Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Alpy - lavinové zpravodajství

Chystáte se na zimní dovolenou do Alp? Jestli hodláte jen lyžovat na sjezdovkách, lavinové nebezpeční v nemusíte řešit. Máte-li ale v plánu vyrazit i na běžky nebo horskou procházku, doporučujeme vám sledovat lavinové zpravodajství.

Alpy lavinové zpravodajství_2

Lavinové nebezpečí

Riziko, že se strhne lavina, se předpovídá na základě výsledků z meteorologických a sněhoměrných stanic. Pravděpodobnost laviny je vyšší na svazích s prudším sklonem. Nebezpečí zvyšuje vítr - sníh se při něm hromadí v závětří, čímž může vzniknout lavina. Vliv má také teplota. Na jaře, když je tepleji, sníh pomalu taje a stává se těžším.

 

Setkat se s lavinou není žádná legrace. V Alpách pod ní zemře každý rok průměrně 103 lidí. Příčinou je obvykle udušení pod vrstvou sněhu nebo podchlazení.

Síla laviny zachycená na autentickém videu

Informujte se

Abyste se lavin nemuseli bát, sledujte předpověď a řiďte se nařízeními a doporučeními meteorologů. Ke sledování lavinového zpravodajství doporučujeme stránku www.avalanches.org. Poté, co co na mapě zvolíte ,,svou" oblast budete přesměrováni na další stránky, kde zjistíte, zda na vás číhá nebezpečí. Všechny stránky jsou mimo jiné v anglickém i německém jazyku, takže se na nich určitě rychle zorientujete.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY