Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kupní smlouva na auto

Chystáte se pořídit novější vůz nebo chcete dát sbohem vašemu současnému přibližovadlu? Ať už kupujete, či prodáváte automobil, nezapomeňte na správně sepsanou kupní smlouvu. Výrazně totiž snižuje rizika, která jsou s koupí i prodejem spojená. Tuto smlouvu není vhodné podceňovat, a to ani u autorizovaných prodejců i autobazarů. Pokud vozidlo kupujete, nezapomeňte, že jakožto nový majitel musíte mít sjednané nové povinné ručení. Čtěte dále a dozvíte se, co musí kupní smlouva na auto obsahovat.

SPOČÍtat POVINNÉ RUČENÍ

Nový majitel musí mít uzavřené povinné ručení

Jestliže auto kupujete, měli byste mít nejlépe ještě v den koupě vozu sjednané povinné ručení. Nový majitel by se měl na datu zrušení starého a založení nového povinného ručení domluvit s původním majitelem. Nicméně je to právě kupující, kdo v den prodeje zodpovídá za pojištění vozu v případě jakékoliv pojistné události.

Povinné ručení si můžete vyřídit během pár minut na našich stránkách. Dnes už stačí jen vyplnit registrační značku a důležité údaje o vozidle si vyhledáme sami. Během chvilky vám porovnáme nejlepší nabídky na trhu, ze kterých si můžete vybrat a na pár kliknutí uzavřít tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Má smysl mít i havarijní pojištění?

Na rozdíl od povinného ručení si havarijní pojištění sjednávat nemusíte. Především majitelé nových nebo novějších aut by o tom ale měli minimálně popřemýšlet. I drobné škrábnutí totiž může v případě opravy vyjít až na desítky tisíc korun.

Havarijní pojištění se vám vyplatí pokud:

  • jezdíte často,
  • jezdíte v hustém provozu,
  • pohybujete se po velkých městech,
  • máte auto do stáří 6 let,
  • plánujete cestu autem do zahraničí.

S výběrem i samotným sjednáním havarijního pojištění vám opět jednoduše pomůže naše kalkulačka.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co musí kupní smlouva o prodeji motorového vozidla obsahovat?

Kupní smlouva je jednoznačně nejdůležitějším dokumentem, který máte v ruce, ať už vozidlo prodáváte, nebo kupujete. V případě, že se vyskytne nějaký problém, bude se vám hodit k následné reklamaci. Proto nenechte nic náhodě a dbejte na to, aby obsahovala všechny důležité informace.

Co by měla kupní smlouva na auto obsahovat:

Body, které by měla smlouva obsahovat
Identifikace obou stran Kupujícího a prodávajícího (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo, popřípadě název firmy, adresa sídla, IČ a DIČ)
Jednoznačná identifikace vozidla Značka, model, datum první registrace, VIN kód, barva, poznávací značka
Počet najetých kilometrů vozidla Jedná se o jeden z důležitých cenotvorných údajů.
Kupní cena včetně popisu smluvené slevy a způsobu úhrady U bankovního převodu doplňte do smlouvy datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit. U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny.
Detailní popis technického stavu vozidla Vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod.
Seznam příslušenství prodávaného vozidla Náhradní klíče, servisní kniha, sada zimních kol, nosiče apod.

Kupní smlouva na auto vzor

Můžete si stáhnout vzor kupní smlouvy na auto.

SPOČÍtat POVINNÉ RUČENÍ

Kupní smlouva na auto bez záruky

Objevili jste vysněný vůz, který se od konkurenčních nabídek liší výrazně nižší cenou? V tom případě doporučujeme zvýšenou opatrnost. Obzvlášť při studování kupní smlouvy. Je totiž možné, že vám prodávající podstrčí kupní smlouvu na auto bez záruky.

To znamená, že pokud se objeví nějaká závada, nebudete ji moci reklamovat. Podpis takové smlouvy vás pak může přijít pořádně draho. Proto si pořádně přečtěte, co podepisujete, a pokud něčemu nerozumíte, raději nic nepodepisujte.

kupní smlouva na auto

Jak je to se zárukou a případnou reklamací ojetého vozu?

Občanský zákoník říká, že i na ojeté auto se vztahuje záruka. Pokud pořizujete automobil od autorizovaného prodejce či z autobazaru, mají ojetiny dvouletou záruku, která může být zkrácena na 12 měsíců, jestliže s tím obě strany souhlasí. Záruka platí na skryté vady, tedy ty, které kupující nemohl odhalit nebo na ně prodávající neupozornil.

Prvních 6 měsíců je dokazovací povinnost na straně prodávajícího. To znamená, že prodávající musí dokázat, že v okamžiku prodeje vada ještě neexistovala. Naopak v dalších 6 měsících se role obrátí a kupující musí dokázat, že v době koupě už vada na autě byla. Po celou dobu reklamace auto nesmí projít opravou. To může být velkou komplikací, hlavně pokud je auto nepojízdné.

Co když chci reklamovat auto koupené od fyzické osoby?

Pokud jste si koupili ojeté vozidlo od fyzické osoby, tedy ne z autobazaru, máte právo na záruční lhůtu v délce 6 měsíců. Prodávající ručí za vady, které se na autě vyskytovaly v okamžiku koupě nebo se objevily během záruky a je zřejmé, že existovaly už při prodeji. Prokazovací povinnost je na straně kupujícího.

Jestliže vás prodávající při prodeji na vady upozornil, poskytl slevu, a dokonce je o nich záznam v kupní smlouvě, nelze reklamaci uplatnit. Rovněž nelze reklamovat vady, které vznikly běžným opotřebením během užívání.

Mohl by vás zajímat náš článek na téma Předávací protokol k autu.

Jak odstoupit od kupní smlouvy automobilu?

Stát se to může. Vůz jste prohlíželi se vší pečlivostí, ale nedlouho po prodeji se objevily závady, kvůli kterým chcete auto prodávajícímu vrátit. Kdy můžete náležitě uzavřenou kupní smlouvu vypovědět?

  1. Najdete takovou vadu, která znemožňuje používat vůz k účelu, pro který jste ho zakoupili.
  2. Do šesti měsíců od koupě se projeví skrytá vada, kterou prodávající nestihne do 30 dnů opravit. V takovém případě se závada považuje za neodstranitelnou a vy můžete uplatnit svoje právo na odstoupení od kupní smlouvy.

Jak se připravit na přepis vozu?

Po podpisu kupní smlouvy musí být vozidlo do 10 pracovních dnů přepsané na nového majitele. V případě prodlení lze uložit pokutu až do výše 50 000 korun.

Přepis vozidla dnes není závislý na místě bydliště, stačí zvolit jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. K přepisu se ale musí dostavit obě strany, tedy prodávající a kupující. Případně se jedna či obě strany mohou nechat zastoupit na základě plné moci.

Před samotným přepisem musí auto projít evidenční kontrolou, nový majitel musí sjednat nové povinné ručení - zelenou kartu je nutné vzít s sebou, dále je nutné uhradit správní poplatek, který v případě motorového vozidla činí 800 Kč.

SPOČÍtat POVINNÉ RUČENÍ

K přepisu vozidla budete potřebovat
Doklady totožnosti (občanský průkaz, pas)
Velký a malý technický průkaz
Zelená karta
Kupní smlouva na auto
Protokol o evidenční kontrole
Vyplněná Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel
Případně úředně ověřená plná moc k přepisu vozidla, pokud se na úřad nemohou vydat obě strany společně