Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné zimní pneumatiky

Publikováno: 19.10.2015

Znáte přesné znění zákona o používání zimních pneumatik? V jakém období a za jakých podmínek je zimní pneumatika nezbytná?

Myslete včas na přípravu vozidla, v průběhu října již nastává čas přípravy vozu na zimní podmínky na silnicích.

Již od 1. listopadu 2014 byli zákonodárci stanoveni povinnost cestovat na zimních pneumatikách. Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost používat zimní pneumatiky v zimním období od 1. listopadu do 31. března. V těchto obdobích musí být vozidlo provozováno výhradně na zimních pneumatikách vždy, pokud jsou na vozovce souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námraza nebo tyto skutečnosti mohou být vzhledem k klimatickým podmínkám očekávány.

Proč je nutné mít zimní pneumatiku?

Za zimní pneumatiku se považuje pneumatika, na jejímž boku je vyznačeno označení M + S, MS, M / S nebo MS nebo terénní pneumatika . Zimní pneumatika má při nízkých teplotách odlišné vlastnosti než letní. Při teplotách, které jsou 7 ° C a nižší, má zimní pneumatiku lepší vlastnosti a je značně výhodnější z hlediska bezpečnosti. Hloubka vzorku hlavních roztečů nebo průřezů pneumatiky musí být nejméně 4 mm na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg) nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg).

Letní pneumatika je oproti té zimní tvrdší. Dezén pneumatika je přizpůsoben rychlému odvádění vody, protože největšími letními nástrahami je ohřátá silnice a vozovka pokrytá vrstvou vody. Směs použitá u letních pneumatik se snižujícími se teplotami tuhne, čím dochází k prodloužení brzdné dráhy a pneumatika celkově není na vozovce stabilní a řízení vozu bez zimních pneumatik nebo například s nedostatečným vzorkem může snadno způsobit horké chvíle i zkušenému řidiči nebo řidičceTo je hlavní důvod, proč jsou letní pneumatiky v zimě nevhodné. V neposlední řadě tuto nutnost kontrolují likvidátoři pojišťoven při řešení pojistných událostí u pojištění vozidla.

Dopravní značka – Zimní výbava

Značka - zimní výbava

Na některých silnicích se můžete setkat s dopravní značkou, která s s přikazuje použití  zimní výbavy . V těchto místech platí její použití bez výjimky, tedy bez ohledu na aktuální počasí nebo jiné podmínky. V těchto úsecích je nutné v období od 1. listopadu do 30. dubna využívat zimní pneumatiky na všech kolech motorového vozidla.

Povinnost použití zimních pneumatik v zahraničí

V případě, že se rozhodnete vycestovat do zahraničí, je určitě vhodné si předem zjistit, jaká je požadovaná povinná zimní výbava v cílové destinaci, a také v zemích, kde budete projíždět. V některých státech jsou zimní pneumatiky pouze doporučené, v jiných povinných. Například v Rakousku a Německu jsou zimní pneumatiky povinné podle klimatických a klimatických podmínek, avšak v Polsku je jejich použití pouze doporučeno.

„Pravidlo 4“

Při provozování vozidla na zimních pneumatikách je třeba dodržovat „Pravidlo 4“ :

  1. Hloubka dezénu u zimních pneumatik musí být minimálně 4 mm.
  2. Na obou nápravách musí být zimní pneumatiky (= na zimních pneumatikách jsou přezuta vždy všechny  4 kola vozu ).
  3. Pneumatiky jsou provozovány na vozidle maximálně 4 roky.


Poslední aktualizace: 15. října 2017

Autor: David Derka