Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Plná moc k přepisu vozidla

Kupovali jste někdy zánovní auto? Pak jste zcela jistě museli řešit i přepis vozidla a sjednání povinného ručení. Součástí celého procesu bývá i sepsání plné moci k přepisu auta. Potřebujete poradit, jak takový převod zvládnout nebo jak by plná moc na auto měla vypadat?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je to plná moc?

Plná moc je důležitý dokument, který slouží ke zmocnění jiné osoby k vykonání nějakého právního úkonu. Plnou moc můžete sepsat téměř na cokoliv a její výhodou je, že nemá žádný jediný vyžadovaný vzor. Napsat ji navíc můžete nejen na počítači, ale klidně i rukou. Podstatné ale vždy je, aby na ní byl vlastnoruční podpis.

V našem případě se s pomocí plné moci k přepisu auta jedná o zplnomocnění osoby (kupující, prodávající či jiná třetí osoba), která může řešit přepis vozidla, změnu SPZ nebo technických parametrů vozu.

Pojistka na blbost

K čemu plnou moc potřebujete?

Odhlášení původního majitele auta a přepis na nového majitele musí proběhnout najednou. Výhodou je, že to lze udělat na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, bez ohledu na místo bydliště.

Celý proces by měl být hotový do 10 pracovních dnů od uzavření kupní smlouvy.

Nejlepší je, když se mezi sebou oba majitelé domluví a přijdou záležitost vyřídit společně. Ale často to není možné, například kvůli velké vzdálenosti nebo nedostatku času. A proto lze sepsat plnou moc k přehlášení vozidla, která v tomto případě musí být úředně ověřena - buď na úřadu, poště, u notáře, nebo na Czech Pointu.

Co musí obsahovat plná moc k přepisu vozidla?

Přesný vzor plné moci na přepis auta dán není, platí pouze určitá doporučení. Dokument je možné vytisknout, nebo sepsat ručně. Podat žádost o přepis vozidla je také nově možné elektronicky pomocí datové schránky. Díky tomu nebudete plnou moc potřebovat, jelikož bývalý i současný majitel zašlou žádosti ke stejnému úřadu, aniž by hledali termín fyzického setkání. Nový majitel už si pouze přijde pro nové papíry.

Základní součástí plné moci je:

 • identifikace zmocněnce a zmocnitele (jméno, příjmení, rodné číslo),
 • úkon, za jehož účelem je plná moc sjednána (změna vlastníka v registru vozidel),
 • údaje o vozidle (značka, model, VIN).

Ideálně by se o převod vozidla měl postarat ten, kdo jej prodává. Jedině tak totiž bude mít jistotu, že k převodu skutečně došlo. Stejně tak může původní majitel provést evidenční kontrolu. Prodávající totiž za přepis zodpovídá, a to ve lhůtě do 10 dnů od prodeje. Pokud se tak nestane, hrozí prodávajícímu pokuta až 50 000 Kč.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaké dokumenty jsou potřeba pro přepis vozidla na nového vlastníka?

 • formulář žádosti o zápis změny vlastníka vozidla (ke stažení zde),
 • velký a malý techničák (originál),
 • doklad o nabití vlastnického práva k vozidlu (kupní smlouva, leasingová smlouva, faktura, dědická smlouva),
 • přihláška k registraci do registru silničních vozidel,
 • protokol o evidenční/technické kontrole,
 • zelená karta (doklad o povinném ručení),
 • potvrzení o úhradě správního poplatku, u některých vozidel pak i o úhradě ekologické daně,
 • u podnikatelů živnostenský list nebo koncesní listina, u firem notářsky ověřený výpis z obchodního rejstříku.

Plná moc přepis vozidla - formulář

Abyste nemuseli zbytečně vytvářet formulář plné moci k převodu vozidla doma na koleni, můžete si vzor stáhnout níže v PDF dokumentu nebo ve formátu DOC. Formulář pak můžete dále upravovat, nebo jej využít tak, jak je.

Vzor plné moci k přepisu vozidla

vzor ke stažení

Kolik stojí plná moc k přepisu vozidla?

Za převod vozidla si připlatíte, ale s tím se nedá nic dělat. Kolik za celý proces zaplatíte?

Úkon Cena
Ověření podpisu 30 Kč za 1 podpis
Evidenční kontrola 400 Kč
Převod vozidla 800 Kč
CELKEM 1 230 Kč

V případě, že vlastníte starší vůz, který nesplňuje emisní normy, zaplatíte i ekologickou daň. U vozidla ze zahraničí pak ještě státní technickou kontrolu, kde dostanete zprávu o technickém stavu vozidla.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?

Platnost plné moci k přepisu motorového vozidla zaniká provedením úkonu, tedy samotným přepsáním.

Plnou moc může dále zrušit zmocnitel, ale musí o tomto kroku vyrozumět zmocněnce. V opačném případě je daná plná moc stále platná. Mnohem důležitější je ale lhůta pro přepis vozidla, která činí 10 dnů.

Jak bezpečně koupit auto?

Přepisu vozidla na nového majitele předchází koupě vozu. Na našich stránkách Top-Pojištění.cz jsme se tématu koupě vozidla věnovali podrobně. Základem je:

 • zvolit dobré místo a způsob pro koupi (přes tištěný inzerát nebo inzerci na webu, využití známosti, využití služeb autobazarů aj.),
 • využít recenzí a názorů na daný portál nebo konkrétního prodejce,
 • najít průměrné cenové hodnocení daného modelu vozidla, technické a jízdní vlastnosti, včetně recenzí vozu,
 • získat od prodejce VIN kód, který vám ukáže podrobnou historii vozu,
 • vzít s sebou na fyzickou prohlídku někoho, kdo autům alespoň trochu rozumí,
 • dát si čas na přečtení kupní smlouvy a její úpravu.

Nezapomeňte na povinné ručení

Jak je to při koupi ojetého vozu s povinným ručením? Nový majitel by měl povinné ručení nejlépe sjednat ještě v den koupě vozu. Na datu zrušení starého a založení nového pojištění je potřeba se domluvit s původním majitelem. V tomto případě je to právě kupující, kdo v den prodeje zodpovídá za pojištění vozu v případě jakékoliv pojistné události.

Na stránkách Top-Pojištění.cz vám samozřejmě s povinným ručením rádi pomůžeme i online. Pokud chcete rovnou po koupi jezdit s ideálním pojištěním, můžete to vyřídit během pár minut, od porovnání nabídek pojišťoven přes sjednání smlouvy až po zaplacení pojistky. A vše, co k tomu potřebujete, je několik údajů o vás a vašem novém vozidle, připojení k internetu a třeba jen mobil. Neváhejte a obraťte se na nás.

Máte i havarijní pojištění?

Na rozdíl od povinného ručení si havarijní pojištění sjednávat nemusíte. Ale můžete. Především majitelé nových nebo novějších aut by o tom měli popřemýšlet. I drobné škrábnutí totiž může vyústit v opravu za tisíce až desítky tisíc korun.
Havarijní pojištění se vyplatí především lidem, kteří:
 • jezdí často,
 • jezdí v hustém provozu,
 • pohybují se po velkých městech,
 • mají auto do stáří 6 let,
 • plánují cestu autem do zahraničí.

Na Top-Pojištění.cz můžete najít srovnání havarijního pojištění a v nezávazné kalkulačce zjistíte, kolik by vás stálo havarijní pojištění na vaše auto. Výhodou je, že na něj můžete uplatnit své bonusy a pojišťovna vám může poskytnout i další slevy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ