Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vízová povinnost pro Čechy. Kam se bez víza nedostaneme?

Při cestách po Evropské unii se o víza vůbec starat nemusíme a bohatě si vystačíme jen s naším občanským průkazem. Stále jsou ovšem země, do kterých se bez víza nedostaneme. V našem článku přinášíme jejich jednoduchý a srozumitelný přehled.

cestování vízum

Víza občané České republiky nepotřebují při cestování do 183 zemí. Pokud tedy cestujete mimo EU, vždy si raději s dostatečným předstihem zjistěte, zda vízum potřebujete a pokud ano - jak ho můžete získat.

Jak získat vízum

Pro získání víza existují tři různé způsoby. Vždy ovšem záleží na tom, jak to má daná země nastaveno. V některých případem je možné vízum získat online, jindy musíte navštívit osobně zastupitelský úřad.

Cestovní pojištění online

Zastupitelský úřad (konzulát)

Osobní návštěva konzulátu dané země je nejtradičnějším způsobem pro získání víza. Většina zastupitelských úřadů se nachází v Praze, ale konzuláty některých států nejdete třeba jen v zahraničí.

Online žádost

Jak asi tušíte, toto je nejrychlejší, nejjednodušší a samozřejmě nejpohodlnější způsob. Žádost jednoduše vyplníte online cestou, a stejně tak zaplatíte i vízový poplatek. Jakmile bude žádost schválena, vízum vám přijde na váš email.

Podání žádosti na místě

Tuto možnost využijete především při rychlých a neplánovaných cestách. Podmínky a pravidla si vždy raději zjistěte předem, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni. Získat vízum na místě navíc umožňuje jen několik zemí, a navíc jen na určitých hraničních přechodech a letištích. Budete také muset počítat s tím, že vízový poplatek je v tomto případě o dost vyšší.

Kde najdete konzuláty

Zemí, které vyžadují osobní návštěvu konzulátu, není málo. A někdy si kvůli získání víza budete muset i trochu pocestovat.

Stát Sídlo konzulátu
Afghánistán, Alžírsko, Čína, Demokratická republika Kongo, Ghana, Irák, Jemen, Kuba, Libye, Mongolsko, Rusko, Severní Korea, Sýrie PRAHA
Burundi, Eritrea, Guinea, Jihosúdánská republika, Konžská republika, Mali, Namibie, Niger, Rovníková Guinea, Turkmenistán BERLÍN
Burkina Faso, Súdán, Turkmenistán VÍDEŇ
Bhútán, Gambie, Libérie, Papua Nová Guinea BRUSEL
Guyana, Papua Nová Guinea LONDÝN
ČAD, Kamerun, Sierra Leone MOSKVA
Rovníková Guinea, Středoafrická republika PAŘÍŽ

Jak požádat o vízum

K vyplněné žádosti musí předložit:

  • Platný cestovní pas (někdy je přímo definováno – biometrický), jehož platnost musí trvat i po návratu zpět do České republiky (nejčastěji 3 – 6 měsíců.
  • Uhradit vízový poplatek. Jeho výše závisí od země, do které se chystáte vycestovat.
  • Doklady a dokumenty, které se opět liší podle dané země. Může se jednat o nutnost cestovního pojištění, rezervaci ubytování, očkování, itinerář cesty atd.

Cestovní pojištění online

Země bývalého sovětského svazu

Pro cestování do většiny těchto zemí budete vízum určitě potřebovat. Patří sem Rusko (krom Prahy je vízum možné vyřídit také v Brně a v Karlových Varech), Bělorusko, Moldavsko, Arménie či Azebájdžán.

Pro cestu do Ruska si můžete zařídit vízum s 30 denní platností s tím, pro vyřízení budete potřebovat:

Anebo si můžete zvolit i vízum s 8 denní platností ode dne vstupu, které je možné vyřídit i online. Platí ovšem jen pro oblast Kaliningradu a Petrohradu a v jeho rámci musíte také dodržovat celou řadu omezení a pravidel.

Cesta za oceán

USA

Pro turistickou nebo obchodní cestu vám bude do Spojených států stačit jen ESTA (Electronic System for Travel Authorization), který je vystaven na základě vyplněného elektronického formuláře. Žadatel musí mít ovšem také platný biometrický pas.

ESTA:

  • Platí 2 roky v souvislosti s platností pasu, pro který byl vydán.
  • Můžete na něj vycestovat opakovaně, vždy však maximálně na dobu 90 dnů.
  • Opravňuje k vycestování do USA, ne k automatickému vstupu. O tom rozhoduje imigrační úředník.
  • Nemůžete na něj vycestovat v případě, pokud žadatel od roku 2011 navštívil Irák, Irán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii nebo Súdán.

Pokud ovšem chcete ve Spojených státech zůstat déle, musíte si zažádat o klasické vízum, kterých pro cestu do Ameriky existuje hned celá řada.

Kanada

I cestování do Kanady je pro Čechy bezproblémové. Pokud váš pobyt bude turistický, obchodní, studijní a nebude delší než 6 měsíců, vízum nepotřebujete. Ale stejně jako u USA bude potřebovat elektronické cestovní povolení, v tomto případě s názvem eTA (Electronic Travel Authorization).

Pro jeho získání potřebujete:

  • Platný biometrický cestovní pas
  • Kreditní nebo debetní kartu
  • Vlastní emailovou adresu

Schválení většinou trvá jen pár minut, ale oficiálně se může jednat až o 72 hodin. Takže formulář raději vyplňte s odpovídajícím předstihem.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/canadian-flag-front-view-false-creek-549375997

Všechny informace si vždy doporučujeme předem ověřit buď na stránkách daného konzulátu anebo na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky.