Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cesta do Itálie autem – Na co si dát pozor?

Publikováno: 14.06.2022

Itálie je jednou z nejoblíbenějších destinací pro zahraniční dovolenou, na kterou se vydáváme vlastním vozidlem. Není se čemu divit, pohodlí a relativně krátká vzdálenost od České republiky jsou velkými výhodami. Navíc je toho po cestě spousta k vidění, takže se ratolesti neukoušou nudou. Odpočinout si po cestě můžete kdykoli se vám zachce.

Cestovní pojištění do Itálie

Dovolená v Itálii

Itálie má v České republice stále výborný zvuk, vynikající jídlo, které Čechům chutná, dlouhá a rozmanitá pobřeží, a hlavně spoustu zajímavých památek. Krásné pláže se nacházejí například na malém ostrově Lampedusa, který je víc africký než evropský. Moře zde je velmi čisté, což slibuje báječné zážitky z potápění.

Také na italském ostrově Sardinie si přijdete na své. Přesto však upozorňujeme, že je u českých turistů stále populárnější, a tak zde sem tam zaslechnete rodný jazyk. Nejlepší obdobím pro návštěvu Sardinie jsou měsíce květen, červen nebo září. Z historických památek si pak nemůžete nechat ujít hlavní město Itálie, přímo historií dýchající, Řím.

Řím, též nazývaný Věčné město, patří se svými více než 25 miliony zahraničních návštěvníků mezi nejnavštěvovanější města světa a právem se sem turisté opakovaně vracejí.

Mezi známé římské památky patří koloseum, nejrůznější kostely a katedrály. Řím leží na řece Tibeře a byl pojmenován podle svého zakladatele Romula.

Kontrola vozidla před jízdou do Itálie

Pokud se do Itálie vydáváte vlastním vozidlem, měli byste mít pod kontrolou úplně všechno. Plno výletníků zahrne svého motorového miláčka zavazadly, nafukovacími lehátky, koly a dalším dovolenkovým vybavením, ale pozornost věnovaná kontrole technického stavu vozidla bývá zanedbána.

Při revizi je nutné všímat si i zdánlivých detailů, čímž předejdete nepříjemným problémům a stresovým situacím. Ideální volbou je přenechat kontrolu technického stavu vozidla profesionálům a naplánovat si prohlídku vozidla v servise. Při dodržení zlatého pravidla ,,Dvakrát měř, jednou řež!" byste před začátkem cesty měli i tak ověřit:

  1. tlak v pneumatikách;
  2. stav provozních kapalin;
  3. brzdy.

 

Autem do Itálie

Pojištění auta do Itálie

Kromě perfektního stavu vozidla byste neměli zapomenout ani na povinné a havarijní pojištění. Povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla jistě sjednáno máte, ale víte, s jakým limitem pojistného krytí a s jakým rozsahem asistenčních služeb? Většina řidičů si povinné ručení sjednává v naprostém základu, s limitem pojistného krytí 35 mil. Kč na zdraví a 35 mil. Kč na majetek.

Při zavinění hromadné dopravní nehody a způsobení trvalých následků jejím účastníkům může být zmíněný limit nedostatečný. Právě z uvedených důvodů doporučujeme sjednat si povinné ručení, ze kterého se poskytuje pojistné plnění ve výši minimálně 50 mil. Kč. Připojištění asistenčních služeb vozidla ušetří překvapení z toho, že sjednaný základní rozsah neobsahuje opravu vozidla v zahraničí nebo nepokrývá odtah nepojízdného vozidla zpět do České republiky. Za připojištění asistenčních služeb zaplatíte pár desetikorun, stejně jako za další doplňková připojištění, např. úrazové pojištění řidiče a posádky vozidla nebo pojištění zavazadel.

Stejně se to má s havarijním pojištění, jen s tím rozdílem, že jeho sjednání do zahraničí řidiči často podceňují. Z havarijního pojištění jsou přitom hrazeny škody na vlastním vozidle, které vzniknout při havárii, odcizení, živlu nebo vandalismu. Pro šetřílky máme připravenou i levnější variantu sjednání havarijního pojištění, zahrnující pouze riziko havárie a živlu. Samozřejmostí je součást asistenčních služeb, které se ale sjednávání v základním rozsahu.

Kromě pojištění vašeho čtyřkolového miláčka byste neměli zapomenout ani na pojištění výletníků. Cestovní pojištění do Itálie si můžete porovnat prostřednictvím kalkulačky cestovního pojištění online, a to během pár minut. V rámci základního balíčku cestovního pojištění do Itálie je zahrnuto pojištění léčebných výloh a asistenční služba.

Limity pojistného krytí je možné volit dle vašich požadavků, sjednat je možné i neomezené léčebného výlohy. Dojde-li k nešťastné události, pojišťovna uhradí za pojištěného nezbytné náklady na léčbu včetně všech postupů, které s léčbou souvisí, a to do výše pojistného limitu, který si pojištěný sjednal. Základní balíček cestovního pojištění je samozřejmě možné rozšířit o připojištění úrazu, odpovědnosti, zavazadel a storno cestovní služby, včetně letenek. Své sportovní aktivity si můžete připojistit také rizikovým nebo extrémních sportovním připojištěním.

Dálniční poplatky Itálie

Chystáte-li se do Itálie vlastním vozidlem, neminou vás cestou výběry mýtného. Připravili jsme pro vás přehled forem a poplatků v jednotlivých transferových zemích. Mýtné neboli mýto znamená poplatek, který je vybírán za použití silnic, dálnic, mostů nebo tunelů.

V Rakousku jsou dálniční známky vyráběny jako desetidenní, dvouměsíční nebo roční. Lze je zakoupit na čerpacích stanicích u hranic s Rakouskem nebo na rakouských čerpacích stanicích a v blízkosti rakouských dálnic (trafiky, autokluby atd.).

Pro klasický týdenní pobyt u moře postačí koupit známku desetidenní za 8,90 EUR. Označení platnosti známky provádí prodejce děrováním dne a měsíce, kdy jste si známku zakoupili a od tohoto data je platná 10 dní.

Platnost dálniční známky Cena dálniční známky
Rakousko 10 dní 237 Kč
2 měsíce 697 Kč

V Itálii jsou dálniční úseky placené a poplatky se zde liší podle počtu ujetých kilometrů v rámci dané části dálnice. Při vjezdu na dálnici si u brány stisknutím tlačítka vytisknete lístek, který odevzdáte u závory na výjezdu, kde budete platit celý úsek. Tento lístek nesmíte během cesty ztratit. Platbu lze uskutečnit jak v hotovosti, tak i kartou, na některé bráně je přítomna obsluha, jinde pouze automat.

Autor: Jana Harmáčková