Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Víte, proč mít u pojištění auta i čelní sklo?

V zimních měsících silničáři často bojují proti kluzkým silnicím. Jak? Třeba posypem, který tvoří štěrk, kamínky nebo škvára. Tento posyp často zůstává na cestách až do jara a na vozech může způsobit nehezkou škodu. Drobné kamínky mohou odlétnout od kola a způsobit prasklinu čelního skla. Co v takovém případě dělat? To se dozvíte v našem článku.

Malý kamínek, velká prasklina. Víte, proč si pojistit čelní sklo?

Poškození čelního skla na vozidle patří mezi nejčastější škody. Pokud tedy nechcete tento náklad na opravu platit z vlastní kapsy, rozhodně se pro toto riziko vyplatí zajistit. Dá se sjednat buď jako doplňkové pojištění k povinnému ručení nebo k tomu havarijnímu.

Co dělat při poškození čelního skla

V případě poškození čelního skla je potřeba zjistit kdo tuto škodu způsobil. Respektive zjistit, od kterého auta zpropadený kamínek odlétl. Situací může být hned několik:

  • Škodu způsobil projíždějící vůz. Pak je potřeba s jeho řidičem sepsat protokol o pojistné události a škoda bude proplacena z jeho povinného ručení.

Takové případy jsou popravdě velmi vzácné. Mnohem častěji dochází k situacím kdy:

  • Škodu způsobil projíždějící vůz, ale jeho řidič odmítá uznat svou vinu (dostáváte se do situace tvrzení proti tvrzení) anebo daný řidič ujel někam do dáli.
  • Není možné určit, kdo škodu způsobil.

Pak budete muset náklady spojené s opravou uhradit vy sami. Pokud jste ale byli prozřetelní a měli sjednané havarijní pojištění - oprava bude zaplacena z této pojistky.

Povinné ručení online

Opravit nebo vyměnit čelní sklo?

Podle předpisů nemůžete jezdit s prasklým čelním sklem v případech, kdy je prasklina blízko stěračů a je větší než 2 cm. Takové poškození se totiž může časem zhoršovat a při jízdě v náročnějším terénu se i o dost zvětšit. Pokud sklo ovšem necháte bez opravy a budete riskovat jízdu i s prasklinou - můžete dostat vysokou pokutu i pár bodů na konto.

Vyměnit celé čelní sklo musíte v případech, kdy se prasklina vytvořila ve výhledu řidiče. To je cca 20 cm od spodního okraje, 20 cm od horního okraje a 15 cm od levého sloupku a středu skla. Cena výměny se pak liší především podle typu vozu - může se jednat o 2 - 3 tisíce korun, ale u novějších aut klidně i několik desítek tisíc. To samé platí u čelních skel, které jsou vyhřívané, popř. vybavené dalšími moderními technologiemi.

Pokud k poškození vašeho čelního skla došlo v zimě, s opravou anebo výměnou opravdu neotálejte. Mráz a nízké teploty mohou přispět k šíření praskliny, i zkomplikovat opravu.

Při zajištění svého aute tedy myslete i na takové drobnosti jakými jsou posypové kamínky na cestě. A určitě nezapomínejte na správnou povinnou výbavu - co do ní pro letošek patří najdete v našem článku Povinná výbava v roce 2020.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ