Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaké novinky v povinném ručení vstupují v platnost od dubna 2024?

Publikováno: 10.04.2024

Konec papírových zelených karet, navýšení limitů povinného ručení nebo rozšíření pojistné povinnosti na elektrokoloběžky. Od 1. dubna 2024 vstupují v platnost některé novinky v povinném ručení. Přinášíme přehled, které to jsou. 

Povinné ručení novinky 2024

Co je povinné ručení?

Povinné ručení je pojištění, které - jak název napovídá - je uložené zákonem. Konkrétně předpisem číslo 30/2024 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. 

Účelem takového pojištění je, že se z něj hradí škody, které pojištěné vozidlo způsobí na majetku někoho jiného. Počínaje 1. dubnem 2024 doznává zákon o povinném ručení některých zásadních změn.

Co se však nemění, je naše online kalkulačka, která vám stále porovná jednotlivé nabídky na trhu, abyste si mohli vybrat tu nejvýhodnější.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kdo musí platit povinné ručení? 

V první řadě se vůbec mění stanovení osoby, na niž se povinnost platit toto pojištění vztahuje. Zatímco dosud platilo, že za uhrazení, a tudíž splněné zákonné povinnosti, byl zodpovědný majitel vozidla, od roku 2024 je to jeho provozovatel. Tedy ten, kdo s autem či motorkou skutečně jezdí. 

Zákonodárci si od toho slibují větší transparentnost při určování viníka nehody. Zamezit se má praxi, kdy se cena pojistky vypočítávala podle majitele, a přitom bylo jedno, kdo s vozidlem doopravdy jezdí. Například když se pojistka sjednala na rodiče, kteří mohli uplatnit vyšší bonusy, a za volant přitom usedali potomci s mnohem kratší pojistnou minulostí. 

Navýšení limitů povinného ručení

Limity pojištění určují, do jaké hodnoty kryje vaše pojistka způsobené škody. A jelikož škody někdy mohou sahat skutečně až do horentních výšin, existuje zákonem stanovený minimální limit pro výši škody. Od něj se pak odvíjí i cena, kterou provozovatel za své povinné ručení zaplatí. 

Zatímco až do roku 2024 to bylo 35 milionů korun, od 1. dubna toho roku se minimální limit povinného ručení navyšuje na 50 milionů korun. Mimochodem navýšení limitů se nevztahuje jen na nově uzavřené smlouvy, ale vzrostou i u těch již platících. Proto může narůst částka, kterou ročně za pojištění platíte. 

Pokud si potřebujete srovnat či sjednat povinné ručení, vyzkoušejte naši online kalkulačku a spočítejte si, na kolik vás vyjde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Povinné ručení nově i pro elektrokoloběžky a malotraktory

Čím dál populárnější jsou mezi lidmi elektrokoloběžky. Na ně a ostatní motorová vozidla, kde je motor hlavním zdrojem pohybu, se nově bude rovněž vztahovat povinnost platit toto pojištění. Vedle elektrokoloběžek se jedná typicky o vozítka typu segway. Tedy ta, jejichž: 

  • maximální konstrukční rychlost je 25 km/h,
  • je vyšší než 14 km/h, pokud jejich provozní hmotnost překročí 25 kg.

Na stále více oblíbená elektrokola se tato povinnost vztahovat nebude, neboť u nich se za hlavní hnací sílu stále ještě považuje lidská energie. Ovšem povinnému ručení se od roku 2024 nevyhnou například zahradní traktory, malotraktory, sněžné skútry, rolby či golfové vozíky. 

Naopak se povinnost sjednávat povinné ručení nebude vztahovat na některá vozidla v určitých případech. Zákon totiž nově definuje celý tento pojem. Povinné pojištění se tak nebude vztahovat na neregistrovaná vozidla ,,provozována pouze v prostorech nebo objektech, které jsou uzavřené nebo jsou v souladu s jiným zákonem jinak nepřístupné veřejnosti". 

Typicky se jedná o různé zemědělské a pracovní stroje, například zahradní traktory, které neopustí uzavřený prostor, například zahradu či pole. Na ně se povinnost mít povinné ručení nebude od dubna 2024 vztahovat. 

Příklady vozidel, které nově budou muset mít povinné ručení: 

  • Elektrokoloběžky
  • Segwaye
  • Sněžné skútry

Jen připomínáme, že většina elektrokoloběžek spadá do skupiny lehkých motocyklů, a je pro ně tudíž potřeba řidičského oprávnění. Stejně tak u nich platí povinnost nosit helmu. 

Sjednání povinného ručení pro elektrokoloběžky

Pojištění si můžete sjednat na stránkách pojišťovny Direct. V nabídce autopojištění vyberte možnost ,,SPZ zatím nemám", následně v kategorii vozidla zvolte variantu ,,Ostatní vozidla bez RZ" a ve druhém výběru ,,Elektrická koloběžka".

Po kliknutí na tlačítko Spočítat povinné ručení" budete přesměrováni na stránku pojišťovny Direct, kde pojištění můžete dokončit.

SPOČÍTAT POVINNÉ RUČENÍ

Konec zelené karty

Jednou ze změn, které začínají platit v průběhu roku 2024, je prokazování se zelenou kartou. Tento doklad má za sebou dlouhou historii sahající až do počátků masového rozšíření automobilové dopravy v minulém století. A dlouhé roky pro něj platila stejná, takřka historická pravidla. 

Teprve v roce 2021 přestalo být v Česku nutné vozit u sebe fyzickou zelenou kartu. Nahradila ji karta digitální, uložená například v mobilu nebo tabletu. 

Od října 2024 již nebude třeba u sebe zelenou kartu, dokládající zaplacení povinného ručení, vozit vůbec. Policisté si v případě potřeby ověří všechny náležitosti v databázi České kanceláře pojistitelů. 

Pokud ale jedete do zahraničí, mějte zatím raději zelenou kartu u sebe. Stejná změna se totiž neudála ve všech zemích a v cizině ji po vás mohou nadále chtít. 

Nezapomeňte na havarijní pojištění

I když nově budete mít na některé své pojízdné stroje sjednané povinné ručení, není od věci pořídit si k němu ještě havarijní pojištění. To kryje škody způsobené na vašem vozidle. Ať už se jedná škodu způsobenou nehodou, o útok vandala, či třeba přírodních živlů, havarijní pojištění vám v mnoha případech může velmi ulehčit nepříjemnou situaci.

Havarijní pojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší online kalkulačky, a to z pohodlí vašeho domova.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ