Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Digitální technický průkaz

Publikováno: 20.10.2022

Každý majitel vozu má dosud k dispozici velký a malý technický průkaz. V něm najde důležité informace o vozidle. Chystá se ale nová legislativa, která má za cíl informace zpracovávat už pouze digitálně. Stát tak naváže na trend, který se před nedávnem dotknul i zelené karty k povinnému ručení. Tu už můžete mít i v mobilu. Změny u technických průkazů tak mohou být další zajímavou novinkou pro řidiče v Česku.

Jak se vyznat v technických průkazech

K čemu je technický průkaz?

Velký technický průkaz (přesněji Osvědčení o registraci vozidla, část 2) obsahuje informace o majiteli a provozovateli vozidla a dále potřebné technické údaje o vozidle. Tento dokument je něco jako rodný list auta, který využijete zejména u registrace vozidla. Z velkého techničáku již od roku 2019 nelze zjistit předchozí vlastník vozidla.

Jaké informace například obsahuje velký techničák:

 • Druh vozidla
 • Značka
 • Kategorie
 • Typ vozidla
 • Velikost
 • Hmotnost
 • Motoru
 • Údaje o pneumatikách a brzdách 
 • Spotřebu
 • VIN kód vozidla
 • Údaje o emisích

Vzhledem k tomu, že lze z velkého techničáku vyčíst důležité údaje, je vhodné jej uschovat doma a nevozit jej sebou. K tomuto účelu slouží malý technický průkaz, kde je informací podstatně méně. Například zde není uvedený vlastník, ale jen provozovatel vozidla.

Digitalizace dokumentů

Současné trendy digitalizace ve státní správě se dotknou i všech řidičů. A není to vlastně vůbec na škodu, pokud budou změny skutečně přijaty. Díky novele silničního zákona od roku 2024 se budeme moci oprostit od nutnosti vlastnit velké technické průkazy a od roku 2025 dokonce o ty malé. Při zápisu vozu do registru vozidel tak budou stačit údaje v elektronickém systému.

Stát k menší elektronizaci dokladů již jednou přistoupil. Týkalo se to tzv. zelené karty, kterou už si řidiči nemusí tisknout. Stačí, když ji mají ve svém mobilním telefonu, ale nesmí si jej zapomenout, pokud kartu nemají také fyzicky ve svém vozidle. Při kontrole totiž hrozí nemalá pokuta.

Další očekávanou novinkou by mohla být úplná absence řidičských průkazů, které řidiči nebudou muset předkládat při policejní kontrole. Vypadá to tedy, že by se množství kartiček a papíru, které u sebe musíme každý den nosit, mohl razantně snížit.

Všechny tyto změny ovšem předpokládají, že bude vozidlo vedeno v českém registru silničních vozidel, odkud lze logicky informace získat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak zjistit údaje o vozidle rychle a snadno

Velký technický průkaz není jediným zdrojem informací, pokud se chystáte zakoupit ojeté vozidlo. Sice se z něj dozvíte také o technických prohlídkách, kterými vůz prošel, ale vůbec nejpodrobněji se s autem seznámíte díky VIN kódu. O ten si můžete u každého prodejce vyžádat.

Díky VIN budete mít přehled o návštěvách servisu a opravách, ale také reálném stavu tachometru. Stejně tak důležité je vědět, zda má auto pojištění nebo nikoliv a jestli náhodou není kradené.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ