Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Čím se platí v Egyptě?

Publikováno: 14.05.2024

Egypt. To jsou pyramidy, hieroglyfy, písek, žhnoucí slunce a pestrobarevný podmořský život, ale především oblíbená dovolenková destinace. Možná se i vy letos chystáte navštívit tuto nádhernou zemi na Nilu a zajímalo by vás, jakou měnou se vlastně v Egyptě platí, co je bakšiš a jaké jsou v této zemi ceny. To vše vám prozradíme v následujícím článku.

Čím se platí v Egyptě

Jaká je v Egyptě měna?

Možná jste už slyšeli o tom, že se v Egyptě platí americkými dolary. To je sice pravda, oficiální měna v Egyptě je ale egyptská libra (EGP). Tu však v českých směnárnách nenajdete, stejně jako si v Egyptě nemůžete směnit české koruny.

Nejlepší je vyměnit si dostatečné množství amerických dolarů, s kterými zaplatíte v Egyptě všude a snadněji než se samotnou librou. Hotely i běžní prodejci na tržištích jsou na dolary zvyklí a nejspíš byste měli naopak potíž při placení librami. Můžete si zajít do tamní směnárny nebo si pár liber vybrat v bankomatu čistě pro svůj dobrý pocit, není to ale nutné.

srovnAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co je bakšiš?

Spropitné neboli bakšiš je něco, co k Egyptu nezpochybnitelně patří, stejně jako smlouvání. Bakšiš se v podstatě dává za všechno - za úklid hotelového pokoje, za dovedení ke stolu v restauraci, za pomoc se zavazadly, za namíchání drinku v rámci all inclusive, taxikáři, prostě všem a za vše.

Pro nás Evropany je to možná těžko pochopitelné a proti přesvědčení, platit navíc za něco, co už máme v ceně, ale v Egyptě nejde o vypočítavost, spíše o přežití. Stačí dát pouhý dolar - pro vás drobné, pro Egypťany podstatná suma.

Pro místní je práce v turismu a ve službách prakticky jedinou možností, jak utéci před chudobou, a za pár dolarů spropitného vám snesou modré z nebe. Zkuste schválně nechat paní uklízečce na pokrývce dolar za úklid a při návratu do pokoje nejspíš najdete na posteli nějaké zvířátko z ručníku nebo třeba čokoládu na polštáři. Maličkost, která ale dokáže vyvolat i vám úsměv na tváři.

Proč se v Egyptě smlouvá a jak se na to připravit?

Smlouvání je v Egyptě národní sport a nemáte šanci se mu vyhnout. Egypťany to prostě baví a vás bude muset taky. Pokud na tržišti přijmete hned první nabízenou cenu, může to být považováno i za urážku. Navíc první nabídka za zboží je zejména na tržištích téměř vždy neskutečně přemrštěná a právě smlouváním si nakonec můžete odnést výrobek až o dvě třetiny levněji.

Možná budete zpočátku překvapení prodejcovým přístupem, zejména s jakou radostí a vehementností se smlouvání zhostí. Výjimkou není pozvání na čaj nebo colu, ale ani srdceryvné pohádky o tom, že chce vyšší cenu proto, že jeho žena má zrovna ten den narozeniny a on jí chce koupit dárek.

Většinou se však na ceně dohodnete, prodejce bude mít radost z obchodu, na kterém i tak vydělal, a vy z ušetřených peněz. Pokud se ale přece jen na smlouvání a věčné handrkování necítíte, zamiřte do obchodů s pevnými cenami, tzv. fix price, kde i tak nakoupíte laciněji než u nás.

srovnAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co se vyplatí koupit v Egyptě?

Ceny v Egyptě jsou na naše poměry opravdu nízké, což může návštěvníka této země příjemně překvapit. Levněji než u nás nakoupíte téměř vše, od potravin až po cigarety. Rozhodně je skvělou zkušeností vyrazit i mimo hotelový rezort a navštívit tržiště nebo nějakou restauraci ve městě. Možná vás zarazí skromnější vybavení restaurací, ale egyptské speciality jsou vyhlášené a určitě stojí za vyzkoušení, stejně jako čerstvé exotické ovoce a další dobroty z trhu.

Také doprava vyjde v přepočtu na pár korun, můžete tedy bez obav využít hromadné dopravní prostředky nebo třeba i taxi služby. Potraviny vyjdou velmi lacině, stejně jako cigarety. Naopak si připlatíte za alkohol, který je v Egyptě na stejné nebo i trochu vyšší cenové úrovni.

Ceny běžných potravin v Egyptě 2024 (přepočet na Kč)

Potravina Cena
Mléko (1 l) 23 Kč
Bochník chleba/bageta 14 Kč
Vejce (12 ks) 35 Kč
Místní sýr (1 kg) 87 Kč
Kuřecí prsa (1 kg) 86 Kč
Hovězí maso (1 kg) 117 Kč
Jablka (1 kg) 34 Kč
Pomeranče (1 kg) 12 Kč
Voda (1,5 l) 7 Kč

Zdroj: etravel.cz/egypt/ceny; aktuální k 13. 5. 2024.

Ceny v restauracích v Egyptě 2024

Položka Cena
Jídlo v levnější restauraci 100 Kč
Tříchodové menu v restauraci střední úrovně 250 Kč
Místní pivo 0,5 l 44 Kč
Coca Cola 0,33 l 8 Kč
Voda 0,33 l 5 Kč

Zdroj: etravel.cz/egypt/ceny; aktuální k 13. 5. 2024.

Zdravotní péče v Egyptě vás může stát i statisíce

Co se naopak může hodně prodražit, je využití zdravotní péče v Egyptě. Je obecně známo, že úroveň tamního zdravotnictví je na nízké úrovni, zdravotnická zařízení se dělí na státní a soukromá.

Ta státní jsou především pro běžné (a chudé) obyvatelstvo. V soukromých zařízeních jsou sice podmínky podstatně lepší, bez cestovního pojištění si ale pořádně připlatíte, a to třeba i v řádech statisíců v případě vážnějších problémů. Nejčastěji turisté bojují se střevními a infekčními nemocemi, jako je břišní tyfus, cestovatelský průjem nebo salmonelóza. Bez cestovního pojištění půjdou všechny účty přímo za vámi a dovolená vás tak může vyjít hodně draho.

Sjednejte si před dovolenou cestovní pojištění

Cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v případě nemoci či úrazu. V základu obsahuje zajištění nákladů na ošetření, léky, hospitalizaci a akutní transporty (i letecký) a v případě úmrtí převoz ostatků do ČR.

Vybrat si můžete také doplňková pojištění, například pojištění ztráty zavazadel, pojištění odpovědnosti nebo pojištění storna cesty. Cestovko vám sice nezaručí bezproblémovou dovolenou, v případě nutnosti však eliminuje nepříjemné následky a zajistí třeba i komunikaci s nemocnicí a služby tlumočníka.

Proto doporučujeme ještě před odjezdem navštívit naši online kalkulačku cestovního pojištění, do které zadáte pár údajů o vás a vaší cestě, a během chvilky uvidíte nabídky pojištění přehledně srovnané dle ceny. Vyberete si tak to nejlepší pojištění z pohodlí domova a k jeho uzavření vám stačí jen pár kliků.

Není třeba vydávat se do pojišťovny osobně a podepisovat dokumenty - pojištění nabývá platnosti uhrazením pojistného a vy se tak můžete vydat na svou dovolenou v klidu.

srovnAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ