Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Spoluúčast u pojištění

Každý obor má ,,svou řeč" a ani v pojišťovnictví to není jinak. Pokud tedy zrovna zběsile googlíte význam pojmu Spoluúčast v pojištění, jste na správné adrese. Na toto téma se podíváme v našem krátkém článku.

spoluúčast obecně top

Co je to spoluúčast?

Jak už napovídá samotné slovo ,,spoluúčast", jedná se v podstatě o hodnotu, kterou se budete vy v případě pojistné události podílet na úhradě dané škody a to z vlastních finančních prostředků. Obvykle se tento pojem používá v souvislosti s pojištěním majetku, v běžném životě na něj nejčastěji narazíme například u pojištění domácnosti a nemovitosti nebo havarijního pojištění vozidla.

Jaká je výše spoluúčasti?

Bohužel se nedá obecně říci, jaká je výše spoluúčasti. Záleží na konkrétním pojištění a pojistném produktu a samozřejmě, v neposlední řadě na podmínkách dané pojišťovny. U pojištění domácnosti a nemovitosti je spoluúčast obvykle definována jasně danou částkou, její výše se však u jednotlivých pojišťoven poměrně výrazně liší. Abyste však měli možnost si smlouvu co nejvíce přizpůsobit svým potřebám, často pojišťovny nabízejí více variant spoluúčasti, ze kterých můžete vybírat. U havarijního pojištění je pak většinou spoluúčast vyjádřena procenty a zároveň minimální hodnotou - např. 5 %, min. 5 000 Kč.

Výše spoluúčasti se samozřejmě odráží i na pojistném v rámci daného pojištění. Většinou platí, že čím vyšší si zvolíte do smlouvy spoluúčast, tím máte větší slevu na pojistném. Rozhodně ale výši spoluúčasti při sjednávání smlouvy dobře promyslete. Můžete tím sice ušetřit pár korun, ne vždy se to ale pak v případě pojistné události s vyšším plněním vyplatí. Může se pak stát, že vaše peněženka bude i o několik tisíc korun lehčí a to v poměru s ušetřenými penězi na pojistném nemusí vždy znamenat výhru.

Spoluúčast dle produktů

Nevíte si rady?

Ať už sjednáváte pojištění vozidla - tedy povinné ručení nebo havarijní pojištění, pojištění vaší domácnosti či nemovitosti anebo se pojišťujete na dovolenou a sjednáváte cestovní pojištění, v případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám s čímkoliv poradíme.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Vysvětlení pojmů:

  • spoluúčast: hodnota, kterou se bude podílet na úhradě škody.