Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování se psem

V dnešní době nejsou naši psí společníci jen hlídači u boudy, ale hlavně parťáci pro život. Chodíme s nimi na procházky, za sportem, do kaváren a bereme je s sebou i na dovolené - jak k v tuzemsku, tak v zahraničí. Pokud jim chcete vaše společné cestování co nejvíce zpříjemnit, přečtěte si náš článek a budete plně připraveni.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestování se psem do zahraničí

V rámci EU a Schengenu jsou hranice volně průjezdné, ale občasné kontroly na nich mohou probíhat i tak. Je tedy zapotřebí mít v pořádku nejen vaše  cestovní doklady, ale i doklady vašeho psa. Je třeba mít cestovní pas pro psa, ve kterém je třeba mít uvedené všechny potřebné vakcinace, jež budete v zahraničí potřebovat. Dále je důležité, aby váš pes byl očipován (kód a umístění musí být uvedeno v průkazu).

Cestování se psem

Před vycestováním se také podívejte na to, jaké podmínky se vztahují na cestování se psem do země, kam máte namířeno. Někde po vás můžou chtít záznam o odčervení psa, u některých plemen je zase potřeba mít průkaz původu. A zjistěte si také, co vašeho mazlíčka může v dané zemi čekat. Například při cestování se psem do Chorvatska je třeba myslet na riziko srdeční červivosti psů - stačí se jen poradit s vaším veterinářem.

Psí lékárnička

Aby vás na cestách se psem nic nepřekvapilo, je dobré vzít s sebou také psí lékárničku se všemi nezbytnostmi. Jedná se například o:

  • Léky proti kinetóze (Kinedryl, Cocculine) - než se s vaším psem vydáte na cestu autem, určitě vyzkoušejte, zda a jak cestu vozem zvládá. Nebuďte také překvapení, pokud se v srsti znenadání objeví lupy - způsobujete to stres. Ale nemějte strach - jak rychle se objevily, tak rychle zase zmizí. Jestli váš pes cestování autem očividně nemiluje, určitě ho hned neberte na několikahodinovou jízdu, ale pomalu ho na cestování zvykejte.
  • Digitální teploměr
  • Obvazy, elastické obinadlo
  • Pinzeta na vytažení klíšťat
  • Peroxid vodíku (vyvolá zvracení při případné otravě)
  • Kapky/roztok na výplach očí
  • Přípravek na průjem

Pro případ, že by váš pes potřeboval v zahraničí veterinární ošetření si raději předem zjistěte, jak to v dané zemi s touto službou mají, a kde najdete nejbližšího veterináře.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

A dále byste neměli zapomenout ani na správné vybavení psí tašky se všemi nezbytnostmi pro vašeho domácího mazlíčka.

  • Pitná voda - nejen pro vašeho psa, ale i pro vás. Vodu oceníte i při procházkách v létě po městě, kdy je dobré čas od času ochladit psí tlapky.
  • Krmivo - to si odměřte na celou cestu a nezapomeňte ani na odměny a ,,kousací" dobroty, které vašeho psa zabaví, až budete sedět třeba v restauraci. Pro cestování jsou také skvělé silikonové anebo jiné skládací misky na krmivo a vodu, které nezaberou moc místa a jsou snadno omyvatelné.
  • Olej - nejlépe lososový pro přidání do krmiva. Pokud cestujete k moři, slunce a slaná voda dají totiž srsti zabrat.
  • Náhubek - u některých plemen je samozřejmostí, na některých místech ho musí mít jednoduše všichni psi
  • Chladicí podložka - oceníte ji, hlavně pokud cestujete za teplem. V autě ji rozložte tak, aby si pes mohl vybrat, jestli chce ležet na ní, anebo ne.
  • Oblíbené hračky - hlavně ty kousací, například tenisák
  • Deka/cestovní pelíšek
  • Vodítko
  • Sáčky na psí exkrementy
  • Postroj a pás do auta - jestli váš pes nebude cestovat v kufru, ale na zadní sedačce, pořiďte mu postroj a pás do auta (ten jednoduše přicvaknete do zapínání). Při prudkém brždění tak bude pes zajištěn a postroj rozloží ,,cuknutí" do větší plochy než obojek, který má pes pouze kolem krku.
  • Šampon - na osprchování po koupání v moři

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestování se psem v autě

V autě je možné vašeho mazlíčka přepravovat několika způsoby. Tím nejbezpečnějším je převážení v boxu upevněném v kufru vozu. Pokud váš pes není na box zvyklý nebo je na něj příliš velký, můžete ho v kufru připoutat také s pomocí postroje. Ten je možné použít i v případě přepravy na zadním sedadle auta. A pokud chcete mazlíčkovi zajistit větší pohodlí, pořiďte také speciální cestovní deku. Rozhodně psa nenechávejte, jak v kufru, tak na zadní sedačce, navolno. V případě prudkého brždění by mohlo dojít ke zranění.

V žádném případě pak nenechávejte psa v létě zavřeného v autě. Věřte nám, že to nezachrání ani pootevřené okno a svého psa tak vystavujete velkému riziku přehřátí. Jestli k němu přeci jen dojde, poskytněte psovi první pomoc - ochlazujte ho vlažnou vodou, položte ho do stínu a zajistěte dostatečný přísun tekutin. Nutné je samozřejmě vyhledat pomoc veterináře.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestování se psem v letadle

Jestli cestujete do vzdálenější destinace, můžete se psem cestovat také letadlem. Předem si zjistěte, která přepravní společnost tuto možnost nabízí a za jakých podmínek. Malá plemena je většinou možné přepravovat v boxu na palubě letadla, ta větší v boxu ve vyhrazené části zavazadlového prostoru. Na stránkách aerolinek jsou většinou uvedeny maximální povolené rozměry boxu, jeho váha i maximální možná váha přepravovaného zvířete.

Cestování se psem vlakem

I v případě vlakové dopravy se předem seznamte, s jakou společností a za jakých podmínek je možné cestovat se psem. V České republice to mají vlakoví dopravci takto:

Společnost Přeprava psa Podmínky
České dráhy ANO V boxu s nepropustným dnem (90 × 60 × 40 cm) zdarma, na krátkém vodítku a s náhubkem - cena dle kilometrů
RegioJet ANO Pouze malá plemena v boxu s nepropustným dnem, do velikosti spoluzavazadla. Neplatí pro spací vozy.
Leo Express ANO V boxu/tašce s nepropustným dnem (40 × 50 × 50 cm)

Zdroj: webové stránky jednotlivých dopravců; aktuální ke dni 5. 6. 2023.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Psí pláže

Jak asi tušíte, psům není umožněný volný pohyb na klasických plážích. Ale nebojte - ve všech oblíbených turistických destinacích najdete také psí pláže, na kterých si se svými mazlíčky užijete spoustu zábavy!

Psí pláže Chorvatsko

  • Istrie: pláž v kempu Istra v Poreči, Galebove stijene, pláže kempu Villas Rubin v Rovinji, zátoky Luve a Cuvi, pláž v komplexu Sol Stella Maris, Sol Polynesia a Savudrija
  • Kvarter: pláže Podvorska, Slatina, Punta kolovi, Koralj, Dražice, Vela plaža, Kijac, Mala Krasa, Brakdica, Kostrena, Ploče
  • Dalmácie: Podvrške, Vartalac, Kašuni (část), Kaštelet a Kvadar (část), Trstenik, Lumbarda

Psí pláže Itálie

  • Bau Beach (Řím)
  • Bau Bau Village (Corso Biliati 11, Albisola Mare)
  • Beach 33 (Lungomare Murri, Marina Centro, Rimini)
  • Dog Beach via della Principessa (San Vincenzo)
  • La Spiaggia di Pluto (Pluto)
  • Via Procione (Bibione, Veneto)

Myslete taky na to, že celodenní pobyt na slunci pro psa pravděpodobně nebude to pravé ořechové, a svůj program tomu přizpůsobte. Mořská voda psům nevadí (pokud se jí trochu nalokají, můžou mít trochu řidší stolici), jen je po koupání celé osprchujte sladkou vodou, aby neměli podrážděnou kůži. A srsti sůl taky úplně nesvědčí - u citlivějších psů začne ztrácet lesk a lámat se. Proto psa po koupání raději pořádně umyjte psím šamponem a do granulí mu kápněte trochu lososového oleje pro posílení srsti.

Cestovní pojištění pro psa

Pokud nemáte sjednané cestovní pojištění pro svého mazlíčka s rozšířenou územní platností na destinaci, kam míříte na dovolenou, tak doporučujeme si sjednat připojištění mazlíčků.

Také by se vám mohlo hodit pojištění odpovědnosti za psa, které vás finančně ochrání například před poškozením hotelového pokoje vaším mazlíčkem nebo před tím, když by někomu způsobit škodu na zdraví.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY