Evidenční kontrola vozidla
Existuje řada situací, v nichž je nutné prověřit, zda skutečný stav vozidla odpovídá údajům z technického průkazu. K tomu slouží takzvaná evidenční kontrola. Ta se provádí např. při přepisu vozidla, a to na stanicích technické kontroly (STK). Často se mylně uvádí, že právě klasická kontrola na STK platí jako evidenční kontrola. Jak to tedy je? Co vše je k evidenční kontrole potřeba? Jaká je platnost evidenční kontroly a co dělat s výsledným protokolem?
Co je evidenční kontrola?
Evidenční kontrola je podrobná kontrola vozidla na stanici technické kontroly (STK). Evidenční kontrola se provádí při přepisu vozidla, dovozu ze zahraničí nebo kvůli zápisu změn. Výsledkem je protokol o evidenční kontrole. Jeho platnost je 1 rok, od 1. července 2025 to budou 2 roky.
Kde se provádí evidenční kontrola?
Jak už jsme zmínili výše, evidenční kontrola se provádí na stanicích technické kontroly (STK). Můžete si vybrat jakoukoliv stanici technické kontroly, nikoliv jen tu nejblíž místu vašeho bydliště. Je vhodné předem se objednat, abyste měli jistotu, že na vás mechanici budou mít čas.
Vy sami se kontroly nemusíte nijak účastnit. Pouze předáte vozidlo s doklady a počkáte, dokud nebude řádně prověřeno. To trvá zhruba 15 až 30 minut. Výsledek může být dvojí:
Nevyhovující evidenční kontrola
I když je auto po všech stránkách v pořádku, může být výsledkem nevyhovující evidenční kontrola. To znamená, že reálný stav vozu neodpovídá údajům v technickém průkazu. Což je problém. Vozidlo pak totiž nemůže být přepsáno na nového majitele. A vy budete vyzváni k nápravě.
Vyhovující evidenční kontrola
Lepší variantou je, pokud auto úspěšně projde. Dostanete do ruky protokol o evidenční kontrole a můžete s ním zamířit dál. Je naprosto nezbytný pro zápis do registru vozidel. Bez něho na úřadě neuspějete. A i proto je důležité vědět, jaká je platnost evidenční kontroly. V tomto ohledu ale nemáte žádný spěch, protože protokol platí po dobu 1 roku a od července 2025 bude platit 2 roky.
Dobrou zprávou je, že protokol o evidenční kontrole nemusíte při zápisu vozidla nebo při změně vlastníka předkládat v papírové podobě. Úřad si ho sám dohledá ve své databázi. Nic to ale nemění na tom, že pro přepis vozidla je evidenční kontrola nezbytná.
Co je k evidenční kontrole potřeba?
Na STK může vyrazit jak prodávající, tak kupující. Jde tady jen o domluvu. Podstatná totiž není osoba řidiče, nýbrž to, co musíte vzít s sebou:
- vozidlo, protože evidenční kontrolu na dálku nelze provést,
- občanský průkaz,
- malý technický průkaz,
- velký technický průkaz.
Připravte se také na to, že evidenčka nebude zadarmo - typicky stojí 200 až 800 Kč.
Od 1. ledna 2024 už nejsou vydávány velké technické průkazy. Proto pokud ho nemáte, nemusíte se tím stresovat. Při prodeji vozidla ho majitel vozidla navíc musí při odhlášení odevzdat.
Jak probíhá evidenční kontrola?
Evidenční kontrola není úplně totéž jako technická kontrola. Ale jsou si velmi podobné. Nově proto mají takřka splynout v jednu, takže pokud vozidlo projde běžnou technickou, nebude ve většině případů nutné podstupovat s ním ještě i evidenční kontrolu. Prodej vozidla se tak stane rychlejším a méně byrokratickým. Nyní ale ještě nelze spoléhat na to, že STK platí jako evidenční kontrola.
Techniky na STK zajímá především to, zda jsou údaje na dokladech shodné se specifikací a identifikací vozu. Kontrole podléhá zejména VIN kód, což je unikátní řada písmen a čísel, která jasně identifikuje daný model vozu.
Dále se kontroluje:
- Barva karoserie
- Typ motoru
- Výrobní štítek s údaji o vozidle
- Rozměry pneumatik a ráfků
- Tažné zařízení
- Počet míst k sezení
- Stav tachometru
Ale pozor - výsledný protokol pozbývá platnosti nejen po vypršení dané lhůty, ale také změnami na vozidle, které nejsou v souladu s údaji po provedené kontrole. To stejné platí pro snížení hodnot ujeté vzdálenosti na tachometru.
Dovozová evidenční kontrola
Pro řadu řidičů toužících po ojetém autě ze zahraničí je jedním z největších strašáků dovozová evidenční kontrola. Ta se mírně liší od běžné evidenční kontroly a jejím cílem je taktéž odhalit případné nesrovnalosti. Pokud se nějaké objeví, bývá mnohem náročnější vyřešit je.
Dobrou zprávou je, že dovozová evidenční kontrola už není nutná u každého auta. Od roku 2017 ji nemusejí podstupovat vozidla dovezená ze států Evropské unie, Švýcarska, Norska, Islandu či Lichtenštejnska. U nich stačí platná technická kontrola ze země původu. Přesto s takovým vozidlem budete muset na klasickou evidenční kontrolu.
Přepis vozidla a povinné ručení
Přepis vozidla se pojí s mnoha náležitostmi. Musíte ho stihnout do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy a mít k němu připravené mimo jiné i povinné ručení. Nepojištěné auto není možné zaregistrovat ani přepsat na jinou osobu. Nejlépe proto uděláte, pokud se dohodnete s prodávajícím, aby své povinné ručení zrušil ke dni podpisu smlouvy a vy ho ke stejnému datu sjednáte. Zelenou kartu už pojišťovny nevydávají, a tak ji nemusíte předkládat ani na úřadě.
Povinné ručení si můžete sjednat u jakékoliv vybrané pojišťovny. Nemusí jít o pojišťovnu prodávajícího. Výhodné pojištění vozidla si proto můžete najít prostřednictvím naší nezávazné online kalkulačky povinného ručení. A sjednání je pak otázkou pár minut.
Havarijní pojištění je jistota
Zatímco povinné ručení kryje škody na majetku a zdraví, které ostatním způsobíte svým vozidlem, škody na vašem vlastním voze kryje havarijní pojištění. To je vhodné zejména pro nová nebo dražší auta. Případně si můžete sjednat třeba jen krátkodobé havarijní pojištění, které se hodí pro dovolenou v zahraničí.
I havarijní pojištění si můžete najít a sjednat prostřednictvím Top-Pojištění.cz. V naší online kalkulačce během chvíle zjistíte, která pojišťovna je nejlevnější nebo nabízí nejlepší podmínky.
SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
Autor: Jana Skálová