Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak prověřit prodejce vozidla

Pokud kupujete ojetý vůz od soukromé osoby nebo z autobazaru, poradíme vám, jak si vybrat ten ideální a nespálit se u toho. Způsobů, jak provést nákup bez nervů je více, ale my se zaměříme na prověření samotného prodejce vozidla. 

Jak prověřit prodejce vozidla

Internet vše usnadní

Žijeme v době, kdy se lze velmi snadno dostat ke komplexním informacím díky internetu. Například v případě autobazarů by měla být prvním krokem kontrola recenzí a hodnocení od zákazníků. Stejně tak se můžete dostat k podrobným informacím o značce a typu vozu. Také lze vycházet z profesionální publicistiky. Jistě vám pomůže třeba nezávislý web recenze-autobazaru.cz.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pravdou je, že některá hodnocení mohou být zkreslená. Nikdy totiž nevíte, kdo recenze píše. Pak se tedy hodí osobní hodnocení někoho, kdo má s prodejcem již zkušenosti.

Kde hledat ojeté vozy

Pro hledání ojetých vozů lze přes internet využít několik možných variant, jako jsou prémiové prodejní portály samotných automobilek, weby autobazarů, stejně jako nejrůznější inzertní stránky (tuzemské i zahraniční), které obsahují soukromou inzerci.

Internetové inzertní portály

Mezi nejvyužívanější patří například:

Sauto.cz, kde se nachází široká nabídka několika desítek tisíc vozů s možností kontroly pomocí specifického VIN kódu. Kdo je častým uživatelem vyhledávače Seznam.cz, jistě se na tomto webu při vyhledávání neztratí. Užitečné informace naleznete také v magazínu.

Dalším je portál Tipcars.com. Na něm lze najít rovněž více než 66 tisíc inzerátů a výhodou je také diskuzní fórum.  I tento portál nabízí magazín a kontrolu pomocí VIN kódu.

Oblíbenosti se těší rovněž Cars.cz, kde můžete vycházet i z uživatelských recenzí konkrétních vozů.

Pokud chcete najít vhodný ojetý vůz v zahraničí, pak se vám jistě budou hodit dva německé portály, ve kterých je možné informace přeložit i do češtiny – Mobile.de, nebo Autoscout24.cz.

Soukromá inzerce se nejvíce objevuje na Bazos.cz, včetně užitkových vozů, karavanů, vozíků či dokonce autobusů. Dále můžete hledat na Sbazar.cz v sekci auto-moto, kde je stejně tak vedle osobních vozů opravdu široká nabídka aut užitkových, offroadů a čtyřkolek. Jeho výhodou je intuitivní vyhledávání. U soukromé inzerce ovšem buďte zvláště obezřetní, protože nikdo zde kvalitu, která je opravdu různorodá, negarantuje.

Certifikované prodejní programy automobilek

Vedle klasické inzerce je jistě zajímavá nabídka prémiových programů automobilových značek, které nabízejí ojeté vozy prostřednictvím oficiálního dovozce a dealerů. Jistotou mohou být o dost mladší vozy s certifikáty kvality a důslednou servisní kontrolou v autorizovaných servisech.

Prémiové programy nabízí například:

 • ŠkodaPlus
 • DasWeltAuto (pro všechny německé značky)
 • Hyundai Promise
 • Peugeot Skladové vozy
 • Renault Selection
 • Mercedes CarStore
 • Citröen Select
 • BMW Premium Selection

Vozy z operativního leasingu

Nejspíše tou nejlepší volbou, jak sehnat ojetý vůz, je jeho pořízení přes operativní leasing. Proč? Protože jde v podstatě o nové vozy, většinou ne starší 3, maximálně 5 let, které využívaly většinou pouze leasingové společnosti a k tomu vozům dopřávaly kvalitní, autorizovaný servis. Velkou výhodou je dobře dohledatelná historie.

Nejde ovšem ani tak o koupi, jako spíše o pronájem s fixním měsíčním poplatkem na určitou dobu. Po uplynutí pronájmu si můžete vybrat zcela jiný vůz. Do poplatku je také zahrnuta cena za veškeré pojištění a další, volitelné služby.

Stránky nabízející operativní leasing:

 • ALD Automotive
 • Arval Auto
 • Business Lease
 • Lease Plan
 • Volkwsagen VWFS
 • Naoperák

Nejlepší ověření je přes VIN kód

VIN kódu jsme se již věnovali například v tomto článku. Díky tomuto číslu, které je pro každý vůz a výrobní značku unikátní, můžete velmi jednoduše zjistit veškerou historii vozidla, včetně jeho vybavení. Informace vám mnohdy napoví, kdo je vlastníkem a jak se o vůz v průběhu let staral. VIN kód můžete zadat například přes stránku společnosti CEBIA www.zkontrolujsiauto.cz.

Dávejte si pozor na vůz ze zahraničí

Někteří bazaroví i soukromí prodejci nabízejí dovezený vůz ze zahraničí. Zaměřte se na detaily, zda některé části vozu nebyly měněny a všechny k sobě přiléhají stejně. Pokud ne, tak se v takovém případě může jednat o bouraný vůz.

Jestliže jste se s prodejcem dohodli, dále je nutné projednat převod vozidla na nového majitele. Více se doporučuje, aby převod provedl právě prodávající, pokud u toho nemůžete být oba dva. Pak nezapomeňte vyhotovit úředně ověřenou plnou moc.

Také vám poradíme s povinným ručením. To musíte mít od prvního dne po koupi vozidla.