Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co vše můžete vyřídit online na Portálu dopravy?

Publikováno: 13.02.2024

Už více než rok funguje Portál dopravy, kde občané mohou řešit své potřeby, požadavky i problémy v oblasti dopravy. Ať už se jedná o komunikaci s příslušnými úřady, vyřízení nejrůznějších žádostí, nahlížení na údaje o vozidlech nebo třeba získání výpisu svého bodového konta. Začátkem roku 2024 na Portále dopravy přibyla další novinka v podobě online žádosti o změny v registru vozidel.

Portál dopravy

Co je to Portál dopravy?

Portál dopravy je dalším krokem v digitalizaci státní správy a navazuje na obdobný projekt s názvem Portál občana. Web je spravován Ministerstvem dopravy ČR.

Platforma, která je v provozu od prosince roku 2022, má usnadnit komunikaci se státem v oblasti dopravy. Jejím cílem je ji zefektivnit a ušetřit lidem čas i náklady spojené s návštěvami úřadů. Kromě klasických služeb týkajících se silniční dopravy se zde dají řešit i věci týkající se oblasti plavidel nebo letectví.

Přihlášení do Portálu dopravy

Jak uvádí samo Ministerstvo dopravy ČR - pro Portál dopravy byl zvolen stejný design jako pro Portál občana a zároveň bylo vybudováno obousměrné propojení. V praxi to znamená, že se stačí přihlásit v jednom z těchto dvou portálových řešení.

Do Portálu dopravy se můžete přihlásit na portaldopravy.cz/login pomocí různých prostředků digitální identifikace, jako jsou Mobilní klíč eGovernmentu, eObčanka nebo NIA ID. Pro přihlášení můžete zvolit také Bankovní identitu či využít služeb MojeID nebo První certifikační autority. Více informací o jednotlivých možnostech a také o tom, jak si o ně požádat, můžete najít na stránce chcidatovku.gov.cz/identita-obcana

spočítat HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co přes Portál dopravy můžete vyřídit

Řidičům se může hodit možnost požádat o výměnu řidičského průkazu, a to ať už z důvodu uplynutí platnosti, nebo jeho odcizení či ztráty.

Na portálu můžete také zjistit svůj stav bodového konta, případně si stáhnout výpis z evidenční karty řidiče. Najdete zde také údaje o přestupcích či zákazech řízení nebo profesní způsobilosti.

Vlastníci a provozovatelé vozidel zde zase mají k dispozici údaje o všech vlastněných autech, stejně jako přístup k nákupu a správě elektronické dálniční známky a také přístup k portálu týkajícího se mýta.

Majitelé lodí mohou na Portálu dopravy požádat o průkaz vůdce plavidla, případně se přihlásit na zkoušky. Piloti si mohou požádat o vydání pilotních a technických průkazů.

Všichni uživatelé pak mohou využít například služby ověření vozidla řidiče taxislužby, kde stačí zadat registrační značku určitého vozidla a portál vám poskytne informaci, zda je daný vůz zaregistrován jako vozidlo taxislužby. Dostupné jsou zde také veškeré novinky týkající se dopravního sektoru.

Novinky v roce 2024

Stát připravil pro rok 2024 několik dalších novinek. Přes Portál dopravy bude nově možné změnit vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, respektive převést vozidlo na nového majitele. Rovněž přes něj budete moct zapsat vozidlo do registru silničních vozidel nebo ho z něj vyřadit.

Přes portál si nově můžete požádat také o doplňkovou tabulku s registrační značkou, kterou můžete umístit například na nosič kol. Oznámení ztráty, zničení nebo odcizení poznávací značky je další nová funkce v portálu, stejně jako informace o platnosti technické prohlídky. 

Při podávání žádosti vám navíc systém pomůže s vyplňováním údajů, kdy všechna známá data předvyplní za vás. Pokud si podáte žádost on-line, získáte navíc 20% slevu ze správního poplatku. Až bude vše na úřadě připraveno a bude potřeba si nové doklady nebo SPZ vyzvednout, přijde vám notifikace.

Služby jsou zatím dostupné pouze fyzickým a fyzickým podnikajícím osobám. Během letošního roku plánuje Ministerstvo dopravy ČR zpřístupnit systém i pro právnické osoby.

Vozidlo zapsané do registru, teď ještě pojištění

Při nákupu nového vozidla vám může nově Portál dopravy pomoci s jeho zapsáním do registru silničních vozidel. S čím vám ale nepomůže, je pojištění vašeho nového auta.

Samozřejmostí je povinné ručení. U něj je dobré zajistit si dostatečně vysoké limity a také se zaměřit na rozsah krytých rizik a podmínky pojišťovny. S výběrem pojištění vám můžeme pomoci, stačí zavítat do naší kalkulačky povinného ručení, zadat pár údajů a my vám ukážeme aktuální nabídku pojišťoven z našeho srovnání. Vy si jen vyberete tu pro vás nejlepší.

kalkulačka povinného ručení

Pokud chcete být ale na svých cestách co nejvíce krytí, nezapomeňte ani na sjednání havarijního pojištění, které vám pomůže s úhradou škod na vašem voze, zdraví či zdraví osob, které převážíte. Zavítejte do kalkulačky havarijního pojištění, zadejte SPZ nebo VIN, několik dalších údajů a my vám nabídneme přehledné srovnání, ze kterého si hravě vyberete.

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ