Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Možnosti prodeje ojetého vozu

Prodeje ojetých vozů jsou v České republice úspěšné. Ani to ovšem neznamená, že byste mohli mít jistotu kupce. Podíváme se, co je pro to potřeba udělat, od možnosti autobazaru, přes vlastní inzerát.

Možnosti prodeje ojetého vozu

Svěřit se do rukou odborníka

Pokud se rozhodnete prodat svůj vůz přes některého z bazarových prodejců, může to mít své výhody. Zkuste jich navštívit více a zjistit, jaké mají při prodeji podmínky, včetně provize za prodej. Na kvalitu autobazarů se můžete zaměřit například pomocí recenzí na internetu, jelikož ani velcí a známí prodejci nemusí být v některých lokalitách úplně ti nejlepší.

Z právního hlediska se zaměřte na to, zda je bazar také pojištění, například pokud by váš vůz někdo odcizil, nebo v areálu bazaru naboural.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

U autobazaru máte výhodu, že za vás udělá velkou část úkonů. Při prohlídce být u vozidla nemusíte, stejně tak jsou prodejci schopni vyřídit všechny záležitosti k převodu vozidla na nového majitele. Výhodou může být někdy i prodej vozu přímo bazaru na protiúčet. U prodejců lze také zřídit povinné ručení už při koupi jiného vozu.

Když inzerát, tak kvalitní

Pokud se rozhodnete vůz prodat sami, nejdříve si zjistěte, za kolik se daný model prodává a také, jaký je jeho technický stav. Pokud vyloženě víte o nějaké závadě, musíte ji kupujícímu dát vědět, jelikož je tato informace i součástí kupní smlouvy. Na rozdíl od bazaru, zde si prodej vyjednáváte sami, takže musíte zvládat určitý díl komunikace.

Samotný inzerát by neměl být příliš dlouhý, ale ani extrémně krátký. Obojí budí nedůvěru. Vyvarujte se i zbytečných superlativů a obzvláště výrazných gramatických chyb.

TIP

Ani bez dostatečného množství kvalitních fotografií nikoho nenalákáte. Dejte si záležet, nejlépe na denním světle.

Specifikaci zjistěte dle VIN

Pokud si nejste naprosto jistí historií a popisem vašeho vlastního vozu, vůbec to nevadí. Tyto specifikace můžete zjistit pomocí kódu VIN, který následně zadáte do některého z webových dekodérů. VIN je zcela unikání sled písmen a čísel, na jehož základě je možné získat informace o původu vozidla, ale i nehodách, opravách, barvě laku, motorizaci a další. Pro takto rozsáhlou identifikaci ale musíte zaplatit poplatek, který se pohybuje okolo 500 Kč.

Jakmile se s novým majitelem vašeho vozu domluvíte na prodeji, musíte na něj auto převést a zrušit své povinné ručení. Jak na tyto záležitosti, se dozvíte v našem článku.