Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Digitální technický průkaz - co byste měli vědět

Publikováno: 11.03.2024

Co je třeba vědět o digitálním technickém průkazu? Každý majitel vozu měl dosud k dispozici velký a malý technický průkaz. Technický průkaz obsahuje důležité informace o vozidle. Díky nové legislativě je od začátku roku 2024 možné mít techničák jen v digitální podobě. Stát tak navazuje na trend, který se před nedávnem dotknul i zelené karty k povinnému ručení. Pojďme si projít všechny změny.

Jak se vyznat v technických průkazech

Kromě techničáku se neobejdete ani bez povinného ručení. U nás si ho můžete jednoduše spočítat. Nezávazně, online a zcela zdarma.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

K čemu je technický průkaz?

Tento dokument je něco jako rodný list auta, který využijete zejména u registrace vozidla. Dosud se technický průkaz rozděloval na dva: velký a malý. Velký technický průkaz (přesněji Osvědčení o registraci vozidla, část 2) obsahoval informace o majiteli a provozovateli vozidla a dále potřebné technické údaje o vozidle. Z velkého techničáku už od roku 2019 nelze zjistit předchozího vlastníka vozidla.

Jaké informace například obsahuje velký techničák:

 • Druh vozidla
 • Značka
 • Kategorie
 • Typ vozidla
 • Velikost
 • Hmotnost motoru
 • Údaje o pneumatikách a brzdách 
 • Spotřebu
 • VIN kód vozidla
 • Údaje o emisích

Vzhledem k tomu, že šlo z velkého techničáku vyčíst důležité údaje, vždy s sebou řidiči vozili jen malý technický průkaz s mnohem menším rozsahem informací. Například zde nebyl uvedený vlastník, ale jen provozovatel vozidla.

Od roku 2024 stačí jen jeden dokument

Asi si říkáte, proč se o velkém a malém techničáku zmiňujeme v minulém čase. Velkou změnou je od roku 2024 zrušení dvou technických průkazů a vytvoření pouze jednoho dokumentu - Osvědčení o registraci vozidla (ORV). Pokud vlastníte velký a malý technický průkaz, nic se pro vás nemění a průkazy nemusíte nikam odevzdávat a měnit je. To nastane až ve chvíli, kdy dojde například k přepisu vozidla na nového vlastníka, případně odevzdání SPZ do depozitu.

Je logické, že nově vzniklý dokument neobsahuje všechny údaje. Ty je možné dodatečně získat přes novou mobilní aplikaci eTechničák, na webu dataovozidlech.cz nebo v případě vlastního vozidla přes Portál občana (obcan.portal.gov.cz/prihlaseni) a Portál dopravy (portaldopravy.cz/login)

TIP: Přečtěte si také, co vše můžete vyřídit na Portálu dopravy.

Technický průkaz online

Současné trendy digitalizace ve státní správě se dotknou také všech řidičů. A není to vlastně vůbec na škodu, protože tak můžeme vstoupit do doby elektronických technických průkazů. Díky novele silničního zákona se od roku 2024 můžeme oprostit od nutnosti vlastnit dokumenty fyzicky a využívat technický průkaz v mobilu. K tomu je určena právě aplikace ministerstva dopravy eTechničák.

Aplikace eTechničák

Projekt eTechničák (setkat se můžete i s nesprávně zapsanou podobou e-Techničák) je jednoduchou aplikací Ministerstva dopravy a dalším posunem k digitalizaci státní správy v Česku. Funkcí aplikace je zobrazit údaje z tzv. velkého technického průkazu. Pokud si kupujete nové auto, tak ani nebudete mít jinou možnost, neboť velký technický průkaz se od 1. ledna 2024 už k nově registrovaným vozidlům nevydává. U starších aut ale platí dál.

Jak eTechničák stáhnout a nahrát do ní velký technický průkaz

 • Pro Android -> Google Play
 • Pro iPhone -> App Store

Po stažení eTechničáku a jeho instalaci instalaci uvidíte úvodní stránku, na níž vyhledáte své vozidlo. Možností vyhledání máte hned několik:

 • Zadání čísla velkého technického průkazu,
 • naskenování QR kódu v pravém horním rohu papírové kartičky Osvědčení o registraci vozidla,
 • Zadání čísla ORV z levého spodního rohu kartičky Osvědčení o registraci vozidla,
 • zadání identifikačního čísla vozidla (VIN) z velkého techničáku nebo ze zadní strany malého techničáku.

Co aplikace umožňuje

Po tom, co zadáte některý z výše uvedených údajů do aplikace, dojde k okamžitému načtení technického průkazu. Dávejte pozor, v aplikaci není možné mít uvedených více vozidel najednou. Aplikace si totiž údaje neukládá do profilu a pokud budeme hledat nové vozidlo, aplikace si původní již nebude pamatovat. Výpis z aplikace neuvádí ani jméno majitele vozidla ani jeho registrační značku (SPZ).

Pracuje s údaji z registru vozidel Ministerstva dopravy ČR, k němuž se můžete snadno dostat i z webové stránky dataovozidlech.cz.

porovnat havarijní pojištění

Digitální technický průkaz následuje zelenou kartu

Mít nahraný technický průkaz v mobilu je výhoda, ale nově už při silniční kontrole nemusíte mít žádný doklad, včetně řidičáku. Stačí vám jen jeden doklad totožnosti. O samotném vozidle si policie všechny informace ověří online z registru vozidel. Techničák v mobilu ale není jediným krokem k elektronizaci dokladů. K ní stát už jednou přistoupil, a to ve spojitosti se zelenou kartou, kterou už si řidiči také nemusí tisknout.

Stačí, když ji mají ve svém mobilním telefonu, ale nesmí si jej zapomenout, pokud kartu nemají také fyzicky ve svém vozidle. Při kontrole totiž hrozí nemalá pokuta. Od října 2024 nicméně už nebude povinné sebou zelenou kartu v tuzemsku vozit ani v digitální podobě. Informace z ní si bude moci policie opět vyhledat v online databázi.

Pozor na pravidla v zahraničí

Ne všude je bohužel možné mít doklady v mobilu. Pokud plánujete jezdit do zahraničí, třeba na dovolenou, raději si dopředu zjistěte, zda je nutné řidičský průkaz, malý techničák i zelenou kartu mít fyzicky u sebe. Vyvarujete se tak vysoké a zbytečné pokutě. Kompatibilní online řidičáky by na území států EU mohly být až od roku 2025.

Jak zjistit údaje o vozidle rychle a snadno

Technický průkaz není jediným zdrojem informací, pokud se chystáte například zakoupit ojeté vozidlo. Vůbec nejpodrobněji se s autem seznámíte díky VIN kódu. Ten si můžete u každého prodejce vyžádat a soukromý majitel vozu vám ho také musí předat.

Díky VIN kódu budete mít přehled o návštěvách servisu a opravách, ale také reálném stavu tachometru. Stejně tak důležité je vědět, zda má auto pojištění ,nebo nikoliv, a jestli náhodou není kradené.

Aktualizujte si své povinné ručení

Když už se zajímáte o novinky v oblasti online světa, určitě využijete také online možnost srovnání povinného ručení. Jde o ideální nástroj, jak zjistit, zda na současném pojištění vozu zbytečně nepřeplácíte. V případě, že se vám blíží výročí smlouvy, můžete si jednoduše prověřit, zda u jiné pojišťovny nezískáte výhodnější produkt.

Díky Top-Pojištění.cz si takové srovnání uděláte rychle, nezávazně a úplně zdarma. Stačí využít kalkulačku povinného ručení.

Nezapomeňte na havarijní pojištění

A když už jste u povinného ručení, je dobré uvažovat také o aktualizaci havarijního pojištění. Havarijní pojistka ochrání váš vlastní majetek, a to i ve chvíli, kdy jste viníkem nehody. Na Top-Pojištění.cz je možné si srovnat nabídky havarijního pojištění, případně obě pojistky sjednat jako celek.

SROVNAT havarijní pojištění