Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Převod vozidel 2021

Pokud se rozhodnete pro koupi ojetého vozu, je potřeba absolvovat nutné kolečko administrativy, které zahrnuje zřízení povinného ručení a převod na nového majitele. Společně se podíváme na podrobnosti převodu.

Povinné ručení kalkulačka

Kde registrovat vozidlo

Registrace vozidel se řídí platnou vyhláškou č. 343/2014. K převodu vozidla slouží registr vozidel dopravního odboru úřadu obce s rozšířenou působností. Všechny potřebné úkony přitom musíte stihnout do 10 dnů, jinak vám hrozí pokuta až okolo 50 000 Kč a nepříjemné chvíle také zajistíte původnímu prodávajícímu. Prodej i nákup vozidla tedy prochází notnou dávkou vzájemné důvěry.

Pro novou registraci vozidla bude potřebovat malý a velký technický průkaz, protokol o emisích, zelenou kartu, smlouvu o koupi vozidla, a pokud se nerozhodnete jít na úřad společně s původním majitelem, tak mějte i úředně ověřenou plnou moc.

Samozřejmě ani převod vozu se neobejde bez nutného poplatku, včetně platby za evidenční kontrolu. Dohromady tak vynaložíte okolo 1 200 Kč. Evidenční kontrola ve stanici STK většinou registraci předchází, jelikož je nutné zjistit, zda je vozidlo vůbec schopné provozu. Dávejte si také pozor na emisní normy, čím méně je vaše nové vozidlo splňuje, tím více si připlatíte a v tomto případě jdou částky do několika tisíců korun. Nejvýhodněji by měl přepis vycházet pro modely, které mají emise nižší jak 50g CO2 na kilometr.

Nebuďte na to sami

Přepisem vozidla a získáním potřebných pojištění se zabývají i odborné společnosti, nebo i samotné autobazary, které tak vyřídí velkou část úředních povinností za vás. K tomu je nutné opět sepsat plnou moc, aby mohla společnost jednat za vás. To opět stojí peníze, ale v celkovém důsledku vám to výrazně ušetří čas a nervy.

Povinné ručení po převodu

Po převodu je nutné zrušit původní povinné ručení a vyřídit zcela nové. Bez něj nemůžete s vozem na silnici vyjet. Povinné ručení je automaticky zrušeno, jakmile nový vlastník tuto změnu nahlásí pojišťovně.

Pokud se k tomuto kroku chystáte, spočítejte si na našich stránkách nejvýhodnější nabídky povinného ručení. Jeho cena se postupně mění a pro příští rok se očekává opět zvýšení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ