Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy potřebujete mezinárodní řidičák?

Publikováno: 07.06.2024

V Evropské unii vám k řízení motorového vozidla stačí vedle povinného ručení i národní řidičský průkaz. V některých státech mimo EU je ale nutné mít jeho mezinárodní variantu. Podíváme se, jak vypadá mezinárodní řidičák, kde ho seženete a také pro jaké země je platný.

Mezinárodní řidičský průkaz

Co je mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičský průkaz je oficiální dokument, který umožňuje držitelům standardního řidičského oprávnění řídit vozidla v zahraničí, nejčastěji mimo země Evropské unie. Jedná se o překlad běžného řidičského průkazu do mezinárodně uznávaných jazyků a formátů, aby bylo možné snáze komunikovat se zahraničními úřady a pronajímateli vozidel.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kam je potřeba mezinárodní řidičák?

Jak praví vládní informační portál, ,,mezinárodní řidičské průkazy opravňují k řízení motorových vozidel v zahraničí, především ve státech, které nejsou členskými státy Evropské unie". Mezinárodní řidičák si proto pořiďte tehdy, pokud plánujete řídit mimo evropskou sedmadvacítku.

Cílová destinace by však měla patřit mezi signatáře Vídeňské nebo Ženevské úmluvy o silničním provozu (viz níže), kteří tyto mezinárodní průkazy uznávají. Jistě si raději před cestou ověřte, jaká konkrétní pravidla pro řízení v dané zemi platí.

Kde si vyřídit mezinárodní řidičák?

Mezinárodní řidičský průkaz si mohou řidiči vyřídit v České republice, pokud v ní mají alespoň trvalý pobyt. Žádost o mezinárodní řidičák lze podat na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. Tam také naleznete potřebný tiskopis.

Jaká je platnost mezinárodního řidičáku?

 • Státy Vídeňské úmluvy (1968) - 3 roky
 • Státy Ženevské úmluvy (1949) - 1 rok

Státy Ženevské úmluvy o silničním provozu (1949)

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Státy Vídeňské úmluvy o silničním provozu (1968)

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Najděte si cestovní pojištění

Kolik stojí mezinárodní řidičák?

Mezinárodní řidičský průkaz vydaný Českou republikou není nijak drahý. Zaplatíte jen správní poplatek, který činí 50 Kč. Jeho vydání probíhá bezodkladně na místě v den žádosti.

Co budete pro vydání potřebovat:

 • vyplněnou žádost o vyhotovení mezinárodního řidičského průkazu,
 • platný řidičský průkaz,
 • platný doklad totožnosti,
 • fotografii průkazového formátu 3,5 x 4,5 cm,
 • 50 Kč pro správní poplatek.

Jak dlouho trvá vyřídit mezinárodní řidičák?

Pro získání mezinárodního řidičského průkazu nemusíte skládat žádné dodatečné zkoušky. Jak už jsme zmínili výše, je to jen překlad vašeho stávajícího řidičského oprávnění. Na příslušném úřadu se vydává tzv. bezodkladně. To znamená, že vám jej předají na přepážce rovnou oproti vaší žádosti.

Kdo vydává mezinárodní řidičský průkaz?

Mezinárodní řidičák se vydává na stejném místě, kde se vydávají běžné řidičské průkazy. To znamená jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností. Nemusíte se řídit místem svého trvalého bydliště.

Druhy řidičských průkazů

V České republice dle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. platí hned několik druhů řidičských oprávnění:

 • řidičský průkaz,
 • řidičský průkaz vydaný jiným členským státem,
 • řidičský průkaz vydaný cizím státem podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968) a Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949) (dále jen ,,řidičský průkaz vydaný cizím státem"),
 • mezinárodní řidičský průkaz vydaný cizím státem podle Úmluvy o silničním provozu (Vídeň 1968) a Úmluvy o silničním provozu (Ženeva 1949) (dále jen ,,mezinárodní řidičský průkaz vydaný cizím státem"),
 • řidičský průkaz člena diplomatického personálu zastupitelského úřadu cizího státu, který požívá výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva, případně jiných osob požívajících výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva, jsou-li v době řízení motorového vozidla na území České republiky platné.

Sjednejte si výhodné povinné ručení

Jako řidiči jistě platíte na své vozidlo povinné ručení. Vyžaduje ho zákon, ale je na každém, jaký produkt zvolí. V naší online kalkulačce si můžete během chvilky zjistit, zda na vás u některého poskytovatele nečeká výhodnější nabídka.

Určitě byste doporučujeme zvážit také havarijní pojištění. To sice není vyžadováno zákonem, ale dovede vám pomoci v situacích, při které škodu nehradí povinné ručení viníka. Tedy typicky při vandalském činu, při přírodních katastrofách či srážkou se zvěří. Na silnicích je hodně nástrah, které mohou váš vůz poškodit, a je dobře být na ně připraveni.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ