Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění do Makedonie

Severní Makedonie je starobylý stát v oblasti Balkánu, který se stává stále oblíbenější destinací českých turistů. Podíváme se na užitečné informace, jak se do Makedonie dostat, co navštívit, včetně užitečných tipů pro každého cestovatele a informací o tom, jaké se vám bude hodit cestovní pojištění.

SROVNAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč cestovní pojištění do Makedonie?

Severní Makedonie prozatím není státem, kde byste si užili dovolenou s kvalitou služeb, na které můžete být zvyklí v Česku nebo oblíbených destinacích v oblasti Středomoří. Před cestou do tohoto vnitrozemského státu mezi Řeckem, Albánií, Bulharskem a Srbskem je nutné počítat s mnohem nižší kvalitou zdravotnických služeb.

Přestože jste držiteli Evropského průkazu zdravotního pojištění (modrá kartička), který vám garantuje neodkladnou lékařskou péči ve státních zdravotnických institucích, je lepší si pojistit rizika a limity v cestovním pojištění a nechat se ošetřit v zařízeních soukromých. Cestovní pojištění vám navíc tyto případné náklady pokryje - bez něj byste museli platit spoluúčast, která v zahraničí nebývá nejnižší.

Součástí cestovního pojištění může být následující:

Srovnání cestovního pojištění do Makedonie

Zajímají vás aktuální nabídky cestovního pojištění a chcete si porovnat jejich ceny? K tomu můžete využít naši online kalkulačku cestovního pojištění. Během několika málo minut budete mít k dispozici kompletní přehled produktů od několika prověřených pojišťoven na českém trhu a také se dozvíte celkovou cenu. Parametry cestovního pojištění navíc můžete sami měnit a sledovat, jak to cenu ovlivní.

Mezi základní parametry v kalkulačce cestovního pojištění patří:

  • typ pojištění (krátkodobé, dlouhodobé),
  • typ cesty (turistika, pracovní) a její délka,
  • cílová destinace,
  • počet pojištěných osob.

Cestovní pojištění do Makedonie

Cena cestovního pojištění do Makedonie

Přesnou cenu cestovního pojištění do Makedonie zjistíte přímo v online kalkulačce. Vliv na její výši mají individuální parametry, zejména pak různá připojištění, včetně pojištění rizikových nebo extrémních sportů. Cestovní pojištění si tak sjednáte na míru vašim potřebám a peněžence.

Pamatujte ale na to, že nejlevnější cestovní pojištění nemusí znamenat také to nejvýhodnější. Pozor si také dejte v případě rizikových či extrémních sportů a ujistěte se, že vámi vybraná pojišťovna daný sport opravdu pojišťuje, nebo zda na něj uplatňuje výjimku z pojištění.

Jak si sjednat cestovní pojištění do Makedonie?

Cestovní pojištění lze jednoduše sjednat několika prokliky myší právě díky online kalkulačce. Nepotřebujete přitom s nikým mluvit, veškeré dokumenty vám po zaplacení pojistného přijdou e-mailem a vy si je pak můžete rovnou vytisknout, případně jen stáhnout do mobilu. Výhodou online cestovního pojištění je to, že jej lze sjednat těsně před odjezdem nebo klidně v průběhu cesty ještě v Česku.

Volání z Makedonie

Makedonie není v Evropské unii, a tak je nutné za mobilní služby, jako jsou příchozí a odchozí hovory, využití dat nebo SMS, platit poplatky. Před cestou si aktivujte tzv. roaming u svého operátora, nebo využijte místní SIM kartu v případě delšího pobytu.

V Makedonii existuje základní mobilní infrastruktura, jako je signál GSM (v některých odlehlejších lokalitách ale signál chybí úplně), stejně jako dostupnost 2G a 4G LTE, ale nečekejte luxus v podobě 5G sítí. Data navíc nejsou nejlevnější, takže doporučujeme zakoupit SIM kartu až v Makedonii, a to i kvůli ceně za data.

  • Předčíslí Makedonie: +389
  • Policie: 192
  • Rychlá pomoc: 194

Chcete svůj aktuální tarif srovnat s jinými dostupnými mobilními tarify, případně přejít k jinému operátorovi? Pak použijte srovnání mobilních tarifů, kde si můžete tarify srovnat nezávazně a online.

Výběr z bankomatu

Oficiální makedonskou měnou je makedonský denár, který tvoří 100 deni. 1 makedonský denár je asi 0,41 korun. Většina zboží a služeb stojí zhruba o třetinu méně než v ČR, ale problematické mohou být platby kartou. Před cestou si raději směňte hotovost, případně vyměňte eura nebo dolary ve směnárně až v Makedonii.

Výběr z bankomatu v zahraničí může někdy vyjít draho. Nejen že si vaše banka účtuje poplatek za výběr z běžného účtu v zahraničí, ale samotní provozovatelé bankomatu vás také mohou zinkasovat za výběr pomocí konverze měny - stačí, když zvolíte nesprávnou variantu převodu do české měny přímo při výběru. V takovém případě kurz určuje právě provozovatel a může být velmi nevýhodný. Vždy tedy volte výběr v místní měně, protože převod na koruny obstará vaše banka.

SROVNAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Užitečné informace před cestou do Makedonie

I když Makedonie není členem EU, díky jednostrannému rozhodnutí je možné do státu vstoupit i jen s platným občanským průkazem.

  • Jazyky: Úředním jazykem je makedonština, ale stejně tak se často domluvíte albánsky a regionálně turecky nebo rumunsky.
  • Očkování: Žádné očkování není povinné, doporučuje se to proti tetanu a hepatitidě A a B.
  • Internet: Kvalita wi-fi je v Makedonii různá a není ideální na ni spoléhat, jak jsme tomu zvyklí u nás. Jistotu budete mít nejvíce v hotelích nebo restauracích.
  • Zásuvky: Do Makedonie nepotřebujete kupovat redukci, protože zásuvky jsou tam stejné jako v ČR.
  • Doprava: Maximální povolená rychlost na dálnici je 120 km/h, mimo obec 80 km/h, v obci 50 km/h. Tolerance alkoholu při řízení je do 0,5 promile.
  • Kriminalita: Makedonie patří mezi ty bezpečnější země regionu, ale je nutné si dát pozor na kapsáře ve velkých městech, zejména v hlavním městě Skopje. Méně bezpečné regiony se pak nachází na severu, u hranic se Srbskem, respektive Kosovem. Často jsou skloňovány horské oblasti jako Šar planina, kde může být i horská turistika nebezpečná kvůli nelegálním pašerákům a potyčkám s místním albánským etnikem. Pokud se do této oblasti vydáte, zejména v zimě se doporučují lyžařské rezorty, které se tu nacházejí a kam vedou hlavní silnice. Po Makedonii pak cestujte raději přes den a v noci nezastavujte na odlehlých místech.

Kdy jet do Makedonie?

Do Makedonie, která je velká zhruba jako Morava, lze vyrazit celoročně. Podnebí tvoří přechod mezi kontinentálním a středomořským, takže si tu užijete teploty až 40 stupňů, ale i příjemnou zimu, pokud se vydáte do některých z lyžařských středisek.

Jistotou jsou úchvatné horské přírodní scenérie, městský život metropole Skopje, ale také pohoda v hotelích u největších jezer - Ohridského a Prespanského, jež díky své rozloze, plážím a skálám působí skutečně středomořsky.

Víte, že...

  • Největší náboženské zastoupení mají křesťané (pravoslaví), ale více jak třetinu obyvatel tvoří také muslimové (islám).
  • Makedonie změnila v roce 2019 svůj název na Republika Severní Makedonie. Stalo se tak na popud Řecka, které díky změně názvu svého souseda umožnilo jeho vstup do NATO. Řekové totiž název Makedonie uznávají jako historický region, který byl mnohem větší než samotná současná Severní Makedonie.

Jak cestovat do Makedonie?

Pro cestu do Severní Makedonie je ideální využít leteckou přepravu, většinou z vídeňského letiště přímo do města Ohrid, případně s přestupem v Záhřebu nebo Bělehradě do Skopje.

Druhou možností je vlastní auto. Cesta autem do Makedonie je bezpečná a relativně pohodlná, protože pojedete stále po dálnicích až do Skopje, ale na druhou stranu je opravdu hodně dlouhá, a to nejen kvůli vzdálenosti, ale také kontrolám na hranicích.

Samotná dálniční síť je v Makedonii podobně kvalitní jako v Česku či na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku. To stejné platí i pro hlavní silniční tahy. Dobrá je i četnost a kvalita čerpacích stanic, takže se cesty autem opravdu nemusíte obávat.

SROVNAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Trasa cesty autem do Makedonie

  • BRNO - SKOPJE - OHRID

V Brně stačí najet na dálnici D2 a vydat se směrem na: Bratislavu, Budapešť, Segedín, Novi Sad, Bělehrad, Niš, Leskovec a Skopje. Tato cesta vám bez přestávky, dopravních komplikací a front na hranicích zabere minimálně 12 hodin. Pokud chcete pokračovat dále k Ohridskému jezeru, připočtěte další 2,5 hodiny cesty i mimo dálnici.

Celkem km do Skopje: 1 147 km

Celkem km do Ohridu: 1 320 km

  • PRAHA - SKOPJE

Cesta z Prahy je o něco náročnější, protože musíte projet často problematickou D1 a navázat na dálnici D2 u Brna, kde dochází kvůli dostavbě dálnice na tři pruhy k dlouhým zdržením v úseku až 25 km, ale také nehodám. Cesta do Skopje se tak může protáhnout až na 16 hodin.

Rozhodli jste se pro cestu autem? S ohledem na počet kilometrů a hodin strávených za volantem je ideální si cestu rozdělit na dvě části s přespáním, například na jihu Maďarska nebo se zastavit i v srbském Bělehradě. Důležité jsou pravidelné přestávky (nejlépe každé dvě hodiny) a přístup k tekutinám a jídlu.

Na tak dlouhou cestu je vhodné se předzásobit. A pokud cestuje v autě více řidičů, určitě se prostřídejte.

Připravte se na cestu autem

Cesta autem do Severní Makedonie může být náročná pro děti. Mějte pro ně dostatek věcí k zabavení a opět se vyvarujte velmi dlouhým úsekům nebo stavu bez potřebného množství jídla a vody. Nikdy totiž nevíte, co se během cesty může přihodit. Nepodceňujte proto kvalitní havarijní pojištění a povinné ručení, které vám v zahraničí zajistí dostatečně kvalitní asistenci.

Před cestou se zajímejte o ceny pohonných hmotdálničních poplatků, stejně jako o povinnou výbavu ve všech státech, kterými budete projíždět.

  • Cena benzínu k dubnu 2024: 1,40 eur (35,70 Kč)
  • Cena nafty k dubnu 2024: 1,27 eur (32,28 Kč)

Co vidět v Makedonii

  • Ohridské jezero a město Ohrid: Ohridské jezero je jedno z nejstarších jezer na světě a největší jezero Makedonie - jeho délka sahá až ke 30 km. Samotné město Ohrid je zapsáno na seznam UNESCO a v jeho blízkosti byste našli významné památky, jako je kostel sv. Jana, který se tyčí na útesu nad jezerem, Samuilova pevnost, jež nabízí nádherné výhledy na okolí, či Zátoku kostí s historickými domky na kůlech nad vodou. Ohridské jezero také nabízí až středomořské scenérie při koupání v zátokách v blízkosti strmých útesů. Voda je také ideální pro šnorchlování.
  • Skopje: Hlavní město Makedonie prošlo po zemětřesení v roce 1963 rozsáhlou přestavbou. Ve městě najdete fascinující směsici architektury z různých období včetně moderních staveb, jako je ,,Art Bridge", v kontrastu ke starým památkám (například Skopský hrad). Nezapomeňte prozkoumat různobarevný a velmi živý Starý bazar.
  • Národní park Mavrovo: V národním parku Mavrovo na západě Makedonie můžete navštívit hory, které jsou v zimě ideální pro lyžování a snowboarding, v létě pak pro turistiku a kanoistiku na jezeře Mavrovo.
  • Kratovo: Kratovo je známé svými šesti středověkými kamennými mosty a hlubokými vulkanickými kaňony. Tato oblast je také bohatá na minerály a v minulosti byla důležitým hornickým centrem.
  • Bitola: Bitola je druhé největší město Makedonie a bylo v minulosti typické pro velké množství zahraničních konzulátů, ale také jako obchodní a kulturní centrum s velkým množstvím etnik. Město toho využívá dodnes a často na vás přímo dýchá atmosféra Osmanské říše, zejména při prohlížení fajánsové keramiky, jež slouží jako interiérová výzdoba mešity Yeni z 16. století.
  • Stobi: Ve Stobi (založeno ve 4. století p. n. l. a následně se stalo součástí starověké Makedonie za časů Filipa II. a Alexandra Velikého) můžete vidět pozůstatky antických lázní, chrámových komplexů a užívat si úchvatné mozaiky. V letních měsících se zde konají různé kulturní akce, včetně představení v antickém amfiteátru.

SROVNAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ