Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

S cestovkou nebo na vlastní pěst

Publikováno: 25.05.2022

S cestovkou nebo na vlastní pěst? Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného. Oba způsoby zařizování dovolené mají své kouzlo, stejně jako pozitiva, ale i negativa. Pojďte si vybrat, jaký způsob je pro vás prioritou.

S cestovkou nebo na vlastní pěst

Cestování na vlastní pěst

Dřímá ve vás duše dobrodruha? Vyrazte na dovolenou ve vlastní režii. Ve většině případů to vyjde levněji, než zájezd s cestovní kanceláří, neplatíte totiž za daný servis, vše si řešíte sami a mnohdy narazíte na levnější ubytování. Plánování dovolené pak ale určitě věnujte trochu více času, a pokud se chcete vyhnout zbytečným starostem, zjišťujte a zařizujte dopředu. Díky tomu se vám otevřou zajímavé možnosti, jak si užít relax, ale i aktivní dovolenou.

Výhodou je také to, že nemusíte být vázáni na časový harmonogram. Pokud cestujete autem, můžete zastavit kdykoliv a kdekoliv, klidně v dané lokalitě přespat, když se vám podaří najít ubytování přímo na místě.

Výhody cestování na vlastní pěst Nevýhody cestování na vlastní pěst
Ve většině případů vyjde levněji Složitější na organizaci
Veškerý program je ve vaší režii Nemáte k dispozici delegáta, případné problémy tedy řešíte sami nebo jen přes pojišťovnu
Za dobu dovolené můžete libovolně vystřídat více míst pobytu Bez základů některého světového jazyka můžete mít problém s komunikací v zahraničí

Cestování s cestovní kanceláří

I dovolená s cestovní kanceláří má samozřejmě mnoho výhod. Vše je zařízeno za vás, od letenek a transferu z/na letiště, až po ubytování, stravu a fakultativní výlety. Pokud si tedy chcete užít dovolenou s předem jasným rozpočtem a bez jakéhokoliv stresu, nemusíte váhat.

Tento typ cestování je vhodný zejména pro vzdálenější destinace, ve kterých se odlišují například kulturní zvyky. Pokud jedete vyloženě za poznáváním historie, budete mít například k dispozici průvodce nebo delegáta, který vám výlet za památkami zařídí.

Výhody cestování s CK Nevýhody cestování s CK
Nemusíte se o nic starat (transfer na hotel, ubytování, strava, zábava...) Ve většině případů dražší než cesta ,,na vlastní pěst"
Máte k dispozici služby delegáta (v případě problémů, pomoc s tlumočením, na výlety...) Pevná organizace (doba odjezdu, strava, přestávky, apod.)

Co nepodcenit?

Ať už ale cestujete ve vlastní režii nebo s cestovní kanceláří, vždy dovolenou vybírejte pečlivě a zaměřte se na následující:

  • Hledejte recenze! Na destinaci, hotel, cestovní kancelář - na internetu je jich spousta, nebojte se tuto možnost využít.
  • Čtěte! Než cokoliv podepíšete nebo zaplatíte, vše si důkladně přečtěte, předejdete tak nepříjemnému rozčarování v případě komplikací v rámci organizace vaší dovolené.
  • Sjednejte si kvalitní cestovní pojištění. Nejlépe to, které kryje storno zájezdu a léčebné výlohy, hospitalizaci nebo karanténu kvůli nemoci covid-19, která tu s námi ještě minimálně tento rok bude.

Jak na dovolenou ve vlastní režii?

Podrobnosti o dovolené bez cestovní kanceláře se dozvíte v jednom z našich předchozích článků. Dozvíte se, jak na výběr letenek, ubytování, ale i další podstatné informace.

Jednotlivé díly seriálu: