Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoce v Rakousku

Publikováno: 29.11.2023

Málokde zažijete kouzelnější advent a Vánoce než u našich rakouských sousedů. Rakušané mají slavení Vánoc zkrátka v krvi, poctivě dodržují sváteční tradice i ctění adventu. O tom svědčí i úchvatné vánoční trhy s typickou atmosférou, které jsou rozeseté napříč celou zemí. Co takhle si letos udělat Vánoce v novém kabátku a oslavit je trochu jižněji?

Vánoce v Rakousku

Řekneme vám, kde najdete ty nejkrásnější trhy a jak se na ně bezpečně dostanete. Nakonec od nás dostanete pár tipů o tom, jak slavit Vánoce jako pravý Vídeňák. K tomu všemu nezapomeňte také na dobré cestovní pojištění, abyste si oslavy adventu řádně užili a nestresovali se!

Vánoční trhy v Rakousku

Vánoční trhy Vídeň

Zajet si na vánoční trhy do centra Vídně je trefa do černého, neboť rakouská metropole je jimi vyhlášená! Trhy najdete po celém městě - s kouzelným osvětlením, řemeslnými stánky, kluzištěm i ledovými chodníčky. Zahájení vídeňských trhů se liší místo od místa, ty první na Rathausplatzu odstartovaly 10. 11. 2023. Všechny se budou konat do 26. 12. 2023. Další ,,platzy", kde si můžeme dát horký punč za zpěvu lidových koled, jsou například Maria-Theresien-Platz, Sthephansplatz, Am Hof, Vídeňská univerzita, Karlsplatz, Schönbrunn, u zámku Belveder a spousta dalších.

Vánoční trhy Linec

Linec je pohádkové město na řece Dunaj, takže si umíte představit, že stejně tak magické jsou i jeho adventní trhy. Letos se konají 18. 11. - 24. 12. 2023. Jejich centrum je Hauptplatz (Hlavní náměstí) a najdete tam spoustu stánků s pestrým sortimentem, ukázky tradic a řemesel a bohatý doprovodný program. Stačí jedna návštěva lineckých trhů a pohled na vánoční stromek uprostřed barokního náměstí si zamilujete. Pak už jen zbývá dát si k tomu jako zákusek pár kousků lineckého!

Vánoční trhy Štýrský Hradec

Štýrský Hradec, jinak zvaný Graz, je perlou štýrského kraje, toto město vás uchvátí za jakéhokoliv ročního období. Milovníci architektury a historie mohou navštívit historické centrum, které je zapsáno do světového dědictví UNESCO, a turisté, kteří jedou za zábavou, bude zajímat, že Graz získal v roce 2003 titul Evropské hlavní město kultury. A jeho vánoční trhy ctí tradici obojího. Najdete tu typicky tradiční rysy adventu, ale také spoustu vyžití, jako je ledový betlém, štýrské gastronomické ukázky a hudební program. Konat se budou na Hauptplatzu 18. 11. - 24. 12. 2023.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vánoční trhy Salcburk

A Ježíškův trh v Salcburku? Jeho vznik sahá až do 15. století, salcburští měli tedy spoustu let, aby ho vyšperkovali k dokonalosti. To vše samozřejmě v historickém centru, které může zklamat málokoho, jak už je u rakouských měst zvykem. Na programu trhů bude například ,,Krampus Run", tamější průvod čertů, kulturní program jako hudební a divadelní vystoupení nebo ukázky řemesel. Navštívit je můžete v rozmezí 23. 11. - 1. 1. 2024.

Vánoční trhy v Rakousku Termín
Vídeň 10. 11. - 26. 11. 2023
Linec 18. 11. - 24. 12. 2023
Štýrský Hradec 18. 11. - 24. 12. 2023
Graz 23. 11. 2023 - 1. 1. 2024

Zdroj: austria.info

Jak jet do Rakouska na trhy a co s sebou do auta?

Potěší vás zpráva o tom, že rakouské cesty a dálnice bývají zpravidla ve velmi dobrém stavu. Desetidenní dálniční známka stojí zhruba 10 eur. Povolené rychlosti jsou stejné jako u nás (v obci 50 km/h, na dálnici 130 km/h) a jejich překračování se u rakouských sousedů nevyplácí. Pokuty začínají na 29 eurech, ale můžou se vyšplhat až k 160 eurům.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

S sebou do auta si nezapomeňte vzít:

  • řidičský a občanský průkaz,
  • technický průkaz vozidla, zelenou kartu,
  • případně doklad o připojištění vozidla,
  • Evropský průkaz zdravotního pojištění,
  • doklad o cestovním pojištění,
  • formulář záznamu o dopravní nehodě,
  • povinnou výbavu vozidla (reflexní vestu, výstražný trojúhelník a lékárničku),
  • autosedačku (pro děti do 14 let, které jsou menší než 150 cm),
  • zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm (v Rakousku povinně od 1. 11. do 15. 4., pokud to vyžadují povětrnostní podmínky), a máte-li drsný zimní terén, tak také sněhové řetězy (na povinnost nasazení sněhových řetězů vás upozorní dopravní značka).

Rakouské Vánoce

V Rakousku slaví Vánoce velmi podobně jako u nás, takže se nemusíte bát, že byste tam svátky slavili jako cizinci. Obdobně jako u nás začíná advent čtyři neděle před Štědrým dnem s klasickým postupným zapalováním svíček na věnci. Pro tamější, a hlavně ve Vídni, často Vánoce začínají otevřením vánočních trhů. Krampusové čertí průvody se zde konají po celý advent, takže náš Mikuláš je pro Rakušany slabý čajíček. Štědrý den slaví stejně jako my, a to 24. 12. Obchody budou zavřené 25. a 26. 12. a 1. 1.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Na dovolenou hlavně v klidu a bezpečně

Užijte si své svátky bez stresu a v pohodě se sjednáním správného cestovního pojištění. Adventní program bývá plný vyžití a zábavy, to ale může znamenat i riziko úrazu. Dovádění na kluzišti, první mráz na cestách, lyžovačka v Alpách - to vše může znepříjemnit pohodové chvíle s přáteli a rodinou, k nimž je advent určen.

Naštěstí se vám o tyto a další situace spolehlivě postará cestovní pojištění. Sjednáte ho během pár minut online doma a stojí pár korun. Naopak výlohy, které vám ušetří, jsou částky značně vyšší. A ty si raději nechte na trhy nebo na dárky pro své blízké!

Pokud budete na zahraniční vánoční trhy cestovat po vlastní ose, nezapomeňte ani na kvalitní povinné ručení. To si můžete také porovnat a poté také sjednat prostřednictvím naší kalkulačky. Havarijní pojištění vám kryje záda v případě, že je potřeba uhradit škody na vašem vozidle.

Není povinné, určitě žádoucí. Havarijní pojištění je tady pro vás v situacích, kam už povinné ručení nedosáhne. Srovnat i sjednat si toto pojištění opět můžete díky naší automatické online kalkulačce.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ