Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co by měl obsahovat předávací protokol k autu?

Publikováno: 21.02.2024

Předávací protokol o autě je dokument, ve kterém prodávající i kupující popisují co nejpřesněji skutečný stav obchodovaného vozidla v době jeho předání. Jeho účelem je zamezit neshodám v případě, že se nečekaně objeví nějaká závada. Prodáváte či kupujete ojeté auto? Pak jej rozhodně nezapomeňte vyplnit. Poradíme vám, jak na to, a rovnou vám poskytneme i vzorový formulář protokolu. 

Předávací protokol auto

Proč je důležité na předávacím protokolu trvat?

Je to sice dobrovolný doplněk kupní smlouvy k autu, přesto je ku prospěchu všech zúčastněných na něm trvat. 

Může se stát, že pár dní od prodeje vozidla upadne autu výfuk. Kupující bude toto reklamovat u prodávajícího a právě předávací protokol může v takovém případě sehrát klíčovou roli. Buď dá za pravdu prodávajícímu, že o rezivějícím výfuku pravdivě informoval, nebo naopak kupujícímu, pokud předchozí majitel takovou skutečnost zamlčel. 

Pokud není závada uvedená v protokolu a objeví se do půl roku od předání, kupující může po prodávajícím požadovat opravu. Bez předávacího protokolu se ale něco takového bude jen těžko dokazovat. Tato listina tudíž kryje obě strany transakce. Prodávajícímu dává za pravdu, že informoval o pravdivém stavu vozidla, a kupujícího chrání před koupí zajíce v pytli. 

Předávací protokol je ideální zpracovat a podepsat právě při předávání vozu. Tak aby uvedené informace byly co nejaktuálnější. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak sepsat předávací protokol k autu?

Co všechno by měl předávací protokol obsahovat? Poradíme vám. 

Vzhledem k tomu, že předávací protokol je listina dobrovolná, nemá žádné zákonné vymezení. Jeho obsah je do značné míry flexibilní a vychází z toho, co chtějí smluvní strany v kontraktu zmínit. 

Jako každá smlouva by měl předávací protokol k autu v první řadě obsahovat:

  • identifikační údaje prodávající a kupní strany,
  • datum a místo sepsání smlouvy,
  • zmínku, že se jedná o dodatek ke konkrétní kupní smlouvě,
  • údaje o voze, který je předmětem koupě (včetně specifikace modelu, technické dokumentace a výbavy),
  • stav vozu v momentě předání.

Rozhodně by také neměly chybět ujeté kilometry, všechny známé závady, poškození či poruchy. Dokumentaci můžete také doplnit fotografiemi či videem.

Předávací protokol k autu (vzor ke stažení)

Můžete si stáhnout vzor předávacího protokolu k autu.

Zdroj: Autotrip.cz 

Povinné ručení na míru

Při koupi vozu musíte myslet také na povinné ručení. Většina pojišťoven má tento produkt ve svém portfoliu, ale vyznat se v široké nabídce může být složité. Vyzkoušejte si zdarma naši kalkulačku, která vám vypočítá, jaké povinné ručení by pro vás bylo nejvýhodnější. Vybrané pojištění si potom můžete během pár minut také rovnou sjednat.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění

Vedle povinného ručení si můžete sjednat i havarijní pojištění. Využijete ho kdykoli, kdy se vašemu vozu stane nějaká újma - ať už vinou nešetrného zacházení, živelní pohromy, či krádeže. Tzv. havarijko se proto vyplatí, pokud chcete předejít neočekávaným výdajům za poruchy a škody na vašem voze. Pro ochranu vozidla před všemi riziky je tu havarijní pojištění allrisk.

I tady můžete vybírat z množství nabídek tuzemských pojišťoven. Využijte proto naší kalkulačky a snadno si spočítejte, na kolik by vás havarijní pojištění vyšlo.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ