Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Rozbité čelní sklo

Čelní sklo je jednou z nejdůležitějších součástí automobilu, která zajišťuje správnou viditelnost a ochranu před vnějšími vlivy. Není však neobvyklé, že čelní sklo může být poškozeno. V takových situacích je důležité mít kvalitní pojištění vozidla, které vám pomůže se vypořádat i s rozbitím skla s drahými technologiemi. Rozbité čelní sklo může vyústit v pokutu. Čtěte dále a dozvíte se, jak předejít problémům.

Jak řešit rozbité čelní sklo?

Pokud máte poškozené čelní sklo, je nejlepší volbou neodkladně navštívit autoservis. Některé drobné praskliny mohou být opraveny speciálními technikami, aby se prasklina dále nerozšiřovala, a mnohdy pak není potřeba měnit celé sklo. V případě většího poškození je však nejpravděpodobnější volbou výměna celého čelního skla. Je důležité, aby tuto práci provedl zkušený odborník, který zajistí správnou instalaci nového skla.

Rozbité čelní sklo

Pokuty za jízdu s prasklým čelním sklem

Prasklé nebo rozbité čelní sklo znamená, že je váš vůz nezpůsobilý k další jízdě. Konkrétně tuto situaci připomíná vyhláška č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. U praskliny je nutná oprava v momentě, kdy má v průměru více jak 2 cm.

Za rozbité čelní sklo hrozí pokuta 5-10 000 Kč a zákaz řízení na 6 měsíců nebo 1 rok. K tomu vám bude připočteno 5 trestných bodů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik stojí oprava čelního skla?

Cena opravy čelního skla se může lišit v závislosti na několika faktorech, včetně typu vozu, závažnosti poškození a výběru servisu. V průměru se oprava čelního skla pohybuje v rozmezí několika tisíc korun.

U větších poškození, která vyžadují výměnu celého skla, se náklady mohou pohybovat ve vyšších částkách. Nejdražší je výměna skel u nejnovějších typů vozidel, protože obsahují složité technologie, jako jsou nejrůznější senzory a čidla. V tabulce uvádíme příklady konkrétních vozů.

Značka auta Typ skla Cena
Audi Q7 (rok 2014) Sklo se senzorem 6 427 Kč
Škoda Rapid (rok 2012) Sklo se senzorem 4 957 Kč
Volkswagen Touran (rok 2015) Sklo se senzorem 5 679 Kč

Zdroj: celni-sklo.cz; aktuální k 12. 6. 2023.

Povinné ručení čelního skla

Čelní sklo lze pojistit v rámci povinného ručení. Od roku 2015 je ale mnohem problematičtější doložit viníka. Povinné ručení se totiž vztahuje na čelní sklo v případě, že víte, kdo jeho poškození způsobil a viník se k tomu navíc sám přizná. Největší zádrhel tak nastává u rozbitého čelního skla od kamínku. Tato pojistná událost je prakticky nedoložitelná. Z toho důvodu se proplácení rozbitých skel z povinného ručení výrazně snížilo.

Havarijní pojištění čelního skla

Ideální je pojistit si čelní sklo v produktu havarijního pojištění. U něj máte totiž mnohem větší jistotu, že vám částka na opravu nebo výměnu skla bude od pojišťovny proplacena. V tomto případě se vyplacení částky vztahuje přímo na poškození vašeho vozu při jakémkoliv zavinění. Samozřejmě je podmínkou, že například nesmíte vůz řídit pod vlivem návykových látek, nebo že musíte mít platné řidičské oprávnění. V opačném případě vám pojišťovna škodu za rozbité čelní sklo z havarijního pojištění neuhradí.

Připojištění čelního skla

Další možností je připojištění čelního skla v rámci havarijního pojištění. Každá pojišťovna nabízí trochu odlišné varianty, například nastavení výše pojistného na základě pojistných limitů, nebo naopak podle modelu vozidla.

Je dobré si propočítat, zda se vám vyplatí například pojištění skla už v rámci produktu havarijního pojištění, anebo jako připojištění k již sjednanému havarijnímu pojištění.

Kolik stojí pojištění čelního skla?

Cena za pojištění čelního skla se liší v závislosti na výběru typu pojištění, ale také ceně samotného skla. Ta je dána značkou a modelem vozu. Čím dražší a technologicky složitější sklo, tím vyšší je potřeba vybrat limity pojistného plnění, aby vám byla proplacena částka v dostatečné výši (podle ceny skla, ale i ceny za práci v servisu).

Pojištění vás tedy může přijít na několik málo stovek za rok, ale také několik tisíc. U nových modelů vozidel se vyšší pojistné rozhodně vyplatí, protože čelní sklo může být na poškození velmi náchylné.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Pojištění vozidla včetně možných připojištění si můžete porovnat a sjednat v naší online kalkulačce. Pouze vyplníte pár údajů o vás a vašem vozidle, a hned uvidíte nabídky od vybraných pojišťoven v přehledném srovnání. Ve sloupci vlevo pak můžete jednoduše upravovat, jak by mělo vaše pojištění vypadat.

Po dokončení objednávky vám zašleme na e-mail všechny potřebné dokumenty. A pokud byste si s pojištěním nevěděli rady, neváhejte nás kontaktovat - naši specialisté vám rádi poskytnou pomocnou ruku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ