Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přepis vozidla není žádná věda

Kupujete vozidlo, případně to své naopak prodáváte a už dopředu se děsíte, co vše budete muset podstoupit při vyřizování na příslušných úřadech? Nebojte, panika není na místě. Zas tak složité to rozhodně není. Pojďme se na celý proces přepisu vozidla, včetně informací k povinnému ručení, podívat společně.

V posledních několika letech došlo v rámci legislativy v přepisu ojetých vozidel na nového majitele k poměrně výrazným změnám. Hlavním cílem bylo zamezit tzv. ,,polopřevodům", tedy praktiky, kdy původní majitel vozidlo odhlásil, nový si ho však na sebe nepřihlásil. To tedy již od roku 2015 možné není, aktuálně musí proběhnout plnohodnotná změna majitele.

Přepis vozidla není žádná věda

Kde mohu provést přepis vozidla?

Zápis změny vlastníka můžete provést na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností (odbor dopravy) a není tedy už třeba řešit celý převod pouze v místě bydliště prodávajícího. Přepis vozidla probíhá na základě společné žádosti původního a nového vlastníka. V případě, že se přepisu nemohou zúčastnit obě strany, může změnu vlastníka provést pouze jedna ze stran, potřebuje však úředně ověřenou plnou moc druhé strany k provedení daného úkonu.

Povinné ručení online

Dokumenty k vyřízení přepisu

Pro přepis ojetého vozidla jsou třeba následující dokumenty:

 • osobní doklady obou smluvních stran (pokud přepis provádí jen jeden z nich, pak i plná moc s ověřeným podpisem);
 • velký technický průkaz;
 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla);
 • platná zelená karta (povinné ručení již musí být sjednáno na nového majitele);
 • doklad o získání vozidla - kupní, leasingová smlouva, faktura, rozhodnutí o dědictví apod.;
 • protokol o evidenční kontrole (není třeba u nových vozidel);
 • u podnikatelů živnostenský list nebo koncesní listina, u firem notářsky ověřený výpis z obchodního rejstříku;
 • potvrzení o úhradě správního poplatku, u některých vozidel pak i o úhradě ekologické daně;
 • žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla - ke stažení zde..

Jak přepis vozidla probíhá?

Po prodeji vozidla je nový majitel dle zákona povinen do 10 pracovních dnů podat žádost o zápis změny vlastníka vozidla na příslušném registru.

Přepis z pohledu prodávajícího

V první řadě si připravte kupní smlouvu, která bude obsahovat všechny potřebné náležitosti:

 • identifikační údaje obou stran - min. jméno, příjmení, datum narození a úplnou adresu;
 • identifikaci daného vozidla - uvádějte min. dva identifikační údaje, v ideálním případně registrační značku, VIN i číslo velkého technického průkazu;
 • datum prodeje;
 • podpisy obou smluvních stran;
 • kupní cenu.

Kupní smlouva na vozidlo ke stažení:

Co dál?

Další postup záleží na vaší dohodě s kupujícím. Běžnou praxí je, že registraci vozidla provádí nový majitel sám na základě vaší plné moci. Do takové plné moci nezapomeňte detailně specifikovat, na co ji lze využít. Uvádějte tedy přímo pro jaký úkon na registru vozidla je určena, jakého vozidla se týká a v jakém časovém období je platná.

 

Myslete také na to, že povinné ručení vozidla nezaniká změnou vlastníka a přepisem vozidla automaticky. Je třeba sepsat výpověď a co nejdříve po prodeji ji doručit na danou pojišťovnu. K výpovědi přiložte i zelenou kartu a ideálně kopii velkého technického průkazu, kde je zaznamenána změna majitele, případně alespoň kupní smlouvu. Podrobné informace a to včetně vzoru výpovědi naleznete zde.

Doporučení!

Bohužel není neobvyklé, že dochází k těžko řešitelným situacím, kdy přepis vozidla má provést již nový majitel vozidla a v dané lhůtě tak neučiní. Pokud se tedy chcete vyhnout zbytečným problémům, proveďte přepis vozidla společně, případně si jej zajistěte sami. Vozidlo ani doklady nepředávejte do té doby, než dojde k řádnému přepisu, povinné ručení ukončete také až po změně na registru.

Přepis z pohledu kupujícího

Pokud došlo k podpisu kupní smlouvy, která obsahovala výše uvedené náležitosti, bude dalším krokem sjednání povinného ručení. Pokud si vozidlo rovnou i přebíráte, sjednejte si povinné ručení na vozidlo, ještě než s ním odjedete! Je víkend a pobočky pojišťoven jsou zavřené? Sjednejte si povinné ručení jednoduše online kalkulačkou, zelenou kartu obdržíte obratem na vaši e-mailovou adresu.

Povinné ručení online

Pokud vám prodávající dal i plnou moc k převodu vozidla, pak dalším vaším krokem bude evidenční kontrola. Tedy v případě, že se jedná o ojeté vozidlo. U nových, dosud neregistrovaných vozidel vyžadována není. Smyslem evidenční kontroly je zjistit, zda skutečné údaje o vozidle (především číslo karosérie, tzv. VIN kód) souhlasí s údaji zapsanými v technickém průkaze. Evidenční kontrola se provádí na vozidlo, nikoliv na konkrétní osobu, takže ji může zařídit jak prodávající, tak kupující. Zajišťují ji stanice technické kontroly (STK) a pro účely registrace vozidla je platná 30 dní od data vystavení.

Jako kupující se také připravte na to, samozřejmě pokud není v kupní smlouvě dohodnuto jinak, že úhrada správních registračních poplatků bude na vás.

Jedná se o:

 • správní poplatek za přehlášení vozidla 800 Kč;
 • poplatek za evidenční kontrolu - obvykle 200 - 400 Kč;
 • ekologická daň - v případě, že vozidlo spadá pod normu EURO 0,1,2 - může činit 3 000 – 10 000 Kč. U každého vozidla se hradí pouze jednou, informace o úhradě je zapsána do velkého technického průkazu.

Povinné ručení při přepisu vozidla

Je nám jasné, že přepis vozidla a veškeré ,,papírování" kolem toho může být pěkně otravné. Proto se vám snažíme alespoň sjednání pojištění pro vaše ,,nové" vozidlo zpříjemnit. Ke sjednání vám opravdu stačí jen chytrý telefon a připojištění k internetu. A pokud chcete své vozidlo ochránit na maximum, sjednejte si rovnou i havarijní pojištění.

Nejste s chytrým telefonem zrovna dobří kamarádi? Nevadí, kontaktujte nás a naši specialisté s vámi vyberou a sjednají vhodné pojištění telefonicky!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Zdroj: ckp.cz; autotrip.cz

Autor: Andy