí, ale kdo tento systém nezná, může ho to lehce vyděsit. Mnohem horší je ovšem tankování například v Kampánii. Připravte se na to, že z čerpací stanice odjedete bez benzínu, jehož dostupnost je tu kolísavá, proto tankování plánujte dostatečně s předstihem. To platí i pro otevírací dobu čerpacích stanic, které jsou většinou v době italské siesty uzavřené.

Vlakem do Itálie

Po železnici se do Itálie dostanete například s jedním přestupem ve Vídni, nebo pohodlnými lůžkovými vozy do Milana, Janova a San Rema s nástupem v Bohumíně či Břeclavi. Nejlevnější jednosměrný lístek do druhé třídy pořídíte za asi 3 900 Kč, u lůžkových vozů je pak cena vyšší, a to nad 6 000 Kč.

Kam do Itálie

Itálie je obrovská země se stejně tak obrovským výběrem aktivit, kterým se v každém regionu můžete věnovat. Primárně se do země ve Středozemním moři jezdí na letní dovolenou za krásnými plážemi a koupáním, ale skvěle si ji užijete v jakémkoliv ročním období, včetně oblíbeného lyžování ve vyhlášených horských resortech.

Minout byste rozhodně neměli i věhlasná historická města jako je Řím (na ten si vyhraďte rovnou 3 dny nebo prodloužený víkend), renesanční Florencii, starověké Pompeje, Ravennu s jedinečnými byzantskými mozaikami, Benátky nebo města, která proslavil Shakespeare jako Veronu nebo Mantovu. A nádhernou rodinnou dovolenou si pak užijete kolem severoitalských jezer.

Stačí se podívat na mapu Itálie a jistě najdete celou řadu zajímavých míst a turistických cílů.

Specifická je i italská gastronomie. V každém regionu je trochu jiná kuchyně, která vychází z lokálních produktů. Těšit se můžete z velkého množství druhů těstovin, rajčat, vína, olivového oleje, ale také zpracování masa nebo sýrů.

Užitečné informace pro cestu do Itálie

 • V Itálii jsou stejné zásuvky jako u nás, mají ale odlišný tvar, takže budete potřebovat redukci. Tu seženete jak u nás, tak bez problému v Itálii.
 • Telefonování a data vám v Itálii budou fungovat stejně jako u nás, takže si nemusíte zařizovat roaming a nebudete platit žádné poplatky.
 • Pro cestu do Itálie se psími mazlíčky jim vezměte Mezinárodní očkovací průkaz a potvrzení o platném očkování proti vzteklině.
 • Dovoz a vývoz hotovosti je v Itálii omezen na částku 10 000 EUR.
 • Ve všech uzavřených místnostech v Itálii platí zákaz kouření.
 • Počasí v Itálii je pro zimní i letní dovolenou velmi příjemné. Země leží v subtropické středozemním pásu, díky výškovým rozdílům je podnebí v Itálii různorodé. Chladnější je oblast Pádské nížiny a Alp. Pobřeží Středozemního moře je zase velmi slunečné a s vyššími teplotami.
 • Ceny potravin v Itálii se mohou lišit mezi velkými supermarkety a malými obchůdky, a to až o desítky procent. Velký rozdíl v ceně pak dělají i značky potravin. Oproti Česku jsou v Itálii ceny potravin vyšší, a to v některých případech až o 50 %. Připlatíte si hlavně za maso, mléčné výrobky, vejce a některé ovoce a zeleninu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Na co si dát v Itálii pozor

Itálie patří mezi bezpečné země, je ale pár věcí, na které si zde musíte dát pozor:

 • V některých oblast zde hrozí zemětřesení a výbuch aktivních sopek. Proto si před vycestování zjistěte aktuální informace.
 • Ve velkých městech a turisticky oblíbených místech si dávejte pozor na kapsáře a hlídejte si své osobní věci.
 • Co se týče migrantů, situace by neměla být problémová. S drobnými obtížemi se můžete setkat v Římě nebo v některých přímořských oblastech.