Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Auto v depositu

Máte na dvoře či v garáži zaparkované vozidlo, o kterém víte, že jej nebudete delší dobu využívat? Přijde vám zbytečné za takové vozidlo hradit povinné ručení? Řešením je ,,auto v depositu", tedy jeho dočasné vyřazení z evidence vozidel. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Auto v depositu

Uložení SPZ do depozitu

Pokud se tedy rozhodnete, že tzv. auto v depozitu je pro vás ideálním řešením, nemusíte se obávat. Uložení registračních značek vašeho vozidla do depozitu není nijak zvlášť složitým úkonem. Je třeba zajít na příslušný úřad, kde provádí úkony s registrem motorových vozidel. Mapu těchto úřadů naleznete na stránkách Ministerstva dopravy zde.

Pojištění vozidel online

S sebou si vezměte následující doklady a dokumenty:

 • občanský průkaz;
 • malý technický průkaz ( = osvědčení o registraci vozidla);
 • velký technický průkaz;
 • registrační značky vozidla (přední i zadní);
 • prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci.

Na úřadě bude třeba vyplnit žádost o vyřazení vozidla z registru vozidel. Veškeré žádosti týkající se registru vozidel naleznete ke stažení na webových stránkách Ministerstva dopravy zde. Za auto v depositu, tedy za uložení registračních značek, zaplatíte správní poplatek 200 Kč. Úřad vám následně vystaví potvrzení o odevzdání značek do depozitu. Vozidlo může být vyřazeno z evidence nejdéle na 18 po sobě jdoucích měsíců. Jedná se o 12 měsíců automaticky, o dalších 6 měsíců navíc pak lze požádat.

Jak na ukončení povinného ručení?

Pokud jste provedli výše popsané dočasné vyřazení vozidla z evidence, máte v ruce potvrzení o odevzdání značek do depozitu. Toto potvrzení společně s výpovědí povinného ručení a kopií velkého technického průkazu je třeba doručit na příslušnou pojišťovnu, u které je povinné ručení daného vozidla sjednáno. Vzor výpovědi a více informací získáte zde.

Výpověď můžete podat na pobočce dané pojišťovny, případně dokumenty odeslat doporučeně poštou a u většiny pojišťoven i prostřednictvím e-mailu s naskenovanými dokumenty. Ovšem předtím, než budete zasílat dané dokumenty elektronickou poštou, ověřte si, zda vaše pojišťovna tento způsob výpovědi akceptuje. Smlouva je pak ukončena ke dni vyřazení vozidla z evidence vozidel a pojišťovna vám na uvedený účet zašle případný přeplatek pojistného.

Auto v depositu - jaké úkony lze provádět?

I v případě, že je vozidlo uloženo v depozitu, je možné realizovat nějaké úkony, jako je například převod vozidla na jiného vlastníka nebo změnit sídlo či trvalé bydliště vlastníka.

Pokud chcete v režimu depozitu u vozidla provést kompletní převod, tj. odhlášení z původního vlastníka a následné přihlášení vozidla na nového vlastníka, je nutné doložit:

 • velký technický průkaz;
 • protokol o evidenční prohlídce (musí zde být uvedeno, že malý technický průkaz a registrační značky jsou uloženy v depozitu);
 • doklad totožnosti (případně doklad o činnosti u právnických osob a OSVČ);
 • plnou moc, pokud přihlášení vozidla vyřizuje pověřená osoba.

Vyzvednutí auta z depozitu

Až se rozhodnete, že je čas vozidlo z depozitu vyzvednout, případně uložení SPZ dosáhlo maximální doby 18 měsíců, myslete na to, že nejprve je nutné sjednat si nové povinné ručení. Nebojte, na pobočku pojišťovny rozhodně chodit nemusíte. Povinné ručení si zkalkulujete a sjednáte jednoduše online za pár minut, veškeré dokumenty pak obdržíte na zadanou e-mailovou adresu.

Pro vyzvednutí SPZ z depozitu je také nutné, aby mělo vozidlo platnou technickou prohlídku. Platnost STK si tedy zkontrolujte ještě předtím, než značky vozidla do depozitu uložíte a počítejte s daným časovým intervalem tak, aby byla STK platná i po vyzvednutí SPZ.

Na příslušný úřad si vezměte následující doklady:

 • zelenou kartu - doklad o nově sjednaném platném povinném ručení;
 • protokol o technické prohlídce;
 • velký technický průkaz;
 • potvrzení o vyřazení vozidla.

Při vyzvednutí automobilu se již žádný správní poplatek neplatí.