Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Dálniční známky v Evropě 2023

Publikováno: 16.07.2022

Chystáte se na dovolenou do zahraničí, připravujete auto a hledáte nejlepší možnou trasu? Pak určitě oceníte užitečné informace o dálničních poplatcích v Evropě! V našem článku se dozvíte platnost dálniční známky, ve kterých zemích jsou dálniční známky vůbec potřeba, a kde můžete čekat mýtné brány.

Dálnice

Dálniční známka Slovensko

Na Slovensku je zpoplatněna většina rychlostních silnic. Díky tomu, že už od roku 2016 jsou na Slovensku dálniční známky elektronické, nemusíte na své čelní sklo nic lepit. Díky tomu je možný nákup online, třeba na webových stránkách www.eznamka.cz, přes mobilní aplikaci (pro Android i iOS) nebo i na benzínkách poblíž slovenských hranic.

 

Pokud si před svou cestou chcete ověřit, zda dálniční známku pro svou dovolenou na Slovensku budete potřebovat, podívejte se na přehled zpoplatněných úseků na www.ndsas.sk.

Ceny dálničních známek na Slovensku

Délka platnosti Cena
10 dní 15,80 EUR
30 dní 20,20 EUR
1 rok 60,50 EUR

Pozn. Uvedené ceny jsou platné pro vozidla do 3,5 tuny. Souprava s vyšší váhou musí být vybavena dálniční známkou pro vozík. Na motocykly se zpoplatnění nevztahuje.

Dálniční známka Rakousko a další poplatky

Rakouské dálnice i rychlostní silnice jsou pro motocykly a vozidla do 3,5 tuny zpoplatněny pomocí dálničních známek. Existují v papírové i elektronické podobě, záleží na vás, čemu dáte přednost. Papírovou dálniční známku ovšem nesmíte zapomenout nalepit na čelní sklo (za prostřední zpětné zrcátko nebo do levého horního rohu), jinak je neplatná. Dálniční známku zakoupíte na čerpacích stanicích nebo online na www.asfinag.at či prostřednictvím mobilní aplikace Unterwegs.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Na některé komunikace a tunely se vybírá úsekové mýtné, to lze zaplatit na místě, případně si můžete lístky zakoupit předem na www.shop.asfinag.at.

A pokud cestujete přes Rakousko například na dovolenou do Chorvatska, podívejte se i na to, na kterých úsecích vás můžou čekat dopravní omezení vzhledem k opravám silnic a dálnic.

Ceny dálničních známek v Rakousku

Délka platnosti Motocykly Vozidla do 3,5 t
10 dní 5,60 EUR 9,60 EUR
2 měsíce 14,10 EUR 28,20 EUR
1 rok 37,20 EUR 93,80 EUR

Zpoplatněné úseky v Rakousku

Silnice Úsek Auto/Moto
A13 Brennerský průsmyk 10 EUR
S16 Arlberský tunel 10,50 EUR
A10 Taurský a Katschberský tunel 12,50 EUR
A11 Tunel Karavanky 7,50 EUR
A9 Bosrucký tunel 5,50 EUR
A9 Gleinalmský tunel 9,50 EUR
A9 Bosrucký + Gleinalmský tunel 15 EUR

Rakousko dálnice

Dálniční známka Slovinsko

Ve Slovinsku budete potřebovat dálniční známku v podobě nálepky. Ceny se zde neodvíjejí pouze od hmotnosti vozidla (do 3,5 tuny), ale také od jeho výšky nad první nápravou (do 1,5 m). Pokud si s ní nejste jisti, podívejte se na www.dars.si a najděte v seznamu své vozidlo.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Slovinskou dálniční známku zakoupíte na benzínkách (dokonce i v České republice) a na hraničních přechodech. Popř. i na pobočkách ÚAMK (Žlutý anděl, Autoturist, ABA).

A kam nalepit slovinskou dálniční známku? V tomto případě je možné jen jedno umístění, a to do levého horního rohu čelního skla.

Nezapomeňte také na to, že je navíc zvlášť placen tunel Karavanky mezi Rakouskem a Slovinskem – 7, 50 EUR.

Ceny dálničních známek ve Slovinsku

Délka platnosti Motocykl do 3,5 t a 1,5 m
7 dní 21,90 EUR 21,90 EUR
1 měsíc 38,90 EUR
6 měsíců 36,90 EUR
1 rok 118,90 EUR 118,90 EUR

Roční dálniční známka je platná od 1.12. předcházejícího roku do 31.1. roku následujícího, tedy 14 měsíců. Seznam změřených vozidel pro určení cenové kategorie naleznete na webu www.dars.si.

Mapa zpoplatněných úseků ve Slovinsku:

Slovinsko dálnice

Dálniční známka Chorvatsko

Chorvatsku se dálnice platí prostřednictvím mýtného v závislosti na ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. V období od 16. června do 14. září počítejte s 10% sezonní přirážkou, ta ovšem pro rok 2020 neplatí a je všem turistům odpuštěna. Stejně tak není zpoplatněn most na ostrov Krk.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Mýtné lze platit na místě v hotovosti i kartou, zaplatit jej můžete také přes internet v systému ETC. Cenu mýtného si vypočítejte pomocí kalkulátoru na www.hac.hr.

Ceny mýtného v Chorvatsku pro rok 2023

Úsek I. skupina II. skupina
Mimosezónní
(HRK)
Sezónní
(HRK)
Mimosezónní
(HRK)
Sezónní
(HRK)
A1 Zagreb-Dugopolje (Split) 181 200 284 312
A1-A6 Zagreb-Rijeka (Grobnik) 70 77 127 139
A4 Zagreb-Goričan 44 47 65 72
A3 Zagreb-Lipovac 128 141 193 212
Bregana 7 7 9 10
Krčki most 35 39 46 51

Poznámka:
1 EUR= cca 7,4 HRK
Skupina I - osobní vozidlo, dodávka od 1,9 m výšky, motorka, pick up
Skupina II. - osobní vozidlo s přívěsem, dodávka vyšší než 1,9 m

Aktuální ceny poplatků a rozdělení vozidel do kategorií najdete na www.hac.hr/en/toll-rates/pricelist.

Mapa zpoplatněných dálnic a výpočet cen mýtného najdete na www.hac.hr/en/interaktivna-karta-autocesta-?language=en

Dálniční známka Francie

Podobně jako v Chorvatsku i ve Francii se dálniční poplatky vybírají v mýtných bránách. Zpoplatněné jsou také některé tunely a mosty. Kalkulátor mýtného najdete na www.autoroutes.fr. Výši poplatků za průjezd Eurotunelem najdete na www.eurotunnel.com/uk/tickets-and-fares/.

Výpočet ceny za dálniční poplatky naleznete na www.autoroutes.fr.

Rozdělení vozidel do cenových kategorií naleznete na www.autoroutes.fr/en/vehicle-classification.htm

Ceník dálničních poplatků pro rok 2019 naleznete zde

Ceny poplatků za převoz vozidla Eurotunelem naleznete na www.eurotunnel.com/uk/tickets-and-fares/

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Dálniční známka Polsko

V Polsku se za průjezd dálnicemi platí mýto u mýtných bran (můžete využít kartu, zloté, ale i eura). Netýká se to ovšem celé dálniční sítě. Zpoplatněná je například A4 mezi Wrocławí a Sośnicí a také mezi Katowicemi a Krakówem. Pak je to A2 Konin - Świecko a Konin - Stryków. Na A1 jde o úsek Rusocin – Nowa Wieś.

Dálniční známka Maďarsko

Maďarsko rovněž zavedlo elektronické známky. Ty pořídíte přes internet, ale i na čerpacích stanicích. Desetidenní je za 14,10 EUR, měsíční za 19,23 EUR.

Dálniční známka Itálie

Itálie rovněž nabízí mýto dle ujetých kilometrů a to formou poplatku u mýtné brány nebo prostřednictvím elektronického Telepassu. Specifikem je dálnice A36 Pedemontana, na které se nachází systém tzv. free flow. Ten je například zpoplatněn online platbou přes internet nebo aplikaci.

Dálniční známka Německo

Pro cestování v Německu dálniční známku nepotřebujete. I když na vás v této zemi čeká hustá síť dálnic, neplatí se zde ani mýtné. S poplatky se coby řidiči osobních vozů setkáte pouze u tunelů Herren (51 Kč) a Warnow (listopad až duben 88 Kč, zbytek roku 107 Kč) , které se nachází na severu země.

Dálniční známka Česká republika

Ceny dálničních známek na našem území zůstávají jsou následující:

Délka platnosti Cena
10 dní 310 Kč
1 měsíc 440 Kč
Rok 1 500 Kč

Kde koupit dálniční známku

I když jsme v České republice přešli na elektronickou podobu dálničních známek, stále je možné ji koupit na čerpacích stanicích EuroOil i na pobočkách České pošty. Nejpohodlnější možností je ovšem nákup dálniční známky online, a to na eshopu edalnice.cz. Jak koupit dálniční známku je tedy velmi snadné. Podívejte se na změny dálniční známky od roku 2024.

Chraňte se na cestě na dovolenou

Pokud chcete mít dovolenou trochu dobrodružnější, můžete ušetřit tím, že se části dálnic vyhnete. Taková romantická cesta klikatým pobřežím Chorvatska nebo vesničkami Itálie má opravdu své kouzlo. Nezapomeňte se ovšem raději pořádně pojistit, není totiž nic horšího, než se v serpentinách vozit například bez havarijního připojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ