Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Plná moc k přepisu vozidla 2023 – vzor

Kupovali jste někdy zánovní auto od jeho majitele? Pak jste zcela jistě museli řešit i přepis daného vozu. Jednou z možností je sepsání plné moci, která nemá žádný úřední vzor. Potřebujete poradit, jak takový převod zvládnout? Čtěte dále a dozvíte se všechny důležité informace.

Plná moc k přepisu vozidla

K čemu plnou moc potřebujete

Odhlášení původního majitele a přepis na nového musí proběhnout najednou a to na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, bez ohledu na místo bydliště, a to do 10 pracovních dnů od uzavření kupní smlouvy. Nejlepší je, když se mezi sebou oba majitelé domluví a přijdou záležitost vyřídit společně, ale často to není možné například kvůli velké vzdálenosti nebo nedostatku času. A právě k tomu účelu slouží plná moc, která musí být úředně ověřena buď na úřadu, poště, u notáře nebo na Czech Pointu.

 

Co obsahuje plná moc k přepisu auta

Přesný vzor plné moci dán není, pouze určitá doporučení. Dokument je možné vytisknout, nebo také sepsat ručně. Základní součástí je:

identifikace zmocněnce a zmocnitele a samotný úkon, tedy změna vlastníka v registru vozidel (jeho přepis). Ideální je, pokud se o převod vozidla postará ten, kdo jej prodává. Jedině tak totiž bude mít jistotu, že k převodu skutečně došlo. Stejně tak může původní majitel provést evidenční kontrolu. Prodávající totiž za přepis zodpovídá do 10 dnů od prodeje. Pokud se tak nestane, hrozí prodávajícímu pokuta až 50 000 Kč.

Jaké dokumenty jsou na úřadu dále potřeba:

  • Formulář žádosti o zápis změny vlastníka vozidla
  • Kupní smlouva
  • Velký a malý techničák
  • Přihlášku k registraci do registru silničních vozidel
  • Protokol o evidenční kontrole
  • Zelenou kartu (doklad o povinném ručení)

Plná moc přepis vozidla formulář

Formulář plné moci musí obsahovat osobní údaje zmocnitele, zmocněnce, popis úkonu, specifikace vozidla (VIN, SPZ, značka či typ vozidla) a podpisy obou zúčastněných.

Plná moc k přepisu vozidla vzor

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik to stojí plná moc k přepisu vozidla

Za převod vozidla si připlatíte. Ověření podpisu stojí 30 Kč, evidenční kontrola 400 Kč a samotný převod je nejdražší – 800 Kč. Celkově jde o částku minimálně 1 230 Kč, v případě, že vlastníte starší vůz, který nesplňuje emisní normy, zaplatíte i ekologickou daň. U vozidla ze zahraničí pak ještě státní technickou kontrolu, kde dostanete zprávu o technickém stavu vozidla.

Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla

Platnost plné moci k přepisu vozu zaniká provedením úkonu, tedy samotným přepsáním. Plnou moc může dále zrušit zmocnitel, musí o tomto kroku ale vyrozumět zmocněnce. V opačném případě je daná plná moc stále platná.

Nezapomeňte na povinné ručení

Jak je to při koupi ojetého vozu s povinným ručením? Nový majitel by měl povinné ručení nejlépe sjednat ještě v den koupě vozu. Na datu zrušení starého a založení nového pojištění je potřeba se domluvit s původním majitelem. V tomto případě je to právě kupující, kdo v den prodeje zodpovídá za pojištění vozu.

Na stránkách Top-Pojištění vám samozřejmě s povinným ručením rádi pomůžeme i online.