Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Auto v depozitu

Máte na dvoře nebo v garáži zaparkované auto, o kterém víte, že ho nebudete delší dobu využívat? Přijde vám zbytečné za takové vozidlo hradit povinné ručení? Nemusíte! Řešením je ,,auto v depozitu", tedy jeho dočasné vyřazení z evidence vozidel. Jak na to? Přečtěte si náš článek, ve kterém pro vás máme všechny důležité informace.

Auto v depositu

Jak dát auto do depozitu?

Nebojte se, nejde o nic složitého. Pro uložení SPZ do depozitu stačí zajít na příslušný úřad, kde provádí úkony s registrem motorových vozidel. Mapu těchto úřadů naleznete na stránkách Ministerstva dopravy zde.

S sebou si vezměte:

  • občanský průkaz
  • malý technický průkaz
  • velký technický průkaz
  • registrační značky vozidla (přední i zadní)
  • prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci

Na úřadě vyplníte žádost o vyřazení vozidla z registru vozidel. Veškeré žádosti týkající se registru vozidel naleznete ke stažení na webových stránkách Ministerstva dopravy zdeZa auto v depozitu zaplatíte správní poplatek 200 Kč. Úřad vám poté vystaví potvrzení o odevzdání značek do depozitu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak dlouho může být auto v depozitu

Vozidlo může být v depozitu na 12 měsíců, poté je možné lhůtu prodloužit. Aktuálně není délka uložení nijak limitována. O prodloužení je nutné zažádat na úřadě, který vozidlo z depozitu vyřadil a doložit, že vozidlo reálně existuje (např. dodáním fotografií).

Vozidlo musí být ovšem řádně zabezpečeno – nesmí stát na pozemní komunikaci, není povoleno odstraňovat jeho podstatné součásti (tj. motor, karoserii apod.) a nesmí ohrožovat životní prostředí.

Auto v depozitu a ukončení povinného ručení

Po dočasném vyřazení auta z evidence vozidel je třeba ukončit i povinné ručení. Své pojišťovně budete muset předložit potvrzení o odevzdání značek do depozitu, které jste dostali na úřadě, výpověď povinného ručení a kopii velkého technického průkazu. Dokumenty můžete pojišťovně doručit poštou nebo je odevzdat na některé z jejich poboček. Velká část pojišťoven už také umožňuje online podání nebo odeslání e-mailem. Vzor výpovědi a více informací získáte zde.

Smlouva je pak ukončena ke dni vyřazení vozidla z evidence vozidel a pojišťovna vám na uvedený účet zašle případný přeplatek pojistného.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Úkony, které můžete s autem v depozitu provádět

I v případě, že je vozidlo uloženo v depozitu, je možné realizovat nějaké úkony, jako je například převod vozidla na jiného vlastníka nebo změnit sídlo či trvalé bydliště vlastníka.

Pokud chcete v režimu depozitu u vozidla provést kompletní převod, tj. odhlášení z původního vlastníka a následné přihlášení vozidla na nového vlastníka, je nutné doložit:

  • velký technický průkaz;
  • protokol o evidenční prohlídce (musí zde být uvedeno, že malý technický průkaz a registrační značky jsou uloženy v depozitu);
  • doklad totožnosti (případně doklad o činnosti u právnických osob a OSVČ);
  • plnou moc, pokud přihlášení vozidla vyřizuje pověřená osoba.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Vyzvednutí auta z depozitu

Až se rozhodnete, že je čas vozidlo z depozitu vyzvednout, případně uložení SPZ dosáhlo maximální doby 18 měsíců, myslete na to, že nejprve je nutné sjednat si nové povinné ručení. Nebojte, na pobočku pojišťovny rozhodně chodit nemusíte. Povinné ručení si spočítáte v kalkulačce a sjednáte jednoduše online za pár minut, veškeré dokumenty pak obdržíte na zadanou e-mailovou adresu.

Pro vyzvednutí SPZ z depozitu je také nutné, aby mělo vozidlo platnou technickou prohlídku. Platnost STK si tedy zkontrolujte ještě předtím, než značky vozidla do depozitu uložíte a počítejte s daným časovým intervalem tak, aby byla STK platná i po vyzvednutí SPZ.

Na příslušný úřad si vezměte následující doklady:

  • zelenou kartu - doklad o nově sjednaném platném povinném ručení;
  • protokol o technické prohlídce;
  • velký technický průkaz;
  • potvrzení o vyřazení vozidla.

Při vyzvednutí automobilu se již žádný správní poplatek neplatí.