Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Mezinárodní řidičský průkaz

Publikováno: 05.06.2023

V Evropské unii vám k řízení motorového vozidla stačí vedle povinného ručení i národní řidičský průkaz. V některých státech mimo EU je ale nutné mít jeho mezinárodní variantu. Podíváme se, jak vypadá mezinárodní řidičský průkaz, kde ho seženete a také pro jaké země je platný.

Mezinárodní řidičský průkaz

Co je mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz je oficiální dokument, který umožňuje držitelům standardního řidičského oprávnění řídit vozidla v zahraničí, nejčastěji mimo země Evropské unie. Jedná se o překlad běžného řidičského průkazu do mezinárodně uznávaných jazyků a formátů, aby bylo možné snáze komunikovat se zahraničními úřady a pronajímateli vozidel.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kde si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz si mohou řidiči vyřídit v České republice, pokud v ní mají alespoň trvalý pobyt. Žádost o mezinárodní řidičský průkaz lze podat na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. Tam také naleznete potřebný tiskopis.

Platnost mezinárodního řidičského průkazu:

 • Státy Vídeňské úmluvy (1968) - 3 roky
 • Státy Ženevské úmluvy (1949) - 1 rok

 

Státy Ženevské úmluvy o silničním provozu (1949)

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Státy Vídeňské úmluvy o silničním provozu (1968)

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Kolik stojí mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz vydaný Českou republikou není nijak drahý. Zaplatíte jen správní poplatek, který činí 50 Kč. Jeho vydání probíhá bezodkladně na místě v den žádosti.

Co budete pro vydání potřebovat:

 • vyplněnou žádost o vyhotovení mezinárodního řidičského průkazu,
 • platný řidičský průkaz,
 • platný doklad totožnosti,
 • fotografii průkazového formátu 3,5 x 4,5 cm,
 • 50 Kč pro správní poplatek.

Druhy řidičských průkazů

V České republice dle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. platí hned několik druhů řidičských oprávnění:

 • řidičský průkaz,
 • řidičský průkaz vydaný jiným členským státem,
 • řidičský průkaz vydaný cizím státem podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968) a Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949) (dále jen ,,řidičský průkaz vydaný cizím státem"),
 • mezinárodní řidičský průkaz vydaný cizím státem podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968) a Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949) (dále jen ,,mezinárodní řidičský průkaz vydaný cizím státem"),
 • řidičský průkaz člena diplomatického personálu zastupitelského úřadu cizího státu, který požívá výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva, případně jiných osob požívajících výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva, jsou-li v době řízení motorového vozidla na území České republiky platné.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ