Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Plná moc na přepis motorky

Publikováno: 19.12.2023

Přepis motorky je proces, který může vyžadovat správnou dokumentaci. Tou je plná moc na přepis motorky. V tomto článku se budeme věnovat tomu, co plná moc znamená, kdy ji využijete a co všechno musí obsahovat. Pro přepis si také nezapomeňte doklad o sjednaném pojištění motocyklu, které je stejně tak důležité. Pokračuje ve čtení.

Plná moc na přepis motorky

Po zakoupení motorky budete muset řešit ještě povinné ručení, jehož sjednání je, jak již název napovídá, ze zákona povinné. U nás si ho můžete spočítat jednoduše online a zcela zdarma.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je to plná moc na přepis motorky?

Plná moc na přepis motorky je právní dokument, kterým majitel uděluje oprávnění jiné osobě (zmocněnému) provést přepis vlastnictví. Tato plná moc je nezbytná zejména v případech, kdy majitel nemůže osobně být přítomen při přepisu, a proto využívá pomocnou ruku prostřednictvím zmocněného. Jde tedy o jeden ze stěžejních dokumentů, který navíc musí být stvrzen ověřeným podpisem.

K čemu je plná moc dobrá?

Plná moc umožňuje majiteli delegovat práva spojená s převodem vlastnictví na jinou osobu. To je obzvláště užitečné v situacích, kdy majitel nemůže osobně dorazit na přepis, ať už z důvodu pracovního vytížení, osobních důvodů, nebo příliš velké vzdálenosti.

Plná moc je tedy dokumentem, který minimalizuje riziko případných nesrovnalostí a sporů obou stran, které by mohly při předání motocyklu vzniknout. Plná moc k přepisu motorky funguje v zásadě stejně jako plná moc k přepisu auta.

Co musí obsahovat plná moc na přepis motorky 2024?

Dokument plné moci by měl obsahovat následující informace:

  • Údaje o zmocniteli a zmocněném: Jméno, adresa a další identifikační údaje obou stran.
  • Popis motorky: Identifikační údaje motorky, včetně registračního čísla, značky a modelu, VIN kód.
  • Rozsah plné moci: Jasný popis oprávnění udělených zmocněnci, zejména vztahujících se k převodu vlastnictví motorky.
  • Datum a podpisy: Datum vystavení plné moci a podpisy obou stran.

Vzor plné moci na přepis motorky

Abyste nemuseli plnou moc vytvářet na koleni, můžete si její vzor stáhnout přímo z našich stránek. Plnou moc si pak upravíte dle vlastního uvážení. Nezapomínejte ale, že by měla obsahovat minimálně základní údaje o obou osobách, důvod zplnomocnění a podpisy obou stran.

Vzor plné moci k přepisu motorky

Jak dlouho platí plná moc na přepis motorky?

Plná moc na přepis motorky standardně platí od data vystavení až do doby provedení přepisu. Doporučuje se však co nejdříve zajistit samotný přepis, aby nedošlo k nežádoucím komplikacím. Ze zákona je nutné motocykl přepsat do 10 dnů od podpisu smlouvy. Využít k tomu lze jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností.

Kolik stojí plná moc k přepisu motorky?

Náklady na plnou moc se mohou lišit v závislosti na právním zastoupení a specifických požadavcích. Obvykle však tento úkon není příliš finančně náročný, protože zahrnuje hlavně ověření podpisů. Úřední ověření jednoho podpisu stojí 30 Kč.

Povinné ručení a havarijní pojištění na motorku

Pokud jste si právě zakoupili novou motorku, nezapomínejte, že je nutné pro ni od první chvíle mít sjednáno povinné ručení. Motorka patří do kategorie jednostopých motorových vozidel, podobně jako skútry, mopedy nebo čtyřkolky.

Povinné ručení ochrání primárně vaši peněženku v případě, že někomu způsobíte nehodu. Pokud ale chcete před velkými finančními náklady ochránit i váš stroj, pak je tu ještě havarijní připojištění. Stát se totiž může cokoliv, včetně živelních událostí nebo srážky se zvěří. V těchto případech totiž viník logicky nemůže být osoba s uzavřeným povinným ručením. Havarijní pojištění je dobrovolné, takže záleží jen na vás, zda si vystačíte s povinným ručením, nebo si motocykl pojistíte komplexně.

Oba typy pojištění si můžete sjednat jednoduše online díky Top-Pojištění.cz. Na našich stránkách k tomu můžete využít kalkulačku, díky které si nejdříve provedete srovnání nabídek od vybraných prověřených pojišťoven a pak si vyberete pro vás tu nejlepší. A pokud byste si nevěděli rady, naši specialisté vám ochotně pomohou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ