222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak prověřit prodejce vozidla

Chystáte se koupit ojetý vůz a nevíte, zda je prodejce, kterého plánujete navštívit, kvalitní? Ať už vybíráte auto online nebo přímo v parku autobazaru, poradíme vám, jak se nespálit a vybrat si ideální vůz.

Jak prověřit prodejce vozidla

Internet toho ví hodně

Pokud máte připojení k internetu, jistě vám pomohou recenze a hodnocení prodejců i samotných modelů vozidel. Existují nezávislé weby, které se na konkrétní druhy firem zaměřují, jako je například recenze-autobazaru.cz. Mnohé recenze vozidel se objevují i v profesionální webové publicistice.

Pojištění vozidel online

Vsázet pouze na internetové hodnocení byste ovšem neměli, jelikož mohou být do určité míry zkreslené. Hodnocení může napsat úplně kdokoliv a to bez větší kontroly. Není proto nic lepšího, než se na daný autobazar někoho zeptat, tedy na jeho zkušenosti s nákupem, či prodejem.

Běžte se podívat

Autobazar si můžete také sami proklepnout jeho návštěvou. Jak se říká - za zeptání nic nedáte. Zjistěte si informace o podmínkách v kupní smlouvě, nechte si ji zaslat e-mailem k řádnému pročtení, všímejte si jednání se zákazníkem, ale obhlédněte i vozový park. V mnohém se řiďte vlastním úsudkem. Stejně tak si vybírejte pojištění auta.

VIN je jistota

Pokud si chcete opravdu ověřit historii a specifika vozu, využijte k tomu kód VIN. Každý prodejce by vám jej měl sdělit. Pak stačí si dát dostatek času na kontrolu a rozhodnutí.

Soukromý prodejce

Nákup ojetého vozu přímo od majitele může mít mnohé výhody, ale také úskalí. Prodejce si totiž nemůžete tak jednoduše ověřit. Zaměřte se na kvalitu inzerátu, z kterého byste měli vyčíst všechny podstatné informace o voze. Před schůzkou se zeptejte, na vše potřebné, klidně i proč majitel vůz prodává a opět požádejte o VIN kód. Zabráníte tak nepříjemnému překvapení na místě, zejména, pokud za prodejem cestujete přes polovinu republiky.

Dávejte si pozor na vůz ze zahraničí

Někteří bazaroví i soukromí prodejci nabízejí dovezený vůz ze zahraničí. Zaměřte se na detaily, zda některé části vozu nebyly měněny a všechny k sobě přiléhají stejně. Pokud ne, tak se v takovém případě může jednat o bouraný vůz.

Jestliže jste se s prodejcem dohodli, dále je nutné projednat převod vozidla na nového majitele. Více se doporučuje, aby převod provedl právě prodávající, pokud u toho nemůžete být oba dva. Pak nezapomeňte vyhotovit úředně ověřenou plnou moc.

Také vám poradíme s povinným ručením. To musíte mít od prvního dne po koupi vozidla.