Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovolená last minute

Dovolená last minute, tedy dovolená zakoupená tzv. na poslední chvíli je u mnoha českých cestovatelů stále oblíbenou variantou, jak pořídit dovolenou za výrazně lepší cenu, ale s veškerým servisem a komfortem cestování s cestovní kanceláří. Pokud se tedy nechystáte na dovolenou ve vlastní režii, náš článek vám může s výběrem zájezdu na poslední chvíli pomoci.

Cestování last minute

Co je dovolená last minute?

Dovolená last minute už svým označením napovídá, o co se vlastně jedná. Jedná se o zájezd, který si můžete koupit těsně před odjezdem, proto ,,na poslední chvíli". Obvykle se jedná o lhůtu dvou, maximální tří týdnů před odjezdem. V tomto období se cestovní kanceláře snaží naplnit kapacity jednotlivých zájezdů, které se doposud neprodaly a zamezit tak ztrátě i za předpokladu, že zájezd bude prodáván se slevou a výnos bude pro cestovní kancelář velmi nízký či dokonce nulový.

Vyplatí se nákup dovolené last minute?

Fenomén dovolených last minute byl na vrcholu spíše před několika lety. V dnešní době už bohužel označení ,,last minute" často neznamená opravdu to, co by mělo, tedy výprodej zájezdu se znatelnou slevou.

Dva hlavní důvody jsou následující:

  • Ztráty pro ,,cestovky"

Na slevu slyší většina z nás a tak se nákup dovolených last minute stal najednou velmi populárním. To však po nějaké době začaly vnímat i cestovní kanceláře. Mnoho jejich klientů s nákupem zájezdu opravdu čekalo až na poslední chvíli a cestovní kanceláře tak vysoké procento zájezdů prodávaly za výrazně nižší cenu. Jejich reakcí bylo to, že jako ,,last minute zájezdy" stále častěji označovaly i zájezdy s termínem několika měsíců dopředu jen pro to, aby své klienty lákaly na slevy. Skutečná podstata nákupu zájezdu na poslední chvíli se tak pomalu začala vytrácet.

  • Mizí garanční kapacity

Garanční kapacita pro cestovní kancelář znamená to, že si ještě před začátkem sezóny nasmlouvají určitý počet pokojů v hotelu, letenek nebo míst v autobuse, získají je za výhodnější cenu a dopředu za ně zaplatí. Tato místa pak v rámci prodávají v rámci jednotlivých zájezdů. Pokud se kapacity nepodaří zaplnit, prodávají dané zájezdy na poslední chvíli se slevou. V poslední době od těchto postupů ale cestovní kanceláře ustupují a kapacitu hotelu či dostupnost letenek ověřují až na základě poptávky klienta. Nic je tedy netlačí k tomu, aby daný zájezd nutně prodali i pod cenou, na poslední chvíli.

A jaká je tedy odpověď na otázku, zda se vyplatí nákup dovolené last minute? Odpovědět můžeme pořekadlem ,,důvěřuj, ale prověřuj". Samozřejmě i dnes se dají objevit skvělé nabídky v rámci zájezdů last minute, nebo dokonce super lastminute, tedy zájezdů s termínem max. 3 dny do odjezdu. Bohužel ale často zájezdy značené ,,last minute" nemají cenově se skutečným nákupem na poslední chvíli nic společného. Vždy si tedy ideálně prohlédněte vámi vybraný zájezd na více portálech prodávajících dovolené, ať vidíte, zda kupujete opravdu výhodnou nabídku.

Často se tedy vyplatí, si spíše než dovolenou last minute naopak koupit dovolenou s předstihem, tzv. na first minute, tj. několik měsíců předem. Nespornou výhodou je široká nabídka zájezdů s dostatečnou kapacitou a cena velmi často výhodnější, než na ,,poslední chvíli". Last minute dovolená je často sbírkou zájezdů, které nikdo z určitého důvodu nechtěl a tak se prodávají se slevou. U first minute je zase sleva postavena na tom, že zájezd kupujete s předstihem a v době, kdy většině lidí ještě váhá.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jak na nákup dovolené last minute

Připravili jsme pro vás pár bodů, které vám mohou výběr dovolené last minute alespoň trochu usnadnit.

1. Flexibilita je nutností

Pokud se rozhodnete pro nákup dovolené na poslední chvíli, připravte se na to, že se u toho zřejmě i trochu zapotíte. S tímto nápadem totiž rozhodně nejste jediní a tak se zájezdy rozprodávají bleskovou rychlostí. Ideálně si tedy vytipujte v dané destinaci více hotelů a nevažte se na konkrétní termín, třeba s odletem v sobotu. Pokud objevíte výhodnou nabídku, s nákupem rozhodně neotálejte. Ovšem i tak porovnejte ceny jednotlivých pořadatelů zájezdu a nenakupujte unáhleně, ať pak z dovolené neodjíždíte spíše naštvaní než odpočatí.

2. Slevte ze svých nároků

Je třeba se smířit s tím, že při nákupu dovolené last minute vybíráte z toho, co se v předchozích měsících nepodařilo cestovní kanceláři prodat. Proto je třeba počítat s tím, že výběr už nebude tak pestrý a může se stát, že například nebudete mít možnost zvolit formu stravování all inclusive nebo si zvolit pokoj vyšší kategorie s výhledem na moře.

3. Cestujte ve dvou

Pokud cestujete s celou rodinou nebo početnou partou přátel, na nákup zájezdu last minute se raději nespoléhejte. Nalézt vhodnou nabídku zájezdu na poslední chvíli pro větší skupinu cestovatelů je bohužel poměrně problém. Zájezd last minute je tedy ideální kupovat v případě, že cestujete ve dvou, dvoulůžkových pokojů bývá v hotelech nejvíce.

4. Neupínejte se na pražské letiště

Většina českých dovolenkářů odlétá na svou dovolenou z pražského letiště. Zkuste se ale podívat i po zájezdech s odletovým místem jinde, než z Prahy. Například Moravané to mají blízko na letiště ve Vídni a tím se jim mohou otevřít i další obzory pro výběr ideální dovolené. Na českých cestovních portálech často narazíte i na nabídku německých či rakouských cestovních kanceláří, jejichž nabídky jsou často velmi výhodné. Z jihu Čech můžete vyrazit třeba na letiště do Mnichova a ze západu a severu republiky do Drážďan.

Cestovní pojištění (nejen) na poslední chvíli

Sehnali jste super last minute dovolenou s odletem již zítra? I tak ale myslete na sjednání cestovního pojištění. Sjednat si ho můžete online během několika málo minut, zaplatit rovnou platební kartou bez nutnosti podpisu smlouvy či návštěvy pobočky některé z pojišťoven. Dokumenty obdržíte na zadanou e-mailovou adresu ihned po sjednání pojištění, stačí si vytisknout asistenční kartičky.

A jak takové pojištění vybrat? Výběr přizpůsobte charakteru vaší cesty, tedy tomu, zda jedete za relaxem na pláži, turistikou nebo sportem. Ne vše totiž dokáže pokrýt základní cestovní pojištění, třeba u náročnějších sportovních aktivit je už nutné speciální připojištění. Cestovní pojištění vybírejte nejen podle ceny, ale především podle limitů krytí na pojištění léčebných výloh. Zde platí čím vyšší, tím lepší. A pokud si nebudete s čímkoliv vědět rady, neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY