Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vízum pro Čechy. Kam se bez víza nedostaneme?

Při cestách po Evropské unii se o víza vůbec starat nemusíme a bohatě si vystačíme jen s naším občanským průkazem. Stále jsou ovšem země, do kterých se bez víza nedostaneme. V našem článku přinášíme jejich jednoduchý a srozumitelný přehled.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Co je to vízum a vízová povinnost?

Vízum je oficiální povolení určité země k tomu, aby cizinec směl vstoupit na její území. Vízum je možné získat osobně, takže ho posléze máte ve formě papírového štítku nalepené ve svém cestovním pasu. Nebo je o něj už leckde možné zažádat online, načež vám přijde elektronicky e-mailem.

Vízum občané České republiky někdy potřebují a někdy nepotřebují při cestování do 183 zemí. Pokud tedy cestujete mimo EU, vždy si raději s dostatečným předstihem zjistěte, zda pro vás platí vízová povinnost, tedy povinnost zajistit si vízum pro vstup do země. A pokud ano, opatřete si vízum včas. Stejně jako cestovní pojištění.

Vízum

Co je vízum strpění?

Ještě by bylo vhodné upřesnit si, co je takzvané vízum strpění. Jak už ze samotného názvu plyne, nejde o klasické vízum. V tomto případě se jedná o speciální vízum pro cizince pobývající na území České republiky. Podle všech pravidel by už cizinec na našem území být neměl a měl by odcestovat, ale nějaké závažné důvody mu v tom brání. V tom případě mu může být vydáno právě toto speciální vízum strpění, které mu umožní legálně pobývat na území ČR déle.

Detailněji se o vízu strpění můžete dočíst v cizineckém zákoně a v zákoně o azylu.

Jaké jsou druhy víz?

Než se vydáte žádat o vízum, měli byste vědět, jaké existují druhy víz. Jejich typy se totiž liší podle účelu vaší cesty i podle plánované délky pobytu na území daného státu.

Krátkodobé vízum

O krátkodobé vízum si můžete požádat, pokud do dané země jedete jen na kratší dobu - většina států má limit 90 dnů. Toto vízum se označuje písmenem C a vydává se, pokud někam jedete:

 • na dovolenou,
 • ze zdravotních důvodů,
 • sportovat,
 • na návštěvu,
 • za kulturou,
 • na školení či stáž,
 • za prací.

Dlouhodobé vízum

Plánujete-li delší pobyt v cizině, je vhodné rovnou zažádat o dlouhodobé vízum. Pokud byste ho neměli a vypršelo vám krátkodobé vízum, museli byste žádat o jeho prodloužení, což je komplikovanější. Dlouhodobé vízum platí zpravidla 91 dnů až 1 rok. Důvody pro jeho vydání jsou totožné jako u krátkodobých víz. Tato víza jsou označována písmenem D.

Letištní průjezdní víza

Pokud do cizí země cestujete letecky a víte, že budete přestupovat na mezinárodním letišti na jiný spoj nebo se na daném místě kvůli nevhodné návaznosti leteckých spojení pozdržíte, je v určitých případech potřeba požádat ještě o takzvané letištní průjezdní vízum. To se označuje písmenem A. Toto letištní průjezdní vízum může být jednosměrné či dvousměrné a doba jeho platnosti je nanejvýš 6 měsíců.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kdo vydává vízum?

Pro získání víza existují tři různé způsoby. Vždy ovšem záleží na tom, jak to má daná země nastaveno. V některých případech je možné vízum získat online, jindy musíte navštívit osobně zastupitelský úřad.

Zastupitelský úřad (konzulát)

Osobní návštěva konzulátu dané země je nejtradičnějším způsobem pro získání víza. Většina zastupitelských úřadů se nachází v Praze, ale konzuláty některých států najdete třeba jen v zahraničí.

Online žádost

Jak asi tušíte, toto je nejrychlejší, nejjednodušší a samozřejmě nejpohodlnější způsob. Žádost jednoduše vyplníte online cestou a stejně tak zaplatíte i vízový poplatek. Jakmile bude žádost schválena, vízum vám přijde na váš e-mail.

Podání žádosti na místě

Tuto možnost využijete především při rychlých a neplánovaných cestách. Podmínky a pravidla si vždy raději zjistěte předem, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni. Získat vízum na místě navíc umožňuje jen několik zemí, a navíc jen na určitých hraničních přechodech a letištích. Budete také muset počítat s tím, že vízový poplatek je v tomto případě o dost vyšší.

Kde najdete konzuláty?

Zemí, které vyžadují osobní návštěvu konzulátu, není málo. A někdy si kvůli získání víza budete muset i trochu pocestovat.

Stát Sídlo konzulátu
Afghánistán, Alžírsko, Bhútán, Čína, Demokratická republika Kongo, Ghana, Irák, Jemen, Kuba, Libye, Mongolsko, Rusko, Severní Korea, Srí Lanka, Sýrie Praha
Súdán Plzeň
Burundi, ČAD, Eritrea, Guinea, Jihosúdánská republika, Konžská republika, Namibie, Niger, Rovníková Guinea Berlín
Burkina Faso, Turkmenistán Vídeň
Gambie, Papua Nová Guinea, Trinidad a Tobago Brusel
Guyana Londýn
Kamerun, Sierra Leone Moskva
Libérie, Středoafrická republika Bonn

Zdroj: Úřady cizích států pro ČR

Kdy žádat o vízum?

O vízum můžete teoreticky požádat i den před cestou. Ale lepší je podat žádost o vízum s dostatečným předstihem, protože ne všechny státy ho vydávají na počkání. U většiny zemí trvá schválení žádosti o vízum a jeho vydání 72 hodin. Ale v některých případech je to i déle. Proto je vhodné žádat o vízum třeba už měsíc před cestou.

Jak dlouho trvá vydání víza?

Pokud vás zajímá, jak dlouho trvá vydání víza, zaměřte se na webové stránky jednotlivých konzulátů. Případně si tuto informaci zjistěte přes web Ministerstva zahraničí ČR. Jak už jsme popsali výše, každý stát má pro vydávání víz jiné postupy a jiné časové limity. Například schengenská víza vydávaná cizincům pro vstup do Schengenského prostoru, se vydávají do 5 pracovních dnů. Ale pokud žádáte o vízum do USA, může to trvat klidně i 30 dnů.

Ani v případě online žádosti to nebývá rychlejší. 72 hodin je naprostý standard.

Jak získat vízum do jednotlivých destinací?

Nejprve musíte vyplnit oficiální žádost o vízum. Buď to uděláte osobně přes papírový formulář na velvyslanectví daného státu, nebo zvolíte online cestu a vyplníte tuto žádost přes webové stránky daného konzulátu. K vyplněné žádosti je třeba:

 • platný cestovní pas (někdy je přímo definováno - biometrický), jehož platnost musí trvat i po návratu zpět do České republiky (nejčastěji 3-6 měsíců),
 • uhrazení vízového poplatku - jeho výše závisí na zemi, do které se chystáte vycestovat,
 • doklady a dokumenty, které se opět liší podle dané země. Může se jednat o nutnost cestovního pojištění, rezervaci ubytování, očkování, itinerář cesty atd.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Země bývalého Sovětského svazu

Pro cestování do většiny z těchto zemí budete vízum určitě potřebovat. Patří sem Rusko (kromě Prahy je vízum možné vyřídit také v Brně a Karlových Varech), Bělorusko, Moldavsko, Arménie či Ázerbájdžán.

Vízum do Ruska

Od 1. srpna 2023 mohou občané mnoha zemí včetně České republiky opět žádat o vízum do Ruské federace. Získat můžete elektronické vízum do Ruska, a to po vyplnění žádosti na internetové stránce Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace (nebo přes mobilní aplikaci, kterou si na dané webové stránce můžete stáhnout).

Pro cestu do Ruské federace si můžete zařídit e-vízum s platností 60 dnů ode dne od data vydání. Povolená doba pobytu na území Ruské federace je ovšem maximálně 16 dnů. Toto vízum se vztahuje pouze na určité oblasti Ruska (zejména jde o oblast Kaliningradu a Petrohradu). Pokud chcete na území RF pobývat déle nebo jinde, budete potřebovat klasické vízum. K jeho vyřízení je nutné navštívit konzulát a předložit:

 • cestovní pas (musí být platný ještě nejméně 6 měsíců po plánovaném opuštění území RF),
 • 1 fotografii,
 • cestovní pojištění,
 • poukaz ruské cestovní kanceláře nebo pozvání k návštěvě RF (musí být předem ověřeno Ústřední migrační službou Ministerstva vnitra RF anebo Ministerstvem zahraničních věcí RF).

Při cestě do Ruska je také dobré vědět, že se na základě víza nemůžete pohybovat kdekoliv. Do určitých oblastí je pro cizince vstup omezen a můžete se tam dostat pouze díky zvláštnímu povolení. O to je potřeba zažádat předem u místně příslušné pobočky Ústřední migrační služby Ministerstva vnitra RF.

Pobyt na území Ruska bez platného víza se rozhodně nedoporučuje - hrozí vám za něj nejen pokuta, ale i okamžité vyhoštění. Ministerstvo zahraničí ČR navíc aktuálně (prosinec 2023) stále nedoporučuje cesty do Ruska.

Vízum do Běloruska

Při cestě do Běloruska občas vízum musíte mít, jindy ale ne. Bělorusko vízum nevyžaduje při pobytu do 30 dnů. Vízová povinnost se na občany ČR vztahuje pouze v případě, že na území státu plánují pobývat déle.

Žádost o běloruské vízum je možné podat na konzulátu v Praze, ale získat ho můžete klidně až po příletu do Minsku (v tom případě je ovšem nutné zaslat na letiště nejméně tři dny předem konkrétní doklady podporující vstup do Běloruska, například pozvání). Vydání víza do Běloruska je podmíněno uzavřeným cestovním pojištěním.

Vízum na Ukrajinu

Situace na Ukrajině je nyní výrazně jiná než před pár lety. Pozitivní zprávou je, že Ukrajina zrušila pro Čechy vízovou povinnost, a to při pobytu nepřesahujícím 90 dnů v jednom 180denním úseku. Pokud na Ukrajinu míříte pracovně, z důvodu studia nebo z jiných příčin, je vhodné si o vízum na Ukrajinu zažádat.

Cesta za oceán

A jak je to s cestováním přes Atlantský oceán?

Vízum do USA

Pro turistickou nebo obchodní cestu vám bude do Spojených států stačit jen ESTA (Electronic System for Travel Authorization), který je vystaven na základě vyplněného elektronického formuláře. Žadatel musí mít ovšem také platný biometrický pas.

 • ESTA platí 2 roky v souvislosti s platností pasu, pro který byl vydán.
 • Můžete na něj vycestovat opakovaně, vždy však maximálně na dobu 90 dnů.
 • Opravňuje k vycestování do USA, ne k automatickému vstupu. O tom rozhoduje imigrační úředník.
 • Nemůžete na něj vycestovat v případě, pokud žadatel od roku 2011 navštívil Irák, Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Sýrii nebo Súdán.

Pokud ovšem chcete ve Spojených státech zůstat déle, musíte si zažádat o klasické vízum, kterých pro cestu do USA existuje hned celá řada.

Vízum do Kanady

I cestování do Kanady je pro Čechy bezproblémové. Od 14. listopadu 2013 občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Kanadě nebo pro průjezd kanadským územím víza. Pokud váš pobyt bude turistický, obchodní, studijní a nebude delší než 6 měsíců, vízum nemusíte mít.

Ale stejně jako u USA budete potřebovat elektronické cestovní povolení, v tomto případě s názvem eTA (Electronic Travel Authorization).

Pro jeho získání potřebujete:

 • platný biometrický cestovní pas,
 • kreditní nebo debetní kartu,
 • vlastní e-mailovou adresu.

Schválení většinou trvá jen pár minut, ale oficiálně se může jednat až o 72 hodin. Formulář tedy raději vyplňte s odpovídajícím předstihem.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cesta do exotických zemí

Při cestování do většiny vzdálených zemí se bez víza neobejdete. To, jestli vízum potřebujete, jakého typu a čím je jeho vydání podmíněno, si doporučujeme předem ověřit buď na stránkách daného konzulátu, anebo na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vízum do Egypta

I mezi Čechy se Egypt stává oblíbenou dovolenkovou destinací. Bohužel, i zde platí vízová povinnost. Běžné turistické vízum do Egypta má platnost jeden měsíc a získáte ho na letišti v Káhiře, Hurghadě nebo Marsa Alam. Případně si ho můžete zařídit elektronicky přes portál e-Visa. Jeho cena je 25 dolarů.

Vízum na Srí Lanku

Po příletu na Srí Lanku musíte nejprve vyplnit Immigration Landing Card a pak získáte elektronickou cestovní autorizaci (ETA, Electronic Travel Authorization). Toto vízum Srí Lanka vyžaduje a je navíc od 1. 2. 2020 zpoplatněno. Platí nejdéle 3 měsíce a k jeho získání je třeba:

 • platná zpáteční letenka,
 • cestovní pas,
 • prokázat, že na pobyt máte dostatek finančních prostředků.

Pokud na Srí Lanku necestujete jako turista, musíte předem požádat o jiné vízum na velvyslanectví ve Vídni.

Od 10. února 2022 můžete získat vízum na Srí Lanku po příletu na přepážce ,,On Arrival", a to za 60 amerických dolarů.

Vízum na Nový Zéland

Láká-li vás země hobitů, můžete do ní vycestovat bez zbytečného papírování. Turisté mají možnost pobývat na Novém Zélandu bez víz, a to až 3 měsíce. I tak ale musíte podstoupit elektronické prověření osob, které se týká všech lidí přijíždějících na území Nového Zélandu. Musíte dodat:

 • informace o cestovním dokladu,
 • kontaktní údaje (e-mail),
 • informace k dalšímu posouzení možnosti cestovat bez víza (například prohlášení o beztrestnosti),
 • informace o účelu cesty.

K tomu je nutné uhradit poplatek 9 až 12 NZD. Je vám také naúčtován poplatek za International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL) ve výši 35 NZD.

Nový Zéland vízum vyžaduje pouze v případě, že do země cestujete na déle než 3 měsíce, za prací či studiem.

Vízum do Zanzibaru

Zanzibar je populární destinací, ale vstup tam také není bezvízový. Podstatné je hlavně vědět, že Zanzibar není samostatným státem - jedná se o autonomní území spadající pod Tanzanii. Pro řešení všech náležitostí je tedy nutné obracet se na konzulát Tanzanie.

Turistické vízum do Zanzibaru (i Tanzanie) se vydává na dobu 90 dnů a stojí 50 dolarů. Vízum Zanzibar vydává elektronicky, na letištích či hraničních přechodech. Na konzulátu se nevydává. Stojíte-li o vízum pro několikanásobný vstup, vyjde vás na 100 dolarů.

Cesta do východní Asie

Láká vás spíše východní část Asie? Pokud ano, poradíme vám, jak je to s vízovou povinností a zda potřebujete vízum do Číny, vízum do Vietnamu nebo třeba vízum do Indie.

Vízum do Číny

Cestování do Číny je v mnoha ohledech složitější než cesty do jiných zemí. Proto se vám před odjezdem rozhodně vyplatí zkontrolovat si aktuální situaci přes webové stránky MZV ČR. V současnosti platí, že je možné požádat o jakékoli (tedy i turistické) vízum do Číny. Tato možnost byla obnovena 15. března 2023. Je také znovu povoleno vstoupit do Číny s vízem vydaným před 28. březnem 2020 (pokud je platné).
Od 30. srpna 2023 nepotřebují cestující do Číny před cestou PCR ani antigenní testy na covid-19.
Od 1. listopadu 2023 cestující nemusí vyplňovat ,,Zdravotní deklaraci pro odjezd/vstup do země".
Od 20. listopadu 2023 zrušilo Velvyslanectví ČLR v ČR nutnost pohovoru při podání žádosti o víza.
Od 11. prosince 2023 do 31. prosince 2024 Velvyslanectví ČLR v ČR snížilo poplatek za zpracování žádosti o vízum z 1 600 Kč na 1 100 Kč.

Vízum do Vietnamu

Vízum do Vietnamu se vydává elektronicky a platí po dobu 30 dnů až 90 dnů. K jeho schválení je nutné doložit fotografii a kopii cestovního pasu. Plus je nutné zaplatit poplatek za vydání víza do Vietnamu. Bezvízový styk platí pouze pro ostrov Phu Quoc, a to na dobu do 30 dnů.

Vízum do Indie

Do Indie je možné získat elektronické vízum, které platí 30 dnů. Klasické vízum můžete získat na indickém velvyslanectví v Praze. Od 22. listopadu 2022 nemusí návštěvníci Indie předkládat zdravotní prohlášení ani doklad o očkování (či negativní výsledky testu) na covid-19.
SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.