222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné zimní pneumatiky

Publikováno: 19.10.2015

Znáte přesné znění zákona pro užití zimních pneumatik? V jakém období a za jakých podmínek jsou zimní pneumatiky nezbytné?

Již od  1. listopadu 2014 byla zákonodárci stanovena  povinnost jezdit na zimních pneumatikách. Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v zimním období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí být vozidlo provozováno výhradně na zimních pneumatikách vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.

Proč je nutné mít zimní pneumatiky?

Za zimní pneumatiku se považuje pneumatika, na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS či terénní pneumatika. Zimní pneumatika má při nízkých teplotách rozdílné vlastnosti než letní. Při teplotách, které jsou 7°C a nižší, má zimní pneumatika lepší vlastnosti a je výrazně vhodnější i z hlediska bezpečnosti. Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky musí být nejméně 4 mm na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg), nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg).

Letní pneumatika je oproti té zimní tvrdší. Dezén pneumatiky je uzpůsoben rychlému odvodu vody, protože největšími letními nástrahami je rozpálená silnice a vozovka pokrytá vrstvou vody. Směs použitá u letních pneumatik však s klesajícími teplotami tuhne, čímž dochází k prodloužení brzdné dráhy a pneumatika celkově není na vozovce stabilní. To je hlavní důvod, proč jsou letní pneumatiky v zimě nevhodné. V neposlední řadě tuto nutnost kontrolují likvidátoři pojišťoven při řešení pojistných událostí u pojištění vozidla.

Dopravní značka - Zimní výbava

Značka - zimní výbavaNa některých silnicích se můžete setkat s dopravní značkou, která přikazuje použití zimní výbavy. Na těchto místech platí její použití bez výjimky, tedy bez ohledu na aktuální počasí či jiné podmínky. V těchto úsecích je nutné v období od 1. listopadu do 30. dubna užívat na voze zimní pneumatiky.

Povinnost použití zimních pneumatik v zahraničí

V případě, že se rozhodnete vycestovat do zahraničí, je určitě vhodné si předem zjistit, jaká je předepsaná povinná zimní výbava v cílové destinaci a také v zemích, kterými budete projíždět. V některých státech jsou zimní pneumatiky pouze doporučené, v jiných ale povinné. Například v Rakousku a Německu jsou zimní pneumatiky povinné podle povětrnostních a klimatických podmínek, ale v Polsku je jejich použití pouze doporučené.

,,Pravidlo 4"

Při provozování vozidla na zimních pneumatikách je nutné dodržovat ,,Pravidlo 4":

  1. Hloubka dezénu u zimních pneumatik musí být minimálně 4 mm.
  2. Na obou nápravách musí být obuty zimní pneumatiky (tzn.: na zimní pneumatiky  jsou přezuta vždy všechna 4 kola vozidla).
  3. Pneumatiky provozujeme na vozidle maximálně 4 roky.

 

Autor: David Derka