Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Ekologická likvidace vozidel

Publikováno: 22.12.2023

I tomu sebelepšímu vozidlu se jednoho dne sečtou jeho kilometry na silnicích. A pokud si jej nechcete ponechat jako muzejní kousek, nezbývá než zamáčknout slzu a dát ho zlikvidovat. Jak jinak než ekologicky. Zajímá vás ekologická likvidace vozidel? Pokračujte ve čtení.

ekologická likvidace vozidel

Co je ekologická likvidace vozidel?

Ekologická likvidace vozidel je zákonem daný proces pro vysloužilá vozidla a bez potvrzení o jejím provedení není možné auto odhlásit z registru vozidel. Při ekologické likvidaci dochází k jeho zrušení s ohledem na co nejnižší negativní dopad na životní prostředí.

Jak a kde probíhá ekologická likvidace aut?

Co si pod tím představit? Z vašeho jedno či vícestopého miláčka se napřed odstraní nebezpečné látky, jako jsou oleje, paliva, chladicí kapaliny a akumulátory. Použitelné součástky si vrakoviště ponechá k dalšímu prodeji. Zbytek se sešrotuje, případně rozebere na co nejmenší recyklovatelné částice.

Kovy, sklo či plasty putují do procesu, na jehož konci bude nově použitelný materiál. Ostatní látky, jež recyklovat nelze, jsou zničeny způsobem co nejšetrnějším k životnímu prostředí.

K ekologické likvidaci vozidel je v Česku autorizovaných více než 500 míst. Jejich seznam naleznete na stránkách ministerstva životního prostředí. 

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Kolik ekologická likvidace stojí?

Za odstranění svého auta nebo motorky nic neplatíte, obvykle vám autovrakoviště ještě nabídnou odměnu, případně i odtažení zdarma. Některá slibují až téměř astronomické částky, většinou se ale odměna pohybuje v řádu několika stovek korun. Podmínkou je, že vrak disponuje hlavními částmi karoserie s označením identifikačního čísla (VIN), motorem a nápravami. 

Z takového kousku totiž může mít vrakoviště výdělek, který mu uhradí náklady na jeho likvidaci. Naopak pokud máte vozidlo bez těchto komponent, může se stát, že po vás na vrakovišti budou chtít poplatek. Jeho výše není určená zákonem a odvíjí se od konkrétního pracoviště. Doporučujeme proto, abyste si dopředu zjistili ceník konkrétního z nich. 

Pro vozidlo, které se ale ještě nechystá do plechového nebe, si rozhodně nezapomeňte sjednat povinné ručení, případně si můžete spočítat, zda na svém stávajícím autopojištění náhodou nepřeplácíte.

Odhlášení vozidla po likvidaci

Až půjdete vyprovodit svého (ne)pojízdného společníka na jeho poslední cestu, nezapomeňte si s sebou vzít velký a malý technický průkaz a váš občanský průkaz či jiný průkaz totožnosti. Pokud za vás bude likvidaci vyřizovat někdo jiný, je potřeba ještě ověřená plná moc, opravňující k takovému úkonu.

Pokud by vozidlo bylo součástí dědického řízení, musíte dodat také kopii protokolu o dědictví. A v neposlední řadě při likvidaci firemních vozidel je zapotřebí také výpis z obchodního rejstříku. 

Z vrakoviště si odnesete registrační značky a také nezbytný certifikát potvrzující, že vozidlo bylo zlikvidováno v souladu s platnými předpisy a ekologickými standardy. S ním pak dojdete na úřad registru vozidel, kde vám auto odhlásí. Odhlášení za vás může vykonat i likvidující společnost, kterou vybavíte plnou mocí. Vyřazení z registru úředníci zapíší do velkého technického průkazu. 

Pak už zbývá jen poslední krok, kterým je zrušení pojištění. Pojistitel je povinen vrátit vám nevyužitou část pojistného zpátky. 

Povinné ručení

V opačném případě, tedy když si pořizujete nové auto (nebo si chcete srovnat, zda za své současné pojištění nepřeplácíte), si můžete povinné ručení zařídit na stránkách vybrané pojišťovny, nebo vyzkoušejte naši kalkulačku a vyberte si tu nejvýhodnější nabídku na míru. Budete to mít rychle a se sjednáním vám může pomoci jeden z našich specialistů.

kalkulačka povinného ručení

Povinné ručení zpravidla kryje:

  • škody na cizím majetku - nabouraný vůz, poničená svodidla, zbořený plot atd.,
  • škody na zdraví jiných - zranění, trvalé následky nebo smrt,
  • ušlý zisk poškozených osob - pokud kvůli nehodě nemohou pracovat a přijdou o výdělek,
  • náklady na právní zastoupení.

Kolik stojí povinné ručení?

Vozidlo Nižší krytí Střední krytí Vyšší krytí
Škoda Citigo (999 cm3, 44 kW, 1 365 kg, 2018) 969 Kč 1 070 Kč 1 289 Kč
Škoda Fabia Combi 1.2 TSI (1 197 cm3, 66 kW, 1 880 kg, 2017) 1 166 Kč 1 276 Kč 1 550 Kč
Škoda Octavia 1.5 TSI (1 498 cm3, 110 kW, 1 842 kg, 2022)
1 352 Kč 1 469 Kč 1 530 Kč
Ford Focus Automat 1.5 Ecoboost (1 498 cm3, 110 kW, 1 950 kg, 2022) 1 360 Kč 1 478 Kč 1 621 Kč
Ford Mondeo 2.0 TDCI (1 997 cm3, 132 kW, 1 980 kg, 2019) 1 554 Kč 1 680 Kč 1 921 Kč

Poznámka: Pojištění vozidel kalkulováno pro pojistníka Marka ve věku 48 let, který bydlí ve Švihově u Klatov a má 150 měsíců bez nehody. Nižší krytí odpovídá limitům 35/35 milionů, střední 70/70 milionů a vyšší 200/200 milionů. Jde o minimální plnění. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 4. 4. 2023.

Havarijní pojištění

Typy škod, na které se povinné ručení vztahuje, určuje zákon. Lze jej však ještě rozšířit o doplňková pojištění nebo havarijní pojištění. To pokryje i případné škody na vašem voze a zdraví. Na rozdíl od povinného ručení však není povinné, pouze doporučené.

Havarijní pojištění zpravidla kryje:

  • škody na vašem majetku a zdraví, pokud zaviníte nehodu,
  • krádež vozidla,
  • poničení vozidla vandalem,
  • škody způsobené přírodním živlem.

Pro doplňující informace si přečtěte náš článek Havarijní pojištění - pomocník při krádeži auta i vandalismu.

Opět platí, že různé pojišťovny nabízí havarijní pojištění za rozdílné ceny. Některé dokonce za zvýhodněné ceny jako doplněk k povinnému ručení. I tady vám můžeme pomoci s orientací v nabídkách na trhu.

Spočítejte SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ