Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kupní smlouva na auto – vzor

Kupní smlouva je základem při koupi ojetého vozidla. V našem článku vám poradíme, na co si při čtení kupní smlouvy dávat pozor nebo jak si ji sami vyhotovíte. Tento dokument není vhodné podceňovat a to ani u autorizovaných prodejců a autobazarů. Také nezapomínejte, že nový majitel musí sjednat rovněž novou pojistku.

Kupní smlouva na auto

Jaký základ u kupní smlouvy stačí?

Naprosto stěžejní jsou v kupní smlouvě údaje o prodávajícím a kupujícím, tedy jméno a příjmení, SPZ vozidla a kupní cena. Dle právníků teoreticky právě tyto informace k úspěšnému prodeji stačí. Platí ovšem, že čím více přesných parametrů o nákupu a voze ve smlouvě bude uvedeno, tím lépe se předejde případným problémům. Zejména, pokud jde o prodej ojetého auta na inzerát přímo od původního majitele. Vhodné rozšíření může například obsahovat informaci o tom, kam a do jaké doby je nutné zaslat potřebnou částku.

Pojištění voziel online

Popis vozu

Mezi důležité části smlouvy patří dále popis technického stavu vozu, jako jsou větší závady, o kterých by vás prodávající měl informovat, ale i počet kilometrů na tachometru. Prodávající musí výslovně uvést, že je vozidlo způsobilé k běžnému užívání a všechny podstatné informace o jeho stavu byly kupujícímu sděleny. Popis vozu by měl vždy korespondovat se stavem, který přísluší jeho stavu a způsobu užívání.

Při popisu závad si však dávejte pozor na slova ,,vadný" nebo ,,nutná oprava", která by vám znemožnila případnou reklamaci. Prodávající by měl naprosto jasně a zřetelně napsat, v čem vada spočívá.

TIP

Součástí kupní smlouvy může být i veškeré dodatečné příslušenství, jako je například rezerva, tažné lano, povinná výbava, autorádio a další drobnosti.

Vzor kupní smlouvy ke stažení

Kupní smlouva je uzavřena dle občanského zákoníku – ustanovení §2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb.

Dvakrát měř a jednou kupuj

Při každém čtení kupní smlouvy platí jedno pravidlo - vždy si ji podrobně a důkladně pročtěte. V případě, že kupujete vůz od majitele, můžete se mnohem lépe na podobě smlouvy domluvit dopředu nebo na místě. U autobazarů však občas přichází problém, jelikož si smlouvy upravují přímo na míru a také mohou využívat výhod značné důvěry, která je u profesionálního prodejce logicky větší než u soukromého majitele. Kontrola smlouvy je pro kupujícího tak jako tak zásadním krokem.

Jestliže kupujete vůz, jistě vás bude zajímat jeho pojištění. Na našich stránkách si můžete přečíst vše o povinném ručení i havarijním připojištění na českém trhu.