Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cena cestovního pasu

Publikováno: 20.05.2023

Chystáte se dovolenou nebo služební cestu mimo Evropskou unii? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Informace o tom, jak si ho vyřídit, kolik vás bude nový cestovní pas stát i co všechno budete potřebovat, najdete právě v našem článku.

Cena cestovního pasu

Cena cestovního pasu pro dospělého

K vyřízení cestovního pasu pro dospělého vám stačí pouze platný občanský průkaz (případně rodný nebo oddací list) a starý cestovní pas. V dnešní době není třeba vyplňovat formulář a mít pořízenou pasovou fotografii. Veškerou agendu pohodlně vyřídíte na úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na vaše trvalé místo pobytu. Na ten se objednejte přes online rezervační systém, který je dnes zcela běžný. Vyhnete se tak dlouhému čekání a budete vědět, na kterou hodinu přijít. Pokud si ovšem pas vyřizujete těsně před létem, počítejte s tím, že velká část termínů bude nejspíš delší dobu dopředu obsazená. Doba platnosti pasu je potom 10 let

Vydání cestovního pasu Cena cestovního pasu pro dospělého
Do 30 dnů 600 Kč
Do 5 dnů 3 000 Kč
Do 24 hodin 6 000 Kč

Zdroj: portál MV ČR; aktuální k 23. 5. 2023.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cena cestovního pasu pro dítě

Pokud chcete cestovat i s dětmi, musíte jim vyřídit vlastní cestovní pas. Dnes už totiž není možné nechat si své potomky zapsat do svého pasu, a to bez ohledu na jejich věk. Potřebovat budete váš platný občanský průkaz a rodný list dítěte. Dětem do 15 let se vydává cestovní pas s platností 5 let, a to za podmínky, že se nijak zásadně nezmění jejich vzhled. U malých dětí je tedy třeba cestovní pas pořizovat častěji s tím, jak se v čase mění jejich podoba. Pro podání žádosti o vydání cestovního pasu musíte na úřad dorazit i s dítětem, vyzvednout ho poté můžete už sami. 

V případě, že potřebujete vyřídit cestovní pas pro nezletilého od 15 do 18 let, musíte s sebou na úřad vzít jeho občanský průkaz nebo rodný list, případně i starý cestovní pas. Nezletilý může o cestovní pas zažádat i sám, potřebuje k tomu ovšem písemný souhlas s ověřeným podpisem svého zákonného zástupce. Platnost pasu pro nezletilého je stejně jako u dospělých 10 let

Vydání cestovního pasu Cena cestovního pasu pro dítě
Do 30 dnů 100 Kč
Do 5 dnů 1 000 Kč
Do 24 hodin 2 000 Kč

Zdroj: portál MV ČR; aktuální k 23. 5. 2023.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

 

Cena cestovního pasu pro miminko

U vydání cestovního pasu pro miminko platí stejná pravidla a ceny, jako v případě vydání cestovního pasu pro dítě do 15 let. Potřebovat tedy budete:

  • rodný list miminka,
  • platný občanský průkaz nebo cestovní pas zákonného zástupce,
  • předešlý pas, pokud už byl vystavený.

Samostatnou kapitolou je focení miminka na pas. Fotografie totiž musí splňovat všechny dané podmínky - miminko musí být vyfocené na neutrálním pozadí, nesmí plakat, musí mít otevřené oči a zavřenou pusu. Dítě tedy často drží na klíně rodič, přes kterého je přehozené prostěradlo. Na focení s sebou raději také vezměte oblíbené hračky miminka, které mohou při focení upoutat jeho pozornost a uklidnit ho.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cena cestovního pasu pro psa

Pro cestování se psem v rámci Evropské unie vám bude stačit pouze jeho očkovací průkaz s platným očkováním, které je vyžadováno v cílové destinaci i ve státech, kterými se chystáte cestovat. Počítejte také s tím, že podmínkou často bývá také identifikace mikročipem nebo tetování zvířete, případně další podmínky, o kterých je třeba se informovat předem. 

Cena cestovního pasu na počkání

Zjistili jste doslova za pět dvanáct, že máte prošlý cestovní pas? Můžete si ho nechat vyřídit i na počkání a vaši dovolenou tak nic neohrozí. Jenom se připravte, že si za expresní vydání do 24 hodin připlatíte, a to přesně 6 000 korun.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ