Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dovoz auta z USA

Publikováno: 13.04.2023

Dovoz auta z USA do České republiky se stává stále populárnější volbou pro mnoho automobilových nadšenců a zájemců o exkluzivní vozy. Nicméně, tento proces vyžaduje určitou znalost a postupy, které je důležité dodržovat. Zde je základní osnova celého procesu dovozu auta z USA do ČR, včetně nákladů, potřebných dokumentů, homologace, registrace a pojištění.

Dovoz auta z USA

Kolik stojí dovoz auta z USA

Při dovozu auta z USA do České republiky je třeba zohlednit několik nákladů. Patří sem kupní cena vozu, náklady na přepravu auta do ČR, clo a DPH. Clo je závislé na typu vozu a jeho hodnotě a může se pohybovat kolem 10-12 % z hodnoty vozu. DPH je zase závislá na celkových nákladech na dovoz (včetně kupní ceny, přepravy, cla atd.) a činí 21 % z této hodnoty.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak koupit auto z USA

Existuje několik způsobů, jak si zakoupit auto z USA. Lze vybrat z aukcí, nabídky specializovaných prodejců, nebo si auto zakoupit od soukromé osoby. Je důležité provést důkladný průzkum trhu, zkontrolovat historii vozu a ověřit si důvěryhodnost prodejce, a to i prostřednictvím referencí a recenzí od ostatních zákazníků.

Inzeráty najdete na portálech:

  • oldride.com
  • hemmings.com
  • autotrader.com
  • carmax.com
  • craigslist.com

Potřebné dokumenty k dovozu auta z Ameriky

Pro dovoz auta z USA do České republiky je nutné mít několik důležitých dokumentů. Patří sem například doklad o vlastnictví vozu, který je potřeba přeložit do češtiny a legalizovat, bill of sale (kupní smlouva), která potvrzuje kupní cenu a další podrobnosti o vozidle, a technický průkaz vozidla (doklad o technickém stavu vozu). Dále je potřeba mít celní deklaraci, kterou je nutné vyplnit a předložit celním orgánům při dovozu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Přeprava auta z Ameriky

Přeprava auta z USA do České republiky je dalším důležitým krokem. Nejběžnější způsob je přeprava auta lodí. Existují specializované spediční společnosti, které se zabývají přepravou vozidel z USA do Evropy. Náklady na přepravu závisí na různých faktorech, jako je vzdálenost, typ vozidla, zvolená cesta přepravy (např. Ro-Ro nebo kontejner) a další poplatky spojené s lodní dopravou.

Po přepravě do České republiky je třeba provést homologaci vozidla. Homologace je proces, který zajišťuje, že vozidlo splňuje technické a emisní normy platné v České republice. Homologaci je třeba provést u autorizovaného technického servisu nebo u Ústředního automotoklubu (ÚAMK). Po úspěšné homologaci bude vozidlo zařazeno do evidence vozidel, což je předpoklad pro jeho registraci. Za homologaci pro EU je potřeba zaplatit poplatek 5 000 Kč.

Po homologaci je třeba provést technickou kontrolu vozidla. Technická kontrola se provádí u zkušebních stanic, schválených Ministerstvem dopravy ČR. Vozidlo musí splňovat technické požadavky, které jsou stanoveny platnými předpisy v České republice.

Registrace auta z USA

Po úspěšné homologaci a technické kontrole je možné provést registraci vozidla z USA. Pro registraci vozidla ze zahraničí je třeba mít platný technický průkaz a povinné ručení (tj. pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). To lze sjednat i dočasně na dobu převozu vozu ještě předtím, než se dostanete na technickou kontrolu, stejně tak je možné získat dočasnou převozní značku. Samotná registrace následně probíhá na registru vozidel s poplatkem 800 Kč.

Pokud nechcete celý proces absolvovat úplně sami, existují specializované firmy, které vše udělají za vás, včetně homologace a technické kontroly. Za služby si ale musíte připlatit.

Pojištění auta z USA

Stejně jako jakékoliv jiné vozidlo, také to z USA musí mít na českých silnicích povinné ručení. Jeho cena se samozřejmě bude odvíjet od značky, modelu, ale i motorizace. Opravdu silná a velká vozidla, která jsou pro USA typická, vám mohou pojištění značně zdražit.

Rozhodli jste se, že si pořídíte nový vůz v exkluzivní americké výbavě? Pak doporučujeme havarijní připojištění, které váš vůz ochrání v případě jakékoliv nehody, ale i krádeže. Zahraničním vozům, které jsou unikátní, hrozí mnohem vyšší riziko krádeže a vandalismu než běžným značkám na našem trhu. Havarijní pojištění lze výhodněji sjednat v rámci komplexního pojištění i s povinným ručením dohromady.

Výpočet pojištění získáte pomocí online kalkulačky, takže si můžete udělat představu, na kolik vás přijde, a to ještě předtím než se rozhodnete vůz z USA pořídit.