Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení: Náhradní vozidlo

Spojení Povinné ručení - Náhradní vozidlo je v poslední době stále častěji řešené téma v souvislosti s pojištěním vozidel. Proto již mnoho pojišťoven nabízí úhradu nákladů na pronájem náhradního vozidla na omezenou dobu a s daným limitem zdarma jako součást asistenčních služeb už v základním pojištění. Případně nabízejí možnost si povinnému ručení náhradní vozidlo připojistit. Pojďme se tedy společně na tuto problematiku podívat blíže.

Povinné ručení náhradní vozidlo

Co vlastně znamená náhradní vozidlo?

Zřejmě jste již někdy slyšeli, že pronájem náhradního vozidla lze sjednat jako připojištění k povinnému ručení či havarijnímu pojištění, případně je tato možnost v základním rozsahu jako součást asistenčních služeb zdarma v rámci daného pojištění. Věděli jste ale, že v případě, že se jedná o škodu, kdy je vaše vozidlo vyřazeno z provozu, ať už úplně nebo dočasně vinou třetí osoby, máte právo náklady na zapůjčení náhradního vozidla požadovat po pojišťovně viníka nehody? Toto právo je zakotveno v Novém občanském zákoníku jako náhrada tzv. „majetkové újmy“ a v této souvislosti se jedná o nutné a účelně vynaložené náklady na pronájem náhradního vozidla, samozřejmě vyjma například nákladů na palivo či amortizaci půjčeného vozidla. Tuto náhradu si může nárokovat jak fyzická osoba nepodnikající, tak podnikatel. Důležitým faktorem pro uplatnění náhrady škody je ovšem nutnost prokázat, že vozidlo nezbytně potřebujete, ať už pro zajištění chodu domácnosti nebo při podnikatelské činnosti. Ideálně tedy ještě před tím, než si vozidlo vypůjčíte, kontaktujte danou pojišťovnu a ujistěte se, že vám náklady na pronájem náhradní vozidla budou z jejich strany proplaceny.

Pak jsou tu ale případy, kdy si škodu způsobíte sami anebo je způsobena neznámým viníkem. Pokud máte u povinného ručení náhradní vozidlo sjednané, máte v případech stanovených smlouvou a pojistnými podmínkami nárok na úhradu pronájmu vozidla ve stejné nebo nižší kategorii na uvedený počet dnů či do stanoveného finančního limitu ze strany pojišťovny. Nejčastěji se jedná o případy odcizení vašeho vozidla, poškození neznámým pachatelem, střet se zvěří nebo třeba nutná oprava vašeho vozidla po zásahu živlů. V těchto případech se vám vyplatí mít možnost pokrytí nákladů na pronájem náhradního vozidla u povinného ručení ve smlouvě sjednanou, ať už jako součást asistenčních služeb nebo jako připojištění sjednané nad rámec základního povinného ručení.

Nepodceňujte u povinného ručení náhradní vozidlo

Pojďme se podívat na příběh z praxe. Pan Pavel žije se svou rodinou v menší vesnici asi 30 km od Prahy. Do Prahy dojíždí za prací denně, zároveň sem do školy vozí i své dvě děti. Jako obvykle, i dnes zaparkoval své vozidlo na ulici před sídlem firmy, kde pracoval. Nutně potřeboval dokončit zadanou práci a tak se v kanceláři zdržel do pozdních nočních hodin. Z kanceláře se na cestu domů vydal až kolem desáté hodiny a tak cesta mezi Prahou a jeho domovem nebyla za sychravého podzimního počasí vůbec příjemná. I když se snažil jízdu maximálně přizpůsobit podmínkám,  při průjezdu lesem mu do cesty vběhla srna a Pavel už bohužel nedokázal střetu zabránit. Po nehodě samozřejmě kontaktoval policii, mimo jiné ale také asistenční službu své pojišťovny. Naštěstí si Pavel uvědomoval, jaká rizika ho mohou při každodenních cestách do zaměstnání potkat a kromě připojištění střetu se zvěří si sjednal k povinnému ručení náhradní vozidlo, tedy připojištění pro pokrytí nákladů na pronájem náhradního vozidla po dobu opravy jeho vozidla. Dobře věděl, že bez vozidla prostě nemůže fungovat. Pár stovek za pojistné u tohoto připojištění se mu opravdu vyplatilo, standardní půjčovné za vozidlo nižší třídy se pohybuje i kolem 1 000 Kč na den a to by rozhodně nebyl příjmený zásah do rodinného rozpočtu.

Pojištění náhradního vozidla u povinného ručení

Samozřejmě, podmínky pro pojištění náhradního vozidla u povinného ručení se liší u jednotlivých pojišťoven a tak záleží, jakou pojišťovnu a produkt vyberete. Rozhodně doporučujeme i tuto součást pojištění vozidel nepodceňovat a před sjednáním si ověřit, jak je to u vámi vybraného produktu povinného ručení.

Přehled limitů pronájmu náhradního vozidla u povinného ručení

Pojišťovna Pojistné riziko Náhradní vozidlo zdarma jako součást POV Náhradní vozidlo jako připojištění navíc
Limit Limit Pojistné
Allianz Nepojízdnost automobilu 3 dny (1 000 Kč / den) 10 dní / 20 dní 599 Kč / 1 499 Kč
Odcizení 15 dní (1 000 Kč / den)
AXA Nepojízdnost automobilu pouze organizace služby 10 000 Kč, max. 10 dní 400 Kč
ČPP 3 000 Kč – 15 000 Kč 300 – 1 950 Kč
ČSOB Nehoda (pád, střet nebo náraz vozidla) 10 000 Kč (pouze produkt Premiant)
Direct Nehoda 2 000 Kč (pouze cesta do cílové destinace nebo domů) 3 dny – 10 dní 72 Kč – 612 Kč
HVP
Kooperativa Nehoda pouze u produktu NaMíru100 (pojištění NAPŘÍMO) 5 dní – 20 dní 624 Kč – 2 520 Kč
Slavia Nehoda a porucha pouze organizace / 2 dny / 5 dní – dle zvoleného produktu

Pzn. data jsou k 30.9.2019.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ