Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na kontrolu tachometru

Při prodeji nebo koupi ojetého vozu hraje velkou roli stav najetých kilometrů. V obou případech dokážou údaje z tachometru znatelně ovlivnit cenu. My vám poradíme, jak jednoduše zjistit, kolik má prodávaný vůz opravdu najeto. A pokud již vůz koupíte, nezapomeňte jej řádně pojistit.

Jak na kontrolu tachometru

Pozor na podvody

Stočený tachometr bývá nejčastějším podvodem při prodeji aut. Netýká se to jen soukromých prodejců, ale někdy i profesionálních bazarů a to zejména u vozů, přivezených ze zahraničí. V České republice neexistuje centrální systém na kontrolu najetých kilometrů a dokázat tento podvod je velmi obtížné, ač za něj hrozí vysoké tresty. Rizikové jsou například vozy z Německa. Kvalita dovážených vozů ze západních částí Evropy je vždy větší, ovšem právě u německých vozů dochází často k podvodům. Stačí, aby auto bylo v Německu registrováno jen týden a přitom pocházelo například z Polska.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pokud sami nejste prodejce nebo se v autech tolik nevyznáte, stočený tachometr poznáte pouhým okem jen stěží. I tak se při prohlídce vozu soustřeďte na jeho opotřebení v exteriéru a interiéru. Některé vozy opravdu nemusí vypadat na 80 tisíc najetých kilometrů, ale spíše na dvojnásobek.

Na co se při fyzické prohlídce zaměřit:

  • Čalounění sedaček
  • Opotřebení volantu, řadicí páky, palubky a všeho, co je v autě běžně používáno
  • Díly, které jsou zřetelně po výměně a jsou mezi nimi odchylky
  • Odlišný odstín barvy laku

Žádné z těchto opotřebení ovšem neznamená, že dokážete komplexně zhodnotit reálný stav vozu. Zejména u levnějších plastů je opotřebení poměrně rychlé i při najetí menšího množství kilometrů. Proto musíte postupovat v kontrole dále.

VIN kód a celková historie vozu

Velmi bezpečnou cestou, jak zjistit stav kilometrů je kontrola pomocí VIN kódu. Díky němu dokážete určit celkovou historii vozu, včetně oprav v servise, výbavu, zda je vůz kradený, nebo jestli se na něj nevztahuje úvěr a jiné závazky.

Co můžete pomocí VIN kódu zjistit:

  • Technické parametry a specifikaci
  • Seznam výbavy vozu
  • Najeté kilometry
  • Předchozích poškození 
  • Odcizení
  • Historii inzerce

Při využití VIN dekodéru zdarma se dostanete jen k základním informacím. Pokud chcete o voze vědět opravdu vše, je potřeba zaplatit pár stovek korun. Za podrobné ověření to ovšem rozhodně stojí.

Zjistěte platnost pojištění vozu

Pokud potřebujete kdykoliv zjistit, zda a jak je vaše auto pojištěno, můžete využít stránky České kanceláře pojistitelů. A pokud dle registrační značky svůj vůz nenaleznete, zkontrolujte platnost pojištění na své zelené kartě. V případě, že vyřizujete nové pojištění, bez potíží se na nás obraťte, vždy vám rádi poradíme.