222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známky v Evropě 2020

Publikováno: 17.07.2020

Chystáte se na dovolenou do zahraničí, připravujete auto a hledáte nejlepší možnou trasu? Pak určitě oceníte užitečné informace o dálničních poplatcích v Evropě! V našem článku se dozvíte to, ve kterých zemích jsou dálniční známky potřeba, a kde můžete čekat mýtné brány.

Dálnice

Slovensko dálniční známky

Na Slovensku je zpoplatněna většina rychlostních silnic. Díky tomu, že už od roku 2016 jsou na Slovensku dálniční známky elektronické, nemusíte na své čelní sklo nic lepit. Díky tomu je možný nákup online, třeba na webových stránkách www.eznamka.cz, přes mobilní aplikaci (pro Android i iOS) nebo i na benzínkách poblíž slovenských hranic.

 

Pokud si před svou cestou chcete ověřit, zda dálniční známku pro svou dovolenou na Slovensku budete potřebovat, podívejte se na přehled zpoplatněných úseků na www.ndsas.sk.

Ceny dálničních známek na Slovensku

Délka platnosti Cena
10 dní 10 EUR
30 dní 14 EUR
1 rok 50 EUR

Pozn. Uvedené ceny jsou platné pro vozidla do 3,5 tuny. Souprava s vyšší váhou musí být vybavena dálniční známkou pro vozík. Na motocykly se zpoplatnění nevztahuje.

Rakousko dálniční poplatky

Rakouské dálnice i rychlostní silnice jsou pro motocykly a vozidla do 3,5 tuny zpoplatněny pomocí dálničních známek. Existují v papírové i elektronické podobě, záleží na vás, čemu dáte přednost. Papírovou dálniční známku ovšem nesmíte zapomenout nalepit na čelní sklo (za prostřední zpětné zrcátko nebo do levého horního rohu), jinak je neplatná. Dálniční známku zakoupíte na čerpacích stanicích nebo online na www.asfinag.at či prostřednictvím mobilní aplikace Unterwegs.

Cestovni-pojisteni-online

Na některé komunikace a tunely se vybírá úsekové mýtné, to lze zaplatit na místě, případně si můžete lístky zakoupit předem na www.shop.asfinag.at.

A pokud cestujete přes Rakousko například na dovolenou do Chorvatska, podívejte se i na to, na kterých úsecích vás můžou čekat dopravní omezení vzhledem k opravám silnic a dálnic.

Ceny dálničních známek v Rakousku

Délka platnosti Motocykly Vozidla do 3,5 t
10 dní 5,40 EUR 9,40 EUR
2 měsíce 13,70 EUR 27,40 EUR
1 rok 36,30 EUR 91,10 EUR

Zpoplatněné úseky v Rakousku

Silnice Úsek Auto/Moto
A13 Brennerský průsmyk 10 EUR
S16 Arlberský tunel 10,50 EUR
A10 Taurský a Katschberský tunel 12,50 EUR
A11 Tunel Karavanky 7,50 EUR
A9 Bosrucký tunel 5,50 EUR
A9 Gleinalmský tunel 9,50 EUR
A9 Bosrucký + Gleinalmský tunel 15 EUR

Rakousko dálnice

Slovinsko dálniční známky

Ve Slovinsku budete potřebovat dálniční známku v podobě nálepky. Ceny se zde neodvíjejí pouze od hmotnosti vozidla (do 3,5 tuny), ale také od jeho výšky nad první nápravou (do 1,5 m). Pokud si s ní nejste jisti, podívejte se na www.dars.si a najděte v seznamu své vozidlo.

Cestovni-pojisteni-online

Slovinskou dálniční známku zakoupíte na benzínkách (dokonce i v České republice) a na hraničních přechodech. Popř. i na pobočkách ÚAMK (Žlutý anděl, Autoturist, ABA).

A kam nalepit slovinskou dálniční známku? V tomto případě je možné jen jedno umístění, a to do levého horního rohu čelního skla.

Nezapomeňte také na to, že je navíc zvlášť placen tunel Karavanky mezi Rakouskem a Slovinskem – 7, 50 EUR.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku

Délka platnosti Motocykl do 3,5 t a 1,5 m
7 dní 7,5 EUR 15 EUR
1 měsíc 30 EUR
6 měsíců 30 EUR
1 rok 55 EUR 110 EUR

Roční dálniční známka je platná od 1.12. předcházejícího roku do 31.1. roku následujícího, tedy 14 měsíců. Seznam změřených vozidel pro určení cenové kategorie naleznete na webu www.dars.si.

Mapa zpoplatněných úseků ve Slovinsku:

Slovinsko dálnice

Chorvatsko dálniční poplatky

Chorvatsku se dálnice platí prostřednictvím mýtného v závislosti na ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. V období od 16. června do 14. září počítejte s 10% sezonní přirážkou, ta ovšem pro rok 2020 neplatí a je všem turistům odpuštěna. Stejně tak není zpoplatněn most na ostrov Krk.

Cestovni-pojisteni-online

Mýtné lze platit na místě v hotovosti i kartou, zaplatit jej můžete také přes internet v systému ETC. Cenu mýtného si vypočítejte pomocí kalkulátoru na www.hac.hr.

Ceny mýtného v Chorvatsku pro rok 2020

Úsek I. skupina II. skupina
Mimosezónní
(HRK)
Sezónní
(HRK)
Mimosezónní
(HRK)
Sezónní
(HRK)
A1 Zagreb-Dugopolje (Split) 181 200 284 312
A1-A6 Zagreb-Rijeka (Grobnik) 70 77 127 139
A4 Zagreb-Goričan 44 47 65 72
A3 Zagreb-Lipovac 128 141 193 212
Bregana 7 7 9 10
Krčki most 35 39 46 51

Poznámka:
1 EUR= cca 7,4 HRK
Skupina I - osobní vozidlo, dodávka od 1,9 m výšky, motorka, pick up
Skupina II. - osobní vozidlo s přívěsem, dodávka vyšší než 1,9 m

Aktuální ceny poplatků a rozdělení vozidel do kategorií najdete na www.hac.hr/en/toll-rates/pricelist.

Mapa zpoplatněných dálnic a výpočet cen mýtného najdete na www.hac.hr/en/interaktivna-karta-autocesta-?language=en

Francie dálniční poplatky

Podobně jako v Chorvatsku i ve Francii se dálniční poplatky vybírají v mýtných bránách. Zpoplatněné jsou také některé tunely a mosty. Kalkulátor mýtného najdete na www.autoroutes.fr. Výši poplatků za průjezd Eurotunelem najdete na www.eurotunnel.com/uk/tickets-and-fares/.

Výpočet ceny za dálniční poplatky naleznete na www.autoroutes.fr.

Rozdělení vozidel do cenových kategorií naleznete na www.autoroutes.fr/en/vehicle-classification.htm

Ceník dálničních poplatků pro rok 2019 naleznete zde

Ceny poplatků za převoz vozidla Eurotunelem naleznete na www.eurotunnel.com/uk/tickets-and-fares/

Cestovni-pojisteni-online

Polsko dálniční poplatky

V Polsku se za průjezd dálnicemi platí mýto u mýtných bran (můžete využít kartu, zloté, ale i eura). Netýká se to ovšem celé dálniční sítě. Zpoplatněná je například A4 mezi Wrocławí a Sośnicí a také mezi Katowicemi a Krakówem. Pak je to A2 Konin - Świecko a Konin - Stryków. Na A1 jde o úsek Rusocin – Nowa Wieś.

Maďarsko dálniční poplatky

Maďarsko rovněž zavedlo elektronické známky. Ty pořídíte přes internet, ale i na čerpacích stanicích. Desetidenní je za 3,500 HUF, měsíční za 4,780 HUF.

Itálie dálniční poplatky

Itálie rovněž nabízí mýto dle ujetých kilometrů a to formou poplatku u mýtné brány nebo prostřednictvím elektronického Telepassu. Specifikem je dálnice A36 Pedemontana, na které se nachází systém tzv. free flow. Ten je například zpoplatněn online platbou přes internet nebo aplikaci.

Česká republika dálniční známka

Ceny dálničních známek na našem území zůstávají stejné jako v loňském roce. Více o dálničních známkách 2020.

Délka platnosti Cena
10 dní 310 Kč
1 měsíc 440 Kč
Rok 1 500 Kč

Chraňte se na cestě na dovolenou

Pokud chcete mít dovolenou trochu dobrodružnější, můžete ušetřit tím, že se části dálnic vyhnete. Taková romantická cesta klikatým pobřežím Chorvatska nebo vesničkami Itálie má opravdu své kouzlo. Nezapomeňte se ovšem raději pořádně pojistit, není totiž nic horšího, než se v serpentinách vozit například bez havarijního připojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ