Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Prodej zánovních vozidel v průběhu koronaviru

Publikováno: 22.09.2020

Čeští kupující se již dlouhá léta zaměřují více na zánovní vozy než na zcela nové. Jakým způsobem koronavirus v tomto roce ovlivnil prodej aut, a které se prodávají nejvíce?

Top-Pojištění koronavirus autobazary

Průběžné statistiky za rok 2020

Celkový propad prodeje za dosavadní období v roce 2020 činil asi 25 %. Je zcela jasné, že za poklesem může pandemie koronaviru a čísla v Česku jsou velmi podobná celkovému propadu prodeje vozů v rámci Evropské unie. I přesto ještě v létě byla situace vcelku pozitivní. Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že největší vliv na to mělo uspokojení odložené poptávky z jarních měsíců a výhodné cenové akce.

Je ovšem nutné dodat, že rok ještě nekončí a v jeho závěru může jít ještě o skutečně velký pokles. Pandemie nadále trvá a finanční i psychologická nejistota občanů a firem se stále zvětšuje.  Právě firmy představují významný podíl na prodeji nových vozidel v ČR. Ke všemu se navíc připojuje faktor emisních limitů. Prodej vozů v rámci starších emisních norem skončil závěrem srpna.

Pojištění vozidel online

Jak je to s novými vozy

Koronavirus ovlivnil prodej nových vozů tím, že se zastavila výroba, kterou automobilky na základě poptávky obecně nestačí dohánět, přestože ještě na jaře nemohly svá nová auta prodat. Nedostatek skladových i objednaných vozů na trhu v současnosti automobilkám nenabízí možnost úpravy cen například pro slevy. Firemní flotily rovněž nepořizují nové vozy a zaměřují se na prodloužení starších leasingů pro nižší množství splátek.

Zánovní vozy v průběhu roku

Už v březnu 2020 bylo možné pozorovat trend prudkého zlevnění cen zánovních vozů, které bylo způsobeno jejich odlivem do zahraničí, následným zastavením prodeje a pádem kurzu koruny. Po rozvolňování koronavirových opatření ovšem začaly ceny znovu růst a o více jak 20 % se postupně zvyšovala poptávka právě po zánovních vozech. Tento trend zaznamenala především ŠKODA, která se stejně jako ostatní automobilky v průběhu pandemie zaměřovala na online prodej.

Faktem zůstává, že zánovních vozů je na trhu i v druhé polovině roku nedostatek, ale poptávka roste, čímž se zvyšuje i jejich cena. Mezi ty nejprodávanější například v Mototechně patří jednoznačně ŠKODA a HYUNDAI. Stále vyhledávanější jsou i hybridní a elektrická vozidla.

Zánovní auta mají tu výhodu, že na silnici již vyjela, například jako předváděcí modely. Často představují nadstandardní výbavu, ale za výraznou slevu, oproti zcela novému modelu. Jejich stáří přitom bývá do 18 měsíců.

spocitejte si sve havo

O povinném ručení či havarijním pojištění pro rok 2020 se dále dozvíte na našich stránkách. Stačí kliknout a vše víte.