Cestovní pojištění do Egypta a covid-19
Do Egypta jezdíme především na příjemnou dovolenou plnou oddychu a odpočinku. U Čechů je pak tradičně nejoblíbenější destinací Hurghada nebo Marsa Alam, kde najdeme krásné dovolenkové resorty, ve kterých si budou libovat páry i rodiny s dětmi. Egypt je navíc velmi dobře dostupný letadlem z Prahy, Brna i Ostravy, a kromě pláží umí nabídnou i celou řadu zajímavostí. Mezi nejznámější místa patří samozřejmě pyramidy v Gíze a povodí Nilu, podél kterého najdeme celou řadu starověkých památek. V našem článku najdete nejen tipy na výlety, ale také rady, jak si vybrat cestovního pojištění, které zohledňuje případné potíže kvůli onemocnění covid-19.
Koronavirus a Egypt
SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
Před cestou do Egypta
Než se vydáte do Egypta je třeba:
- Vyplnit formulář „prohlášení cestovatele“, který odevzdáte ho při příletu do Egypta. Můžete ho klidně vyplnit až v letadle nebo elektronicky až 2 dny před odletem.
- Předložit potvrzení o ukončeném očkování s QR kódem, nebo negativní PCR či antigenní test, který není starší než 72 hodin.
- U jednorázových vakcín – 14 dní po aplikaci, u dvourázových vakcín – 14 dní po aplikaci druhé dávky, posilující dávky nejsou zatím vyžadovány.
- Test můžete také podstoupit přímo na letišti v letoviscích Šarm el-Šajch, Hurgháda, Taba, Marsa Alamza cenu 30 USD. Českým občanům je ale zastupitelským úřadem důrazně doporučováno, aby se nechali testovat ještě před odletem. V případě, že byste byli testováni pozitivně jsou možnosti pomoci velmi omezené a není garantováno, jak by s vámi v Egyptě naložili – vše probíhá v kompetenci místních úřadů.
- Děti mladší 12ti let nemusí předkládat ani doklad o očkování, ani negativní test.
- Uzavřít zdravotní cestovní pojištění.
Po příletu do Egypta
Po příletu na letišti uhradíte vízový poplatek ve výši 25 USD (raději mějte přesnou hotovost) a bude vám změřena teplota.
A jak to s bezpečnostními opatřeními vypadá přímo v Egyptě? Ubytovací, stravovací či dopravní služby jsou standardně v provozu a nejsou nijak omezeny. O aktuální situaci v konkrétní destinaci se raději informujte před odletem, například na Velvyslanectví Egypta v Praze nebo u vašeho poskytovatele cestovních služeb.
Návrat z Egypta do České republiky
Od 9. 4. 2022 skončila platnost Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ohledně vstupu z Egypta do ČR, takže odpadá nutnost se před odletem testovat. Raději so ovšem zjistěte také přesné podmínky vašeho přepravce (autobus, letadlo), jestli potvrzení o bezinfekčnosti nepožaduje. Více informací pak naleznete na následujícím odkaze.
5 zajímavostí o Egyptu
- Hlavním městem Egypta byla přes tisíc let Káhira. Dnes ovšem vzniká nové hlavní město. Staví se 45 km od toho původního. Hlavním důvodem je únik od přelidněnosti, příliš husté dopravy a smogu. Dostavba se plánuje na rok 2030, kdy se má do tohoto nového hlavního města, které prozatím nemá jméno, přesunou vláda i 5 milionů obyvatel. Káhira je pak největším městem na kontinentu a jediným městem v Africe, ve kterém jezdí metro.
- V Egyptě bylo objeveno hned několik zajímavých věcí – papír, klíč, zubní pasta, kalendář (se 12 měsíci a 365 dny). Ve starověkém Egyptě se dokonce vyráběly i protetické končetiny a prováděly i operace mozku.
- Vznikla zde tradice výměny snubních prstenů u manželského slibu.
- Kočky zde byly dlouhou dobu považovány za posvátné zvíře. V domácnosti měla nosit štěstí. Pokud jste kočku omylem zabili, čekal vás trest smrti.
- Prší tady jen 6 dní v roce.
Egypt – tipy na výlety
Pyramidy v Gíze a Velká sfinga
Pyramidy jsou jedním z nejznámějších Egyptských symbolů, a také jedinou dochovanou památkou ze 7 divů starověkého světa. Nejvýznamnější je Cheopsova, tzv. Velká pyramida, která měří necelých 140 metrů. Postavena je také přesně v jedné třetině vzdálenosti rovníku od pólu a zároveň v centru obydleného světa. Velká sfinga je pak neméně známým egyptským symbolem. Je jednou z největších soch na světě vytesanou z jednoho kusu kamene, přičemž o stáří tohoto díla se vedou časté spoty. Nejčastěji se odborníci kloní k 3 tisíciletí př. n. l.
Akvárium v Hurghadě
Krom samotného akvária s více než stovkou zvířat se tady můžete projít i uměle vytvořeným deštným pralesem. Menší děti pak určitě potěší mini ZOO s velbloudy, pštrosy a gekony.
Abu Simbel
Díky své vzdálenosti poloze není tento chrám tak často navštěvovanou památkou, ale pokud ho navštívíte, rozhodně nebudete litovat. Abu Simbel najdete 290 km od Asuánu, a do skály ho nechal vytesat jeden z nejslavnějších egyptských faraonů Ramesse II. Chrámy byly pomyslnou vstupní branou do Egypta, takže vám neujde jejich impozantnost. Chrámy jsou tedy dva – větší a menší. Ten větší patřil Ramessovi a menší pak jeho manželce Nefertari.
Giftun
Tento ostrov najdete cca 2 hodiny od pobřeží Hurghady a přezdívámu se „Egyptský Karibik“. Po celé jeho délce ho obklopují korály, takže je jako stvořený pro šnorchlování a pozorování pestrobarevného podmořského světa Rudého moře. Nachází se tu jen jeden bar, takže si na něm dost připlatíte za občerstvení, ale za to si tu můžete vychutnat jednu z nejkrásnějších egyptských pláží – Mahmya beach.
Luxor a Karnak
Luxor se nachází na místě starobylých Théb (Vesetu) a můžete zde vidět ukázku vrcholného období faraonské civilizace. Například Jižní Opet (Chrám v Luxoru), který byl dříve propojený s chrámem v Karnaku 2,5 km dlouhou slavností alejí se 700 sfingami. Od roku 1979 je Luxor na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Karnak je pak největším chrámovým komplexem v Egyptě – jeho plocha je asi 8 000 kilometrů čtverečních. Jeho nejstarší části pocházejí z doby před 2 000 lety, nejmladší z období vlády prvních Ptolemaiovců.
Cestovní pojištění do Egypta s COVID 19
Pro cesty do Egypta si zvolte takové pojištění, které kryje léčebné náklady v souvislosti s nemocí covid-19. Přehled pojišťoven včetně informace toho, v jakých zemích kryjí onemocnění covid-19 naleznete ZDE. V tomto cestovním pojištění byste pak zcela jistě měli mít krytí i pro riziko storna cesty právě v souvislosti s koronavirem, ať už v případě nařízené nebo preventivní karantény.
Cestovní pojištění, které obsahuje i riziko covid-19 v souvislosti s cestou do Egypta tedy opravdu doporučujeme.
Když v Egyptě onemocníte koronavirem
V případě pozitivního testování na koronavirus v Egyptě:
- Daná osoba je umístěná do hotelového karanténního pokoje.
- Veškerá nařízení a opatření jsou plně v kompetenci místních úřadů a hotelů.
- Léčba v nemocnici může přijít až na 15 000 Kč/ den.
- Nakaženého není možné repatriovat běžným letem a není možné ovlivnit případné umístění do karantény či nemocnice.
- Veškeré náklady související s karanténou, léčbou i repatriací si hradí nakažený sám.
Vyrazit na zahraniční dovolenou do Egypta bez uzavřeného cestovního pojištění se opravdu nemusí vyplatit. Pokud se vám něco stane a budete potřebovat zásah lékaře, veškeré platby za ošetření půjdou z vaší vlastní kapsy.
Nejčastější komplikace turistů:
- Amébóza
- Břišní tyfus
- Cestovatelský průjem
- Hepatitida A
- Salmonelóza
- Shigelźa (bacilární úplavice)
Před všemi těmito běžnými bakteriálními a virovými onemocněními, které vás mohou při návštěvě této destinace potkat, vás cestovní pojištění neochrání, ale minimalizuje náklady na lékařská ošetření a na léky.
Cestovní pojištění Egypt
Cestovní pojištění do Egypta je určeno především pro krytí léčebných výloh v případě, stane-li se vám úraz nebo onemocníte. Standardně jsou v základním balíčku cestovního pojištění zahrnuty náklady na ošetření, hospitalizaci, nezbytné léky, léčbu, nutné převozy, repatriaci a převoz tělesných ostatků do České republiky. Pojišťovny zpravidla nabízí několik variant cestovního pojištění, které se liší výší pojistných limitů a obvykle i rozsahem asistenčních služeb. Součástí pojištění jsou vždy již zmiňované asistenční služby a také nabídka dalších připojištění:
- úrazové připojištění – trvalé následky úrazu, smrt úrazem, denní odškodné
- připojištění zavazadel – zničení, poškození či ztráta zavazadel
- připojištění odpovědnosti – odpovědnost za škody, které pojištěný způsobí třetím osobám na jejich majetku či na zdraví
- připojištění storno cesty -úhrada stornovacích poplatků za cestovní službu, příp. i letenek
Vyberte si produkt, který bude mít dostatečné krytí na pojištění léčebných výloh. V tomto případě doporučujeme minimálně 5 milionů Kč. V Egyptě totiž mohou být náklady na zdravotní péči vyšší než v ČR. Je to hlavně kvůli tomu, že kvalita veřejného zdravotnictví není v Egyptě vysoká a turisté z Evropy jsou tak většinou léčeni v moderních zdravotních zařízeních zaměřených především na cizince. A náklady na léčbu jsou zde poněkud nákladnější.
V případě jakýchkoliv potíží pak neváhejte nejdřív kontaktovat asistenční linku dané pojišťovny, která vám zajistí zdravotní péči pouze v ověřeném a kvalitním zdravotnickém zařízení.