Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Plná moc k přepisu vozidla 2024

Kupovali jste někdy zánovní auto? Pak jste zcela jistě museli řešit i přepis vozidla a sjednání povinného ručení. Součástí celého procesu bývá i sepsání plné moci k přepisu vozidla. Potřebujete poradit, jak takový převod zvládnout nebo jak by plná moc na přepis auta měla vypadat? Pokračujte ve čtení.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co je to plná moc?

Plná moc je důležitý dokument, který slouží ke zmocnění jiné osoby k vykonání nějakého právního úkonu. Plnou moc můžete sepsat téměř na cokoliv a její výhodou je, že nemá žádný jediný vyžadovaný vzor. Napsat ji navíc můžete nejen na počítači, ale klidně i rukou. Podstatné ale vždy je, aby na ní byl vlastnoruční podpis.

V našem případě se s pomocí plné moci k přepisu auta jedná o zplnomocnění osoby (kupující, prodávající či jiná třetí osoba), která může řešit přepis vozidla, změnu SPZ nebo technických parametrů vozu. Plná moc funguje stejně i v případě přepisu motorky.

Vyhotovení plné moci na auto není žádná záhada. Musí ale obsahovat určité údaje, aby byl zmocněnec i zmocnitel chráněn.

plná moc k přepisu vozidla

K čemu plnou moc potřebujete?

Odhlášení původního majitele auta a přepis na nového majitele musí proběhnout najednou. Výhodou je, že to lze udělat na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, bez ohledu na místo bydliště.

Celý proces by měl být hotový do 10 pracovních dnů od uzavření kupní smlouvy na auto.

Nejlepší je, když se mezi sebou oba majitelé domluví a přijdou záležitost vyřídit společně. Ale často to není možné, například kvůli velké vzdálenosti nebo nedostatku času. A proto lze sepsat plnou moc k přehlášení vozidla, která v tomto případě musí být úředně ověřena - buď na úřadu, poště, u notáře, nebo na Czech Pointu.

Co musí obsahovat plná moc pro přepis vozidla?

Přesný vzor plné moci na přepis auta dán není, platí pouze určitá doporučení. Dokument je možné vytisknout, nebo sepsat ručně. Podat žádost o přepis vozidla také nově jde elektronicky pomocí datové schránky. Díky tomu nebudete plnou moc potřebovat, jelikož bývalý i současný majitel zašlou žádosti ke stejnému úřadu, aniž by hledali termín fyzického setkání. Nový majitel už si pouze přijde pro nové papíry.

Základní součástí plné moci je:

 • identifikace zmocněnce a zmocnitele (jméno, příjmení, rodné číslo),
 • úkon, za jehož účelem je plná moc sjednána (změna vlastníka v registru vozidel),
 • údaje o vozidle (značka, model, VIN).

Ideálně by se o převod vozidla měl postarat ten, kdo jej prodává. Jedině tak totiž bude mít jistotu, že k převodu skutečně došlo. Stejně tak může původní majitel provést evidenční kontrolu. Prodávající totiž za přepis zodpovídá, a to ve lhůtě do 10 dnů od prodeje. Pokud se tak nestane, hrozí prodávajícímu pokuta až 50 000 Kč.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaké dokumenty jsou potřeba pro přepis vozidla na nového vlastníka?

Plná moc pro přepis auta - formulář

Abyste nemuseli zbytečně vytvářet formulář plné moci k převodu vozidla doma na koleni, můžete si vzor stáhnout níže v PDF dokumentu nebo ve formátu DOC. Formulář pak můžete dále upravovat, nebo jej využít tak, jak je.

VZOR plná moc pro přepis auta

Kolik stojí plná moc k přepisu vozidla 2024?

Za celkový převod vozidla si připlatíte, ale s tím se nedá nic dělat. Samotná plná moc na přepis vozidla také něco stojí. Kolik za celý proces zaplatíte?

Úkon Cena
Ověření podpisu 30 Kč za 1 podpis
Evidenční kontrola 400 Kč
Převod vozidla 800 Kč
CELKEM 1 230 Kč

Pzn. data jsou platná k lednu 2024.

V případě, že vlastníte starší vůz, který nesplňuje emisní normy, zaplatíte i ekologickou daň. U vozidla ze zahraničí pak ještě státní technickou kontrolu, kde dostanete zprávu o technickém stavu vozidla.

Jak dlouho platí plná moc pro přepis auta?

Platnost plné moci k přepisu motorového vozidla zaniká provedením úkonu, tedy samotným přepsáním.

Plnou moc může dále zrušit zmocnitel, ale musí o tomto kroku vyrozumět zmocněnce. V opačném případě je daná plná moc na auto stále platná. Mnohem důležitější je ale lhůta pro přepis vozidla, která činí 10 dnů.

Jak bezpečně koupit auto v roce 2024?

Přepisu vozidla na nového majitele předchází koupě vozu. Na našich stránkách Top-Pojištění.cz jsme se tématu koupě vozidla věnovali podrobně. Základem je:

 • zvolit dobré místo a způsob pro koupi (přes tištěný inzerát nebo inzerci na webu, využití známosti, využití služeb autobazarů aj.),
 • využít recenzí a názorů na daný portál nebo konkrétního prodejce,
 • najít průměrné cenové hodnocení daného modelu vozidla, technické a jízdní vlastnosti, včetně recenzí vozu,
 • získat od prodejce VIN kód, který vám ukáže podrobnou historii vozu,
 • vzít s sebou na fyzickou prohlídku někoho, kdo autům alespoň trochu rozumí,
 • dát si čas na přečtení kupní smlouvy a její úpravu.

Nezapomeňte na povinné ručení

Jak je to při koupi ojetého vozu s cenou povinného ručení? Nový majitel by měl povinné ručení nejlépe sjednat ještě v den koupě vozu. Na datu zrušení starého a založení nového pojištění je potřeba se domluvit s původním majitelem. V tomto případě je to právě kupující, kdo v den prodeje zodpovídá za pojištění vozu v případě jakékoliv pojistné události.

Na stránkách Top-Pojištění.cz vám samozřejmě s povinným ručením rádi pomůžeme i online. Pokud chcete rovnou po koupi jezdit s ideálním pojištěním, můžete to vyřídit během pár minut, od porovnání nabídek pojišťoven přes sjednání smlouvy až po zaplacení pojistky. A vše, co k tomu potřebujete, je několik údajů o vás a vašem novém vozidle, připojení k internetu a třeba jen mobil. Neváhejte a obraťte se na nás.

Máte i havarijní pojištění?

Na rozdíl od povinného ručení si havarijní pojištění sjednávat nemusíte. Ale můžete. Především majitelé nových nebo novějších aut by o tom měli popřemýšlet. I drobné škrábnutí totiž může vyústit v opravu za tisíce až desítky tisíc korun.
Havarijní pojištění se vyplatí především lidem, kteří:
 • jezdí pravidelně,
 • jezdí v hustém provozu,
 • se pohybují po velkých městech,
 • mají auto do stáří 6 let,
 • plánují cestu autem do zahraničí.

Na Top-Pojištění.cz můžete najít srovnání havarijního pojištění a v nezávazné kalkulačce zjistíte, kolik by vás stálo havarijní pojištění na vaše auto. Výhodou je, že na něj můžete uplatnit své bonusy a pojišťovna vám možná poskytne i další slevy.

srovnánÍ havarijního pojištění