Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Evidenční kontrola vozidla

Každý prodej a koupě ojetého vozu vyžaduje evidenční prohlídku, která je podmínkou při převodu na nového vlastníka. Protokol o kontrole je ovšem platný jen po určitou dobu. Samozřejmě vám poradíme kam na kontrolu zajet, co obsahuje a jak byste po ní měli postupovat.

Evidenční kontrola vozidla

Kdo evidenční kontrolu provádí

Pokud si pokládáte tuto otázku, tak vězte, že má dvě roviny. Jednak jde o to, kdo provádí samotnou fyzickou prohlídku vozu, a jednak, kdo by kontrolu měl zařídit.

Evidenční kontrolu vozu je možné provést na jakékoliv stanici technické kontroly (STK). Cena za kontrolu se pohybuje mezi 200 a 800 Kč.

S vozem na stanici může přijet původní nebo nový majitel, záleží na vzájemné dohodě. Ať už to bude kdokoliv, musí u sebe mít originální velký a malý technický průkaz.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je evidenční kontrola vozidla

Především, zda jsou údaje na dokladech shodné se specifikací a identifikací vozu. Rovněž kontrole podléhá VIN kód – unikátní řada písmen a čísel, které obsahuje úplně každý model vozu.

Kontrola se vztahuje na:

  • VIN vozidla
  • Barvu karoserie
  • Typ motoru
  • Výrobní štítek s údaji o vozidle
  • Rozměry pneumatik a ráfků
  • Tažné zařízení
  • Počet míst k sezení
  • Stav tachometru

Lhůty po evidenční kontrole

Okamžitě po prohlídce je vydán protokol, který má platnost celkem 30 dnů, což je lhůta pro provedení všech dalších úkonů, jako je převod vozidla na nového majitele a zápis do registru vozidel. Ovšem pozor, těch 30 dnů není zákonnou lhůtou pro převod ode dne podpisu kupní smlouvy. K podání žádosti na registru, tedy obecním úřadě s rozšířenou působností, máte pouhých 10 dnů dle § 8 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Že jste z toho trochu zmatení? Nevadí. Vtip je v tom, že evidenční kontrolu vozu může provést právě majitel již několik dní před jeho samotným prodejem.

TIP

Protokol o evidenční prohlídce pozbývá platnost nejen po vypršení dané lhůty, ale také změnami na vozidle, které nejsou v souladu s údaji po provedené kontrole. To stejné platí pro snížení hodnot ujeté vzdálenosti na tachometru.

V našem dalším článku vám poradíme nejen s převodem vozidla, ale také jak například zrušit povinné ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ