Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autopojištění

Pokud jste majitelem vozidla, pak je i autopojištění nedílnou součástí vašeho života. Ovšem orientovat s v nabídce produktů tohoto pojištění nemusí být vždy úplně snadné. Na následujících řádcích se vám tedy pokusíme tuto problematiku trochu přiblížit.

Autopojištění

Autopojištění

V současné době existují v podstatě dva základní produkty autopojištění. Jedná se o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy povinné ručení a havarijní pojištění. A pak jsou tu samozřejmě doplňková připojištění, jejichž nabídka je opravdu široká a pestrá. Většinu z nich lze ale většinou sjednat právě jako připojištění k povinnému ručení či havarijnímu pojištění, samostatně nikoliv.

Zákonem povinné

Jakmile se stanete majitelem motorového vozidla, týká se vás i zákonná povinnost uzavřít pro dané vozidlo povinné ručení. Tato povinnost se týká všech vozidel, která jsou evidována v registru vozidel a provozována po veřejných komunikacích a to dokonce i za předpokladu, že jsou na této komunikaci pouze odstavena. Povinné ručení je označováno jako povinně smluvní pojištění. Povinné díky podmínce stanovené v zákoně a smluvní díky tomu, že i když si jej sjednat musíte, je pouze na vaší volbě, u jaké pojišťovny a v jakém rozsahu si pojištění sjednáte.

A jaký je úkol povinného ručení? Pokrýt škody, které pojištěné vozidlo způsobí na majetku či zdraví třetích osob. Při sjednávání tohoto autopojištění si volíte limity pojistného plnění, které jsou uváděny v milionech korun a definovány dvěma hodnotami týkající se škod na zdraví a škod na majektu. Vybírat můžete z široké nabídky, nejnižší, stanovená zákonem, je 35 mil. Kč a nejvyšší limit se na současném pojistném trhu dostal až na 250 mil. Kč. A i přesto, že se vám uvedené limity mohou zdát až přehnaně vysoké, nezapomeňte na to, že u škod na zdraví není stanovena horní hranice, kam až se může případné odškodnění poškozeného vyšplhat.

Dobrovolné, avšak doporučované

Druhým zásadním autopojištěním je havarijní pojištění. Na rozdíl od povinného ručení kryje havarijní pojištění škody přímo na pojištěném vozidle. A v současném provozu a počtu vozidel na silnici se stává i havarijní pojištění v podstatě povinností, pokud chcete své vozidlo a finance ochránit. Havarijní pojištění se obvykle uzavírá ve variantě All Risk, tedy na všechna rizika, která zahrnují havárii, odcizení, vandalismus a živelní pojištění.

Limitem plnění je u havarijního pojištění pojistná částka, tedy aktuální hodnota pojištěného vozidla. Tento údaj tedy při sjednávání pojištění bedlivě zvažte a pojistnou částku nastavte tak, aby co nejvíce odpovídala skutečnosti. Vyhnete se tak případným nepříjemnostem při plnění pojistné události, které mohou v případě podpojištění nebo nadpojištění nastat. Tento druh pojištění na auto se většinou sjednává s určitou spoluúčastí, která může být od 1 % až po 20 %, lze ale najít i produkty s nulovou spoluúčastí.  Podle toho se pak na pojistné události podílíte platbou z vlastních prostředků.

Pojištění vozidel online

Holý základ nemusí stačit

Jak jsme již zmínili výše, k základnímu autopojištění máte možnost zvolit některé z mnoha nabízených připojištění.

Jedná se například o připojištění:

Pochopitelně, pokud máte sjednané havarijní pojištění allrisk, jsou pak pro vás některé druhy připojištění, jako je např. střet se zvěří nebo přírodní rizika, bezpředmětné.

Jak autopojištění sjednat?

Výběr i sjednání autopojištění je opravdu hračka. Stačí mít k ruce počítač nebo chytrý telefon a připojištění k internetu, všechno pak vyřídíte jednoduše online z pohodlí svého domova, potřebné dokumenty obdržíte na e-mail a ani podpis nebude potřeba, pojištění vzniká úhradou pojistného.

Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem a sjednání toho TOP autopojištění pomůžeme!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ