Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak na kontrolu tachometru?

Při prodeji nebo koupi ojetého vozu hraje velkou roli stav najetých kilometrů. V obou případech dokážou údaje z tachometru znatelně ovlivnit cenu. My vám poradíme, jak jednoduše zjistit, kolik má prodávaný vůz opravdu najeto. A pokud už vůz koupíte, nezapomeňte jej řádně pojistit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Stáčení tachometru

Stočený tachometr bývá nejčastějším podvodem při prodeji aut. Netýká se to jen soukromých prodejců, ale někdy i profesionálních bazarů, a to zejména u vozů přivezených ze zahraničí.

V České republice neexistuje centrální systém na kontrolu najetých kilometrů, takže kontrola tachometru podle SPZ ani aktuální ověření kilometrů bohužel nejsou nikde k dispozici. Dokázat stočení tachometru je proto velmi obtížné. Je ale prokázané, že k němu v řadách prodejců často dochází - a to i přesto, že za něj hrozí vysoké tresty.

Rizikové jsou například vozy z Německa. Kvalita dovážených vozů ze západních částí Evropy je vždy vyšší, ovšem právě u německých vozů dochází často k podvodům. Stačí, aby auto bylo v Německu registrováno jen týden, a přitom pocházelo například z Polska.

Kontrola tachometru

Kontrola před zakoupením vozu

Pokud sami nejste prodejce nebo se v autech tolik nevyznáte, stočený tachometr poznáte pouhým okem jen stěží. Stav tachometru by ovšem měl odpovídat stavu vozidla. Proto se při prohlídce vozu soustřeďte na jeho opotřebení v exteriéru a interiéru. Některé vozy totiž nemusí vypadat na 80 tisíc najetých kilometrů, ale spíše na dvojnásobek či trojnásobek.

Na co se při fyzické prohlídce zaměřit:

 • čalounění sedaček,
 • opotřebení volantu, řadicí páky, palubní desky a všeho, co je v autě běžně používáno,
 • díly, které jsou zřetelně po výměně a jsou mezi nimi odchylky,
 • odlišný odstín barvy laku.

Žádné z těchto opotřebení ovšem neznamená, že dokážete komplexně zhodnotit reálný stav vozu. Zejména u levnějších plastů je opotřebení poměrně rychlé i při najetí menšího množství kilometrů. Proto musíte postupovat v kontrole dále.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

VIN kód kontrola a celková historie vozu

Velmi pohodlnou cestou, jak zjistit stav kilometrů, je kontrola pomocí VIN kódu (Vehicle Identification Number). Jedná se o 17místný kód, který jednoznačně identifikuje každé vozidlo. Vůz je pod ním vedený i ve všech oficiálních databázích, na úřadech, dohledá ho policie, má ho výrobce vozu atd.

Najdete ho ve velkém a malém technickém průkazu či na zelené kartě. Ve vozidle najdete VIN kód:

 • v levém spodním rohu čelního skla,
 • v motorovém prostoru na nosné části karoserie,
 • na výrobním štítku vozidla,
 • na bočním sloupku dveří řidiče (i spolujezdce),
 • pod kobercem u spolujezdce.

Díky němu dokážete určit celkovou historii vozu, a to včetně oprav v servisech. Hodně také vypovídá o výbavě vozidla nebo zodpoví otázku, zda je vůz kradený, jestli se na něj nevztahuje úvěr atd. Stav tachometru vám sice neukáže, ale z posledních registrovaných dat zjistíte, jaký byl tehdy počet najetých kilometrů.

Co tedy můžete pomocí VIN kódu zjistit?

 • technické parametry a specifikaci,
 • seznam výbavy vozu,
 • najeté kilometry,
 • předchozí poškození,
 • odcizení,
 • historii inzerce.

Jak probíhá VIN kód kontrola?

Možná nevíte, že existuje VIN dekodér. Je dostupný online a zdarma. Díky pouhému zadání jedinečné číselné a písmenné kombinace z daného vozidla se dozvíte mnoho základních (a zásadních) informací o voze. Ale nedostanete se takto ke kompletním informacím, které jsou s pomocí VIN kódu shromažďovány.

VIN kód vám toho může prozradit více, ale jen pokud si připlatíte. Placená část VIN kód kontroly stojí několik stovek korun, funguje také online a zjistíte z ní:

 • historii najetých kilometrů,
 • seznam předchozích poškození (včetně fotografií),
 • historii inzerce vozidla,
 • odhad ceny vozidla.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pátrání po vozidlech a registračních značkách (Policie ČR)

Dalším způsobem, jak vám VIN kód může prozradit více informací o vašem vozidle, je kontrola přes webovou databázi Policie ČR - Pátrání po vozidlech a registračních značkách. Tam stačí zadat VIN kód daného auta a hned zjistíte, jestli není v pátrací evidenci (tedy zda není kradené). Pokud se vám nechce vypisovat celý VIN kód, můžete zadat pouze SPZ. Kontrola tachometru podle SPZ je v tomto případě možná, pokud se vůz v evidenci policie nachází a pokud je u něj uveden právě i stav ujetých kilometrů.

Možnosti kontroly stavu kilometrů

Možnost ověření kilometrů Co se dozvíte?
Ministerstvo dopravy ČR a portál kontrolatachometru.cz Stav tachometru při poslední STK
Autotracer Základní data, která lze vyčíst z VIN kódu
Sdružení na ochranu vlastníků automobilů Seznam aut podezřelých ze stočení tachometru
Pátrání po vozidlech a registračních značkách (portál Policie ČR) Ukáže vozy v pátrací evidenci a informace o nich.
Servisní knížka Měl by ji mít každý vůz, dokazuje (nejen) servisní historii.

Dovoz aut ze zahraničí

Mnohem snadněji se prověřuje reálný stav tachometru, případně stáčení tachometru, u aut vyrobených, poprvé prodaných a stále registrovaných v České republice. Záznamy se totiž vedou již od prodeje prvnímu majiteli.

Dovoz aut ze zahraničí je v tomto případě rizikovější. Základním dokumentem o technickém stavu vozidla pro vás bude servisní knížka. Pokud je u vozu k dispozici, je to jen dobře (pokud ne, velmi těžko servisní historii zjistíte). I existující servisní knížku je ale třeba prověřit, jestli neobsahuje výmysly. V ní uváděné servisy je vhodné oslovit e-mailem nebo telefonicky a ověřit si, zda u nich vůz v daném termínu byl a jaké opravy na něm byly prováděny.

Ověření pravosti záznamů napomůže i to, zda jsou záznamy v servisní knížce psané různými autory, různými typy propisek atd. Výpis historie zaznamenaný jedním druhem psací potřeby a jedním stylem může naznačovat, že jde o podvrh.

Kontrola tachometru se tedy dá provést i tímto způsobem. Výhodou je, že je to kontrola tachometru zdarma, jen s trochou vašeho snažení. Pokud vás zajímá i historie vozu od jeho dovozu na území České republiky, je vhodné použít online aplikaci Autotracer. Pomůže vám opět VIN kód, díky němuž si zobrazíte informace o první technické kontrole na území ČR. Bohužel, pokud ke stáčení tachometru došlo ještě před technickou kontrolou, nedozvíte se to.

Zjistěte platnost pojištění vozu

Pokud potřebujete kdykoliv zjistit, zda a jak je vaše auto pojištěno, můžete využít stránky České kanceláře pojistitelů. A pokud dle registrační značky svůj vůz nenaleznete, zkontrolujte platnost pojištění na své zelené kartě. V případě, že vyřizujete nové pojištění, klidně se na nás obraťte. Povinné ručení je ze zákona povinné a pomocí naší online kalkulačky si můžete nabídky pojištění srovnat a hned také sjednat. A pokud si s něčím nebudete vědět rady, naši specialisté vám vždy rádi poradí.