Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Převod vlastnictví vozidla 2024

Pokud jste se rozhodli pro prodej nebo koupi ojetého vozidla, je nutné jej převést na nového majitele. V našem článku si popíšeme, co všechno je nutné k úspěšnému převodu dodržet.

Převod vlastnictví vozidel 2021

Prodávající a kupující

Stále platí, že by u převodu měli být ideálně oba. Pokud to není možné, tak postačí úředně ověřená plná moc, díky níž může převod zařídit jen jeden z nich. Obvykle to bývá prodávající, který je ze zákona za úkon zodpovědný. Prodej a koupě vozidla jsou tedy určitou zkouškou vzájemné důvěry.

Pozor na lhůty a poplatky

Od samotného podpisu kupní smlouvy běží lhůta 10 dní, kdy je potřeba převod zrealizovat. Pokud se tak nestane, hrozí prodávajícímu pokuta za přestupek v hodnotě 50 000 Kč.

Pokud má kupující od prodávajícího plnou moc a nesplnil lhůtu 10 dní pro převod, lze se proti tomu bránit žádostí o přepis na obecním úřadu s rozšířenou působnosti, který následně kontaktuje nového vlastníka.  Pokud má již doklady od auta u sebe, tak ho úřad vyzve k jejich dodání v přiměřené lhůtě.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Evidenční kontrola a částky

Vůz není možné registrovat bez evidenční prohlídky STK, kterou může udělat i prodávající, jelikož je kontrola vedená na vůz, nikoliv majitele.

Celková částka za všechny poplatky při převodu, včetně evidenční prohlídky a úředního ověření podpisu u plné moci, činí zhruba 1 200 Kč. Z toho například převod 800 Kč platí kupující, pokud není ve smlouvě uvedeno jinak. Vždy tedy záleží na vzájemné domluvě v kupní smlouvě.

Zjednodušení převodu v roce 2024

Nově byl celý proces značně zjednodušen. Vše můžete vyřídit na jednom místě, konkrétně na jakémkoliv pověřeném úřadu s rozšířenou působností (s odborem dopravy) bez vazby na trvalé bydliště. K převodu je pouze potřeba přihláška do registru vozidel a několik dokumentů.

Jaké dokumenty jsou k převodu potřeba:

  • Kompletní dokumenty k autu (velký a malý techničák)
  • Platnou zelenou kartu
  • Občanský průkaz
  • Protokol o evidenční kontrole
  • Kupní, leasingová smlouva nebo faktura
  • Podnikatelé živnostenský list nebo koncesní listinu

TIP

Na převod vozidla nemusíte být sami. Zabývají se jím jak odborné společnosti, tak i samotné autobazary, kterým stačí jen ověřená plná moc.

Povinné ručení

Jakožto kupující si musíte nejprve zřídit povinné ručení, bez zelené karty totiž není možné vůz převést. U prodávajícího stačí ukončení povinného ručení nahlásit pojišťovně a zaslat kopii technického průkazu se změnou majitele vozu.

Jde o zákonnou povinnost, kterou musí splňovat každý vlastník vozidla v České republice. Bez povinného ručení není možné vůz využívat a jde tak o zcela zásadní úkon. Pokud si s povinným ručením nevíte rady, na našich stránkách se mu podrobně věnujeme.