Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem za lyžováním ve Švýcarsku

Publikováno: 11.12.2019

Když se řekne Švýcarsko, většině lidí se vybaví hodinky, čokoláda a samozřejmě skvělé lyžování v Alpách s kvalitními službami a vysokým komfortem. A právě o cestě za zimní dovolenou ve Švýcarsku bude náš článek. Kudy se tam nejlépe dostanete? Kolik stojí mýtné a jak si koupit dálniční známku? Všechny důležité informace pro vás máme hezky na jednom místě, včetně porovnání cestovního pojištění na hory.

Jarní prázdniny 2020

Povinná výbava

Světla

Celodenní svícení je povinné. Když vozidlo musí během jízdy někde čekat, např. před železničním přejezdem, musí být použita obrysová světla.

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník je ve Švýcarsku povinný a navíc dle předpisů musí být na dobře dostupném místě ve vozidle - nikoliv v zavazadlovém prostoru. Trojúhelník musí být umístěn nejméně 50 m za vozidlem na běžných komunikacích a nejméně 100 m na rychlostních silnicích a dálnicích.

Lékárnička

Lékárnička není povinná.

Zimní výbava

Zimní pneumatiky nejsou povinné, ale pokud vozidlo není schopno provozu z důvodu povětrnostních podmínek, na které není vybaveno, může dostat pokutu.

Sněhové řetězy jsou povinné v oblastech, kde je tato povinnost uvedena příslušným dopravním značením. Musí jimi být zabezpečeny nejméně dvě hnací kola.

Naplánování trasy

Z České republiky popravdě Švýcarsko není až tak daleko, jak by si někdo mohl myslet. Cesta autem vedoucí přes Německo vám zabere jen několik hodin.

Doporučené trasy podle cílové destinace ve Švýcarsku:

SV: Praha -> Norimberk -> Ulm/Mnichov -> Bregenz -> St. Gallen

V:   Praha -> Regensburg -> Mnichov -> Garmisch -> Landeck -> Scuol

Z:   Praha -> Norimberk -> Stuttgart -> Karlsruhe -> Basel -> Bern

Cesta do Švýcarska

Při plánování trasy je potřeba počítat i s možným uzavřením některých průsmyků. Jejich průjezdnost si můžete snadno ověřit online na www.teletext.ch (strana 806-813).

Pokud byste plánovali cestu přes Itálii, pamatujte na zpoplatnění průjezdů přeshraničními tunely Gran San Bernardo (od 27,90 EUR) a Munt la Schera (od 42 EUR).

Dálniční známka

Cestou přes Německo vás žádné mýtné nečeká. Tedy do října roku 2020, kdy budou poplatky nejspíše zavedeny. Pro cestování ve Švýcarsku je potřeba si koupit roční dálniční známku, která pro vozidla do 3,5 tuny stojí 40 CHF (cca 1 100 Kč) a má pro nás trochu atypickou dobu platnosti, a to od začátku prosince do konce ledna roku následujícím po datu známky, celkem tedy 14 měsíců. Praktický příklad: známka, kterou si koupíte 1. 12. 2019 bude platit do 30. 1. 2021. Rozhodně doporučujeme si ji koupit, protože cestování po švýcarských okreskách není z časových důvodů úplně efektivní.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Ceny dálničních známek

platnost/vozidlo do 3,5t
rok CHF 40

Dálniční známka online

Dálniční známku si u nás můžete pořídit na pobočkách ÚAMK a směnárny Cash Point, a přímo na cestě do Švýcarska pak na hranicích, místních benzinových pumpách a poštách. Známku si můžete koupit i online ne webu MTX (eshop.mtx.cz).

V autě ji nalepte na levý kraj čelního skla anebo za zpětné zrcátko. A jezdit bez ní raději ani nezkoušejte-pokuta je v tomhle případě 200 CHF a zaplatíte ji i v případě špatného připevnění známky.

Pár informací, než vyrazíte na cestu

  • Před odjezdem zkontrolujte stav vozidla, povinnou výbavu a všechny doklady (řidičský průkaz, tzv. ,,eurořidičák", techničák a zelenou kartu).
  • Zajistěte si dobré cestovní pojištění, zvlášť pokud jedete lyžovat. Přeci jenom je v tomhle případě vyšší riziko úrazu. A nezapomeňte ani na autoasistenci, která vám může pomoct v případě poruchy nebo nehody, zapůjčení náhradního auta i zajištění dočasného ubytování.
  • Dopravní značky jsou ve Švýcarsku stejné jako u nás.
  • Svícení ve dne není povinné, ale doporučené.
  • Na dálnicích je maximální rychlost stanovená na 120 km/hod., v obcích 50 km/hod., mimo obce 80 km/hod. Ve Švýcarsku se velmi pečlivě a nekompromisně dbá na dodržování předpisů, takže při jejich porušení počítejte s přísnými pokutami.
  • Velké množství lyžařských center zavedla tzv. car free systém. V praxi to znamená, že auto musíte zaparkovat na speciálním parkovišti a do střediska vás dopraví náhradní doprava (elektro taxi anebo jiný dopravní prostředek), která bývá zahrnuta v ceně hotelového servisu.
  • Pro všechny případy doporučujeme si přibalit kartičku s důležitými telefonními čísly – zde ke stažení.

Na závěr nezbývá než popřát krásnou cestu za Švýcarskými panoramaty a pohodovou dovolenou!

Důležitá telefonní čísla

Kontakt Telefonní číslo
Tísňová linka  117  Cestovan-dulezita_tel_cisla-svycarsko
Policie  117
První pomoc  144
Hasiči  118
Velvyslanectví  +41 796 413 300 ke stažení zde

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára