Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zrušení povinného ručení

Chystáte se na zrušení povinného ručení a tápete nad možnostmi, jaké pro výpověď smlouvy máte? Tak právě na výpověď pro zrušení základního pojištění vašeho vozu se zaměříme a poradíme vám.

Výpověď smlouvy povinného ručení

Nejčastější důvody zrušení povinného ručení

Změna vlastníka vozidla, vyšší cena povinného ručení nebo výročí smlouvy, důvodů pro zrušení povinného ručení je hned několik. Všechny možnosti jsou stanoveny zákonem a tak je nutné dané podmínky dodržet. Nejčastěji se podmínky týkají termínů a lhůt, kdy je možné výpověď zaslat a v jaké podobě. Důležité je také s pojišťovnou komunikovat, protože výpověď jen tak ze dne na den podat nejde.

Kdy mohu zrušit povinné ručení?

 

Jak mohu zrušit povinného ručení?

Základem je písemná výpověď s vlastnoručním podpisem. Její vzor si můžete stáhnout v jednom z našich článků, kde jsme se věnovali podrobněji změně pojišťovny u povinného ručení. Dokument zašlete poštou na adresu vaší pojišťovny. Některé společnosti nabízejí zaslání naskenované výpovědi e-mailem.

V případě, že jste vůz prodali, nezapomeňte doložit kopii velkého technického průkazu s přehlášením na nového majitele. Technický průkaz doložíte také v případě vyřazení automobilu z registru vozidel. Výpověď je v tomto případě nutné zaslat bezprostředně po prodeji.

Změna pojistného je nepříjemná. Pojišťovna ji ale ohlásí dopředu a vy pak máte čas na změnu reagovat výpovědí. Ta musí být na pojišťovnu doručena do 1 měsíce od oznámení změny pojišťovnou.

Další způsob je výpověď do 2 měsíců od data sjednání pojištění. Ano, jde to a máte na to právo bez udání důvodu. Pokud tedy narazíte na lepší nabídku, neváhejte této možnosti využít. Pojišťovna obvykle smlouvu ukončuje do 8 dnů od doručení vaší výpovědi.

Nejméně výhodná je výpověď dohodou. Pojišťovny na tuto možnost přistupují nerady a většinou o ni budete žádat neúspěšně. Proto je lepší počkat na výročí sjednání smlouvy. Jednodušší je výpověď po pojistné události, stihnout to můžete do 3 měsíců od nehody. Pojišťovna vše vyřídí do 1 měsíce a přeplatek vám případně vrátí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Proč sjednat povinné ručení?

Nezapomínejte na to, že povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které je evidované v registru vozidel a to bez ohledu na to, zda je provozováno či nikoliv. Nad tím, zda jsou vozidla pojištěna, má dohled Česká kancelář pojistitelů, zkráceně ČKP.

Od začátku roku 2018 má tedy ČKP, opět právo vymáhat pokutu, respektive příspěvek do garančního fondu od majitelů nepojištěných vozidel. Pokud víte, že své vozidlo nebudete delší dobu používat a nechcete platit povinné ručení, je nutné registrační značky odevzdat na příslušném úřadě do tzv. depozitu a vozidlo odstavit z pozemní komunikace. Z peněz, které budou vybíráním příspěvků do garančního fondu nasbírány, budou následně vypláceny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly.

Jak na novou smlouvu povinného ručení?

Pokud jste se z jakéhokoliv výše uvedeného důvodu rozhodli pro zrušení povinného ručení a potřebujete si sjednat smlouvu novou, neváhejte využít sjednání povinného ručení online na webu Top-Pojištění.cz. Srovnání pojištění máte hotové během chvíle, stačí vám pouze technický průkaz vozidla, chytrý mobil nebo notebook a připojení k internetu.

Pokud se vám některá z nabídek zalíbí, můžete pojištění rovnou sjednat, všechny potřebné dokumenty obdržíte obratem na e-mail a to včetně zelené karty. Není pak třeba ani podpis smlouvy, pojištění vzniká úhradou pojistného ve stanoveném termínu.

A pokud si nebudete vědět rady, budete chtít pomoci anebo jen nemáte možnost si kalkulaci vyplnit online, využijte operátory našeho zákaznického centra a sjednejte si pojištění telefonicky. Budeme se na vás těšit každý den a to včetně víkendů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ